Isänmaallisuus on syöpä, joka tuhoutuu samalla kun tuhoaa isäntänsä.
Isänmaallisuus on syöpä
10
714
Vastaukset
- vai juopa
Isänmaallisuus on pohjimmiltaan tervettä, ja kuulu olennaisena osana ihmisen elämään.Muun muassa se tuo yhteenkuuluvuuta ja yhteishenkeä kaikille yhteiskuntaan kuuluville. Poskelleen se menee sitten kun aletaan pitämään omaa maata ja tapoja niin ylivoimaisina, että niitä täytyy tukea muiden ihmisten, kansojen ja kulttuurien haukkumisella. Se, että olen ylpeä suomalaisuudestani, ei vaadi minua halveksimaan maahanmuuttajia, ruotsalaisia juutalaisia tai muita yhteisöjä tai uskontoja.Jos oma kansalllinen itsetuntoni olisi heikko ja valheelle rakennettu, toimisin tietysti em. tavalla.
Suomalaisuuten kuuluu myös korkea integriteetti ja kunnioitus yksilönvapautta kohtaan, siihen nähden en pysty enkä halua nähdä esimerkiksi maahanmuuttajia ryhmänä joita voi syyllistää kaikesta pahasta syylisä syfilikseen. Joten järki käteen kansallisessa hurmoksellisessa uhossa!- H.P.
On se kumma, kun jotkut kiihkoilijat eivät millään halua ymmärtää tuota, vaan yleistävät kaikki isänmaalliset ihmiset rasisteiksi, jotka vihaa lähes jokaista ihmisryhmää, paitsi sitä johon itse kuuluu.
H.P. kirjoitti:
On se kumma, kun jotkut kiihkoilijat eivät millään halua ymmärtää tuota, vaan yleistävät kaikki isänmaalliset ihmiset rasisteiksi, jotka vihaa lähes jokaista ihmisryhmää, paitsi sitä johon itse kuuluu.
Mielestäni isänmaallisuus ja sen hehkuttaminen on aivan täysin turhaa, ja maailma olisi kaikin tavoin paljon parempi paikka ilman näitä isänmaallisia intoilijoita jotka jaksavat aina ylistää suomen itsenäisyyttä ja sen puolustamisen tärkeyttä.
Rauhan kannattajana en arvosta minkäänlaista isänmaallisuutta, vaan pidän sitä täysin turhana asiana. Suurin osa näistä isänmaallisista on yleensä aina enemmän tai vähemmän rasisteja, lisäksi heidän on vaikea hyväksyä sivarit, totaalikieltäytyjät ja kaikki ne henkilöt jotka eivät arvosta suomen itsenäisyyttä.- Kiiklanteri
DarkFear kirjoitti:
Mielestäni isänmaallisuus ja sen hehkuttaminen on aivan täysin turhaa, ja maailma olisi kaikin tavoin paljon parempi paikka ilman näitä isänmaallisia intoilijoita jotka jaksavat aina ylistää suomen itsenäisyyttä ja sen puolustamisen tärkeyttä.
Rauhan kannattajana en arvosta minkäänlaista isänmaallisuutta, vaan pidän sitä täysin turhana asiana. Suurin osa näistä isänmaallisista on yleensä aina enemmän tai vähemmän rasisteja, lisäksi heidän on vaikea hyväksyä sivarit, totaalikieltäytyjät ja kaikki ne henkilöt jotka eivät arvosta suomen itsenäisyyttä....alkaa olla isänmaallisuutta nyt, kun Suomen valtiota ei enää ole ja armeija on USA-fetisistien ja natoilijoiden leikkipaikka.
- Folio Mulder
DarkFear kirjoitti:
Mielestäni isänmaallisuus ja sen hehkuttaminen on aivan täysin turhaa, ja maailma olisi kaikin tavoin paljon parempi paikka ilman näitä isänmaallisia intoilijoita jotka jaksavat aina ylistää suomen itsenäisyyttä ja sen puolustamisen tärkeyttä.
Rauhan kannattajana en arvosta minkäänlaista isänmaallisuutta, vaan pidän sitä täysin turhana asiana. Suurin osa näistä isänmaallisista on yleensä aina enemmän tai vähemmän rasisteja, lisäksi heidän on vaikea hyväksyä sivarit, totaalikieltäytyjät ja kaikki ne henkilöt jotka eivät arvosta suomen itsenäisyyttä.Turha väistellä sitä, että ei olisi tervettä isänmaallisuutta olemassa. Miksi emme jatkaisi valitsemallamme tiellä, kun se meille sopii. Miksi väkisillä yrittää ängätä eri kansakuntien ja uskontojen ihmisiä saman pienen valtion sisään, kun valtavat erimielisyydet ovat edessä kuitenkin? Pohjoimainen kehitys on mallikelpoista, vaikka mihin päin katsottaisiin. Tällainen elämänmalli ei sovi kaikille, joten eikös olisi viisasta kehittää sitä jatkossakin pääosin omin voimin? Maahanmuutajista tietyiltä suunnilta iso joukko on jo näyttänyt sopeutumattomuutensa. Heidän kuuluisi mennä kotia tai karkoittaa heidät sinne.
