Pieni velkainen valtio ei voi vastata Afrikan väestöräjähdykseen. Sellainenhan tapahtuisi aina oman maan kansalaisten kustannuksella.
https://yle.fi/a/74-20168006
https://yle.fi/a/74-20168006
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
" Maahanmuuttovirasto ei enää myönnä yrittäjän oleskelulupaa pelkän Wolt-toiminnan perusteella. Syynä on KHO:n päätös, jonka mukaan ruokalähetit ovat työntekijöitä, eivät yrittäjiä. "
Tähänkö asti on sitten myönnetty, tämähän on ollut ehkä se kaikista yksinkertaisin tie tänne ilman kaiketinkaan mitään velvoitteita.
En tiedä sitten miksi mutta artikkelin olemisen pelkkää faktaa herää vähintäänkin epäilys.
Todellakin. Kun vaan muistelemmekin niitä aikoja kun Suomessa meni läpi kaikki netistä printatut "todistukset" ja ns.moniosaajat halusivat gynekologeiksi.
Niin ja tässä nyt herää epäilys monesta muustakin asiasta. Tuo 3000 kuukausitienestikin taitaa olla vähintäänkin liioiteltu, 3 euron toimitusmaksu/ per lähetys tarkoittaisi useamman kymmenen toimitusta kuukauden joka päivä ainakin jos vielä hoitaa velvoitteensa verojen muodossa.
https://yle.fi/a/74-20119975
Tästä linkistä tienesteistä saa mielestäni realistisemman kuvan eikä edes 12 tuntia työtä kuukauden joka päivä riitä edes lähelle kolmen tonnin kuukausiansioihin.
Kengänkiillottajistakin on nyt puhuttu. Voiko suomalaisten yleisjalkineita lenkkareita kiillotella .
Ei ainakaan muhamettejen sandaaleja. Eihän ne työllistä edes toisiaan.
Voi olla että pian tuhansien Wolt- kuskien sijaan meillä onkin tuhansia kengänkiillottajia. Woltin taru ainakin nykymuodossaan taitaa olla pian haudattu ja moniosaajina vaihtavat työnkuvaansa lennosta.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/840f093e-8269-4718-bf8c-ef5d8cb832b5
Onpa yllättävää ja voi vain odottaa ja miksei toivoakin että joukkopako verottajalta todenteolla käynnistyy.
Tämä on huono juttu, oikeudenmukainen tuomio kyllä.
https://yle.fi/a/74-20168010