Kahvin karkeus

Anonyymi-ap

Miksi costarican suodatijauhatus on niin karkeajakoista että suurinosa vedestä menee läpi ja kahvista tulee valjua.

9

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saattanut tehtaalla päätyä väärää jauhatuskarkeutta pakettiin.
      Karkeajauhatukset kahvipannulle tai pressopannulle. Mittaa raekoko että mihin jauhatukseen kahvisi kuuluu.

      Suodatinjauhatus rakeen koko noin 0,75mm.
      Presso- ja pannujauhatus rakeen koko noin 1,5mm.

      Kysy valmistajalta ja ilmoita heille paketista mahdollinen eränumero niin saavat ihmetellä. Saattavat lähettää paketin kahvia asiakkaan mielipahan lepyttelyyn.

      • Anonyymi

        Minulla on toisenlainen kokemus. Vaimo osti mökille pannujauhatus-kahvia (tumma Kulta-Katriinaa) ja joimme sitä aamulla suodatettuna tyytyväisenä. En huomannut mitään eroa. Kun minä keitin iltapäiväkahvin ihmettelin niin ikään suurta raekokoa ja totesin, että jauhatus oli väärä. Käytin purua kuten ennenkin ja tulos oli yllättävän lähellä vaikka yritti maistella eroa. Ehkä se aavistuksen laihempaa oli, mutta ero oli hyvin, hyvin pieni.

        Ehkä kyse on keittimestäkin ja kuinka nopeasti se päästää veden läpi ja kauanko se suodattimessa viipyy. Tai sitten eri paahtoasteilla purut käyttäytyvät vähän eri tavalla. Järki sanoo, että karkeammista puruista pitäisi liueta vähemmän. Kokemus kertoo, että ero on olematon.


    • Anonyymi

      Taitaa olla cittarin tarjouskahvi jatkettu sahajauhoilla tai raaka-ainetta on halpuutettu vähän liikaa, koska kaikki muut kahvimerkit toimivat kohtuullisesti.

    • Anonyymi

      Kaikki kahvit jauhettu liian hienoksi, mutta jos tykkää härskiintyneestä kahvista ja sodattimen läpi menevistä hiukkasista niin sitten kannattaa ostaa tomua mitä ne yleensä ovat.

      Suodatinkahvi pilaantuu nopeimmin koska jauhettu liian hienoksi.
      https://www.is.fi/ruokala/art-2000011275099.html

      • Anonyymi

        Ainakin s-kaupoissa paljon erilaisia kahvipapuja, mutta liian kalliita. Muuten voisi kokeilla jauhaa itse kun sähkömyllyt halpoja.


      • Anonyymi

        Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.

        Vakuumikoneella tyhjiöpakkaamalla puolen kilon paketin saisi jaettua ilmatiiviiksi viikkoannoksiksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun kahvi on kallista ja yhden hengen talouksia on paljon, niin pitäisi olla tarjolla esim. 250g kahvipaketteja. Pavut ovat hifistelilöille ja niillä on hifistely-hinta.

        Halvimmat pavut ei paljon tavallisten kahvien normaalihintoja kalliimpia. Coop näkyi olevan jotain 12€/kg.


    • Anonyymi

      jos ei ole riittävän karkeaa niin siitähän tulee kuin kaakaota tai lettutaikinaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe