Saksan armeijaan on värvättävä kymmeniä tuhansia sotilaita lisää Venäjän uhkan vuoksi, sanoo Saksan puolustusministeri Boris Pistorius. Pistoriuksen mukaan alustavan arvio on, että sotilaita tarvitaan 50 000–60 000 nykyistä enemmän.
Mikähän oli Pistoriuksen maantiedon arvosana koulussa. Jos Venäjä hyökkäisi Saksaan tulisi sen ensin selviytyä NATO-maan puolan läpi ja tullakseen NATO-maiden saarretuksi Puolassa. Näin jos siis Venäjä hyökkäisi maitse. Ilmateitse hyökätessään joutuisi lentelemään NATO-maiden ilmatilassa. Meritse hyökätessään olisi saarrettu välittömästi.
Ei Saksaan tarvita lisää sotilaita elleivät aio mennä sotimaan Ukrainaan.
Mikähän oli Pistoriuksen maantiedon arvosana koulussa. Jos Venäjä hyökkäisi Saksaan tulisi sen ensin selviytyä NATO-maan puolan läpi ja tullakseen NATO-maiden saarretuksi Puolassa. Näin jos siis Venäjä hyökkäisi maitse. Ilmateitse hyökätessään joutuisi lentelemään NATO-maiden ilmatilassa. Meritse hyökätessään olisi saarrettu välittömästi.
Ei Saksaan tarvita lisää sotilaita elleivät aio mennä sotimaan Ukrainaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikään määrä sotilaita ei ole enään liikaa. Venäjä on uhka, siihen pitää varautua ja tehdän omasta puolustuksesraan mahdollisimman hyvä.
Saksa otti juuri vasta aivan hiljan NATO-joukkojen johtovastuun Liettuassa, jossa prikaatillinen saksalaisjoukkoja on määrä olla 2027 mennessä. Tilanteen niristyessä ja uhan kasvaessa joukkojen määrää kasvatetaan.
On hyvä että muutkin ottavat vastuuta NATO:n yhteisestä puolustuksesta.
Erikoista että Ruotsi johtaa Suomea ja Saksa johtaa Liettuaa... Ihan hoopolta kuulostaa suoraansanottuna. Kaipa siinä jokin logiikka on? Ehkä on helpompi uhrata toisen maan kansalaisia?
Ruotsi on yksi NATO-liittolaisistamme. He ottavat vastuuta omin maajoukoin Pohjois-Suomen puolustamisesta. Muita Norja, Britannia ja USA. Ehkä myöhemmin muitakin... "tilanteen kiristyessä ja uhan kasvaessa/sotatilanteessa (Kanada, Hollanti, Italian ja Ranskan vuoristodivisioonat). Aika näyttää. Toki Suomen omat pohjoisesa koulutetut joukot osa puolustussuunnitelmia. Ruotsilla myös kelpo meri ja ilmavoimat.
Jatkosodassa Saksa vastasi Pohjois-Suomen puolustamisesta ja sotatoimien johtamisesta. 222 000 saksalaista oli Lapissa.
Suomi vastasi/vastaa Etelä- ja Keski-Suomen puolustamisesta.
"As of February 2025, the eight battlegroups are composed of the following Allies:
Host nation: Bulgaria
Framework nation: Italy
Contributing nations: Albania, Croatia, Greece, Montenegro, North Macedonia, Türkiye and the United States
Host nation: Estonia
Framework nation: United Kingdom
Contributing nations: France
Host nation: Hungary
Framework nation: Hungary
Contributing nations: Croatia, Italy, Türkiye and the United States
Host nation: Latvia
Framework nation: Canada
Contributing nations: Albania, Czechia, Iceland, Italy, Montenegro, North Macedonia, Poland, Slovakia, Slovenia, Spain and Sweden
Host nation: Lithuania
Framework nation: Germany
Contributing nations: Belgium, Czechia, Luxembourg, the Netherlands and Norway
Host nation: Poland
Framework nation: United States
Contributing nations: Croatia, Romania and the United Kingdom
Host nation: Romania
Framework nation: France
Contributing nations: Belgium, Luxembourg and Poland
Host nation: Slovakia
Framework nation: Spain
Contributing nations: Czechia, Portugal and Slovenia"
Ruotsilla on joukkoja Latviassa.