Näin meille valehdeltiin. Pikku esimerkki.

Anonyymi-ap

Tässä ote kaupungin vastineesta (IP 7.5.2021) Ollin kirjoitukseen, jossa Olli epäili kaupungin ja Zoon rahojen sekoittuvan. Valehtelu jatkui vielä Pienimäen eroon saakka:

Kirjoituksessa on myös väitetty, että kaupunki joka vuosi takaisi 1,3 miljoonalla eurolla yhtiölle ilmaisen lämmön, veden, kiinteistöhuollon ja työvoimaa. Väite on mahdoton. Kaupungin omistamat yhtiöt ovat juridisesti itsenäisiä tytäryhtiöitä ja huolehtivat luonnollisesti itse suoraan kyseisistä menoista, joista palvelujen tuottajat laskuttavat yhtiöitä. Kirjoittaja myös antaa ymmärtää, että nämä kulut on mystisellä tavalla piilotettu kirjanpitoon ja on olemassa kollektiivinen sopimus, jonka perusteella niistä ”ollaan hiljaa”. Ikään kuin tilintarkastusyhtiöt eivät huolehtisi lain mukaisesta velvollisuudestaan tarkastaa kuntakonsernin organisaatioiden kirjanpitoa, tilinpäätöstä ja hallintoa.

13

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ompa jännää.taitaa alkaa viiraamaan vielä enemmän kun näitä vatvotte päivästä toiseen.turhas hommaa,mutta jos siitä tulee teille hyvä mieli niin mikäs siinä.

      • Anonyymi

        Kirjataan alas ja elämä jatkuu.
        Ei ole mitään hätää


    • Anonyymi

      Hyvin oli veljekset hollilla miten suuri puhallus toimii. Raastuvassa kaikki selviää vuosien kuluessa.

    • Anonyymi

      Täytyy tuntea historiaa ymmärtääkseen nykyaikaa. Ähtärin matkailubisnes ei voi menestyä jatkossakaan ja koska periaatteena on Ähtäri on matkailukaupunki, vaikka väkisin, pojat tulevat fuskaamaan jatkossakin. Hiukan vetävät henkeä ja sitten taas, tuhoa uhmaten tulta päin.

      • Anonyymi

        Se on aika lailla näin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on aika lailla näin!

        Minisuomi ja pandaseikkailu eivät riittäneet. Pojat pohtivat jo mahtavia bisnesideoita, jotka takaa ja rahoittaa, kukas muu kuin kaupunki.


    • Anonyymi

      Meille aikoinaan valehdeltiin, että pandojen kustannukset on 56 000 euroa vuorokausi. Silloin meni uskottavuus noilta valehtelijoilta.

      • Anonyymi

        Ähtärin oma bisnes.
        Kepu vaan on oppinut elämään tukiaisilla.
        Siks se luulee et valtio antais..
        Tukiaisia, tukiaisia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ähtärin oma bisnes.
        Kepu vaan on oppinut elämään tukiaisilla.
        Siks se luulee et valtio antais..
        Tukiaisia, tukiaisia

        Tuossa kerrotaan miten Antti,Mikko ja Jarmo heittävät palloa toisilleen pari vuotta sitten. Mikko ei tiedä mistään mitään, kysykää Antilta ja Jarmolta:
        https://yle.fi/a/74-20014917


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuossa kerrotaan miten Antti,Mikko ja Jarmo heittävät palloa toisilleen pari vuotta sitten. Mikko ei tiedä mistään mitään, kysykää Antilta ja Jarmolta:
        https://yle.fi/a/74-20014917

        "Toinen keskustalainen pohjalaisministeri, puolustusministerinä toimiva Mikko Savola vastasi tekstiviestitse, ettei hänelläkään ole kommentoitavaa asiasta. Savola kehotti kääntymään Kurvisen ja Pienimäen puoleen."


      • Anonyymi

        Onko todisteita tuosta ?


    • Anonyymi

      Kyllä taitaa olla niin että jos aloittajan korvaamaan tähtää lampulla niin valo näkyy läpi😆

      • Anonyymi

        Hämmästyttävän hyvin veljekset olivat tietoisia miten kunnan johto toimii, on ne mestareita, tuo lehtileike on toimitettu eteenpäin kuulemma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      31
      5079
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      70
      1961
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1841
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1814
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      7
      1767
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1700
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      994
    8. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      921
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      907
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      853
    Aihe