Olemaan sotimatta? Maailman historia alusta saakka on ollut sotimista. Se vain jatkuu ja mitä hirveimpiä aseita kehitetään ihmisten tappamiseen. Eikö ole opittu ettei lopulta sodassa kukaan voita. Kaikki häviävät varmasti. Onko miesten geeneissä se sotimisen himo jota ei voi poistaa?
Milloin ihminen oppii
Anonyymi-ap
47380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Ei ole sukupuolikysymys. Ihminen on vaan semmoinen laji että sen luontaiseen käytökseen kuuluu agressio ja ajoittaiset sodat. Näin on aina ollut ja on aina oleva.
Sodat ovat tärkeitä, jos siinä menee hyviäkin miehiä, niin menee siinä lurjuksiakin. Katso Venäjän sotaväkeä, vankilat ovat tyhjentyneen ja tullut tilaa poliittisille vangeille.
Siksi toiseksi maailmassa on ihmisiä liikaa.
Juu, milloin ihmiset oppivat vastustamaan sotimista.
Eivät enää tottele sotajohtajia, jotka määräävät sotimaan ja hyökkäämään.
Saisivat sotajohtajat keskenään sotia, eivät taatusti sotisi keskenään, kun ovat tottuneet, että sotimisen hoitavat sotilaat.
Sodat johtuu. hulluudesta, jota on jok ikisen päättäjän nupissa.
Ne päättäjät on pantava sotimaan keskenään ilman apujoukkoja. Se voisi olla ratkaisu. Sotamiehiä tarvittaisiin vain saattamaan sotivat osapuolet areenalle etteivät voisi perääntyä ja piiloutua toisten selän taakse.
Joka "sodassa" päästäisiin ainakin yhdestä sotahullustat.
Näkee sen nyt Orpo, Purra, Sipilä, Ohisalo, Mariin, Katainen, Stubb ovat ahneita ja valmiita ryöstämään omaa kansaa. Jotkut muut ei viitsi ryöstää omaa kansaa, vaan ryöstävät muilta mailta. Sodat loppuu silloin, kun Suomalaiset politiikot lopettaa oman kansan ryöstämisen.
Diktaattorit haluaa valtaa ja mainetekoja sotien avulla.
Epävarmoina aikoina erityisesti naiset haluaa turvata vahvaan johtajaan. Näin pääsi demokratian keinoin valtaan Hitler ja Putin.
Venäjällä naiset ovat myös innokkaimpia, jopa fanaattisia sodan kannattajia. He työntävät miehiä rintamalle, pilkkaavat, jos mies ei "uskalla" maataan puolustaa. Tämä siksi, vaimot saavat suuret korvaukset, kun mies tapetaan sodassa. Näin kertoo venäläinen, USA muuttanut, tutkija nainen, löytyy YouTubesta.
Ihmisillä on tunteet ja seurausvaikutus näistä tunteista ovat riidat ja sodat.
Tarkemmin sanoen ihminen on vahvasti emootioiden varassa elävä älykäs petoeläin.
Ja joilla on tarve ja kyky muodostaa valtavia "laumoja" joita yhteiskunniksi sanotaan. Oikeastaan ihmisen kehittyminen ylivoimaiseksi valtalajiksi maapallolla perustuu juuri tähän laumaälyyn ja kykyyn toimia yhdessä.
Monet muut petoeläinlajit "sotivat" vain yksilötasolla, tai korkeintaan hyvin pienissä laumoissa.
Sotien syy on aina loppujen lopuksi kamppailu resursseista ja asuinpaikoista. Ne siellä taustalla ovat aina.
Demokratian olisi kuvitellut olevan niin hyvä hallintovaihtoehto, että se olisi syrjäyttänyt muut, mutta ainakaan vielä niin ei ole käynyt. Monissakin maissa on haluttu niitä klassisia "vahvoja johtajia" ja seuraukset näkyvät. Ne veijarit eivät nimittäin mieluusti jaluakaan antaa valtaa enää pois itseltään
Lisäksi heille ikääntyessään tulee se kuvitelma omasta korvaamattomuudestaan.
Vanhimmat tunnetut demokratian yritelmät ovat ajalta muutaman sataa vuotta ekr. Sen vanhemmista ajoista demokratian suhteen ei ole tietoa. Eli ihmiskunnan kehityshistorian mittakaavassa demokratia lienee aika uusi yritelmä. Ja kovin rauhaisaa ei koko tunnettu historia tosiaankaan ole.
Joku viisas, vai liekö vääräleuka on sanonut, että rauhan aika on vain kahden sodan välinen poikkeus.