DarkFear kirjoitti:
Mielestäni isänmaallisuus ja sen hehkuttaminen on aivan täysin turhaa, ja maailma olisi kaikin tavoin paljon parempi paikka ilman näitä isänmaallisia intoilijoita jotka jaksavat aina ylistää suomen itsenäisyyttä ja sen puolustamisen tärkeyttä.
Rauhan kannattajana en arvosta minkäänlaista isänmaallisuutta, vaan pidän sitä täysin turhana asiana. Suurin osa näistä isänmaallisista on yleensä aina enemmän tai vähemmän rasisteja, lisäksi heidän on vaikea hyväksyä sivarit, totaalikieltäytyjät ja kaikki ne henkilöt jotka eivät arvosta suomen itsenäisyyttä.Suomi ei tosiaankaan olisi parempi paikka ilman isänmaallisia intoilijoita katso vaikka missä kunnossa ovat Karjala ja Baltian maat.
Tämä isänmaallisuus nyt kun on säilymisen kannalta välttämätöntä,ilman sitä sinä eläisit katuojassa.
Ne hinttariarvot mitä teikäläiset kannattavat vasta turhia ovatkin.
"suurin osa näistä on enemmän tai vähemmän rasisteja" kaikista suomalaisten harjoittamista rasistisista asennoitumisista pahinkin on parempi kuin se ääliösuvaitsevaisuus mitä te toitotatte.
Ai että näitten on vaikea hyväksyä kaikki totaalit,sivarit ja kaikki jotka eivät arvosta suomen itsenäisyyttä.
No sivareissa sentään löytyy hyvääkin porukkaa.
Totaalit taas ovat pääasiassa vastuunvälttelijöitä,joten ei pitäisi olla ihme jos heistä ei pidetä turha puhua mitään rauhantyöstä suurimmalla osalla heistä on oikeasti itsekkäät motiivit.Ja sitten ne jotka eivät arvosta itsenäisyyttä.Tällaiset ihmiset
ovat pääasiassa pullamössöjä räkänokkia.
Olet selkeästi hyvä osoitus siitä että jotkut ihmiset ovat kuin tietokone ovat ohjelmoitavissa tuhoamaan itsensä.
- Jani
Isänmaallisuudessahan on pohjimmiltaan kyse siitä, että tietyllä alueella asuvat ihmiset katsovat oikeudekseen päättää itse omasta elämästään, ilman että muut kansat pääsevät määräilemään asioista. Olisiko vaihtoehtona sitten maailma ilman rajoja? Ei sellainen toimisi. Miksi Neuvostoliitto hajosi? Koska eri osavaltiot halusivat itsenäistyä saadakseen päättää itse elämästään.
Maailmassa on monia erilaisia kansoja, joilla on erilaisia tapoja. Siksi on täysin luonnollista että jokainen kansa saa itse hallita itseään, ja juuri tämän turvaamisesta isänmaallisuudessa on kyse. Ei se liity mitenkään rasismiin. Tietysti ihmisellä on vapaa oikeus vaihtaa asuinpaikkaa, mutta toki hänen tulee kunnioittaa niiden ihmisten kulttuuria joiden luokse hän muuttaa.
Tietenkin kaikenlainen "me ollaan parhaita ja muut on perseestä"-ajattelu on turhaa, mutta sinällään isänmaallisuus, oman yhteisön tukeminen on täysin luonnollista ja tervettä. En näe syytä miksi oman yhteisön tukeminen olisi verrattavissa syöpään.- Jani
Katson aiheelliseksi vielä selventää miksi rajaton maailma ilman valtioiden välisiä rajoja ei toimisi. Sellaisessa maailmassa olisi käytännössä kaksi vaihtoehtoa: joko anarkia tai maailmanhallitus, joka määrää kaikkien ihmisten asioista. Jälkimmäinen olisi huono ratkaisu, koska yksi globaali taho ei olisi mitenkään kykenevä päättämään kaikkien eri kansojen asioista. Vaikka maailmanhallitus koostuisi kaikkien kansojen edustajista, silti jouduttaisiin tekemään kompromisseja.
Anarkia ei myöskään toimisi. Vaikka jonkinlaista paikallishallintoa yritettäisiin ylläpitää, rajattomassa maailmassa kuka vain voisi sitten todeta "nämä lait eivät koske minua". Lain tehokas valvominen edellyttää selkeiden rajojen asettamista, jottei asiasta jää epäselvyyttä.
Näin ollen, toimivin ratkaisu on edelleenkin kansallisvaltio joka saa vapaasti päättää rajojensa sisäpuolella tapahtuvista asioista. Kuten sanottu, jokainen saa vapaasti vaihtaa asuinpaikkaansa toisen kansan luo jos haluaa. Mutta isänmaallisuudessa on kyse siis juuri siitä, että samassa maassa asuvien ihmisten oikeutta päättää itsenäisesti asioistaan turvataan. Siinä ei ole kyse syntyperään kohdistuvasta syrjinnästä tai sodanlietsonnasta. - Hertha
Jospa kirjoittaja tarkoitti yltiönationalismia?
Tämä "natsivouhotus" saattaa jonkun mielestä olla samaa kuin isänmaallisuus, patriotismi.
- URRPPOO
.TUURRPPAANN tulee julli.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665555Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti932882- 2742581
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362439Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä212140Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611734Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai571313Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131193- 881155
- 901136