Vaikka kidutushelvetti on kirkollisessa julistuksessa muuttunut ikuiseksi eroksi Jumalasta, ja harvat uskovat edes siihen, on varsinkin herätysliikepohjaisia kristittyjä, jotka uskovat kidutushelvettiin.
Heille on sunnaton kärsimys ajatella, että heidän läheiset ihmiset, varsinkin lapset ja puolisot, joutuvat ikuiseen eroon ja kidutukseen. Itse uskoa vailla olevat ovat tietysti vapaita tällaisista kammoajatuksista, mutta heille tuottaa murhetta nähdä uskovaisten kärsivän.
Aino mahdollisuus on feikata olevansa uskovainen, tai ainakin antaa ymmärtää olevansa, vaikkei ole. Kysymys on melko sama kuin seksuaalisesti harvinaisella tavalla suuntautuneella, joka on joutunut olemaan kaapissa välttyäkseen ikuisista eheytyskehotuksista ja muista sosiaalisista haitoista.
Olisi kiva kuulla tällä nimettömällä palstalla jotakin pakosta feikata uskovaista, kun muuten siitä ei voi puhua.
Uskovaa feikkaaminen
13
191
Vastaukset
- Anonyymi
Vaikka moni joutuu olemaan kaapissa säästääkseen uskovaisen läheisensä raastavilta tunteilta, aihe näyttää olevan liian tabu keskusteltavaksi edes anonyymipalstalla.
- Anonyymi
Mitä ?Eihän nuo aitouskovat muusta puhukaan kuin homojen hommista.
Mietipä nyt itse milloin olet nähnyt täällä ketjun jossa olisi keskusteltu miehen ja naisen välisestä ?
No älä välitä , en minäkään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä ?Eihän nuo aitouskovat muusta puhukaan kuin homojen hommista.
Mietipä nyt itse milloin olet nähnyt täällä ketjun jossa olisi keskusteltu miehen ja naisen välisestä ?
No älä välitä , en minäkään.Totta puhuen, en minäkään usko, että palstan vahvin paasaaja olisi oikeasti uskossa, vaan on kaksinkertaisesti kaapissa.
1) Lienee 'eheytynyt' homo, joka pyrkii peittelemään homouttansa ja 2) tekeytyy uskovaiseksi. Tässä tapauksessa tekeytymisen syy on toinen, kuin aloituksessani tarkoitin.
- Anonyymi
Kyllähän homoista puhutaan. Amerikan homoja herjataan lähtemättömästi.
Toisaalta jos helvettiä ole, ne herjat tyhjiin raukeaa. - Anonyymi
Mikään pakko ei ole feikata muiden mieliksi. Sehän on valehtelua. Sanot suoraan, ettet ole uskovainen. Kärsikööt jos kärsivät, heillä on vapaus valita asenteensa.
- Anonyymi
Jos mitään helvettiä ei ole , niin miksi sitten herjata ketään mistään? Jos ei mitään tuomiota ei ole, niin mitä ihmeen syytä olisi ketään herjata että tekee tai uskoo niin tai näin. Ei mitään rangaistusta olisi vaikka miten tekisi laittomuutta tai mitä tahansa, vaan voisi tuudittua siihen että kyllä tästä selvitään.
Toisaalta hyvää sellainen oppi. Se puhdistaisi uskon ja olisi kuin uskonpuhdistus uskovien keskinäiselle herjaamiselle. - Anonyymi
Toisaalta herjaaminen herjasi mitä tai ketä kertoo sen, että on saatanan asialla.
- Anonyymi
Viime eduskuntavaalien aikaan paljastui, että eräs rouva oli äänestänyt demareita vaikka oli kotona antanut ymmärtää olevansa ehta oikeistokristitty. Kun vyyhti lähti piurkautumaan, niin kävi ilmi, ettei hän edes ole koskaan uskonut Jumalaan. Raamattukin on hänelle vain sepitetty kirja.
- Anonyymi
Tätä juuri tarkoitin alustuksessani. Ihminen joutuu tekeytymään toiseksi sääliessään toisen tunteita, joutuu tekeytymään jopa uskovaiseksi.
- Anonyymi
Kuten monen levottoman mielenosoittajan toimintaa kuvaa paremmin sana elämöinti, niin myös palstan ns. uskovaisten. Ei lukija päättele, että elämöijä oikeasti on uskossa.
Näkynee läpi, että heikon uskon, tai suorastaan uskon puutteen lisäksi, aivan toiset luonteessa vaikuttavat motiivit määräävät käyttäytymistä, myös tällä palstalla.
Psykologia on tuttu: kun elämöi jonkin asian puolesta, pyrkii vakuuttamaan itselleen ja muille, että uskoo asiaan, koska jopa elämöi.
Samoin on tuttu kysymys homoudesta. Kautta aikojen homoutta vastaan elämöineistä useimmat ovat itse olleet homoja. Elämöivät yrittävät vakuuttaa itselleen ja toisille, etteivät ole, mutta samalla tulevat paljastaneeksi, että ovat.- Anonyymi
Ei kai ametikan homoherjaajat ole homoja?
Kammottava ajatus, että itse sairaita homoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kai ametikan homoherjaajat ole homoja?
Kammottava ajatus, että itse sairaita homoja.Eivät homot ole millään tavalla sairaita, yhtä terveitä kuin muut. Heidän aivot ovat vain niin rakentuneet, että seksuaalinen kiinnostus suuntautuu omaan sukupuoleen. Ap.
- Anonyymi
Moni todellakin vain näyttelee uskovaista, pahat mielessään, näillä narsisteilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 313010
- 951626
- 1271464
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa381306- 821209
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo261099- 541018
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270971MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil230958Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall124937