Mitä Jeesus teki elämänsä aikana?

Jeesuksen elämästä tiedetään hyvin vähän ennen viimeisiä paria vuotta, jolloin hän esiintyi julkisesti ja teki ihmetekonsa. Mitä hän mahtoi puuhailla sitä ennen?

Oliko Jeesus ihmisenä yhtä vajavainen kuin muutkin ihmiset mitä tietoon ja muistiin tulee? Jos oli, niin oliko hän ihmisenä eri olento kuin Jumala?
23254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Hän eli kuten juutalaiset ja vasta toimissaan rikkoi sapatin ja juutalaiset tavat. Sitä ennen myötäili fariseuksia.

Äänestä
  • Paavit eivät tykkää kun sunnuntaita vastaan rikotaan.

    Laodikean kirkolliskokouksessa 364 jKr. Jumalan oikean sapatin viettäjät julistettiin pannaan. Canon XXIXX alkaa: Kristittyjen ei tule seurata juutalaisuutta lepäämällä sapattina, vaan heidän on työskenneltävä tuona päivänä, mieluummin kunnioittaen Herran päivää, ja jos voivat, levättävä silloin kristittyinä. Mutta jos joku havaitaan olevan juutalaisuuden kannattaja julistettakoon hänet pannaan, eroon Kristuksesta. - Index Canonum.

    Kuka muutti ? Vuonna 325 jKr. Rooman piispa Sylvester muutti nk. apostolisella vallalla sunnuntain viikon ensimmäisen päivän nimen Herran päiväksi.

    1234567---

    Äänestä

Ns. Ihmeteotkin ovat sepitettyjä normaalien ilmiöiden pohjalle (festarieväiden esiinotto) tai suoranaisia huijauksia kuten Lasarus-performanssi.

Eli kovi köykäisellle pohjalle on jeesuslegenda kehitelty.

Äänestä

Raamattu kertoo, että Jeesus totteli vanhempiaan. Ilmeisesti hän auttoi Joosefia puusepäntyössä ja odotteli aikaansa. Ensimmäisen ihmeensä hän teki häissä.

Jeesus oli kai parin vuoden ikäinen, kun itämaan tietäjät saapuivat lahjoineen. Kuultuaan vastasyntyneestä juutalaisten kuninkaasta Herodes käski tappaa kaikki alle kaksivuotiaat poikalapset. Sitä vainoa pakoon Jeesus, Maria ja Joosef muuttivat joksikin aikaa Egyptiin. Minkä ikäinen Jeesus oli, kun he palasivat Israeliin, en tiedä.

Äänestä
  • Et tiedä Jeesuksen elämästä paljon mitään ja pidät totena taruja. Itämaan tietäjät on epätosi legenda, Herodeksen toimeen panema lasten surma on valetta ja Jeesuksen matka Egyptiin fiktiota.

    Äänestä

  • Puhut hömppää, Jeesus EI OLLUT PUUSEPPÄ, vaan rakentaja. Rakentaja rakentaa huoneita!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Puhut hömppää, Jeesus EI OLLUT PUUSEPPÄ, vaan rakentaja. Rakentaja rakentaa huoneita!

    Joup. Urkku on kussut jo 2000v sitten.

    Äänestä

Jeesus on ihmisenä vajavainen, mutta Jumalana täydellinen. Hän on vain yksi olento, ei kahta. Ihminen kristus Jeesus on siis sama olento kuin Jumala. Hän on Jumalan toinen persoona: yksi persoona ei kahta, vaikka ihminen eroaakin Jumalasta monella eri tavalla.

Äänestä
  • Miten tämä on mahdollista? Se on mysteeri, jota ei voida ymmärtää, joten turha edes yrittää selittää sitä järkeväksi uskomukseksi. Se on typeryyttä ja järjettömyyttä. Se on mysteeri: käsittämätöntä.

    Äänestä

  • Jumala on yksi, yksi luonne yksi tahto yksi olemus. Useat Jumalan persoonat kuuluvat eksytykseen ja harhaoppiin nimeltä katoliaisuus!

    Äänestä

Kirja Rakkaudella isältä siinä kerrotaan Jeesuksen lapsuudesta ja ajasta ennen julkisuutta. löyty varmaan käytetyjen kirjojen divarista netistä voi katsoa.

Äänestä
  • Mitähän ilmestystietoa tuonkin kirjan kirjoittaja sitten on saanut, kun osaa kertoa sellaista mitä kukaan muu koko maailmassa ei ole pystynyt.

    Äänestä

  • Kyseinen kirja on riivaajahengen sanelema ja sen on vastaanottanut noita, meedio, spiritistisessä istunnossa, jossa hän on joutunut hengen valtaan. Kavahtakaa.

    Äänestä

Oli Aramealainen lammaspaimen.

Äänestä

Jeesus on kokonaan tai enimmäkseen fiktiota, myytti.

Evankeliumi perustuu valheeseen ja typerään toivoon ruumiin ylösnousemuksesta, joka oppi lainattiin Egyptistä ja on siinä Babyloniaakin mausteena.

Äänestä
  • Altavastaajauskonnon oli lupailtava enemmän kuin juutalaisuuden, mikä ei valehtele yhtä rankasti.

    Äänestä

Olisiko Raamatussa pitänyt kertoa, kuinka Jeesus söi, asui ja teki raksaduunarina muurarihommia tai nikkaroi huonekaluja 15 vuoden ajan ennen julkista toimintaansa?

Äänestä
  • Olisihan tuo merkittävä tieto hänen elämästään.

    Äänestä

Jeesus ei nikkaroinut huonekalua, vaan Jeesus oli rakentaja, teki rakennuksia.

Äänestä
  • Puuseppä ei hommiaan valikoi kun keikkaa on tarjolla. Ei siihen aikaan erikoistuttu niin kuin nykyään. Jos mies oli puuseppä, niin kyllä häneltä onnistuivat niin rakennuspuusepän kuin huonekalupuusepänkin työt, ja muurauskin siinä sivussa.

    Äänestä

  • Siihen aikaan ne olivat savimajoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Puuseppä ei hommiaan valikoi kun keikkaa on tarjolla. Ei siihen aikaan erikoistuttu niin kuin nykyään. Jos mies oli puuseppä, niin kyllä häneltä onnistuivat niin rakennuspuusepän kuin huonekalupuusepänkin työt, ja muurauskin siinä sivussa.

    Jeesus oli ja on yhä edelleen rakentaja, puuseppä juttusi ovat taruja!

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Jeesus oli ja on yhä edelleen rakentaja, puuseppä juttusi ovat taruja!

    Puuseppää aina tarvitaan. Älä sinä usko sitä vanhan Muurarirabbi-laulun tekijää. Vai oletko peräti hän itse?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jeesuksen elämästä tiedetään hyvin vähän ennen viimeisiä paria vuotta, jolloin hän esiintyi julkisesti ja teki ihmetekonsa. Mitä hän mahtoi puuhailla sitä ennen?

Oliko Jeesus ihmisenä yhtä vajavainen kuin muutkin ihmiset mitä tietoon ja muistiin tulee? Jos oli, niin oliko hän ihmisenä eri olento kuin Jumala?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu