Lähi-idässä syttyi sota. Israel ja Iran sodassa keskenään. Polttoaoneiden hinnat nousuun.

Anonyymi-ap

🫣🫣🫣🫣🫣 Hinnat nousussa! 🫣🫣🫣🫣🫣🫣

"Iran pystyy tehokkaasti häiritsemään Persianlahden öljyntuotantoa ja -kuljetuksia."

- YLE 13.6.2025 -

Onneksi nykyautot ovat turvassa tämän menneen ajan energialähteen hintanousulta. Ihan jo huoltovarmuuskysymys.

8

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tuolla ole juuri vaikutusta. Sähkön hintaan sillä ei ole juurikaan vaikutusta, ja sahan ja ruohonleikkurin bensaan rahat kyllä riittävät.

      • Anonyymi

        Kun bensa ja diisel maksoi 2,4 €/ litra, niin minun rahat riitti oikein hyvin 3 auton ja 2 veneen polttoaineisiin .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun bensa ja diisel maksoi 2,4 €/ litra, niin minun rahat riitti oikein hyvin 3 auton ja 2 veneen polttoaineisiin .

        Jyväsjääkärit ne aina retostelee ALV vapaalla dieselillään. Saakohan pienmoottoribensaa 98E ALV vapaasti moottorisahaan, kalastusveneeseen jne. Lapin matkat yhdellä istumalla voidaan naamioida alkutuotannoksi, vaikka hillojen poimintamatkoiksi, niistä voisi saada tulonhankkimisvähennyksen.


    • Anonyymi

      Suomessa bensan hinta muodostuu lähinnä veroista, joten öljyn hinta ei vaikuta.
      Paitsi öljyn kallistuessa pumppuhinnat kävesee katossa samantien.

    • Anonyymi

      Bensan hinnasta riippumatta patteriautoilijat maksavat 3-kertaista hintaa lataussähköstään huoltoasemilla.

      • Anonyymi

        Nykyinen suhteellisen edullinen 8 c/ kwh sopimus loppuu 11.12.2025 teen uuden kiinteän puoleksi vuodeksi ja sitten mennään pörssi- ja aurinkosähköllä kesä. 8c / kwh on 19-20c/ kwh jakelun kanssa. 22 kw hidas julkinen näyttä olevan saman hintaista Pikalataus jossain 30-40c välillä. Eipä tuo paljon maksa sekään.


      • Anonyymi
        UUSI

        Bensan hinnasta riippumatta polttisautoilijalla ei ole mahdollisuutta tankata kotona 70%:n alennuksella. :D


    • Anonyymi

      Kyse on raakaöljystä, jolle on käyttöä monissa muissakin teollisuuden aloilla. Tietää tasaisesti kaikkien hintojen kasvua länsimaissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      57
      6043
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      57
      5472
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      113
      4004
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      54
      3812
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3755
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3176
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2924
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      59
      2816
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      68
      2538
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      47
      1940
    Aihe