TAAS kristitty tappanut...

Anonyymi-ap

8

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Boelter on "evankelikaalinen" kristitty, siis ei nk. kantakristitty vaan johonkin itseään muita kristittyjä parempana pitävään lahkoon (esim. helluntailainen tai muu anabaptisti).

      • Anonyymi

        Niin, onko silloin kristitty jos toimii selkeästi opin vastaisesti?

        Sekö riittää että väittää niin? Vähän kuin keksisi väittä sukupuolestansa tosiasioiden vastaisesti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin, onko silloin kristitty jos toimii selkeästi opin vastaisesti?

        Sekö riittää että väittää niin? Vähän kuin keksisi väittä sukupuolestansa tosiasioiden vastaisesti?

        Kristitty ei voi elää tämän maailmallisuuden vaihtuvien mielipiteiden mukaisesti.


      • Anonyymi

        Helluntailaisuus on yksi maailman suurimmista ja aidoista kristityistä uskonnoista.
        Jeesuksen aitoa opetuslapsia on aina pilkattu lahkoiksi, vaikka ne eivät ole lahko.


    • Anonyymi

      Kristitty nimitystä käytetään väärin. Mihinkään kirkkoon tms kuuluminen ei takaa ihmisen olevan kristity.
      Kristitty on vainJeesuksen opeuslapsi. Kristityksi tulemista ei takaa minkäänlainen liturgia tai sakramentti.
      Vain todellinen vapaaehtoinen Jeesuksen yhteydessä elävä opetuslapsi voi olla kristitty.

      Ap.t 11:
      26. Ja he vaikuttivat yhdessä kokonaisen vuoden seurakunnassa, ja niitä oli paljon, jotka saivat heiltä opetusta; ja Antiokiassa ruvettiin opetuslapsia ensiksi nimittämään kristityiksi.

      Interlinear kommenari.
      Ap.t:
      26. Seurakunta ei kasvanut ainoastaan evankelioinnin ja herätystoiminnan tuloksena, vaan myös perusteellisen opetuksen ansiosta.Antiokian asukkaat kuulivat luultavasti uskovien käyttävän usein Kristuksen nimeä, ja pian tuli tavaksi kutsua heitä "kristityiksi" (26:28). 1 Piet 4:16:ssa sitä käytetään itsestään selvänä nimityksenä, mutta muualla Ut:ssa se ei esiinny.Juutalaisuus oli Rooman valtakunnassa julkisesti tunnustettu uskonto, "religio licita". Niin kauan kuin opetuslapset olivat juutalaisia, he olivat »laillisia». Kristittyjen laita oli toisin.

      • Anonyymi

        Kristityksi tulemista ei myöskään takaa uskovien kaste eikä kielilläpuhuminen, eikä varsinkaan ns. henkikaste (koska ei tunnu missään eikä aiheuta kehollisia tuntemuksia).


    • Anonyymi

      Kutsutko sinä kristityksi ihmistä, joka ei elä niin kuin kristitty? Tuo fanatisoitui. Ei pidä fanatisoitua kun fanatisoidaan.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5374
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      2815
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      115
      2276
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      277
      1325
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      62
      1267
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1264
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      85
      1130
    Aihe