Totuus Li Anderssonista

Li Andersson - Sote ja muut kootut haukkumiset

Aloitetaan Sotesta, senkin hän haukkui jo vuosia ennen kuin runnoi sen läpi ministerinä Sanna Marinin hallituksessa.

2017
Li Andersson haukkuu hallituksen tuoreimman yrityksen lyttyyn: ”Nyt on korkea aika lopettaa kokoomuksen sote-sekoilu”
https://demokraatti.fi/li-andersson-haukkuu-hallituksen-tuoreimman-yrityksen-lyttyyn-nyt-on-korkea-aika-lopettaa-kokoomuksen-sote-sekoilu

"Yksityiset monopolit ottavat sotekentän haltuun" – Li Andersson ryöpyttää Sipilää Meri-Lapin keskussairaalan ulkoistuksesta
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/andersson-vaatii-sipilaa-puuttumaan-meri-lapin-soteulkoistukseen/6662754

Totuus Sotesta

Li Andersson oli ministeri kun Sote toteutettiin

Sote-uudistus toteutettiin Sanna Marinin (sd.) hallituksen aikana. Nyt Petteri Orpon (kok.) hallitus joutuu toteuttamaan säästöjä.

Professori SK:lle: Sote-uudistus meni pilalle Sanna Marinin hallituksen ideologian takia
https://www.verkkouutiset.fi/a/professori-sklle-sote-uudistus-meni-pilalle-sanna-marinin-hallituksen-ideologian-takia/#a91cbdb9

Haukuntaa tauotta

Li Andersson haukkui Riikka Purran: ”Levittää rasistisia ennakkoluuloja lasten kustannuksella”
https://www.ku.fi/artikkeli/5066651-li-andersson-haukkui-riikka-purran-levittaa-rasistisia-ennakkoluuloja-lasten-kustannuksella

Li Andersson haukkui Ylen tentissä Petteri Orpon ja hallituksen toimet – liioittelemalla
https://www.hs.fi/nyt/art-2000006051188.html

Li Andersson haukkuu Suomen ohjuskaupan
https://www.verkkouutiset.fi/a/li-andersson-haukkuu-suomen-ohjuskaupan-israel-rikkoo-kansainvalista-lakia/#a91cbdb9

Li Andersson haukkuu metsäteollisuuden
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d8eabcf7-6cad-42ec-85c9-50e3d3e2714f

Ei vaikuta kovin kivalta tyypiltä.
11121
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Se on ainakin hyvä, että muija pätee nyt Brysselissä.

Äänestä
  • Jos olisi ollut mepeistä mitään hyötyä koskaan, olisivat viimeistään nyt parantaneet Suomen nettomaksuosuutta EU:ssa. Siihenkään eivät kykene.

    Äänestä

Ei tää kestä päivänvaloa...

Äänestä

Perussuomalaisten kannatuksen romahdus keväällä 2025 – syyt ja seuraukset
Keväällä 2025 perussuomalaiset kohtasivat jyrkän kannatuksen laskun, joka näkyi selvästi mielipidemittauksissa ja eurovaalien tuloksissa. Vielä syksyllä 2023 puolue nautti vahvasta tuesta, mutta vain puolitoista vuotta hallitusvastuuseen siirtymisen jälkeen sen asema oli romahtanut. Ilmiö on monisyinen ja siihen liittyy sekä puolueen sisäisiä ongelmia, hallituspolitiikkaan liittyviä kysymyksiä että laajempia yhteiskunnallisia kehityskulkuja.

Sisäiset ristiriidat ja skandaalit
Perussuomalaisten riveissä esiintyi keväällä 2025 useita sisäisiä ristiriitoja ja kohuja, jotka murensivat puolueen uskottavuutta. Yksi vakavimmista tapauksista oli kansanedustaja Timo Vornasen epäilty ampumistapaus, joka sai laajaa julkisuutta ja herätti kysymyksiä puolueen kyvystä hallita omia edustajiaan. Lisäksi sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson kelpoisuutta ministerin tehtävään kyseenalaistettiin mediassa ja asiantuntijapiireissä. Tällaiset tapaukset loivat mielikuvaa puolueesta, jonka sisäinen kuri horjuu ja jonka edustajat eivät täytä kansalaisten odotuksia vastuullisesta päätöksenteosta.

