Naton viides artikla on menettänyt pelotevaikutteensa

Anonyymi-ap

Is 5.6. 6:05
Kansainvälisen kriisinhallinnan asiantuntija Timo Hellenberg sanoo, että Suomen turvallisuustilanne on kärjistynyt lyhyessä ajassa pisteeseen, jossa nykyiset turvallisuuspoliittiset toimet eivät ole riittäviä.

Hellenberg ja Ukrainan parlamentin Oleg Dunda kirjoittavat aiheesta.
Heidän keskeisin ehdotuksensa on koko Suomen itärajalle perustettava 30 kilometrin levyinen rajavyöhyke. Käytännössä viranomaiset muodostaisivat rajalle alueen, jota ne pystyisivät valvomaan kokonaisvaltaisemmin kuin tällä hetkellä.
Lisäksi Hellenberg ehdottaa säännöllisiä evakuointiharjoituksia rajavyöhykkeen asukkaille.

Taustalla ovat muun muassa EU-maiden hajaannus ja Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvaamattomuus, minkä vuoksi... Naton viides artikla on menettänyt pelotevaikutteensa!

10

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Natoa ei ole ilman Usa:ta

      Usa yrittää nyt nostaa Eu maiden maksut niin korkeaksi että ne menee konkurssiiin kaikki ja sitten Usa nostaa kytkintä Natosta....

      • Anonyymi

        Millä ne velkaiset Eu maat tuollaisia maksuja maksaa ? kilpailu kyky muutenkin on jo mennyt velkojen ja korkojen takia ja liperaalisuuden ihannaointi vie paljon rahaa siis huume ja homo ja pakolais Bisnes homman rahoitus .
        Tämä on täysin mahdoton yhtälö varsinkin kun Natsit on vallanneet Brysselin...joiden mielessä on vain 3. Maailmansota.


      • Anonyymi

        Huvittaa kun poliitkot muka puhuu että kyllä nato on kova juttu ilman Usa:ta kin...
        Mitä ne velkaiset Liperaalit voi...???? ei mitään....


      • Anonyymi

        Jenkit lypsävät Euroopan maista kaiken minkä irti saavat. Kun oikea rähinä alkaa, niin jättävät Euroopan selviytymään omilleen. Miksikö ? Ihan jo siksikin että Trump on loppujen lopuksi pelkuri. Ja toisekseen , tavalliset jenkit välittävät vain ja ainoastaan itsestään. Tyhmiä kun ovat . Janiin pirun ahneita.
        Ja Musk on Putinin ” apuri” .


    • Anonyymi

      Ja ihanko asiantuntija tarvittiin tuonkin totuuden sanomiseen. Kai tuon nyt jokainen jolla vähänkin on järkeä, ymmärtää, että Naton viides artikla on pelkkä kupla.
      USAn uskottavuus on mennyt ja muihin Euroopan maihin ei ole ikinä voinut luottaa. Suomi on yksin. Rahalla saa puolustustarvikkeita , mutta tarvikkeet eivät yksinään sodi. Suomalaisia on vähän, varsinaisia puolustukseen kykeneviä vieläkin vähemmän…..suurin osa väestöstä vanhuksia ja pääosa nuorisostakin alkaa olla saamattomia , jollakin tapaa reppanoita nahjuksia. Ja koulutettuihin palkkasotilaisiin ei ole varaa.
      Joten ei ihme, että oikeistohallitus pelkää ja rikkaille riistetään kaikki mahdollinen ennen sodan alkamista. Köyhistähän ei niin väliä ole !

      • Anonyymi

        Tarvikkeet ei sodi, mutta ukrainalaiset sotii niillä.
        Siinäpä se onkin viisaus jatkaa Ukrainan tukemista. Nato on kiva idea, mutta se on vain teoriaa kunnes jotain oikeasti tapahtuu.


    • Anonyymi

      Suomea huijattiin ….ja isosti !

    • Anonyymi

      Suomen turvallisuustilanne on heikentynyt pelkästään Nato-jäsenyyden takia. Ja Ukrainan tilannetta helpottaisi, jos se ei haluisi Natoon.

      • Anonyymi

        Eihän Ukraina Natoon ole koskaan kuulunutkaan.
        Estikö se Venäjän hyökkäystä? Ei taatusti estänyt.


    • Anonyymi

      Sehän oli aina Venäjä ja Putin joka on arvaamaton.
      Se pelkästään riitti syyksi kun taas länsi toimi sopimuspohjaisesti ja noudatti läntisiä arvoja.
      Kuinkas nyt yhtäkkiä onkin Naton turvatakuut menettäneet uskottavuuden kun se onkin Yhdysvallat joka on arvaamaton?
      Näin on voinut tapahtua siksi kun alunperinkään väitteet eivät olleet totta kummankaan osapuolen suhteen.
      Se on ollut koko ajan Venäjä, jolla on samat vaatimukset ja looginen toiminta, mutta lännen tempoilu ja salakavalat vedot ovat saattaneet koko Euroopan sodan partaalle.
      Viidennellä artiklalla voi pyyhkiä vaikka peräsintään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      381
      5370
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1242
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      102
      889
    4. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      821
    5. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      783
    6. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      757
    7. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      754
    8. Kuinka monesti olet itkenyt?

      Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i
      Sinkut
      132
      753
    9. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      43
      739
    10. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      47
      739
    Aihe