Et tunne historiaa, etkä ihmismieltä. Sotien syy ei todellakaan ole kamppailu asuinpaikoista ja resursseista.
Ihmismielen yksi hallitseva piirre on loputon ahneus. Tämä johtaa jatkuvaan taisteluun olemassa olevista resursseista. Taistelu voi olla rauhanomaista niin kauan kuin on olemassa toimiva systeemi jonka säännöillä pelataan ja sen systeemin noudattaminen vaikuttaa tuottavan paremman tuloksen kuin systeemiä vastaan toimiminen.
Ei esim. Venäjä tarvitse mitään resursseja lisää, sillä on kaikkea.
Putin haluaa mainetta ja kunniaa, nimensä suurten venäläisten valloittajien historian kirjaan. Kun kaikki ei mennyt suunnitelmien mukaan, Putin menettäisi kasvonsa ja valtansa sodan lopettaessaan, siksi sota jatkuu ja jatkuu.
Se on siellä taustalla aina. Nimellisesti perustelu voi olla muukin, mutta sieltä takaa tosiasiat löytyvät.
Yksilötasollakin tapetaan tosta vaan melko tarpeettomasti. Sitä pidetään ratkaisukeinona jos ei muuta ymmärretä.
Sodat johtuu johtajien vallanhimosta, halusta laajentaa reviiriään ja hallita toisia ihmisiä, alistaa muita oman valtansa alle. Sitten halutaan lisää maaperässä olevia rikkauksia, joita löytyy enemmän oman reviirin ulkopuolelta kuin omasta maasta.
Miksi Putinin pitää saada lisää maata?
Eihän siellä osata käyttää entistäkään muuta kuin kaatopaikoiksi. Siellä on valtavat luonnonvarat mutta ei osata niitäkään hyödyntää.
Ei Venäjä mistään maasta tai raaka-aineista taistele vaan kommunismi ideologiasta edelleen ja haluaa sen vieläkin koko planeetan laajuiseksi..ja voittaa amerikkalaisten kapitalismi,,,on kyse aivan eri maalista..ja poistaa viimeisetkin natsimieliset maailmasta pois...ovat sen monta kertaa jo sanoneet..Lännessä vaan ei tahdota uskoa sitä..
Kuinka KD:n naiset tukee Gazan kansanmurhaa, ja tuntevia ihmisiä: viattomia lapsia ja naisia ja tapetaan nälkään, se aiheuttaa keskenmenoja ja kristityt vaikenee helvetillisen julmuuden edessä.
On kansallisuus mikä hyvänsä.
Kostava kristitty on Saatanan kätyri.
Gazassa ei ole viattomia naisia, vaan terroristijärjestö Hamasin kannattajia, jotka ovat syyllisiä sotaan.
Se on aika vaikeaa kun maailmassa on tuollaisia kansoja kuten venäläiset, jotka ihailevat vain sotaa ja tappamista. Jotka alkavat jo lapsina opetella sotimista ja naapurimaiden asukkaiden murhaamista.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/d0ec9c3b-260a-49eb-9a05-6707ec4f08d0
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/tiktok-fasisimilla-kyllastetty-venajan-nuoriso-opetetaan-uskomaan-sotaan-maan-ideana/8886512#gs.6i1kpk
Ei venäjä israelille pärjää tappamisessa, kyllä jämpti on niin!
Kyllä pärjää, etenkin omien sotilaiden tapattamisessa.
Muslimeille ei pärjää tappamisessa mikään koskaan.
Ihminen tarvitsee sisäisen arvomaailman muutoksen.
Ateisti ja evoluutio he toimivat vahvemman ja juoninman oikeudella ja turvautuvat järkeen kaikin keinoin ilman moraalia. Tehdään vain diili, kahden kauppa ja kolmannen korvapuusti,
Ollaan kasino taloudessa ja heikoille ja sairaille Musta Pekka.
Sivistymättömän typeryksen ei pitäisi käyttää sanoja joiden merkitystä ei edes ymmärrä eikä tiedä. Ateismi ja evoluutio eivät tarkoita mitään vahvemman oikeutta.
Ateismi ja evoluutio ei sisällä mitään ns. kristillistä lähimmäisen rakkautta, joten loppupeleissä vaikka harjoittaakin yhteisöllisyyttä, niin ateistin etu ja vain se voittaa. Evoluution mutkat taas menee omia mutkiaan ellei tehdä tietoista muuntelua.
Zionistit kylvävät vihaa, ja usuttavat kaikki muut kansakunnat ja uskontokunnat kiinne toistensa kurkkuun, jotta heillä olisi vapaa kulku pankkiinsa.
