Jeesuksen elämästä tiedetään hyvin vähän ennen viimeisiä paria vuotta, jolloin hän esiintyi julkisesti ja teki ihmetekonsa. Mitä hän mahtoi puuhailla sitä ennen?
Oliko Jeesus ihmisenä yhtä vajavainen kuin muutkin ihmiset mitä tietoon ja muistiin tulee? Jos oli, niin oliko hän ihmisenä eri olento kuin Jumala?
Mitä Jeesus teki elämänsä aikana?
23
223
Vastaukset
- Anonyymi
Hän eli kuten juutalaiset ja vasta toimissaan rikkoi sapatin ja juutalaiset tavat. Sitä ennen myötäili fariseuksia.
- Anonyymi
Paavit eivät tykkää kun sunnuntaita vastaan rikotaan.
Laodikean kirkolliskokouksessa 364 jKr. Jumalan oikean sapatin viettäjät julistettiin pannaan. Canon XXIXX alkaa: Kristittyjen ei tule seurata juutalaisuutta lepäämällä sapattina, vaan heidän on työskenneltävä tuona päivänä, mieluummin kunnioittaen Herran päivää, ja jos voivat, levättävä silloin kristittyinä. Mutta jos joku havaitaan olevan juutalaisuuden kannattaja julistettakoon hänet pannaan, eroon Kristuksesta. - Index Canonum.
Kuka muutti ? Vuonna 325 jKr. Rooman piispa Sylvester muutti nk. apostolisella vallalla sunnuntain viikon ensimmäisen päivän nimen Herran päiväksi.
1234567---
- Anonyymi
Ns. Ihmeteotkin ovat sepitettyjä normaalien ilmiöiden pohjalle (festarieväiden esiinotto) tai suoranaisia huijauksia kuten Lasarus-performanssi.
Eli kovi köykäisellle pohjalle on jeesuslegenda kehitelty. - Anonyymi
Raamattu kertoo, että Jeesus totteli vanhempiaan. Ilmeisesti hän auttoi Joosefia puusepäntyössä ja odotteli aikaansa. Ensimmäisen ihmeensä hän teki häissä.
Jeesus oli kai parin vuoden ikäinen, kun itämaan tietäjät saapuivat lahjoineen. Kuultuaan vastasyntyneestä juutalaisten kuninkaasta Herodes käski tappaa kaikki alle kaksivuotiaat poikalapset. Sitä vainoa pakoon Jeesus, Maria ja Joosef muuttivat joksikin aikaa Egyptiin. Minkä ikäinen Jeesus oli, kun he palasivat Israeliin, en tiedä.- Anonyymi
Et tiedä Jeesuksen elämästä paljon mitään ja pidät totena taruja. Itämaan tietäjät on epätosi legenda, Herodeksen toimeen panema lasten surma on valetta ja Jeesuksen matka Egyptiin fiktiota.
- Anonyymi
Puhut hömppää, Jeesus EI OLLUT PUUSEPPÄ, vaan rakentaja. Rakentaja rakentaa huoneita!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puhut hömppää, Jeesus EI OLLUT PUUSEPPÄ, vaan rakentaja. Rakentaja rakentaa huoneita!
Joup. Urkku on kussut jo 2000v sitten.
- Anonyymi
Jeesus on ihmisenä vajavainen, mutta Jumalana täydellinen. Hän on vain yksi olento, ei kahta. Ihminen kristus Jeesus on siis sama olento kuin Jumala. Hän on Jumalan toinen persoona: yksi persoona ei kahta, vaikka ihminen eroaakin Jumalasta monella eri tavalla.
- Anonyymi
Miten tämä on mahdollista? Se on mysteeri, jota ei voida ymmärtää, joten turha edes yrittää selittää sitä järkeväksi uskomukseksi. Se on typeryyttä ja järjettömyyttä. Se on mysteeri: käsittämätöntä.
- Anonyymi
Jumala on yksi, yksi luonne yksi tahto yksi olemus. Useat Jumalan persoonat kuuluvat eksytykseen ja harhaoppiin nimeltä katoliaisuus!
- Anonyymi
Kirja Rakkaudella isältä siinä kerrotaan Jeesuksen lapsuudesta ja ajasta ennen julkisuutta. löyty varmaan käytetyjen kirjojen divarista netistä voi katsoa.
- Anonyymi
Mitähän ilmestystietoa tuonkin kirjan kirjoittaja sitten on saanut, kun osaa kertoa sellaista mitä kukaan muu koko maailmassa ei ole pystynyt.
- Anonyymi
Kyseinen kirja on riivaajahengen sanelema ja sen on vastaanottanut noita, meedio, spiritistisessä istunnossa, jossa hän on joutunut hengen valtaan. Kavahtakaa.
- Anonyymi
Oli Aramealainen lammaspaimen.
- Anonyymi
Jeesus on kokonaan tai enimmäkseen fiktiota, myytti.
Evankeliumi perustuu valheeseen ja typerään toivoon ruumiin ylösnousemuksesta, joka oppi lainattiin Egyptistä ja on siinä Babyloniaakin mausteena.- Anonyymi
Altavastaajauskonnon oli lupailtava enemmän kuin juutalaisuuden, mikä ei valehtele yhtä rankasti.
- Anonyymi
Olisiko Raamatussa pitänyt kertoa, kuinka Jeesus söi, asui ja teki raksaduunarina muurarihommia tai nikkaroi huonekaluja 15 vuoden ajan ennen julkista toimintaansa?
- Anonyymi
Olisihan tuo merkittävä tieto hänen elämästään.
- Anonyymi
Jeesus ei nikkaroinut huonekalua, vaan Jeesus oli rakentaja, teki rakennuksia.
- Anonyymi
Puuseppä ei hommiaan valikoi kun keikkaa on tarjolla. Ei siihen aikaan erikoistuttu niin kuin nykyään. Jos mies oli puuseppä, niin kyllä häneltä onnistuivat niin rakennuspuusepän kuin huonekalupuusepänkin työt, ja muurauskin siinä sivussa.
- Anonyymi
Siihen aikaan ne olivat savimajoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puuseppä ei hommiaan valikoi kun keikkaa on tarjolla. Ei siihen aikaan erikoistuttu niin kuin nykyään. Jos mies oli puuseppä, niin kyllä häneltä onnistuivat niin rakennuspuusepän kuin huonekalupuusepänkin työt, ja muurauskin siinä sivussa.
Jeesus oli ja on yhä edelleen rakentaja, puuseppä juttusi ovat taruja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus oli ja on yhä edelleen rakentaja, puuseppä juttusi ovat taruja!
Puuseppää aina tarvitaan. Älä sinä usko sitä vanhan Muurarirabbi-laulun tekijää. Vai oletko peräti hän itse?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892