Aliravitsemus vaarantaa asukkaan terveyden

Anonyymi-ap

Ali­ravitsemus vaarantaa Kreivinkodin asukkaan terveyden

Eräs keski-ikäinen mies pyörtyi Kreivinkodissa yrittäessään nousta sängystä. Hoitajat joutuivat hälyttämään ambulanssin, ja sairaalassa lääkäri totesi pyörtymisen syyksi aliravitsemuksen.

Hoitajat olivat kehottaneet miestä syömään paremmin, mutta miten se onnistuu, jos tarjolla on jatkuvasti mautonta ja yksitoikkoista ruokaa? Usein päivälliseksi on puuroa, jopa joka toinen päivä. Mies ei ole iäkäs eikä ruokahaluton – päinvastoin, hän syö mielellään, kun ruoka on hyvää tai kun hän on itse saanut ostaa jotain kaupasta.

Tarjottu ruoka ei sisällä riittävästi proteiinia. Jos asukkaalla on erityinen proteiinin tarve, hänelle tilataan erikoisateria, mutta kaikkien tulisi saada ravitsevaa, monipuolista ruokaa ilman erikoispyyntöjä.

Tällainen laiminlyönti voi johtaa vakaviin terveysongelmiin. Kreivinkodissa olisi syytä tarkistaa ruokahuollon laatu ja varmistaa, että jokainen asukas saa ravitsevaa ja houkuttelevaa ruokaa – ei vain selviytymiseen, vaan hyvään elämään.

Huolestunut läheinen

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä ihminen syö, jos on nälkä!
      Voisiko läheinen itse viedä herkkuja, kun talon ruoka ei houkuttele?

    • Anonyymi

      Syö, kun on itse saanut ostaa jotain kaupasta. Pitää sitten käydä itse kaupasta ostamassa herkkunsa!

    • Anonyymi

      Aasun Krevinkoti esim tänän olen syönyt aamupala oli puuroa ja mehukeitto mutta ei hilloa joten syön aamupalaksi yhden palan ruisleipä ja päivälliseksi piti olla hernekeitto ja lättyä ja hilloa mutta oli kasvis keitto joten syön ne lättyä ja hillo ja päivä kahvi oli pari keksiä ja muutama viinirypäle ja pala banaania mitä syön ja päivälliseksi oli puuroa ja mehukeitto joten syön päivälliseksi pala leipä joten tässä on kaikki mitä olen tänän syönyt en ole sannut tänän yhtän ateria lämmintä ruoka ei edes keitto ateria ja käytän psyke lääkkeitä mitä lisä painoa mutta minun paino on pudonnut 10 kiloa eli tervetuloa Krevinkoti syömään hyvin.

    • Anonyymi

      Asun Krevinkoti – esimerkiksi tänään olen syönyt näin:

      Aamupalaksi söin puuroa ja marjakeittoa, mutta hilloa ei ollut, joten söin yhden palan ruisleipää aamiaiseksi.

      Lounaaksi piti olla hernekeittoa, lettu ja hilloa, mutta sen sijaan tarjottiin kasviskeittoa, joten söin vain letun ja hillon.

      Iltapäiväkahvilla sain pari keksiä, muutamia viinirypäleitä ja palan banaania.

      Päivälliseksi oli taas puuroa ja marjakeittoa, joten söin vain yhden palan leipää.

      Tässä on siis kaikki, mitä olen tänään syönyt. En ole saanut yhtään kunnollista lämmintä ateriaa tänään – edes keittoa ei voi laskea kunnon ruoaksi.

      Käytän psyykenlääkkeitä, jotka yleensä aiheuttavat painonnousua, mutta olen silti laihtunut 10 kiloa.

      Eli – tervetuloa Krevinkotin, jossa "syödään hyvin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      51
      5420
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      418
      4705
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3889
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      183
      3353
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2566
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2322
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2218
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2072
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      128
      2029
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1499
    Aihe