Satujen yhteiset piirteet

Mitä yhteistä on saduilla? Kaksi asiaa. Niiden tapahtumat sijoittuvat eri aikakauteen ja paikkaan kuin kertojat. Näin satuja ei voi kiistää. Sadut alkavat tyypillisesti toteamuksella "Olipa kerran..." tai "Kauan sitten kaukaisessa galaksissa...". Mitä muita kuuluisia, toiseen paikkaan ja aikakauteen sepitettyjä satuja on? Ainakin Uusi Testamentti on tyypillinen satukirja. Se sepitettiin kreikassa koineen kielellä vaikka päähenkilöt olivat noin 1000 km päässä arameaa puhuneita juutalaisia.

Uusi testamentti sepitettiin pari sataa vuotta väitettyjä tapahtumia myöhemmin. Tarinaan liimattiin varhaisempia historiallisia tapahtumia muka vakuuttamaan sadun aitoidesta. No, ei ne vakuuta koska nuo historialliset faktat ovat enimmäkseen ristiriitaisia, vääriä tai anakronistisia.

4

122

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäköhän ne lähi-idässä tekisivät jos ei uskontoja olisi olemassakaan?
      joutuisivat elämään vaan ihan sovussa ja rauhassa naapureidensa kanssa.
      Kyllä se olisi varmasti kurjaa elämää Jos niillä ei olisi enää mitään syytä edes sotia.

    • Anonyymi

      Paavali sijoitti Jeesuksen kuoleman noin vuoteen 30. Jo silloin oli juutalaisia, jotka todistivat Jeesuksesta. Paavali kääntyi saman uskon kannattajaksi kuin ne, joita hän vainosi ennen kääntymistään vuoden 32 paikkeilla. Evankeliumi ei ole siten Paavalin keksimä 50-luvulla, jolloin hän kirjoitti suurimman osan kirjeistään, eikä sitä ole keksineet roomalaiset vuoden 200 tienoilla, niin kuin avaaja väittää.

    • Anonyymi

      Aika älytön avaus taas tällä kertaa.

      Raamatusta voi löytyä vanhoja opettavaisia kansantaruja, mutta eivätköhän nämä jää lähinnä luomiskertomukseen, satuun suuresta vedenpaisumuksesta ja muuhun sellaiseen. Mooseksen tarinat muistuttava Kalevalaa. Uuden testamentin evankeliumeille on vaikea heti keksiä vastinetta. Ne ovat nähdäkseni kiertävien huhujen ja legendojen kirjoittamista, missä kertoja on lisännyt tarinoihin oman osansa kuin Lönnrot Kalevalaan. Tästäkin voisi tehdä ihan asiallisen avauksen, mutta aihepiirinä se taitaa kuulua enemmän "Raamattu"-osioon kuin ateismiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      413
      1819
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      147
      1165
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1102
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      67
      1093
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      105
      1038
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      156
      893
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      741
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      689
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      654
    Aihe