Miksi costarican suodatijauhatus on niin karkeajakoista että suurinosa vedestä menee läpi ja kahvista tulee valjua.
Kahvin karkeus
10
444
Vastaukset
- Anonyymi
Saattanut tehtaalla päätyä väärää jauhatuskarkeutta pakettiin.
Karkeajauhatukset kahvipannulle tai pressopannulle. Mittaa raekoko että mihin jauhatukseen kahvisi kuuluu.
Suodatinjauhatus rakeen koko noin 0,75mm.
Presso- ja pannujauhatus rakeen koko noin 1,5mm.
Kysy valmistajalta ja ilmoita heille paketista mahdollinen eränumero niin saavat ihmetellä. Saattavat lähettää paketin kahvia asiakkaan mielipahan lepyttelyyn.- Anonyymi
Minulla on toisenlainen kokemus. Vaimo osti mökille pannujauhatus-kahvia (tumma Kulta-Katriinaa) ja joimme sitä aamulla suodatettuna tyytyväisenä. En huomannut mitään eroa. Kun minä keitin iltapäiväkahvin ihmettelin niin ikään suurta raekokoa ja totesin, että jauhatus oli väärä. Käytin purua kuten ennenkin ja tulos oli yllättävän lähellä vaikka yritti maistella eroa. Ehkä se aavistuksen laihempaa oli, mutta ero oli hyvin, hyvin pieni.
Ehkä kyse on keittimestäkin ja kuinka nopeasti se päästää veden läpi ja kauanko se suodattimessa viipyy. Tai sitten eri paahtoasteilla purut käyttäytyvät vähän eri tavalla. Järki sanoo, että karkeammista puruista pitäisi liueta vähemmän. Kokemus kertoo, että ero on olematon.
- Anonyymi
Taitaa olla cittarin tarjouskahvi jatkettu sahajauhoilla tai raaka-ainetta on halpuutettu vähän liikaa, koska kaikki muut kahvimerkit toimivat kohtuullisesti.
- Anonyymi
Kaikki kahvit jauhettu liian hienoksi, mutta jos tykkää härskiintyneestä kahvista ja sodattimen läpi menevistä hiukkasista niin sitten kannattaa ostaa tomua mitä ne yleensä ovat.
Suodatinkahvi pilaantuu nopeimmin koska jauhettu liian hienoksi.
https://www.is.fi/ruokala/art-2000011275099.html- Anonyymi
Ainakin s-kaupoissa paljon erilaisia kahvipapuja, mutta liian kalliita. Muuten voisi kokeilla jauhaa itse kun sähkömyllyt halpoja.
- Anonyymi
Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.
Vakuumikoneella tyhjiöpakkaamalla puolen kilon paketin saisi jaettua ilmatiiviiksi viikkoannoksiksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.
Halvimmat pavut ei paljon tavallisten kahvien normaalihintoja kalliimpia. Coop näkyi olevan jotain 12€/kg.
- Anonyymi
jos ei ole riittävän karkeaa niin siitähän tulee kuin kaakaota tai lettutaikinaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821