Lähi-idässä syttyi sota. Israel ja Iran sodassa keskenään. Polttoaoneiden hinnat nousuun.

Anonyymi-ap

🫣🫣🫣🫣🫣 Hinnat nousussa! 🫣🫣🫣🫣🫣🫣

"Iran pystyy tehokkaasti häiritsemään Persianlahden öljyntuotantoa ja -kuljetuksia."

- YLE 13.6.2025 -

Onneksi nykyautot ovat turvassa tämän menneen ajan energialähteen hintanousulta. Ihan jo huoltovarmuuskysymys.

9

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä tuolla ole juuri vaikutusta. Sähkön hintaan sillä ei ole juurikaan vaikutusta, ja sahan ja ruohonleikkurin bensaan rahat kyllä riittävät.

      • Anonyymi

        Kun bensa ja diisel maksoi 2,4 €/ litra, niin minun rahat riitti oikein hyvin 3 auton ja 2 veneen polttoaineisiin .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun bensa ja diisel maksoi 2,4 €/ litra, niin minun rahat riitti oikein hyvin 3 auton ja 2 veneen polttoaineisiin .

        Jyväsjääkärit ne aina retostelee ALV vapaalla dieselillään. Saakohan pienmoottoribensaa 98E ALV vapaasti moottorisahaan, kalastusveneeseen jne. Lapin matkat yhdellä istumalla voidaan naamioida alkutuotannoksi, vaikka hillojen poimintamatkoiksi, niistä voisi saada tulonhankkimisvähennyksen.


    • Anonyymi

      Suomessa bensan hinta muodostuu lähinnä veroista, joten öljyn hinta ei vaikuta.
      Paitsi öljyn kallistuessa pumppuhinnat kävesee katossa samantien.

    • Anonyymi

      Bensan hinnasta riippumatta patteriautoilijat maksavat 3-kertaista hintaa lataussähköstään huoltoasemilla.

      • Anonyymi

        Nykyinen suhteellisen edullinen 8 c/ kwh sopimus loppuu 11.12.2025 teen uuden kiinteän puoleksi vuodeksi ja sitten mennään pörssi- ja aurinkosähköllä kesä. 8c / kwh on 19-20c/ kwh jakelun kanssa. 22 kw hidas julkinen näyttä olevan saman hintaista Pikalataus jossain 30-40c välillä. Eipä tuo paljon maksa sekään.


      • Anonyymi

        Bensan hinnasta riippumatta polttisautoilijalla ei ole mahdollisuutta tankata kotona 70%:n alennuksella. :D


    • Anonyymi

      Kyse on raakaöljystä, jolle on käyttöä monissa muissakin teollisuuden aloilla. Tietää tasaisesti kaikkien hintojen kasvua länsimaissa.

      • Anonyymi

        Ei tarvita edes sotia eikä Opecin kikkailuja:

        "Veronmaksajain keskusliitto varoittaa bensiinin ja dieselin odotettavissa olevasta kovasta hinnannoususta, josta se epäilee kuluttajien olevan vielä pitkälti jopa täysin tietämättömiä.

        – On kuitenkin aiheellista epäillä, ettei kuluttajien käsitys kyseisistä muutoksista ja niiden vaikutuksista autoilun kohoaviin käyttökustannuksiin ole keskimäärin järin perusteellinen ennen kuin muutokset ovat tulleet voimaan."

        www.is.fi/autot/art-2000011437141.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4026
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3555
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3378
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2789
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1164
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1121
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    Aihe