Myin auton yksityishenkilölle maaliskuussa. Tänää minulle soitti lakimies. :( :(

Anonyymi-ap

😠😠😠😠😠 PRKLE!!!! 😠😠😠😠😠

Aika kovaksi on mennyt käytettyjen autojen kauppa ihan yksityishenkilöidenkin välillä.

Nimittäin myin vm. 2018 BMW:n maaliskuussa ihan rehdin oloiselle yksityishenkilölle. Tuntui tietävän tästä merkistä ja mallista.

Tänään minulle sitten soitti lakimies ja kertoi että myymässäni autossa on useita virheitä ja virheellisen auton myyneenä minun on vastattava ostajan vaatimuksiin.

Hän esitti minulle listan auton virheistä ja korvausvaatimuksen ja selitti mihin se perustuu. Meinasin pudota tuolilta, kun kuulin mitä kaikkea tarkastuksia myyjä on asiantuntijoilla teettänyt ja mitä jo pelkät tarkastukset ovat maksaneet!!

Lakimies myös kertoi miten asia etenee tuomioistuimeen, jos virheistä ei päästä sopuun ja jos en maksa ostajan lakimieskuluja mitkä ovat tässä vaiheessa 1500 euroa.

Ihan kiva juttu, kun olen jo ehtinyt laitaa rahat nykyiseen autoon ja nyt pitäisikin palkata oma lakimies puolustamaan minua tässä asiassa. Tonneja palaa pelkästään lakimiehiin, mutta en pysty maksamaan minulle esitettyä täysin järjetöntä korvausvaatimusta.

Mitä tekisit tässä tilanteessa?

12

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä usko kaikkea, mitä joku tuntematon sinulle puhelimessa sanoo ja uhkailee. Ostajalla on ollut mahdollisuus tarkastaa auton toimivuus eikä sinulla ole tuotevastuuta ja korvausvelvollisuutta.

    • Anonyymi

      Yksityishenkilöiden välinen autokauppa ei ole kuluttajansuojalain alainen, vaan kauppalakia sovelletaan. Ostajan on oltava valppana ja varmistettava auton kunto ja tarkastettava myyjän luotettavuus. Kauppakirja on suositeltava, ja siinä kannattaa mainita auton tiedot, hinta ja maksuehdot.

    • Anonyymi

      Älä palkkaa lakimiestä
      menetät vaan rahasi

    • Anonyymi

      Miksei ne viat olleet heti havaittavissa?

    • Anonyymi

      Tarkistitko jo kuka se soittaja oikeasti oli.

    • Anonyymi

      Vai että ihan "lakimies"? Tuohan saattoi olla ihan kuka tahansa joka sinulle soitti.

    • Anonyymi

      Pari "salikaveria" mukaan ja ostajan luo kahville.

    • Anonyymi

      "Mitä tekisit tässä tilanteessa?"

      Lopettaisin tuollaisten satujen kirjoittamisen netissä.

    • Anonyymi

      Kun kerran käytetyn auton ostajat ovat menettäneet järkensä, ei käytettyjä autoja kannata enää myydä ollenkaan vaan suoraan paaliin. Jääkööt sitten kokonaan ilman autoa.

      • Anonyymi

        Otapa nyt järki käteen. Ei tuollaista avauksen tilannetta tapahdu koskaan oikeassa elämässä. Vaikka se olisikin teoriassa mahdollista.

        MAALAISJÄRKI


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Otapa nyt järki käteen. Ei tuollaista avauksen tilannetta tapahdu koskaan oikeassa elämässä. Vaikka se olisikin teoriassa mahdollista.

        MAALAISJÄRKI

        Ei tässä maassa ole enää jäljellä järjen hiventäkään kuten vielä 80-luvulla. Jenkkityylistä lakimiesyhteiskuntaa ajetaan tänne ihan väkisin ja täysin mielipuolisesti. Sellainen ei sovi tähän maahan millään tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tässä maassa ole enää jäljellä järjen hiventäkään kuten vielä 80-luvulla. Jenkkityylistä lakimiesyhteiskuntaa ajetaan tänne ihan väkisin ja täysin mielipuolisesti. Sellainen ei sovi tähän maahan millään tavalla.

        Nyt taas panikoidut aivan ilman mitään oikeaa syytä. Väität asiota jotka eivät pidä lainkaan paikkaansa.
        Suomessa on erittäin hyvä ja ilmainen systeemi hoitamaan tällaisia asioita. Kaksikin jos tarkkoja ollaan.

        https://www.kkv.fi/yhteystiedot/
        https://www.oikeuspalveluvirasto.fi/oikeusapu/oikeusapu-asiakkaaksi/oikeusavustaja/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe