Sähköauto helteellä

Anonyymi-ap

Kyllä se vain on päivänselvä asia, että sähköauto on ensisijaisesti lämpimien maiden kulkuväline. 25C asteen helteessä kulutus on vain 13kWh/100km, kun taas esimerkiksi 10C asteessa kulutus nousee jo 17kWh/100km:iin. Ero on jäätävä ja todistaa miten keskeneräistä tekniikka vielä on, ei noin pienen lämpötilaeron pitäisi vaikuttaa näin paljon! Sitten kun mennään miinuksen puolelle niin kulutus hyppääkin jo 20-25kWh/100km:iin.

17

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ... ja mikähän on tämä kuviteltu auto, jolla kulutus on tuon mukainen?

      • Anonyymi

        Joku kenkä laatikko johon ei mies mahdu sisään ja tavarat on sylissä


    • Anonyymi

      Kyllä kulutus pienenee lämpimässä. Mutta pieneneehän se polttilsellakin.

      • Anonyymi

        Helteellä kulutus ei kuitenkaan laske noin paljoa, ilmastointikin käyttää sähköä, ja kuumalla enemmän, kuin viileässä.
        Enemmän kulutuksern vaikuttaa kuitenkin ajonopeus, motarilla kulutus on 120km/h vauhdissa reilusti kovempi, kuin satasen vaihdissa. Vaikka niin se on polttareillakin, litrasta kahteen lisää satasella.


    • Anonyymi

      Kun nopeus kaksinkertaistuu niin ilmanvastus nelinkertaistuu. Mitä lämpimämpi ilma sitä kevyempää se on auton puskea siitä läpi. Tämä kaikki pelkkää fysiikkaa.

    • Anonyymi

      Sähköä saa seinästä.

    • Anonyymi

      10 kWh:n kulutuksen nousu satasella tarkoittaa 60 sentin rahanmenoa sadalla kilometrillä.

      Mielestäni se ei ole mitenkään merkittävä asia, paitsi jos talous on todella tiukassa, niin sitten 60 senttiä sadalla kilometrillä voi olla merkittävä asia.

    • Anonyymi

      Avaajan ei kannata turhaan miettiä asioita joihin ei pääse tutustumaan. Kyllä meillä työssä käyvillä rahaa riittää sähköön.

      • Anonyymi

        Mutta ei sitten muuhun esim omakotitaloon


    • Anonyymi

      Avauksesta huokuu tietämättömyys ja kateus.
      Helteellä kuluu sähköä enemmän kuin viileällä kelillä, koska ilmastointi joutuu jäähdyttämään matkustamon lisäksi sähkömoottoreita ja akustoa.

      • Anonyymi

        Ainakin ajodatan mukaan sähköauto kuluttaa talvella kymmeniä prosentteja enemmän kuin kesällä. Joten se tuosta sinun logiikastasi.


      • Anonyymi

        Eikö sähköautossa kuljettaja pysty säätämään ilmastointia? Sekin vielä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ainakin ajodatan mukaan sähköauto kuluttaa talvella kymmeniä prosentteja enemmän kuin kesällä. Joten se tuosta sinun logiikastasi.

        Sinun kannattaa ottaa selvää sähköautojen tekniikasta ja miettiä mitä eri lämpötiloissa tapahtuu. Harvoin talvella on niin kovia pakkasia, että kulutus kasvaa kymmenillä prosenteilla ja kesällä myös niin kovia helteitä, että se nostaisi kulutusta reilusti, mutta helle nostaa ilmastoinnin ja akukuston jäähdytyksen takia. Sopivin keli on jossain +7-+17 astetetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö sähköautossa kuljettaja pysty säätämään ilmastointia? Sekin vielä!

        Eiköhän sitä säädetä sen mukaan, että matkustamossa on mukavaa?


    • Anonyymi

      Pojat tututstukaan lämpöpumpun toimintaa vielä hiukan lisää. Ei tuo teidän kommentointi puolin ja toisin oikein vakuuta.

      • Anonyymi

        Ei siitä normaalin ihmisen tarvitse paljon tietää. Talvella laitetaan Heat ja 18 astetta voi halutessaa laitta enemmänkin.. Kesällä AC ja 20 astetta. Pumppu hoitaa loput.


    • Anonyymi

      Mystinen vehje tuo lämpöpumppu ja herättää monenlaista keskustelua, vaikka joka kodissa sellainen on ja joissakin useampia meillä 6 kpl. 2 kpl. lämmitykseen, pakastin ja jääkaappi, autoissa kummassakin. Lämpöpumppu perustuu nesteen höyrystymis- ja nesteytymisprosessiin. Lauhdutus luovuttaa lämpöä ja höyrystyminen puolestaan endoterminen eli ottaa lämpöenergiaa. Lämmitys jäähdytys yhdistelmälaitteet toimivat huonommalla hyötysuhteella jäähdytystilanteessa ( höyrystimestä lauhdutin) ei tosin tarvitse, koska jäähdytyksessä vähennetään esim. 30-20 astetta on kymmene. Lämmityksen ollessa -20-+20 astetta 4 kertainen. Tropiikin jäähdyttimet rakennetaan nimenomaan jäähdyttimeksi jolloin optimodaan laite nimenomaan sellaiseksi. Auton ilmalämpöpumppu (Polestar) talvella 6 kw ensialkuun ja putoaa aika nopeasti 2-3 kantamaan vaikuttaa noin 10 % vajaa 50 kilometriä. Kesällä ei juuri ylitä 2,5 kwh. Normaalisti sisälämpö 18, ulko 25 on 1 kw-1,5kw. Tosi on, että hurjalta näyttää ensimmäiset kilometrit 40 kwh/100, mutta lämpiää nopeasti ja akku lämpiää myös, tasoittuu normaaliin 20 kwh/100.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe