Tämä on ihan normaalia sairauksiin suhtautumista lääkäreiden taholta

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/terveys/art-2000011175568.html
"Emma alkoi kärsiä epämääräisistä oireista ja pelkäsi sairastuneensa syöpään. 4,5 vuoden ajan häntä tutkittiin ja hämmästeltiin. Hoidoksi tarjottiin muun muassa puheterapiaa. Lopulta hän hakeutui lääkäriin ties monennen kerran, ja tällä kertaa hänelle tehtiin käänteentekevä tutkimus. – Hyvä, kun tulit, lääkäri sanoi. Emmalta löytyi syöpä.
Voisit juoda enemmän vettä, Emma muistaa erään lääkärin sanoneen.

Se oli vain yksi monista turhista neuvoista sen 4,5 vuoden aikana, jonka Moloney vietti suomalaisen perusterveydenhuollon limbossa.

– Ei tämä ole enää mikään hyvinvointivaltio, hän tuhahtaa."

Tuokin on mkasullinen uutisartikkeli, mutta oleellinen selviää ilman koko artikkelin lukemista, ettei lääkärit ota vakavasti lääkäriin tulleita, vaiikei kukaan varmana mene lääkäriin huvikseen ja ilman syytä eli oireita.
4,5 vuotta meni, että tehtiin tarvittavat tukimukset ja lääkäri totesi, että hyvä kun tulit.
Lääkärille olisi voinut sanoa, että hyvä kun viimeinkin tutkitte 4,5 vuoden jälkeen.
Nykyään, kun lääkärit eivät ota vakavasti, niin moni ei mene ajoissa lääkäriin ja sitten lääkärit toteaa, että miksi et tullut ajoissa tutkimuksiin.
Mitä se hyödyttää mennä ajoissa tutkimuksiin, kun sinuun suhtaudutaan, että mitä sinä terve ihminen lääkäriin tulet, ota buranaa, se auttaa.

11

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ottavat yleensä vain perusverikokeet.
      Jos tulehdusarvo on kunnossa, hemoglobiini ja munuaisarvo, niin ihminenhän on täysin terve. Myöskin kuumetta on oltava, että voidaan sanoa jonkin olevan vialla.
      Jos on useampi oire, ei yhdellä käynnillä saa puhua kuin yhdestä oireesta. Jos alkaa puhumaan useammasta, kysyvät, mikä nyt olisi se tärkein, pahin oire, muista ei välitetä.
      Jos on epämääräisi oireita, yleensä suosittelevat juttelemaan psykiatrille.
      Jos joissain kuvissa mahdollisesti jotain muutosta näkyy, ei se mitään, kun ei ole mitään akuuttia, seurataan tilannetta, " jos oireet jatkuu tai pahenee, tule uudestaan ".

      Ja sitten jossain vaiheessa tulee tuo kysymys " mikset tullut aiemmin ?".
      Miten potilas pystyy siihen vastaamaan, kysyisivät niiltä lääkäreiltä, jotka ovat pompotelleet potilasta kauan edestakaisin. Mutta kun se potilas on itse syyllinen siihenkin, kun ei " tullut ajoissa ".
      Nykytouhu on täysin peeärseestä.

      • Anonyymi

        Yksi keino on, jos ongelmaa löydy, on vaihtaa lääkäriä.
        Lukita omakanta jotta uusi lääkäri voi aloittaa alusta eikä jatka samaa rataa.

        OMAHOITAJA on hyvin huono malli. Toiset saa hyvän lääkärin, toiset huonon.'
        omahoitaja voi jatkaa samalla ajattelutavalla liian pitkään.
        Meillä oli kyllä hyvä lääkäri, hyvin moni halusi vaihtaa hänen potilaaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksi keino on, jos ongelmaa löydy, on vaihtaa lääkäriä.
        Lukita omakanta jotta uusi lääkäri voi aloittaa alusta eikä jatka samaa rataa.

        OMAHOITAJA on hyvin huono malli. Toiset saa hyvän lääkärin, toiset huonon.'
        omahoitaja voi jatkaa samalla ajattelutavalla liian pitkään.
        Meillä oli kyllä hyvä lääkäri, hyvin moni halusi vaihtaa hänen potilaaksi.

