𝐊𝐮𝐭𝐢𝐬𝐭𝐮𝐯𝐚𝐭 𝐚𝐢𝐯𝐨𝐦𝐦𝐞
Tuhansia vuosia sitten ihmisillä oli suuremmat aivot. Tähän johtopäätökseen päädyttiin tutkijoiden osoittaessa, että muinaisilla ihmiskalloilla Euroopasta, Lähi-idästä ja Aasiasta oli keskimäärin 1500 cm3 aivotilavuus, kun taas nykyihmisen vastaava luku on 1359 cm3.1,2
Vanhat kallot olivat lähestulkoon varmasti peräisin ajalta vedenpaisumuksen jälkeen, eli korkeintaan muutaman tuhannen vuoden takaa raamatullisen ajanlaskun mukaan tai ”ainoastaan” joidenkin kymmenien tuhansien vuosien ikäisiä kehitysopillisen uskomusjärjestelmän mukaan.
Jos tuloksena olisi ollut, että nykyihmisen aivot ovat suuremmat, olisi tämän epäilemättä tulkittu tarkoittavan, että ihmiset ovat kehittyneet entistä ”fiksummiksi”. Mutta tämä tulos aiheuttikin yllätyksen–ei pelkästään siksi, että se on ristiriidassa kehitysopillisten odotusten kanssa, vaan muutoksen nopeuden ja laaja-alaisuuden tähden. John Hawks Michiganin yliopistosta kutsuu tutkimustulosta ”merkittäväksi pienentymiseksi kehitysopillisessa silmänräpäyksessä”.
Todellisuudessa suurempi aivokoko ei automaattisesti kulje käsi kädessä älykkyyden kanssa ja evolutionistit, jotka tähän odottamattomaan löytöön viitaten huomauttavat siitä, ovat oikeassa. Tämän näkökulman pitäisi silti toimia kumpaankin suuntaan. Kallot, jotka on leimattu Homo erectus -nimellä, viittaavat aivokapasiteettiin, joka on samoissa rajoissa nykyihmisen kanssa, mutta kuitenkin keskiarvoltaan hieman pienempi kuin tämän päivän keskivertoihmisellä. (Luomiseen uskovat pitävät heitä yhtenä ryhmänä vedenpaisumuksen jälkeen eläneistä Aadamin jälkeläisistä, joka joidenkin evolutionistienkin mielestä pitäisi luokitella uudelleen – Homo sapiensiksi 3.) Tämän aivokoon on tulkittu merkitsevän sitä, että ”vähemmän kehittyneinä” erectus-yksilöt olivat myös vähemmän älykkäitä. Mutta kuten olemme nähneet, ei tämä johtopäätös ole kuitenkaan kiistaton.
Tämä havainto kuitenkin muistuttaa meitä siitä, että vaikka nykypäivän ihmisillä on enemmän monilta esi-isien sukupolvilta kerääntynyttä tietoa, he eivät selvästikään ole nokkelampia kuin edeltäjänsä. Muinaisten ihmisten nerokkuus näkyy selkeästi esimerkiksi pyramidien rakentamisessa. Jos älykkyydessä on jokin trendi, niin voimme enintään olettaa nykyihmisten olevan edeltäjiään vähemmän älykkäitä. Tämä johtuu siitä, että mutaatiotaakka (johtuen periytyvän geenistön kopiointivirheistä) on lisääntynyt jokaisessa sukupolvessa Aadamin lankeemuksesta lähtien. Ja viime aikoina ihmisperimän dokumentoitujen mutaatioiden määrässä on ilmennyt erittäin merkittävää kasvua (katso geneetikko John Sanfordin kirja ja DVD osoitteessa creation.com/store).
Jotkut evolutionistit, jotka ehkä yrittävät olla kuin tosiasioita ei olisikaan, väittävät, että tulos oli ”yllätyksetön”. Duken yliopiston antropologi Brian Hare spekuloi, että nykyihmiset ”kehittivät erilaisen, hienostuneemman älykkyyden muodon”, joka ilmeisesti tarvitsi vähemmän aivotilavuutta. Toiset antropologit taas sanovat, että koska varhaiset ihmiset olivat ”suurempia ja vahvempia”, he tarvitsivat ”enemmän harmaata ainetta” jotta voivat ”kontrolloida suurempaa massaansa”.
Tämä on ”me voitamme joka tapauksessa” -asetelma [engl. heads we win, tails you lose]. Jos aivokokomme olisi ollut kasvamassa, sitä olisi pidetty todisteena ihmisten kehittymisestä älykkäimmiksi. Mutta koska se on pienentymässä, evolutionistien on keksittävä uusi tarina. Esimerkiksi David Geary, evoluutiopsykologi Missourin yliopistosta sanoo: ”Monimutkaisten yhteiskuntien ilmaannuttua aivot pienenivät, koska ihmisten ei tarvinnut enää olla niin fiksuja selvitäkseen hengissä.” Näyttääkin siltä, että olkoonpa tutkimusaineisto mitä tahansa tai kuka evoluutioon uskova tahansa tekemässä uudelleenarviointia, itse evoluutiota ei koskaan epäillä.
Mutta hetkinen … edeltäjämme vain muutamia tuhansia vuosia sitten olivat isompia ja vahvempia, ja heillä oli enemmän aivojen harmaata ainetta kuin meillä – eikö tämä kuulostakin aivan Raamatun luomiskertomukselta?
Kutistuvat aivomme
3
142
Vastaukset
Kyseessä on sama ilmiö kuin se, että luolakaloilla on silmät, mutta ne ovat menettäneet näkökykynsä, koska eivät sitä tarvitse. Haastavimmissa elinympäristöissä elävät linnut selviävät älykkyystesteissä paremmin kuin helpoimmissa oloissa elävät lajitoverinsa. Ennen Lontoon taksikuskeilla oli keskimäärin suurempi aivoturso kuin muilla ihmisillä, mutta navigaattoreiden myötä tilanne on muuttunut. Enää ei tarvota sellaista suunnistamiskykyä ja katujen nimien muistamista kuin ennen.
Ja nykyisin pärjää ihan hyvin, vaikka ei pystyisi itse tuottamaan järkevää ja kielioppivirheetöntä tekstiä, kun on helppo kopsata netisä.- Anonyymi
"Vanhat kallot olivat lähestulkoon varmasti peräisin ajalta vedenpaisumuksen jälkeen"
Miksei sitä ennen? Eliväthän ihmiset silloin kauemminkin, eli siis olivat lähempänä sitä alkuperäistä täydellisyyttäIhmiset eivät eläneet ennen kauemmin. Ihmisten elinikä on noussut elintason kasvaessa ja lääketieteen edistyessä. Sadut sadoista vuosista voidaan sivuuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2056578Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2794506"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423585Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103403Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m613396Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2542539Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941
