....autoja ja uusista ensirekisteröinneistä puolet.
Käytettynä maahantuoduista autoista valtaosa on ladattavia (täyssähkö/ladattava hybridi). Viime vuonna osuus oli 76 prosenttia, kun taas uusista ensirekisteröinneistä ladattavia oli puolet.
Rekisteröinneistä yhä useampi käytettynä maahantuotu
Siinä missä uusien henkilöautojen kauppa on hiipunut, käytettynä maahantuotujen henkilöautojen rekisteröintimäärät ovat asettuneet vuosina 2018–2024 keskimäärin noin 42 500 kappaleeseen per vuosi. Tahti on moninkertainen kymmenen vuoden takaiseen verrattuna.
Samalla kun uusien henkilöautojen ensirekisteröinnit ovat taantuneet viime vuosikymmenen huippuluvuista, on käytettyjen autojen vauhdikas maahantuonti paikannut ensirekisteröintien vajetta.
https://www.taloustaito.fi/blogit/janne-kalluinen/uusien-henkiloautojen-rekisteroinnit-hiipuneet-selvasti--enta-kaytettyjen-maahantuonti/#9095ba7d
Viime vuonna käytettynä maahantuoduista 76 prosenttia oli ladattavia...
Anonyymi-ap
6
71
Vastaukset
- Anonyymi
Tänä vuonna tuo osuus taitaa olla tuolla 82 prosentin tietämissä.
- Anonyymi
Siinä sitä on harvoilla dieselmiehillä ihmettelemistä.
- Anonyymi
Käytetyillä sähköautoilla on kysyntää. Hinta ratkaisee tässä ajassa.
- Anonyymi
Pian saadaan tiedot toukokuussa käytettynä maahantuoduista.
- Anonyymi
Siinä sitä on maaseutukirkonkylässä eläjälle ihmettelemistä.
- AnonyymiUUSI
Dieseltyypeillä varsinkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?941855- 861313
- 1101143
- 761027
- 117986
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57863- 47781
- 36772
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693