Hallitusvastuun haasteet ja leikkauspolitiikka
Vuoden 2023 eduskuntavaalien jälkeen perussuomalaiset nousivat hallitukseen yhdessä kokoomuksen, RKP:n ja kristillisdemokraattien kanssa. Hallitusohjelman keskiössä olivat julkisen talouden tasapainottaminen ja menoleikkaukset. Tämä politiikka iski kuitenkin kovimmin juuri niihin kansalaisryhmiin, joista perussuomalaiset olivat saaneet eniten tukea: pienituloisiin, työttömiin ja alueellisesti esimerkiksi Itä- ja Pohjois-Suomen asukkaisiin. Leikkaukset toimeentuloon, asumistukeen ja sosiaalipalveluihin loivat tilanteen, jossa puolue nähtiin pettäneen vaalilupauksensa. Kannattajissa alkoi esiintyä pettymystä ja turhautumista – moni ei enää kokenut, että puolue ajaisi heidän etujaan.

Rasismikeskustelu ja äärioikeistokytkökset
Vuoden 2023 hallitusneuvotteluiden jälkeen alkanut rasismikeskustelu jatkui ja kiihtyi uudelleen keväällä 2025. Puolueen puheenjohtaja Riikka Purran aiemmat kirjoitukset sekä ministeri Wille Rydmanin lausunnot nousivat jälleen julkiseen tarkasteluun. Keskustelu rasismista ja vihapuheesta ei rajoittunut vain puolueen kärkihahmoihin, vaan se ulottui laajemmin puolueen kenttäväkeen ja some-aktiiveihin. Erityisesti nuoret, koulutetut äänestäjät ja naiset alkoivat etääntyä puolueesta. Monet kokivat, että perussuomalaiset oli ajautunut liian lähelle äärioikeistoa ja menettänyt kykynsä toimia rakentavana yhteiskunnallisena voimana.

Eurovaalitappio ja sen symboliarvo
Kevään 2025 eurovaalit vahvistivat suunnan: perussuomalaiset menettivät toisen paikkansa Euroopan parlamentissa ja saivat vain yhden edustajan läpi. Tämä tulos oli huomattava pettymys puolueelle, joka oli kampanjoinut vahvasti ja odottanut jopa lisäpaikkaa. Eurovaalien huono tulos ei ollut pelkästään yksittäinen takaisku, vaan se nähtiin laajemman poliittisen suunnanmuutoksen merkkinä. Analyytikot arvioivat, että äänestäjät olivat reagoineet puolueen sisäisiin ongelmiin, hallituksen leikkauspolitiikkaan ja arvolinjoihin valitsemalla vaihtoehtoisia puolueita, kuten SDP:n, vasemmistoliiton ja jopa kokoomuksen.

Johtopäätökset
Perussuomalaisten kannatuksen lasku keväällä 2025 on seurausta monista toisiinsa liittyvistä tekijöistä. Yhdessä ne kertovat puolueen ajautumisesta tilanteeseen, jossa se ei enää onnistunut täyttämään rooliaan kansanliikkeenä eikä hallituspuolueena. Sisäiset skandaalit, arvolinjauksia koskevat kiistat, epäonnistunut leikkauspolitiikka sekä pettymys hallitusvastuuseen heikensivät puolueen asemaa ratkaisevasti. Mikäli perussuomalaiset eivät kykene uudistumaan ja palauttamaan uskottavuuttaan, kannatus voi jatkaa laskuaan myös tulevissa eduskunta- ja kuntavaaleissa. Tilanne toimii muistutuksena siitä, kuinka nopeasti poliittinen asema voi muuttua – erityisesti, jos puolue ei onnistu yhdistämään vastuullista hallintaa ja kentän odotuksia.

Äänestä
  • Media, on vastapuolella= jatkuvia tarkoituksenmukaisia syyllistyskamppanjointeja

    Äänestä

  • Perussuomalaiset on edelleenkin ainoa puolue Suomessa, joka ajattelee Suomen ja suomalaisten etua ! Haittamaahanmuutto on lopetettava Suomeen.
    Sensijaan Li Andersson ei kuulu mitenkään tähän puolueeseen vaan valehtelevaan oppostiopuolueeseen . Tekeepä sitten poliittista uraa Suomessa tai Brysselissä.

    1Äänestä

Oho, jopa 🐶haukkuu vähemmän😅

Äänestä

Oliko 15 vuotta huonoja Sote esityksiä . Nehän oli kaikki huonoja eikä niitä kukaan hyväksynyt . Oikeisto on aina halunnut yritysten hoitavan Suomen terveydenhoidon aivan kuten USA ssa on . Orpopurra Jakavat nyt neljässä vuodessa yli 600 miljoonaa euroa lisää rahaa Kela korvauksiin . Ps. Li ei ollut sosiaali ja terverministeri !

Äänestä

Keväällä 2025 perussuomalaiset kokivat jyrkän kannatuksen laskun, mikä näkyi erityisesti eurovaaleissa. Syitä romahdukseen olivat:

Sisäiset skandaalit ja ristiriidat – Esimerkiksi kansanedustajan rikosepäily ja ministerin kyseenalaistettu pätevyys heikensivät puolueen uskottavuutta.