        Omalääkäreitä ei tarvitse vaihtaa, kun ne vaihtuu muutenkin.
        Minulla on ollut kolmen vuoden aikana viisi eri omalääkäriä, nyt siis viides tällä hetkellä. Jos tämän vuoden puolella vielä vaihtuu niin on kuudes kolmen vuoden sisään.
        Ideana ihan hyvä tämä omalääkäri systeemi, mutta ei toimi käytännössä.
        Turhauttavaa, kun ei yhdenkään kanssa ehdi tulla tutuksi, monisairaskin olen.


    • Anonyymi

      Tiedän henkilön joka yski valtavasti, ainakin 20 v alkaen. Tutkittiin astmana , vatsavaivoina ym. Kaikkea useita kertoja. Hän oppi syömään ja yski vain noin 10 min päivässä. Tosin oli yskänkohtauksia joskus 2-3 lähes joka tunti.
      Ja viidenkymmenen vuoden kuluttua löydettiin vaiva. Kurkussa kasvain. Onneksi hyvälaatuinen ja 4-5 tutkimuksen jälkeen ei tehty mitää,
      Kaikki ruoat kun syö soseena ja juomat huoneenlämpöisenä ja mieluummin kiisselin muodossa, ei puhtaana "ohuena" vetenä.

    • Anonyymi

      Ajatelkaa positiivisemmin! Jos diagnoosiin päästään viidessä vuodessa, onhan se parempi kuin jos oireiden syy selviäisi vasta ruumiinavauksessa.

      • Anonyymi

        Ainahan sitä voi yrittää olla positiivinen, mutta raskaaksi sekin voi ajoittain tulla.
        Huonolla elämänlaadulla kun joutuu sen 2-5 vuotta olemaan, ennen kuin jostain tulosta tulee, niin se ei kovin miellyttävää elämää ole.
        Itselläni meni aiemmin suunnilleen kaksi vuotta, ennen kuin joku lääkäri johonkin otti kantaa, ja selvisi, mikä oli vialla. Useampia kertoja ollut näitä kahden vuoden "syklejä ".
        Olen muiltakin kuullut, että on harmi, kun lääkärit ei usko, kun heille kertoo oireitaan. Ja aina vaan kehotetaan ottamaan uudestaan yhteyttä, tai menemään uudestaan, jos oireet ei helpota.
        Pelkkää pompottelua monien kohdalla jatkuvasti.


    • Anonyymi

      Toisenlaistakin toimintaa on. Soitin terveysasemalle pyytääkseni päästä lääkärille ja saadakseni tehokasta närästyslääkettä. Käskettiin tulemaan heti päivystykseen. Ajoin sinne taksilla. Minua jo odotettiin, tutkittiin heti ja tulosten perusteella tilattiin ambulanssi viemään eteenpäin yliopistosairaalaan. Sydäninfarkti. Osastolle sydänvalvontaan ja hoitaja viereen. Seuraavana päivänä varjoainetutkimus ja illalla leikkaussaliin. Sydämen ohitusleikkaus. Sen päälle kolme vuorokautta teho-osastoa jne. Sairauslomaa kolme kuukautta. Mitään ei tarvinnut pyytää saati vaatia.

      • Anonyymi

        Tämä täysin satua tai sitten tapahtui 80-luvulla, jolloin Suomessa oli vielä toimiva julkinen terveydenhuolto! Nykyään eivät olisi ottaneet edes päivystykseen vaan sanoneet että hae apteekista Rennietä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä täysin satua tai sitten tapahtui 80-luvulla, jolloin Suomessa oli vielä toimiva julkinen terveydenhuolto! Nykyään eivät olisi ottaneet edes päivystykseen vaan sanoneet että hae apteekista Rennietä!

        Saduksi luulisi, mutta tosi on. Tapahtui vuonna 2006.

        Tänäkin päivänä päivystyksissä ja sairaaloissa on paikat täynnä potilaita. Että jotkut sinne pääsevät tutkimuksiin ja hoitoihin.


    • Anonyymi

      Ei muuta kuin masennusmömmöjä naamaan kaikissa tapauksissa niin auttavat aivan varmasti, siinä jalkansa katkaissutkin kävelee kun on SSR resepti kourassa ja nilkuttaen apteekin kautta kotiin. Eihän nyt röntgeniä, kipsiä tarvita!

      • Anonyymi

        Fyysiset vaivat eivät parane niillä masennusmömmöillä, se on faktaa.
        Lääkäriin ei tosin nykyään enää kannata omin jaloin kävellä, on odotettava, että tilanne on jo liian huono. Sitten hoitavat ehkä, jos enää tarvitsee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3952
    2. 51
      3268
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      158
      3008
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      60
      2931
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      76
      2453
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2276
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1974
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1912
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe