Myin auton yksityishenkilölle maaliskuussa. Tänää minulle soitti lakimies. :( :(

Anonyymi-ap

😠😠😠😠😠 PRKLE!!!! 😠😠😠😠😠

Aika kovaksi on mennyt käytettyjen autojen kauppa ihan yksityishenkilöidenkin välillä.

Nimittäin myin vm. 2018 BMW:n maaliskuussa ihan rehdin oloiselle yksityishenkilölle. Tuntui tietävän tästä merkistä ja mallista.

Tänään minulle sitten soitti lakimies ja kertoi että myymässäni autossa on useita virheitä ja virheellisen auton myyneenä minun on vastattava ostajan vaatimuksiin.

Hän esitti minulle listan auton virheistä ja korvausvaatimuksen ja selitti mihin se perustuu. Meinasin pudota tuolilta, kun kuulin mitä kaikkea tarkastuksia myyjä on asiantuntijoilla teettänyt ja mitä jo pelkät tarkastukset ovat maksaneet!!

Lakimies myös kertoi miten asia etenee tuomioistuimeen, jos virheistä ei päästä sopuun ja jos en maksa ostajan lakimieskuluja mitkä ovat tässä vaiheessa 1500 euroa.

Ihan kiva juttu, kun olen jo ehtinyt laitaa rahat nykyiseen autoon ja nyt pitäisikin palkata oma lakimies puolustamaan minua tässä asiassa. Tonneja palaa pelkästään lakimiehiin, mutta en pysty maksamaan minulle esitettyä täysin järjetöntä korvausvaatimusta.

Mitä tekisit tässä tilanteessa?

34

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä usko kaikkea, mitä joku tuntematon sinulle puhelimessa sanoo ja uhkailee. Ostajalla on ollut mahdollisuus tarkastaa auton toimivuus eikä sinulla ole tuotevastuuta ja korvausvelvollisuutta.

    • Anonyymi

      Yksityishenkilöiden välinen autokauppa ei ole kuluttajansuojalain alainen, vaan kauppalakia sovelletaan. Ostajan on oltava valppana ja varmistettava auton kunto ja tarkastettava myyjän luotettavuus. Kauppakirja on suositeltava, ja siinä kannattaa mainita auton tiedot, hinta ja maksuehdot.

      • Anonyymi

        Yksityisten kaupoissa pätee ja on pätenyt vuosisatoja sääntö Caveat Emptor Ostaja pitäköön varansa.

        Ostajaa saa huijata.


    • Anonyymi

      Älä palkkaa lakimiestä
      menetät vaan rahasi

    • Anonyymi

      Miksei ne viat olleet heti havaittavissa?

    • Anonyymi

      Tarkistitko jo kuka se soittaja oikeasti oli.

    • Anonyymi

      Vai että ihan "lakimies"? Tuohan saattoi olla ihan kuka tahansa joka sinulle soitti.

    • Anonyymi

      Pari "salikaveria" mukaan ja ostajan luo kahville.

    • Anonyymi

      "Mitä tekisit tässä tilanteessa?"

      Lopettaisin tuollaisten satujen kirjoittamisen netissä.

    • Anonyymi

      Kun kerran käytetyn auton ostajat ovat menettäneet järkensä, ei käytettyjä autoja kannata enää myydä ollenkaan vaan suoraan paaliin. Jääkööt sitten kokonaan ilman autoa.

      • Anonyymi

        Otapa nyt järki käteen. Ei tuollaista avauksen tilannetta tapahdu koskaan oikeassa elämässä. Vaikka se olisikin teoriassa mahdollista.

        MAALAISJÄRKI


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Otapa nyt järki käteen. Ei tuollaista avauksen tilannetta tapahdu koskaan oikeassa elämässä. Vaikka se olisikin teoriassa mahdollista.

        MAALAISJÄRKI

        Ei tässä maassa ole enää jäljellä järjen hiventäkään kuten vielä 80-luvulla. Jenkkityylistä lakimiesyhteiskuntaa ajetaan tänne ihan väkisin ja täysin mielipuolisesti. Sellainen ei sovi tähän maahan millään tavalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tässä maassa ole enää jäljellä järjen hiventäkään kuten vielä 80-luvulla. Jenkkityylistä lakimiesyhteiskuntaa ajetaan tänne ihan väkisin ja täysin mielipuolisesti. Sellainen ei sovi tähän maahan millään tavalla.

        Nyt taas panikoidut aivan ilman mitään oikeaa syytä. Väität asiota jotka eivät pidä lainkaan paikkaansa.
        Suomessa on erittäin hyvä ja ilmainen systeemi hoitamaan tällaisia asioita. Kaksikin jos tarkkoja ollaan.

        https://www.kkv.fi/yhteystiedot/
        https://www.oikeuspalveluvirasto.fi/oikeusapu/oikeusapu-asiakkaaksi/oikeusavustaja/


    • Anonyymi

      Onko se "lakimies" kenties soitellut uudelleen?!

      • Anonyymi

        Pääsimme sovintoon. Tehty sopimus kieltää sopimuksen sisällön kommentoimisen.

        Oma tilanteeni on se, että jouduin luopumaan autostani selvitäkseni.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pääsimme sovintoon. Tehty sopimus kieltää sopimuksen sisällön kommentoimisen.

        Oma tilanteeni on se, että jouduin luopumaan autostani selvitäkseni.

        Olit siis tyhmä tai koko tarina satua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olit siis tyhmä tai koko tarina satua.

        Täyttä satua.

        Jos nyt oikeasti on tuollainen tilanne niin toisen osapuolen palkkaama juristi voi soitella noita pelottelupuheluitaan aivan vapaasti, sehän on niiden tehtävä ja tarkoitus juuri pelästyttää ja laittaa toinen vapaaehtoisesti maksamaan jotain. Toki noita voi kohteliaasti kuunnella mutta muuten niihin on turha reagoida millään tapaa.


    • Anonyymi

      Mitä tästä opimme. ÄLKÄÄ MYYKÖ AUTOJANNE !! Ajakaa ne paaliin saakka niin kauan kun ne vaan jotenki toimii. Tehdään autokauppaLAKKO ja ajetaan suomen autokauppa suohon.

    • Anonyymi

      Ihan sama mitä joku lakimies sinulle soittelee tai uhoaa, oli sitten aito tai valelakimies. Sitten kun sieltä tulee haaste, niin kannattaa ottaa asia todesta.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Mitään ei tarvitse tehdä ennen kirjallista ja viranomaisten yhteydenottoa.


    • Anonyymi

      Myydessä kannattaa käyttää PrePaid liittymään niin ei kukaan soittele perään.

      • Anonyymi

        eikä soittele huijaritkaan ...


    • Anonyymi

      Palkatkaa hyvä lakimies, niin selviätte! ☝️☝️☝️☝️

      Suomi on menossa USA:n suuntaan eli täällä voi kohta kuka vain joutua haastetuksi ja silloin lakimiehen osaaminen ratkaisee.

      • Anonyymi

        vai käyttäisikö sen rahan sittenkin smith&wessoniin...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vai käyttäisikö sen rahan sittenkin smith&wessoniin...

        ja istuisi loppuelämän murhasta... On sinulla ajatukset!


    • Anonyymi

      Yksityisten ihmisten välisessä kaupassa ei sovelleta kuluttajalakia. Älä maksa mitään.

      • Anonyymi

        Ei sovelleta, mutta kauppalaki koskee myös yksityishenkilöiden välisiä kauppoja.

        Toinen juttu on sitten se että tuollaisiin puheluihin on turha reagoida mitään, niillä vaan puhtaasti kokeillaan kepillä jäätä josko toinen pelästyisi ja maksaisi jotain.


    • Anonyymi

      no entä sitten kun tulee sähköautomarkkinat...vikoja varmaan löytyy käytetyistä..

      • Anonyymi

        viat pitää kertoa myyjälle, jos autosi menee vaihdossa..sama on toisinpäin.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Pitääkö Kauppakirjaan lisätä maininta "Myydään siinä kunnossa ja niillä varusteilla, kun se kauppahetkellä on" Auttaako tuo lause mitään yksityisten välisessä kaupanteossa??

      • Anonyymi

        käsittääkseni EI.?
        lopussa teksTi myyjä kertoo kaikki tietämänsä ja viat mitään salaamatta..?
        käsittääkseni EI.. pelko perseessä ,milloin puhelin pärähtää..
        kylläkait jokin hinta raja pitäisi olla mikä käsittää takuut...eihän esim 300-350.000 ajettu lintta ole enää minkään arvoinen ja hajoaa aivan varmasti oston jälkeen vaikka olisi kuinka huollettu..
        osa vaan kuvittelee että 300.000 ajetut olisivat vielä hyviä särkymättömiä autoja...


    • Anonyymi

      Ensinnäkin, oliko ns lippispoju? Meinaan vaan, kun bemarit käy vain noille kaupaks.

      • Anonyymi

        johan vitsin murjasit... kannattaa kuunnella raksuuko jako kettinkin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      270
      2433
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1120
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      886
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe