Ei sodassa, ei ilmastokatastrofissa, vaan yksinkertaisesti siksi, että suomalaiset ovat lakanneet lisääntymästä.
Kokonaishedelmällisyysluku 1,26 tarkoittaa, että jokainen sukupolvi on 40% edellistä pienempi. Tämä on eksponentiaalinen funktio, jonka lopputulos on nolla.
Poliittinen eliitti ja media kieltäytyvät puhumasta tästä rehellisesti. Sen sijaan tarjotaan valheellista toivoa: teknologia pelastaa, maahanmuutto korvaa, jotenkin selviämme. Nämä ovat valheita. Matematiikka on armotonta – kun TFR pysyy alle 2,1:n riittävän kauan, yhteiskunta lakkaa olemasta. Piste.
Olemme ohittaneet pisteen, jossa pehmeät ratkaisut riittäisivät. Jokainen menetetty vuosi tekee käänteestä 30-40% vaikeamman eksponentiaalisen luonteen vuoksi.
Silti jatkamme teatteria, jossa teeskentelemme, että marginaaliset perhepoliittiset säädöt tai teknologiainvestoinnit voisivat muuttaa käynnissä olevan kehityksen lopputuloksen.
Eivät voi.
Olemme demografisessa vapaapudotuksessa, ja ainoa relevantti kysymys on, osuuko se maahan 20, 30 vai 40 vuoden päästä.
Kokonaishedelmällisyysluku 1,26 tarkoittaa, että jokainen sukupolvi on 40% edellistä pienempi. Tämä on eksponentiaalinen funktio, jonka lopputulos on nolla.
Poliittinen eliitti ja media kieltäytyvät puhumasta tästä rehellisesti. Sen sijaan tarjotaan valheellista toivoa: teknologia pelastaa, maahanmuutto korvaa, jotenkin selviämme. Nämä ovat valheita. Matematiikka on armotonta – kun TFR pysyy alle 2,1:n riittävän kauan, yhteiskunta lakkaa olemasta. Piste.
Olemme ohittaneet pisteen, jossa pehmeät ratkaisut riittäisivät. Jokainen menetetty vuosi tekee käänteestä 30-40% vaikeamman eksponentiaalisen luonteen vuoksi.
Silti jatkamme teatteria, jossa teeskentelemme, että marginaaliset perhepoliittiset säädöt tai teknologiainvestoinnit voisivat muuttaa käynnissä olevan kehityksen lopputuloksen.
Eivät voi.
Olemme demografisessa vapaapudotuksessa, ja ainoa relevantti kysymys on, osuuko se maahan 20, 30 vai 40 vuoden päästä.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Pride yms homoilun edistäminen laskee syntyvyyttä ja vie Suomen tuhoon.
Ja kaikki muukin seksi, joka ei johda raskauteen.
Kyllä
Nussimalla Suomi nousuun
Ei auta niin kauan kuin e-pillereitä ja kierukoita on kaikkien naisten saatavilla ja naiset saavat vapaasti päättää abortista
Abortit ja jälkiehkäisypillerit tulee kieltää ihan kansakunnallisista syistä.
Yritetään. Nuoret naiset vaan karkaa täältä Helsinkiin.
Naisille ei tav. suomi-mies kelpaa
Suomi nainen on ulkomaalaisille jakava lumppu
Persujen vähäpoika on katkera kun on jäänyt ilman
Aivan tavalliset miehet ja naiset muodostavat parisuhteita ja perustavat perheitä, jos ovat perustaakseen. Yhä harvempi niitä lapsia sitten haluaa.
Suomea se Helsinkikin on.
Naiset on ihan paskoja
Mutta pariskunnille naimisiin meno ja töihin menopakko,ne lapset elätetään itse ,ei niitä sysätä valtion elätettäviksi niin kuin jotkut yleemsä luulee.. Se tulee olemaan toisinaan kovaa työtä..,moni nuori ei tajua,ennen kuin on jo liian myöhäistä ja sitten ryypätään elämä pilalle ja lapsien elämä..
Eihän Suomi maana mihinkään katoa, vaikka täällä asuisi vain yksi ihminen.
Suomea ei ole ilman etnisiä suomalaisia
Me muutta nimi kohta Suoministan.
No johan kuvottavuutta esität.
Yök!
Onko se loppupeleissä tärkeätä, ehkä Suomi liittyy Ruotsiin (hope so) jne muita yhteenliittymiä... Kunhan vaan muslimit ei hallitse eikä vallitse sairaalla kulttuurillaan muita.
Ruotsihan on kohta muslimien hallussa.
Kun suomesta tulee joka tapauksessa islamistilandia. Onko tämä vain välivaihe? Islsmistilandiasta katoaa ensin sivistys sitten katoaa tekninen osaaminen, sitten katoaa ruuantuotanto ja sotilaallinen puolustus rapautuu täysin. Valloittaako Venäjä sitten islamistilandian ja siirtää sen asukkaat Siperiaan?
Venäjän menestys islamistista Afganistania vastaan oli surkea. "Allahu akbar!" on ihan yhtä hyvä syy puolustaa Suomea kuin "koti, uskonto ja isänmaakin".
Ei jää paljoa kaipaajia
Meitä oli 8 lasta aikoinaan siskoa veljeä, kaikki raskaissa töissä.
Nuorilla näyttäisi nyt olevan koiraa ja kissaa petikaverina, osalla huumeita ja lääkkeitä kaapit täynnä.