Hallituksessa tehty leikkauspolitiikka – Toimenpiteet osuivat kipeimmin puolueen ydinkannattajiin, mikä johti pettymiseen ja tuen menetykseen.

Rasismikeskustelu ja äärioikeistokytkökset – Jatkuva kohu puolueen arvoista karkotti erityisesti nuoria ja koulutettuja äänestäjiä.

Eurovaalitappio – Paikkamenetys EU-parlamentissa nähtiin merkkinä laajemmasta alamäestä.

Yhteenvetona: puolue epäonnistui hallitusvastuussa, menetti kosketuksen kannattajakuntaansa ja ajautui imagokriisiin. Ellei se kykene uudistumaan, kannatus voi jatkossakin laskea.

Äänestä

Kansa ei tiedä mitä hallitus on Oikeasti päättänyt/ aikaansaanut.
Media jättää systemaattisesti kertomatta hallituksen hyvistä, ja hyödyllisistä päätöksistä.

Hallituksen päätöksiä, ei uutisoida. Niistä napsitaan vain sieltä täältä kohuotsikoiksi kauhukuivia, joilla tarkoitus pelotella, ja ohjailla lukijoita.

Valitettavasti, Suomessa ei ole julkista mediaa joka systemaattisesti ja Rehellisesti kertoisi hallituksen toimista.

Vain harva osaa etsiä oikeaa tietoa googlettamalla hallituksen päätökset, tai lukemalla niistä Suomen uutiset sivustolta.

Kansalla, on siis väärä mielikuva, joka sille on klikkiotsikoilla, ja pelottelulla annettu.

Äänestä

Kun Sote hyväksyttiin eduskunnassa , minäkin maalari mies tiesin sotesta puuttuvan rahaa vähän yli miljardi euroa . Kaikki kansanedustajat tiesivät . Eliitti hallitus laittaa rahat muualle . Esim eliitti saa ensi vuonna jo toisen veroale jytkyn . Hieno asia on kyllä et eliitti ihmisten talous kasvaa . Ei niitä tartteb katella Suomessa niin paljon kun viihtyvät ulkomailla lomilla .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Li Andersson - Sote ja muut kootut haukkumiset

Aloitetaan Sotesta, senkin hän haukkui jo vuosia ennen kuin runnoi sen läpi ministerinä Sanna Marinin hallituksessa.

2017
Li Andersson haukkuu hallituksen tuoreimman yrityksen lyttyyn: ”Nyt on korkea aika lopettaa kokoomuksen sote-sekoilu”
https://demokraatti.fi/li-andersson-haukkuu-hallituksen-tuoreimman-yrityksen-lyttyyn-nyt-on-korkea-aika-lopettaa-kokoomuksen-sote-sekoilu

"Yksityiset monopolit ottavat sotekentän haltuun" – Li Andersson ryöpyttää Sipilää Meri-Lapin keskussairaalan ulkoistuksesta
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/andersson-vaatii-sipilaa-puuttumaan-meri-lapin-soteulkoistukseen/6662754

Totuus Sotesta

Li Andersson oli ministeri kun Sote toteutettiin

Sote-uudistus toteutettiin Sanna Marinin (sd.) hallituksen aikana. Nyt Petteri Orpon (kok.) hallitus joutuu toteuttamaan säästöjä.

Professori SK:lle: Sote-uudistus meni pilalle Sanna Marinin hallituksen ideologian takia
https://www.verkkouutiset.fi/a/professori-sklle-sote-uudistus-meni-pilalle-sanna-marinin-hallituksen-ideologian-takia/#a91cbdb9

Haukuntaa tauotta

Li Andersson haukkui Riikka Purran: ”Levittää rasistisia ennakkoluuloja lasten kustannuksella”
https://www.ku.fi/artikkeli/5066651-li-andersson-haukkui-riikka-purran-levittaa-rasistisia-ennakkoluuloja-lasten-kustannuksella

Li Andersson haukkui Ylen tentissä Petteri Orpon ja hallituksen toimet – liioittelemalla
https://www.hs.fi/nyt/art-2000006051188.html

Li Andersson haukkuu Suomen ohjuskaupan
https://www.verkkouutiset.fi/a/li-andersson-haukkuu-suomen-ohjuskaupan-israel-rikkoo-kansainvalista-lakia/#a91cbdb9

Li Andersson haukkuu metsäteollisuuden
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d8eabcf7-6cad-42ec-85c9-50e3d3e2714f

Ei vaikuta kovin kivalta tyypiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu