Kristikunnan kammottavin valhe

Anonyymi-ap

... on väite, jonka mukaan Jeesus puhui enemmän helvetistä kuin taivaasta.

Jeesus ei puhunut helvetistä lainkaan vaan Gehennasta, joka oli hänen omana aikanaan olemassa oleva kaatopaikka Jerusalemin liepeillä eikä mikään hamassa tulevaisuudessa julki tuleva, "viimeistä tuomiota" seuraava ikuinen rangaistuksen paikka.

Jeesus ei myöskään koskaan puhunut ikuisesta rangaistuksesta vaan rajallisen ajan kestävästä ojennuksesta.

Tervetuloa koirat räksyttämään ja julistamaan kusipäistä helvettioppianne.

Sellaista se on, kun on riittävän tyhmä, laiska ja sianpaskaoppinsa synnyttämän kauhun kangistama ja kierouttama ottaakseen asioista selvää.

2

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jeesus olikin kiinnostuneempi jätehuollosta kuin iäisyyselämästä. Opetti sitä ihmisille miten jätteet tulee kerätä talteen, lajilla ja miten sitä syntyy mahdollisimman vähän.

      Tietenkin sellaiset käytännön asiat ovat tärkeitä ja välttämättömiä hoidettavia ettei ihmiset huku jätteisiin. Aivan hyvällä asialla Jeesus oli siinä mielessä että huolehti ihmisen käytännön asioista, jätehuollosta sekä ruokahuollosta. Vain terveydenhuolto meni penkin alle kun harrasti sitä sapattina ja joutui siitä fariseusten hampaisiin ja tapettavaksi.

      • Anonyymi

        Äitis oli kiinnostunut jätehuollosta kun sut teki. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe