Tässä vanha 3 vuotta video, jossa tekoälyn avulla dronet välttelevät puita.
Jotkut sanoivat ettei dronet sovi Suomen maastoon. Lämpökameralla varustettu drone saa kohteet, eikä puiden seassa tarvi koko matkaa mennä.
https://youtu.be/rPul9WKQ6oQ?si=QCCXt82TFL_UFe7H
Jotkut sanoivat ettei dronet sovi Suomen maastoon. Lämpökameralla varustettu drone saa kohteet, eikä puiden seassa tarvi koko matkaa mennä.
https://youtu.be/rPul9WKQ6oQ?si=QCCXt82TFL_UFe7H
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ilman miljoonia dronejs ukraina olisi jo matalana. Toivottavasti otatte opiksenne!
Tasainen maanpinta, osin siististi riviin istutettuja puita, joissa ei alaoksia.
Tervetuloa suomalaiseen pajuryteikköön ja sekavaan kuusimetsään. Ei voi välttyä törmäykseltä eikä yläilmoista näje mitään.
Ei kaikkialla ole tuollaista.
Niin. tasainen maanpinta ja siistit puut löytyvät yleensä urbaaneista ympyröistä.
Taas näitä kielivammaisia avauksia ; oikea kirjoitusmuoto on DROONI....luulisi jo jokaisen tietävän....
Jone Nikula on oikeasti Jooni.
Oksattomien bambukeppien välissä pujottelee nuo droonit.
Mutta oikeassa metsässä olisi lennettävä latvustossa missä on avoimempaa ja puiden erilaista korkeutta hyväksikäyttäen siellä voi myös piileskellä ja edetä suht näkymättömissä. Pudotettavat panokset tulevat kyllä oksiston lävitse suunnilleen suoraan alas ja pienemmät dronetkin löytävät aukon mistä mahtuu.
Voisi toisaalta myös kysyä miksi joukot piileskelisivät metsissä. Pelkkä piileskely ei edistä tilannetta.
En tosin tunne Suomen kartastoa kovin tarkkaan että pitääkö Suomen kaupunkeihin päästäkseen tai esim. halkaista Suomi ylittää tuommoinen metsä.