Satujen yhteiset piirteet

Mitä yhteistä on saduilla? Kaksi asiaa. Niiden tapahtumat sijoittuvat eri aikakauteen ja paikkaan kuin kertojat. Näin satuja ei voi kiistää. Sadut alkavat tyypillisesti toteamuksella "Olipa kerran..." tai "Kauan sitten kaukaisessa galaksissa...". Mitä muita kuuluisia, toiseen paikkaan ja aikakauteen sepitettyjä satuja on? Ainakin Uusi Testamentti on tyypillinen satukirja. Se sepitettiin kreikassa koineen kielellä vaikka päähenkilöt olivat noin 1000 km päässä arameaa puhuneita juutalaisia.

Uusi testamentti sepitettiin pari sataa vuotta väitettyjä tapahtumia myöhemmin. Tarinaan liimattiin varhaisempia historiallisia tapahtumia muka vakuuttamaan sadun aitoidesta. No, ei ne vakuuta koska nuo historialliset faktat ovat enimmäkseen ristiriitaisia, vääriä tai anakronistisia.

4

122

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitäköhän ne lähi-idässä tekisivät jos ei uskontoja olisi olemassakaan?
      joutuisivat elämään vaan ihan sovussa ja rauhassa naapureidensa kanssa.
      Kyllä se olisi varmasti kurjaa elämää Jos niillä ei olisi enää mitään syytä edes sotia.

    • Anonyymi

      Paavali sijoitti Jeesuksen kuoleman noin vuoteen 30. Jo silloin oli juutalaisia, jotka todistivat Jeesuksesta. Paavali kääntyi saman uskon kannattajaksi kuin ne, joita hän vainosi ennen kääntymistään vuoden 32 paikkeilla. Evankeliumi ei ole siten Paavalin keksimä 50-luvulla, jolloin hän kirjoitti suurimman osan kirjeistään, eikä sitä ole keksineet roomalaiset vuoden 200 tienoilla, niin kuin avaaja väittää.

    • Anonyymi

      Aika älytön avaus taas tällä kertaa.

      Raamatusta voi löytyä vanhoja opettavaisia kansantaruja, mutta eivätköhän nämä jää lähinnä luomiskertomukseen, satuun suuresta vedenpaisumuksesta ja muuhun sellaiseen. Mooseksen tarinat muistuttava Kalevalaa. Uuden testamentin evankeliumeille on vaikea heti keksiä vastinetta. Ne ovat nähdäkseni kiertävien huhujen ja legendojen kirjoittamista, missä kertoja on lisännyt tarinoihin oman osansa kuin Lönnrot Kalevalaan. Tästäkin voisi tehdä ihan asiallisen avauksen, mutta aihepiirinä se taitaa kuulua enemmän "Raamattu"-osioon kuin ateismiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1701
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      70
      583
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      91
      571
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe