Naton viides artikla on menettänyt pelotevaikutteensa

Anonyymi-ap

Is 5.6. 6:05
Kansainvälisen kriisinhallinnan asiantuntija Timo Hellenberg sanoo, että Suomen turvallisuustilanne on kärjistynyt lyhyessä ajassa pisteeseen, jossa nykyiset turvallisuuspoliittiset toimet eivät ole riittäviä.

Hellenberg ja Ukrainan parlamentin Oleg Dunda kirjoittavat aiheesta.
Heidän keskeisin ehdotuksensa on koko Suomen itärajalle perustettava 30 kilometrin levyinen rajavyöhyke. Käytännössä viranomaiset muodostaisivat rajalle alueen, jota ne pystyisivät valvomaan kokonaisvaltaisemmin kuin tällä hetkellä.
Lisäksi Hellenberg ehdottaa säännöllisiä evakuointiharjoituksia rajavyöhykkeen asukkaille.

Taustalla ovat muun muassa EU-maiden hajaannus ja Yhdysvaltojen ulkopolitiikan arvaamattomuus, minkä vuoksi... Naton viides artikla on menettänyt pelotevaikutteensa!

10

115

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Natoa ei ole ilman Usa:ta

      Usa yrittää nyt nostaa Eu maiden maksut niin korkeaksi että ne menee konkurssiiin kaikki ja sitten Usa nostaa kytkintä Natosta....

      • Anonyymi

        Millä ne velkaiset Eu maat tuollaisia maksuja maksaa ? kilpailu kyky muutenkin on jo mennyt velkojen ja korkojen takia ja liperaalisuuden ihannaointi vie paljon rahaa siis huume ja homo ja pakolais Bisnes homman rahoitus .
        Tämä on täysin mahdoton yhtälö varsinkin kun Natsit on vallanneet Brysselin...joiden mielessä on vain 3. Maailmansota.


      • Anonyymi

        Huvittaa kun poliitkot muka puhuu että kyllä nato on kova juttu ilman Usa:ta kin...
        Mitä ne velkaiset Liperaalit voi...???? ei mitään....


      • Anonyymi

        Jenkit lypsävät Euroopan maista kaiken minkä irti saavat. Kun oikea rähinä alkaa, niin jättävät Euroopan selviytymään omilleen. Miksikö ? Ihan jo siksikin että Trump on loppujen lopuksi pelkuri. Ja toisekseen , tavalliset jenkit välittävät vain ja ainoastaan itsestään. Tyhmiä kun ovat . Janiin pirun ahneita.
        Ja Musk on Putinin ” apuri” .


    • Anonyymi

      Ja ihanko asiantuntija tarvittiin tuonkin totuuden sanomiseen. Kai tuon nyt jokainen jolla vähänkin on järkeä, ymmärtää, että Naton viides artikla on pelkkä kupla.
      USAn uskottavuus on mennyt ja muihin Euroopan maihin ei ole ikinä voinut luottaa. Suomi on yksin. Rahalla saa puolustustarvikkeita , mutta tarvikkeet eivät yksinään sodi. Suomalaisia on vähän, varsinaisia puolustukseen kykeneviä vieläkin vähemmän…..suurin osa väestöstä vanhuksia ja pääosa nuorisostakin alkaa olla saamattomia , jollakin tapaa reppanoita nahjuksia. Ja koulutettuihin palkkasotilaisiin ei ole varaa.
      Joten ei ihme, että oikeistohallitus pelkää ja rikkaille riistetään kaikki mahdollinen ennen sodan alkamista. Köyhistähän ei niin väliä ole !

      • Anonyymi

        Tarvikkeet ei sodi, mutta ukrainalaiset sotii niillä.
        Siinäpä se onkin viisaus jatkaa Ukrainan tukemista. Nato on kiva idea, mutta se on vain teoriaa kunnes jotain oikeasti tapahtuu.


    • Anonyymi

      Suomea huijattiin ….ja isosti !

    • Anonyymi

      Suomen turvallisuustilanne on heikentynyt pelkästään Nato-jäsenyyden takia. Ja Ukrainan tilannetta helpottaisi, jos se ei haluisi Natoon.

      • Anonyymi

        Eihän Ukraina Natoon ole koskaan kuulunutkaan.
        Estikö se Venäjän hyökkäystä? Ei taatusti estänyt.


    • Anonyymi

      Sehän oli aina Venäjä ja Putin joka on arvaamaton.
      Se pelkästään riitti syyksi kun taas länsi toimi sopimuspohjaisesti ja noudatti läntisiä arvoja.
      Kuinkas nyt yhtäkkiä onkin Naton turvatakuut menettäneet uskottavuuden kun se onkin Yhdysvallat joka on arvaamaton?
      Näin on voinut tapahtua siksi kun alunperinkään väitteet eivät olleet totta kummankaan osapuolen suhteen.
      Se on ollut koko ajan Venäjä, jolla on samat vaatimukset ja looginen toiminta, mutta lännen tempoilu ja salakavalat vedot ovat saattaneet koko Euroopan sodan partaalle.
      Viidennellä artiklalla voi pyyhkiä vaikka peräsintään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6818
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      49
      1083
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe