Satujen yhteiset piirteet

Mitä yhteistä on saduilla? Kaksi asiaa. Niiden tapahtumat sijoittuvat eri aikakauteen ja paikkaan kuin kertojat. Näin satuja ei voi kiistää. Sadut alkavat tyypillisesti toteamuksella "Olipa kerran..." tai "Kauan sitten kaukaisessa galaksissa...". Mitä muita kuuluisia, toiseen paikkaan ja aikakauteen sepitettyjä satuja on? Ainakin Uusi Testamentti on tyypillinen satukirja. Se sepitettiin kreikassa koineen kielellä vaikka päähenkilöt olivat noin 1000 km päässä arameaa puhuneita juutalaisia.

Uusi testamentti sepitettiin pari sataa vuotta väitettyjä tapahtumia myöhemmin. Tarinaan liimattiin varhaisempia historiallisia tapahtumia muka vakuuttamaan sadun aitoidesta. No, ei ne vakuuta koska nuo historialliset faktat ovat enimmäkseen ristiriitaisia, vääriä tai anakronistisia.

3

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäköhän ne lähi-idässä tekisivät jos ei uskontoja olisi olemassakaan?
      joutuisivat elämään vaan ihan sovussa ja rauhassa naapureidensa kanssa.
      Kyllä se olisi varmasti kurjaa elämää Jos niillä ei olisi enää mitään syytä edes sotia.

    • Anonyymi

      Paavali sijoitti Jeesuksen kuoleman noin vuoteen 30. Jo silloin oli juutalaisia, jotka todistivat Jeesuksesta. Paavali kääntyi saman uskon kannattajaksi kuin ne, joita hän vainosi ennen kääntymistään vuoden 32 paikkeilla. Evankeliumi ei ole siten Paavalin keksimä 50-luvulla, jolloin hän kirjoitti suurimman osan kirjeistään, eikä sitä ole keksineet roomalaiset vuoden 200 tienoilla, niin kuin avaaja väittää.

    • Anonyymi

      Aika älytön avaus taas tällä kertaa.

      Raamatusta voi löytyä vanhoja opettavaisia kansantaruja, mutta eivätköhän nämä jää lähinnä luomiskertomukseen, satuun suuresta vedenpaisumuksesta ja muuhun sellaiseen. Mooseksen tarinat muistuttava Kalevalaa. Uuden testamentin evankeliumeille on vaikea heti keksiä vastinetta. Ne ovat nähdäkseni kiertävien huhujen ja legendojen kirjoittamista, missä kertoja on lisännyt tarinoihin oman osansa kuin Lönnrot Kalevalaan. Tästäkin voisi tehdä ihan asiallisen avauksen, mutta aihepiirinä se taitaa kuulua enemmän "Raamattu"-osioon kuin ateismiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      63
      10154
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      19
      6914
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      75
      6726
    4. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      98
      6213
    5. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      79
      5126
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      4868
    7. Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa

      Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh
      Maailman menoa
      60
      4443
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      14
      4334
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      32
      4323
    10. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4160
    Aihe