Peräkärry...

Anonyymi-ap

Tuttava pyysi apua, kun oli peräkärryssä roskia ja ei ollut vielä peräkoukkua uudessa autossa, niin viemään puutarharoskat puutarhanjätteen vastaanotto pisteelle.
Ajattelin, että on ihan tavallinen peräkärry, mutta olikin telikärry.
Paljon raskaampi se oli autolle vetää, heti huomasi, eikä ole ketterä kääntymään, kun sitä käsivoimin liikuttaa, jos on kuormaa, ei käänny, kuten yksitelinen peräkärry.
Eikös noissa teliperäkärryissä pitäisi olla jarru, mutta ei tuolla ainkaan ollut.
Eikös se myöskin vaadi pikku e korttia, jollaista mikäläisellä ei edes ole.

Sitä vaan ihmettelen, kun meikäläinen ajelee rauhalista 85-90km/h nopeutta, niin peräkärryautot vaan ajelee ohi.
Tosin ei varmaan hirveästi isompikoiselle maasturiaurolle tuollainen peräkärry perässä tunnu, mutta pikkuautolle kylläkin.
Meikäläinen ajelee 80km/h peräkärry perässä, pitenee se jarrutusmatka huomattavasti peräkärryn kanssa tällaisella pienemällä autolla.

9

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo meillä töissä kaks pakua. Toisessa nypykkä toisessa ei. Niin kummasti nypykällisen auton kytkin välillä hajoo. Ettei kannata hirveesti kärryä vedellä.

      Ja peräkärryn peruutuskin on taas oma lajinsa. Niinku Kalevi ja Pena kävi kaatopaikalla, niin ei meinannut pena osata. Siis oli penan auto mutta kalen kärry.

    • Anonyymi

      Olisi pitänyt ensin selvittää peräkärryn paino ja saatko autollasi sellaista vetää.

      • Toi on hyvä HUOMIO. (Sorry tuli isolla, ei ollakaan nyt armeijassa.) Mutta se pitää huomioida, ettei kärry oo liian painava, ettei käy kuin yhdellä, joka pisti sellasen henkilönostimen Mersun perään. Eikä se ois saannuu yli parin tonnin nostinta siihen laittaa. Että siihen pakuun vaan, koska oma paino oli siinä 3500 kg. Ja se on monessa pakussa se raja. Paitsi yks citikka jumper siis. Oli takapenkin takia rekisteröity kuorma autoksi. Kymmenen kilon painolla oli laitettu kuorma autoksi. Mutta sillonhan se peräkärry ois vaatinut jo rekkakortin, ois mulla kirjaimet loppunut kortista kesken.


      • Anonyymi

        Juu, auton ohjekirjasta löytyy vetopainot, jotka määrää paljonko autolla saa vetää.
        Paino vaikuttaa auton jarrutus matkaan, jos on ylipainoa, niin auto ei pysähdy, vaikka kuinka jarrutat.
        Peräkärryllä ajo edellyttää myös ennakkoa eli ei ajella risteyksiin, kuten ilman peräkärryä.
        Jarruton peräkärry työntää autoa.
        Ei se kyllä lakimuutosta kirjaamalla muutu peräkärryn veto liikenneturvallisemmaksi, kun kerran ennen lakimuutosta oli kevytperäkärry yli 80km/h nopeudessa liikenneturvallisuus riski ja vaaransi liikennettä, niin kyllä se on suuri liikenneturvallisuus riski 100km/h nopeudessa, kun lakiin on kirjattu, että kevytperäkärryä saa vetää 100km/h.

        Kuluttaa se myös paljon enemmän polttoainetta 100km/h nopeudessa verrattuna 80km/h nopeuteen.


    • Kipinletkun liitin hajosi traktorista. Lähdin vetämään kärryä mikä oli kytketty traktoriin ainoastaan kipinletkulla

      • Anonyymi

        Sama vika mut vedin sähköjohdolla.
        Osaan NATO -liittimen värit ulkoa. Piti käydä tallin seinästä lunttaamassa joka väri erikseen.

        Valk
        Musta
        Kelt
        Pun
        Vihr
        Rusk

        Sininen keskelle.

        Mies 65


    • Anonyymi

      kärry kuin kärry kottikärry

    • Moni kärry kuski rikkoo tuota 100 km/h sääntöä jarrullisella kärryllä. Koska jarruttoman nopeusrajoitus on 80 km/h. Sen jarrullisen tunnistaa ulkoapäin että vetoaisassa useimiten haitarikumi ja käsijarrunkahva. Ja kuten joissakin vasauksissa jo mainittiin niin kytkentämassat löytyy rekisteriotteesta, jos ei löydy niin sen saa tietoon katsastus asemalta. Itse kerran jouduin kysymään oman Ka pakun kytkentämassaa koska en tiennyt. Katsuri ensin katsoi ajokortin ja sen jälkeen kävi muualla ja sanoi että jarruton 750 kg ja Jarrullisena 2000 kg. Kyseessä siis 2005 vuoden ducato 13 m³ kontilla. Nyk autossa ei ongelmaa saa huoletta vedellä 3550 kg kärryjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen

      Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.
      Maailman menoa
      171
      2606
    2. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      22
      2254
    3. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      400
      1065
    4. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      151
      953
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      391
      877
    6. Kai odotan että

      Juokset vielä perässäni
      Ikävä
      67
      868
    7. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      58
      777
    8. Kerrohan T miehelle yksi syy

      Miksi hänen tulisi kaivata sinua?
      Ikävä
      101
      732
    9. Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni

      Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure
      Ikävä
      48
      694
    10. Euroviisuhuitelua

      En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka
      80 plus
      34
      672
    Aihe