Olanzapiinista - kokemuksia?

Anonyymi-ap

Minulle määrättiin olanzapiini 10mg 2017 kun lääkäri diagnosoi minun olevan psykoottinen. Siitä alkoi yli 7 vuoden alamäki. Kärsin jatkuvasta aivosumusta. Se vei keskittymiskyvyn, hidasti ajattelua, sai hajamieliseksi, latisti myös tunteet ja seksuaalisuuden sekä vaikeutti päätösten tekemistä. En enää pystynyt jatkamaan taloushallinto alan päällikön tehtävissä. Tulin työkyvyttömäksi.

Syksyllä 2024 todettiin etten ollutkaan psykoottinen ja että oli virhe määrätä olanzapiini. Lopetin sen hallitusti, ei tullut mitään vieroitusoireita.

Lääkärin tekemä virhe pilasi mun elämän yli seitsemäksi vuodeksi. Ansiomenetykset tuolta ajalta on yli 150.000€ Mun ihmissuhteet kärsi. Jouduin luopumaan haaveesta saada lapsi. Muitakin suunnitelmia jouduin kuoppaamaan kun voin niin totaalisen huonosti.

Mites muilla, onko kokemuksia?

5

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siitä on jo aikaa, mutta itsekin käytin kyseistä lääkettä reilun kymmenen vuoden ajan.
      Kaikki ne vuodet oli jatkuvia lihaskramppeja lähes päivittäin, myös öisin.
      En tiedä, oliko lääkkeellä osuutta asiaan, mutta minulle tuli monihermosairaus, polyneuropatia.
      Olen kyllä lukenut, mitä neuroleptit voivat saada aikaan hermostossa, ja lihakset ja hermostohan ovat yhteydessä toisiinsa. Ihmisessä mikään ei toimisi ilman hermostoa, sen käskyjä.

      Olin itse eläkkeellä jo tuonkin lääkkeen käyttöaikaan, eli ansionmenetyksiä minulle ei ole tullut mistään syystä.
      Oireet, joita luettelit, on kyllä tuttuja. Minullakin oli jatkuva aivosumu, tunteet latistuneet, painon nousuakin oli, enemmälti lääkityksen aloituksen perään, ajatukset takkusivat, aivot kävivät vähän kuin " hitaalla ", ulkoinen habitukseni näytti tuhdisti lääkityltä. Minulla oli kyllä vuosien ajan samaan aikaan käytössä muitakin lääkkeitä.

      Itsekin hitaasti annosta laskemalla lopetin lääkkeen käytön. Oli tehtävä se oma-aloitteisesti, kun lääkärit eivät suostuneet lääkkeen lopetukseen.
      Takavuosina minulta otettiin lääkeaineen pitoisuusarvot verestä, lääkäri oli kirjannut, että ainetta oli liikaa, mutta ei siltikään laskenut annosta. Tiedä sitä sitten, olisiko se ollut yksi syy hermostoon jääneeseen haittaan, kun lääkettä oli liikaa.
      Tuohon lääkkeeseen en tule enää ikinä koskemaan, se on varmaa. Toivottavasti ei tule lääkkeille enää muutenkaan tarvetta. On mennyt jo monta vuotta riittävän hyvin ilman lääkityksiä.

      En ole tullut ajatelleeksi, että olisin menettänyt vuosia elämästäni sairauden ja lääkitysten takia. Ne vuodet vain menivät sillä tavalla, ne on jo taakse jäänyt, ja nyt on nyt, onneksi paremmin.

      • Anonyymi

        Hyvä että osaat suhtautua asiaan neutraalisti. Mulle tuli yli 22kg painoa lisää tuona aikana. Nyt siitä on itsekseen lähtenyt 8kg sen jälkeen kun lopetin. Sillai kiva et vanhat kledjut alkaa taas mahtua päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä että osaat suhtautua asiaan neutraalisti. Mulle tuli yli 22kg painoa lisää tuona aikana. Nyt siitä on itsekseen lähtenyt 8kg sen jälkeen kun lopetin. Sillai kiva et vanhat kledjut alkaa taas mahtua päälle.

        Neutraali suhtautuminen takaa sen, että voin henkisesti paremmin, kun en pyörittele menneitä mielessäni ( etenkään ikäviä kokemuksia ). Siitä ei olisi kuin harmia, kenties ahdistusta, ym.


    • Anonyymi

      Joo niinkuin edeltävät kirjottaa niin painon nousu suuri haitta ollut 20kg ainaki tuli koska syötättää. Nyt sokeritkin koholla. Väsyttää nii saamaristi ja nukun nykyää tuon lääkkeen takia 2-4h enemmän yössä ku aiemmin

      • Anonyymi

        Mutta toimiva lääke on ollut auttanut pois tahmasesta olosta mikä päässä oli eikä oo harhoja ja tasoittaa mielialaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      196
      3959
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      56
      2807
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      87
      1401
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1276
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1219
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1011
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      974
    8. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      228
      924
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      921
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      706
    Aihe