Ei se metsässä olo kyllä rentouta, eikä laske kierroksia, eikä sykettä

Anonyymi-ap

https://www.verkkouutiset.fi/a/soteen-saadaan-saastoja-edistamalla-terveytta/#679c0825
"Kaupunkimaisissakin kunnissa on tärkeää säilyttää lähiluonto, metsiköt ja puistot, joihin pääsee helposti. Utelias lapsi kokee metsämörriretkellä loputtomasti ihmeitä: muurahaisia, mättäitä, puita ja lintuja. Ja meille aikuisille metsä tarjoaa mahdollisuuden palautua ja laskea kierroksia. On tutkittu, että metsä alentaa sykettä etenkin, jos puhelin jää kotiin."

Ei kyllä alenna metsä sykettä, jos metsässä joutuu tekemään töitä, kuten
taimikon varhaisperkuuta, kun aurinko porottaa kuumasti, paarmat, äkäräiset ja hyttyset ovat kimpussa, hiki virtaa ja edessä on loputtomalta tuntuva urakka raivata vesakkoa ja risukkoa taimikosta pois vesurilla ja raivausveitsellä.
Kyllä siinä syke nousee, eikä todellakaan palaudu, vaan lisää stressiä pukkaa, kädet, selkä, jalat kipeät ja uupunut olo, kun 10 tuntia painat taimikkoa peraten.
Joka ei usko, niin ei ole taimikoita peranut, eikä metsätöitä tehnyt.

Ne jotka toteaa, että metsässä olo antaa palautuneen olon ja syke laskee ovat niitä, jotka ovat metsässä ilman, että mitään töitä siellä tekevät, istuvat kannolla, halaavat puita, kuuntelevat linnunlaulua ja nauttivat eväitä, eikä ole itikat kiusana.
Ainostaan syksyllä, talvella ja varhain keväällä metsätyöt ovat helpompia, kun aurinko ei porota, ei tule liian kuuma, eikä itikat ole kimpussa.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luonnnossa olo ja verkkainen kävely kyllä tuottaa rentoutuksen tunnetta taaman asukkaallekin.
      Monet keväät on sekä istutettu männyntaimia ja raivattu liikakasvillisuutta suvun omilta mailta.
      Joku lähti aina sakista keittämään kahvia. Päästiin sitten syömään tuhteja eväitämme.

      Kovaa hommaa tykkänään.

    • Anonyymi

      Selkosilla syntynyt tuntee itsensä piruparaksi, ellei pääse edes puistomettässä kävelemään.
      Suomalaiset päättäjät ovat viisaita suunnitellessaan asuinalueita, niettä puustoakin jätetään kerrostaloasukkaitten käyttöön.

      Mun psyykensä ehdottaa usein tekemään sen pitemmän lenkin metsäpoluilla.

      Ei kaikki voi asua Vittulanjängän alueella. Siellä kun on vähemmän teollisuutta ja työpaikkojakin.

      • Anonyymi

        Kyllä näin keväällä kauniina päivänä tämä maailma luonnonhelmassa tuntuu paratiisilta. Rakastan polkuja, jotka puikkelehtivat pensaiden ja puiden lomitse. Sitä kukkaloistoa !


    • Anonyymi

      Näin sateella mua ei saisi mettäh kuin linkkupuukolla ajamalla. Huomenna on luvattu jo kuivempaa säätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe