AVI kriittisenä Turun yhteisopetukseen

Anonyymi-ap

Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto (AVI) on ratkaissut kantelun Turun kaupungin koulujen tavasta yhdistää 7. luokan uskontojen ja elämänkatsomustiedon opiskelu. AVI viittaa ratkaisussaan opetushallituksen ohjeeseen, joka sallii opetuksen yhdistämisen varsin niukasti.
ET:n ja uskonnon eri oppimäärien opetus peruskoulun 7. vuosiluokilla on järjestetty yhteisenä opetuksena myös sellaisten tavoitteiden ja sisältöjen osalta, jotka eivät ole yhteneviä. AVI huomioi riskin opetuksen painottumisesta vain yhden katsomusaineen opiskeluun tai yleisten opetussuunnitelmiin kuulumattomien asioiden opiskeluksi, mikä ei vastaa minkään katsomusaineen tavoitteita tai sisältöjä.
AVI muistuttaa myös kelpoisuusvaatimuksista. Opettajalla tulisi olla kelpoisuus niin elämänkatsomustiedon kuin kaikkien uskontojen opettamiseen, jotta hän voisi pitää yhdistettyjä tunteja.

9

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä voi selkettää ensi lukuvuoden käytäntöjä.

    • Anonyymi

      Jälleen täysin turhaa säätöä. Yksi aine, jossa käydään läpi maailmanuskonnot tietopohjaisesti, muutama tunti per uskonto. Lisäksi ateismi/uskonnottomuus ja tietysti pääviestinä se, että yhdestäkään jumalasta ei ole ensimmäistäkään todistetta. Tuohon riittäisi yksi vuosiviikkotunti vaikka seiskaluokalla.

      • Anonyymi

        Erillistä oppiainetta ei välttämättä tarvita ollenkaan. Se on vapaa-ajattelijain perinteinen periaatekanta.
        Käytännössä pitää pyrkiä vuosiviikkotuntimäärän vähentämiseen 10 tu nista edes seitsemään.


    • Anonyymi

      Kaupungin edustaja nurjamielinen.

    • Anonyymi

      Viskamis venkoilee. Asenne vääärä.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Nyt Turussakin on kysymys katsomusaineiden osittaisesta yhteisopetuksesta eikä mistään uudesta katsomusaineesta, josta puhuminen sekoittaa keskustelua. Osittaista yhteisopetusta on myös esimerkiksi noin joka kolmannessa helsinkiläisessä alakoulussa. Helsingin kaupungin kouluissa se on pääsääntöisesti selvästi rajatumpaa ja painottuu alakouluihin. Turussa on nyt vaan oikeudenvalvojien mukaan menty liian pitkälle lain ja opetussuunnitelman valossa.
        Katsomusaineiden kehittämisryhmä, joka jätti raporttinsa maaliskuussa 2025, ei esittänyt uutta yhteistä katsomusainetta, vaan katsomusaineiden osittaisen yhteisopetuksen valtakunnallista, tutkimusperustasa kokeilua. Käsittääkseni kokeilua varten voisi olla myös kokeiluopetussuunnitelmat.
        Osittainen yhteisopetus voisi olla ratkaisu, mutta omavaltaisuus ja esimerkiksi elämänkatsomustiedon syrjintä ei lisää luottamusta asiaan.
        Kehittämisryhmässä nostettiin esille myös etiikan opetuksen tuominen yläkouluun, kun lukiossa se jo nyt on. Eriävässä mielipiteessä taas todettiin koulutien toisesta päästä, että ns. katsomusainetta ei tarvita ainakaan 1.-2. luokille (tai 1.-3. lk) ollenkaan, sillä tapakasvatus ja kulttuuritieto voidaan opettaa ilman erillistä oppiainetta. Historia ja yhteiskuntaoppikin alkavat vasta 4.-6. luokilla.
        Katsomusainetyöryhmä totesi, että elämänkatsomustiedon opiskelun kieltä ev.-lut. tai ort. kirkkoon liitetyiltä lapsilta ja nuorilta on vakava yhdenvertaisuusongelma.
        Helsingissä elämänkatsomustietoa opiskelevien osuus on yli 30 %. Espoossa, Tampereella, Turussa ja Vantaalla se on 20 %:n kieppeillä. ET:n avaaminen epäilemättä hieman lisäsi ET:n oppilasosuutta. ET:n nykyinen syrjintä aiheuttaa epäluottamusta katsomusaineopetuksen uudistamiseen.


      • Anonyymi

        Jengi ei tykkää uskonnonopetuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      183
      3495
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      375
      2197
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2176
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2042
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      429
      1163
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      984
    Aihe