Saapi hävitä maailmankartalta , ihan itse aiheutettu tuho , lammaskansa kun uskoo kaiken mitä heille syötetään ja tekee niinkuin muut sanovat .
Ilmiö on globaali ja edessä on väestönromahdus. Etelä-Korea taitaa johtaa "vähiten lapsia" -kisassa.
Kummallisena sattumana ei koske Afrikkaa ja kehitysmaita.
Koskee. Myös siellä syntyvyys laskee.
OrpoPurran hallitusohjelmasn kuuluu ulkomaalaisten houkuttelu Suomeen. EK haluaa tänne 50 000 halpatyöläistä vuosittain. Perussuomalaiset ovat tähän suostuneet hillotolppansa takia. Ulkomaalaiset tekevät paljon lapsia täällä lintukodossa joten väestönvaihto on tosiasia.
OrpoPurran hallitus on heikentänyt työntekijöiden asemaa mm ns potkulailla joka helpottaa suomalaisen työntekijän irtisanomista niin että tilalle voidaan palkata ulkomaalainen halpatyöläinen. Kirsikkana kakun päälle tulee uusi Kokoomuksen Satosen suunnittelema lomautuslaki joka polkee irtisanomisaikoja. Siinä lomautuksesta voidaan ilmoittaa vain viikkoa ennen, eikä lomautuksen jälkeen tarvitse palkata työntekijää takaisin. Tilalle voi ottaa sen halpatyöläisen.
mä imen semen vuan!
Olen tienyt tämän jo 90 luvulta lähtien. Silloin alkoi esiintyä ensimmäisiä indikaattoreita siitä tapahtumasta joka on johtanut tähän tilanteeseen.
Olen kehottanut omia lapsiani jättämään tämän maan ja muuttamaan johonkin sivistysmaahan. Täällä ei ole tulevaisuutta. Suomalaisuus kuolee vauhdilla. Helsingin kauppakeskuksissa se näkyy parhaiten. Kymmenestä vastaantulijasta 8 on tummaihoisia ja ne loput kaksu ovat valkeaihoisia ja ne puhuvat joko venäjää tai viroa.
Tyttäreni lapsen päiväkoti on hyvä paikka todeta sama asia. Valtavasti lapsia mutta pääsääntöisesti mustia tai arabeja. Joukossa muutana valkoihoinen. Hoitajilla on hunnut päässä.
Ei suomi häviä mutta suomalaisuus häviää ja oikeastaan hyvä niin. Sellainen laji, joka ei osaa pitää puoliaan, joutaa hävitä.
Kun tietää, että keken mielestä suomi on maailman onnellisin maa, niin tuota tulosta ei yhtään ihmettele.
Pride-presidentti suojelee miinuskehitystä
Ei Suomi mihinkään katoa vaikka ihmiset katoaisikin.
Maa liitetään vaan isompiin,elämiskelpoisempiin..
Vassut ovat saaneet tahtonsa läpi. He ovat tehneet tästä maasta niin vihamielisen yhteiskunnan kantisten elää että ei ole halua tehdä jälkikasvua.
Muille kyllä annetaan etuisuuksia joista kantis voi vain uneksia
Viimeisten suomalaisten elämä tulee olemaan tukalaa,
koska väestöä korvataan muslimeilla, joista tulee vähitellrn enemmistö.
Jokainen tietää muslimimaiden olot, varsinkin jos et ole muslimi.
Suomalaiset ovat näin äänestäneet ja sillä mennään.
Mutta miksi ihmiset äänestävät vihervassut koska tietävät mitä nämä saavat aikaan?
Vihervassuja
Koska ovat tyhmiä
Ja miksi oikeistohallitus ei muuta nyt tuota epäkohtaa vaikka olleet vallassa jo pitkän aikaa?
Olisiko ettö kannatus menee pohjamutiin sen siliän tien?..
Tässä saavutetaan sellainen etninen keikahduspiste jonka jälkeen kelkkaa ei enää voi kääntää ja kansanvaihto on tosiasia. Aikaa noin 15 vuotta.
Nyt on aika nussia Suomi suureksi. Ei muuta kuin karvakannel soimaan!
Ei muuta kuin heltat violetiksi.
Teemu Keskisarja sanoo että suomalaisuus tuhoutuu tällä vuosisadalla. Tämä on enemmän kuin totta.
Kiitti vitusti punikit. Kuka hullu äänestää vihervassuja.
Venäjä voi aloittaa ennaltaehkäisevän iskun Suomeen, esim. TNT-tehtaaseen ja se on täysin hyväksyttävää, koska Suomi hyväksyy myös Israelin iskut Iraniin.
Aloittajan kanssa samaa mieltä...... Suomalaiset naiset on tuhonnun tään valtion
Perse osoittaa etelään.
Vuodesta 2016 lähtien syntyys on laskenut alle kuolleisuuden. Matematiikka on tässä armoton. Onneksi on väestönvaihto-operaatio menossa, niin voidaan teeskennellä väestön pysyvän jota kuinkin muuttumattomana, tai jopa kasvavan.
Suomi katoaa maailmankartalta, koska 1990-luvulla ja 2000-luvulla Suomeen päästettiin valtavasti vierasrotuisia.
Kansa tummuu silmissä.
Matuinvaasio ja - hyysäys hävittää pienen Suomen, ankarin ponnistuksin sodan julmista vuosista pelastettu maa, vajotetaan monikulttuurisuuden pirullisiin syövereihin ja tulos Suomelle katastrofaalinen.