Vaikein kysymys johon olen

Anonyymi-ap

Törmännyt: uskovien kesken puhutaan yleinsä iästä jossa ihminen tulee vastuulliseksi syntisyydestään. Siis pieni lapsi ei ole vastuussa synneistään samalla tavalla kuin aikuiset. Häntä ei tuomita kadotukseen. Mutta tästä nousee kysymys: miksi Jumala sallii epäuskoisten elää yli tuon iän jossa he tulevat vastuullisiksi? Eikö olisi parempi että hän ottaisi heidät pois joutumasta helvettiin? Vai onko niin että Jumalakaan ei tiedä miten meidän käy (tähän en voi itse uskoa)?

Olen uskovainen mutta tämä kysymys askarruttaa itseäni. Yksi ratkaisuhan on ns. Kalvinismi jossa jokaisen ihmisen kohtalo on ennaltamäärätty oli kyseessä lapsi tai aikuinen. En tosin itse pidä Raamatullisena sellaista ajatusta että Jumala olisi Kaikkivaltias meidän syntienkin osalta, että hänellä olisi jokin osuus niissä (Raamattu antaa selvästi ymmärtää että ihminen on vastuussa synnistä ja että Jumala yksin on hyvä).

En ole itse saanut tähän selvää vastausta ja haluaisin kuulla muiden uskovien ajatuksia.

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Salatut asiat kuuluvat Herralle, meidän Jumalallemme, mutta ne, jotka on ilmoitettu, kuuluvat ikuisesti meille ja meidän lapsillemme, että me toimisimme kaikkien tämän lain sanojen mukaan. 5. Moos. 29:28

      Kautta aikojen ihmiset ovat halunneet selittää Jumalan aikomukset pohjia myöten ja määritellä kuka lopulta pelastuu. Sitä oikeutta meillä ei ole.

      Älkää siis tuomitko ennenaikaisesti, ennen kuin Herra tulee. Hän valaisee pimeyden kätköt ja tuo esiin sydänten ajatukset, ja silloin itse kukin saa kiitoksen Jumalalta. 1. Kor. 4:5

    • Anonyymi

      Mun mielestä jokainen on itse vastuussa synnistään mutta Jumalalla on etukäteistietämys kuka haluaa pelastua.

      Mun mielestä se näyttää siltä, että Jumala sallii kadotukseen joutuvien mennä sen lapsuuden ajan yli jotta ne voi sitten mennä "omaan paikkaansa".

      Pelottavaa ja katkeraakin voi tällaisten asioiden ajattelu olla.

    • Anonyymi

      Ei Jumala anna ihmisille elämää vain, jotta voisi tappaa suurimman osan ihmisistä heidän ollessaan pikkulapsia. Yhtä hyvin voisit kysyä, miksei Jumala anna maailmaan syntyä ainoastaan varmasti pelastuvia ihmisiä. Ikään kuin ennalta ohjelmoituja robotteja. Pelastuminen ei riipu siitä, osaako joku lapsena valita hyvän ja hylätä pahan. Pelastuminen riippuu siitä, osaako hän ottaa vastaan syntien anteeksiantamuksen, joka neutraloi ja kuittaa maksetuksi pahat teot Jumalan oikeusistuimen edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      23
      3294
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      17
      2254
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      130
      1879
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1276
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1137
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1022
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      39
      920
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      788
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      731
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      725
    Aihe