/ ! \ Sähköautolla pysähdykset lyhyempiä kuin fossiiliautolla. Näin se vain on! / ! \

Anonyymi-ap

🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳!!!!!!

Tankkaaminen, auton parkkeeraminen ja sen jälkeen vessassa käyminen on hitaampaa kuin vessassa käyminen viiden minuutin pikalatauksen (1000 kW) aikana.

Lataamisen etu on se, että turvallisena toimenpiteenä se ei vaadi autoilijan läsnäoloa vaan nykyaikaisella autolla liikkellä oleva voi suunnata nopeammin rakkoa tyhjentämään. Fossiiliaikakauden rakkineella liikkeellä oleva joutuu sen sijaan valitsemaan polttoaineen laadun ja seisomaan sitten letku kourassa minuuttikaupalla. Ja sitten vielä siirtämään auton parkkiruutuun ennen kuin pääsee vessaan.

Viiden minuutin latauksella saadaan jo 470 km ajomatkaa (BYD 1000 kW). BYD rakentaa 1000 kilowatin latausverkoston Eurooppaankin. Iltalehti kertoi tästä 14.6.2025.

Joskus tosiasiat sattuvat, mutta se on voi voi.

Nyt sitten selityksiä.

10

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Unohtui ne pakolliset apsiapinan nakkien nassutukset latausta odotellessa. Tunteroinen siihen menee.

      • Anonyymi

        Polttoainettahan ei tarvitse maksaa mitenkään, kun tankkaa....? Etukortit yms. vielä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Polttoainettahan ei tarvitse maksaa mitenkään, kun tankkaa....? Etukortit yms. vielä...

        Mihin käyt tankatessa maksamassa, paikallisen osuuskaupan konttoriin viiden sentin kolikoilla vissiin? Kyllä tankkaus maksetaan siihen tankin vieressä olevaan korttiautomaattiin. Jos muistaa pininsä ja osaa numerot nollasta yhdeksään niin vaikea siinä on 30sek kauempaa saada menemään.


    • Anonyymi

      Kehitys etenee.

    • Anonyymi

      Jopa 5 minuuttia on kauemmin kuin auton tankkaus kestää. Ja useinhan polttoaineasemalle mennään vain tankkaamaan eikä käydä edes vessassa. Näin ainakin itse teen yleensä. Lisäksi useimmiten tankkaan kylmäasemalla, jossa ei edes ole palvelua. Valtaosahan nykyisistä polttoaineasemista on kylmäasemia.

      Ja tällä hetkellä ei ole yhtäkään myynnissä yhtäkään noin nopeasti latautuvaa autoa. Eikä tule olemaankaan moneen vuoteen. Ja Suomeen tuota nopeaa latausverkostoa ei tule ainakaan pariinkymmeneen vuoteen edes parhaassa tapauksessa.

      Tietenkin tuollainen nopea lataus tuhoaa akun nopeasti. Mitä enemmän ja nopeammin akkua ladataan niin sitä nopeammin akku kuluu. Jopa kännyköissä pikalataus kuluttaa akkua nopeammin kuin hitaampi lataus ja sama pätee sähköautoihinkin.

      Ja tietenkin tuo vain todistaa, että sähköautoa ei kannata nyt ostaa vaan kannattaa jäädä odottamaan. Ja BYD:tä eli kiinalaista heikkolaatuista paskaa ei ikinä kannata ostaa. BYD tuottaa lähinnä kertakäyttöromua tehtaistaan.

      • Anonyymi

        Lisään... Ja suurimmassa osassa noita latauskenttiä tuskin asennetaan edes vessaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään... Ja suurimmassa osassa noita latauskenttiä tuskin asennetaan edes vessaa.

        Nimittäin ainakin Keski-Euroopassa ja Norjassa monilla latauskentillä ainoa palvelu on lataus eikä paikalla ole mitään muuta.


    • Anonyymi

      Valitsemaan polttoaineen laadun? Mitä sä tuolla tarkoitat? Eksä tiedä, että joka laadulle on oma letkunsa, valitsee siis vain oikean letkun. Mä en nyt oikein ymmärtänyt sun juttuasi. Alkaa näköjään ajun päällä istumisessa näkymään sähkön vaikutus aivoissa.

    • Anonyymi

      Promisewarea jälleen. Kuten kaikki juuri tulemaisillaan olevat uudet akkutekniikatkin.

    • Anonyymi

      Valitsemaan polttoaineen laadun ... no just hehheh!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2310
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1162
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe