Raamatun maailmankuva

Anonyymi-ap

Maa on litteä ja seisoo tukevasti paikallaan perustuksiensa varassa, jotka ovat pylväitä. Maa ei liiku. Maan yllä on kiinteä kupu, taivaan kansi. Aurinko, kuu ja tähdet liikkuvat sitä pitkin. Taivaan kannen takana on sininen järvi ja Jumalan taivas, joka on juutalaisten tarujen mukaan seitsemän kerrosta käsittävä. Siellä on Jumalan valtaistuin ja enkelit palvelemassa häntä.

Luominen tapahtui kirjaimellisesti niin kuin on kuvattu Raamatun alussa.

Tulva on todellinen. Se sattui noin 4500 vuotta sitten. Mantereet erosivat jättimanner Pangeasta parin sadan vuoden aikana tulvan jälkeen. Kansat ja eläimet levisivät kukin omalle mantereelleen ja saarille silloin. Arkissa pelastui vain lajien kantamuodot, baraminit. Niistä ovat kehittyneet nykyään elävät lajit. Evoluutiota tapahtuu vain perusryhmien sisällä, ei niiden yli. (Scherer Siegfried: Evoluutio, kriittinen analyysi)

12

194

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kielet ovat syntyneet Baabelin hajaannuksessa. Samassa kansat alkoivat syntyä ja jakaantuivat eri puolille. Kaikki ihmiset ovat Haamin, Jaafetin ja Seemin jälkeläisiä. Nämä olivat Nooan poikia. Sen Nooan, joka rakensi arkin ennen tulvaa.

      Tiede vahvistaa kaiken tämän ja avausviestin myös. Todellinen tiede: kreationismi.

      • Anonyymi

        Huhhahhei. Siellä joku keksii uusia satuja, millä täydennetään Raamatun satuja.
        Tuolla varmasti tienaa hyvin, koska maailma on hihhuleita täynnä.


    • Anonyymi

      Tarvitseeko sadut turhan tarkkaa analyysiä?

      • Anonyymi

        Satuihin on olemassa opetukset. Sillä tavalla niitä on analysoitu paljon ja monen mielestä oikeamielisesti. Analyysin ei tarvitse olla fanaattinen.
        Tällainen todellisuuden vääntely ja kieltäminen tuntuu oudolta. Mikä tässä maailmassa ja tieteessä niin kovasti pelottaa, että pitää keksiä valheita, millä selitetään satuja? Miksei totuus käy?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Satuihin on olemassa opetukset. Sillä tavalla niitä on analysoitu paljon ja monen mielestä oikeamielisesti. Analyysin ei tarvitse olla fanaattinen.
        Tällainen todellisuuden vääntely ja kieltäminen tuntuu oudolta. Mikä tässä maailmassa ja tieteessä niin kovasti pelottaa, että pitää keksiä valheita, millä selitetään satuja? Miksei totuus käy?

        Kyllä minuakin kiinnostaa uskonnollisten tarujen alkuperä. Esimerkiksi, jos tulvakertomus tuli Sumerista, mistä se perityi sumerilaisille jne. Monet myytit periytynevät jo neoliittiselta kivikaudelta, josta ne ovat jalostuneet eri kansojen parissa omiin suuntiinsa ja kirjoitustaidon myötä lopulta päätyneet noiden kulttuurien "virallisiksi" kertomuksiksi.


    • Anonyymi

      Puissa asuu henki. Puut hallitsee kasvikuntaa kuten ihminen hallitsee eläinkuntaa.

      Jos ei olisi maan kamaralla kasvavia puita, niin kaikki olisi ja eläisi silmättöminä pimeyden syvyydessä.

      Eli elämän puuta kasvatetaan ja käännetään välillä, jolloin elämän puun juuristo kääntyy ylös, mistä muodostuu ihmisen sisäelimet ja suolisto ja kun se laskeutuu alas, jåä aisteilla nähtävä osa, jossa on runko, kuori, oksat, kädet, silmut, silmät. Yin ja Yang. Qi energia kuljettaa ravinteita ja verta.

      Mitään viljakasveja, nauriita, lanttuja ja muita syötäviä mukuloita ei voi syntyä kuin siitä, että ihmispuu on vetänyt pimeydestä kuin alitajunnasta käyttöön tietoa, jotka todentuu sitten näkyvässä todellisuudessa, jolloin ihminen voi tehdä lanttulaatikkoa. Kaikki tieto on olemassa. Se vaan otetaan käyttöön, hyvän tiedon ja elämän puun kautta.

      • Anonyymi

        Uusi päivä, uusi Henki-Huuharin "ajattelinpa-taas-ihan-itse-ja-kylläpä-olenkin-viisas" -diibadaaba.


    • Anonyymi

      Ei ole mikään ihme, että primitiivinen seemiläinen heimo keksii maailmanselityksen mikä tämän päivän tiedon valossa on täyttä puppua.

      Ihme sen sijaan on, että edelleen on harhaisia ja häiriintyneitä ihmisiä, jotka kuvittelevat, että primitiivisen seemiläisen heimon taruista koottu Genesis olisi jotain muuta kuin primitiivisen heimon tarustoa.

      • Anonyymi

        Se on korkeimman mahdollisen älyn sanaa. Jumalan sanaa.


    • Anonyymi

      Jättimanner ja sen hajoaminen ei liity mitenkään Raamatun maailmankuvaan. Se on erään nuorenmaan kreationistien lahkon opinkappale.

    • Anonyymi

      Minun Isäni tekee yhäti työtä!

      Hän loi maasta pallon vasta keskiajalla. Mutta myös historian ja aikakaudet tuolle uudelle luomukselle, uudelle maailmalle, Amerikalle.

      Jurakauden Jumala loi 1800 luvulla ja sen Hän teki öljyn luomiseksi.

      Avaruuteen Hän luo koko ajan uusia asioita.

      Maailman rakenne on siis dynaaminen. Muuttuva. Tämä käy ilmi jo Avestasta sekä Apostolisissa Isissä ja Gnostilaisuudesta.

      Eräät kirjat väittää päinvastaista. Kuten Heenokin kirja. Sen mukaan kaikki on vakaata ja ikuista.

      Saa nähdä kumpi pitää paikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      81
      1311
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      19
      1089
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1043
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      898
    5. 62
      793
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      66
      702
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      690
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      682
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      648
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      579
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      575
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      528
    17. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    18. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    20. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      61
      478
    Aihe