Muslimit kun niin haluaisi hallita ja saada omiin pankkeihinsa kaiken. Niinpä zionistit yritetään tappaa.
Sotiminen on ihmislajilla veressä - tai siis joka solussa, geeneissä. Ehkä yksi tai kaksi apinalajia on yhtä agressiivisia kuin ihmislaji: simpanssi ja rhesus-makaki. Ne käyvät myös omia sotiaan, apinalauma apimalaumaa vastaan. Simpanssit voivat niissä olla todella julmia.
Vasemmistoaate on murhannut sata miljoonaa ihmistä. Se siitä rauhan ja rakkauden aatteesta.
Että kuka hullu äänestää vihervassuja
Noin 100 miljoonaa ihmistä kuolee vuosittain. Venäjän erikoisoperaatiossa on kuollut vasta alle miljoona yhteensä molemmilla puolilla. Sodista huolimatta pallon väkiluku kasvaa 88 miljoonalla vuosittain.
Ydinaseet on tikittävä aikapommi. Ydinkärkiä on sekä Venäjällä että Natolla noin 6000 kappaletta. Maailmassa on noin 500 miljoonakaupunkia.
Elokuussa tulee kuluneeksi 80 vuotta siitä, kun USA testasi ydinpommia Japanissa. Sittemmin ydinasetta ei ole sodissa käytetty, mutta varastot on paisutettu valtaviin mittoihin.
- Kiina kasvattaa myös ydinasearsenaaliaan, ja sen tavoitteena on omistaa yli 1 000 operatiivisessa toimintakunnossa olevaa ydinkärkeä niin ikään vuoteen 2030 mennessä, Rutte julkistaa Naton analyysin Kiinasta.
Varustelukilpa alkoi siitä, kun Venäjä sai vakoiltua ydinasesalaisuudet ja teki oman koeräjäytyksensä 1949. Samana vuonna perustettiin myös Nato.
Nato perustettiin patoamaan Neuvostoliiton imperialistisia pyrkimyksiä, joita tuolloin toteutettiin telaketjukommunismin kaapua käyttäen.
Tyhmä aloitus. Sotahan alkaa niin että jonkun maan johto päättää hyökätä toiseen maahan. Ja tämä hyökkäys tapahtuu maan armeijalla joka koostuu ihmisistä ja lainsäädännöllisistä syistä miehistä. Jos nyt vaikkapa yksi armeijan jäsen päättää olla tottelematta johtoportaan käskyjä niin mitäpä luulet hänelle tapahtuvan.
Rikollisia on kaikissa yhteiskunnissa. Demokratiassa rikolliset pannaan tyrmään. Diktatuurissa ne nousevta hallitsevaan asemaan. Tärkeää on se, ketkä päästetään hallisevaan asemaan.
Väärin.
Siten kun parasiitit l..
Mitä oppimista siinä on?
Ainoa asia mikä demareiden pitäisi oppia, on oppia vastaamaan kyllä vai ei kysymyksiin.
Kun demokraatilta kysytään oletko samaa mieltä kyllä vai ei, niin demokraatti alkaa perustella vastausta jaarittelemalla ummet ja lammet kaikkea muuta, mutta pyydettyä vastausta ei saada.
yritä tollasten kanssa sopia jostain.
Ei sitä voi oppia pois, se on aggressiogeeneissä. Hetkellisesti huomaa että tää on tyhmää mutta sitten taas mennään. Jonkun paskadiktaattorin johdolla.
Olemme kai hieman pettyneet Trumpiin, mutta hirveän innokas hän ei ole aloittamaan suursotaa. Putinia pitää höyrähtäneenä, ettei sen kanssa kannata jos ei ole tosisyytä. Suitsii jopa Israelia. Mutta Ukrainahan tässä kärsii.
<<Sivistymättömän typeryksen ei pitäisi käyttää sanoja joiden merkitystä ei edes ymmärrä eikä tiedä. Ateismi ja evoluutio eivät tarkoita mitään vahvemman oikeutta.<<
Käytännössä tarkoittaa, mutta ei juhlapuheissa, muuten ei kusetus onnistu!
Sen tyhmempikin tajuaa.
Että silleen.
Asiat tappelee ei ihmiset.
Kuinka kuolleet tappele? Akateeminen kusetus! Dosentti tai desantti sivistymättömän typeryksen ei pitäisi käyttää sanoja joiden merkitystä ei edes ymmärrä eikä tiedä.
Ihminen sai väkivaltaisuuden Eedenissä.