täyssähköauton kohdalla on syytä huomioida myös mahdollisesti kalliimpi vakuutusmaksu.

Anonyymi-ap

Ota huomioon jäännösarvo

Hentisen mukaan yritykset ovat kiinnostuneita autohankinnoissaan etenkin siitä, kannattaako hankinta kohdistaa polttomoottori- vai täyssähköautoon.

– Tähän ei ole yhtä ainoaa oikeaa vastausta, koska kaikki käyttötarpeet ovat erilaisia. Sähköauton käyttö on laskennallisesti edullisempaa, mutta hankintahinta on kalliimpi.

Asiantuntija kehottaa yrityksiä huomioimaan sähköautojen jälleenmyyntiarvon muutoksen, johon voi liittyä riski. Osamaksu- tai rahoitusleasingin valinnut yritys joutuu Hentisen mukaan ottamaan jäännösarvon huomioon toisin kuin huoltoleasingin kohdalla. Jälkimmäisessä jäännösarvo on sisällytetty ”riskikertoimena” sopimuksen hintaan.

– Esimerkiksi Teslan kohdalla on huomattu, että jäännösarvot eivät ole vastanneet sitä, mitä on ajateltu. Kun uusien autojen hintoja on laskettu äkillisesti ja autot on kirjattu tietyllä arvolla yrityksen kirjanpitoon, on syntynyt myyntitappiota myös autoliikkeille ja leasing-yhtiöille.

Joidenkin sähköautojen odottamaton hintojen lasku on lisännyt Hentisen mukaan tarvetta auto-omistuksen kokonaiskustannusten tarkastelemiseen.

– Polttomoottoriauto tai jopa dieselauto on voinut osoittautua hyväksi vaihtoehdoksi, kun ottaa huomioon hankinnan arvon ja jälleenmyyntiarvon. Yritykset ovat suunnanneet hankintoja perinteisiin, luotettavaksi koettuihin merkkeihin, joilla on vakaa hinnoittelupolitiikka. Nämä merkit eivät ole enää perässä sähköautojen kehityksessä kuten ehkä takavuosina, Hentinen jatkaa. Hän huomauttaa, että täyssähköauton kohdalla on syytä huomioida myös mahdollisesti kalliimpi vakuutusmaksu.

yrittäjät.fi

0

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        161
        4814
      2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        209
        4031
      3. 214
        3233
      4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        110
        3074
      5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        89
        2909
      6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

        Nyt on syytä lopettaa irvailu.
        Maailman menoa
        125
        1760
      7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        15
        1639
      8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

        Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
        Maailman menoa
        128
        1370
      9. 61
        1349
      10. Aitolehti Capital

        HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
        Kotimaiset julkkisjuorut
        247
        1186
      Aihe