sharia-lakia sellaisenaan ei voida soveltaa Suomen oikeusjärjestelmässä-Anderska?

Anonyymi-ap

Sharia-laki on islamilainen oikeudellinen ja eettinen järjestelmä, joka perustuu Koraaniin ja profeetta Muhammadin sunnaan (opetuksiin ja käytäntöihin). Se ei ole yksi yhtenäinen lakikirja, vaan pikemminkin laaja kokonaisuus periaatteita ja ohjeita, joita tulkitaan eri tavoin. Sharia tarkoittaa "polkua" tai "Jumalan tietä" ja sen tarkoituksena on ohjata muslimien elämää monilla osa-alueilla.
Sharia-lain keskeiset piirteet:
* Lähde: Pääasiassa Koraani ja sunna. Lisäksi käytetään islamilaisten oppineiden (ulama) tulkintoja (fiqh) ja yksimielisyyttä (ijma) sekä analogista päättelyä (qiyas).
* Kattavuus: Sharia pyrkii säätelemään sekä yksilön henkilökohtaista uskonnollista elämää (kuten rukoukset, paasto, almuvero) että yhteiskunnallisia asioita, kuten perheoikeutta (avioliitto, avioero, perintö), rikosoikeutta, taloudellisia suhteita ja hallintoa.
* Tulkinnanvaraisuus: Shariasta on olemassa erilaisia tulkintoja ja koulukuntia (madhhab), jotka voivat erota toisistaan merkittävästikin tietyissä kysymyksissä. Missään maassa shariaa ei sovelleta yhtenäisenä, muuttumattomana kokonaisuutena.
* Käytännön sovellukset: Monissa muslimienemmistöisissä maissa valtiollinen lainsäädäntö perustuu osittain tai kokonaan sharia-lakiin. Toisaalta joissakin maissa sharia-lain vaikutus on rajattu pääasiassa perheoikeudellisiin asioihin. Länsimaissa asuvat muslimit saattavat noudattaa sharian periaatteita henkilökohtaisessa elämässään, ja joissakin maissa (kuten Isossa-Britanniassa) on olemassa sharia-neuvostoja, jotka tarjoavat sovittelua ja neuvoja siviilioikeudellisissa asioissa, kuten perintökiistoissa, kunhan ne eivät ole ristiriidassa maan lakien kanssa.
Sharia-lain sopivuus suomalaisille ja Suomen lainsäädäntöön:
Suomen oikeusjärjestelmä perustuu maalliseen lakiin, joka on säädetty eduskunnassa ja joka takaa kaikille Suomessa asuville tietyt perusoikeudet, kuten yhdenvertaisuuden lain edessä, henkilökohtaisen vapauden ja turvallisuuden, uskonnon- ja omantunnonvapauden sekä sananvapauden.
Sharia-lain ja Suomen lain välillä on useita perustavanlaatuisia eroja ja potentiaalisia ristiriitoja:
* Oikeuslähde ja muuttumattomuus: Suomen laki on ihmisten säätämää ja sitä voidaan muuttaa demokraattisessa prosessissa. Sharia-laki pohjautuu jumalalliseen ilmoitukseen, ja sen perusperiaatteita pidetään usein muuttumattomina, vaikka tulkinnat voivat vaihdella.
* Yhdenvertaisuus: Suomen laki korostaa sukupuolten tasa-arvoa ja syrjimättömyyttä. Monet sharia-tulkinnat asettavat miehet ja naiset eriarvoiseen asemaan esimerkiksi perintöoikeudessa, todistajan asemassa oikeudessa ja avioero-oikeuksissa. Myös suhtautuminen seksuaalivähemmistöihin on Suomen lain ja monien sharia-tulkintojen välillä jyrkän vastakkainen. Suomen laki kieltää syrjinnän seksuaalisen suuntautumisen perusteella, kun taas tietyt sharia-tulkinnat voivat pitää homoseksuaalisuutta rangaistavana tekona.
* Uskonnonvapaus: Suomen perustuslaki takaa uskonnonvapauden, johon sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus olla tunnustamatta ja harjoittamatta uskontoa sekä oikeus vaihtaa uskontoa. Jotkin sharia-tulkinnat eivät salli muslimille uskonnosta luopumista (apostasia), ja se voi olla rangaistavaa.
* Rikosoikeus: Tietyt sharia-tulkinnat sisältävät fyysisiä rangaistuksia (hudud), kuten raippa-, kivitys- tai amputaatiotuomioita, jotka ovat ristiriidassa Suomen lain ja kansainvälisten ihmisoikeussopimusten kanssa, jotka kieltävät julman, epäinhimillisen ja halventavan kohtelun.
* Perheoikeus: Vaikka jotkut ovat ehdottaneet sharia-lain osittaista soveltamista Suomessa asuvien muslimien siviilioikeudellisten kiistojen (kuten avioliitto, avioero, perintö) sovittelussa silloin, kun se ei ole ristiriidassa Suomen lakien kanssa, useat asiantuntijat ja poliitikot, mukaan lukien oikeusministeri, ovat todenneet, että Suomen lakia ja sharia-lain arvoja ei voi yhteensovittaa, erityisesti naisten oikeuksien ja tasa-arvon osalta.
Yhteenveto:
Sharia-laki on monitahoinen ohjeisto muslimien elämään, ja sen tulkinnat vaihtelevat. Suomessa yksilöt voivat noudattaa uskonnollisia ohjeitaan henkilökohtaisessa elämässään uskonnonvapauden puitteissa, kunhan ne eivät ole ristiriidassa Suomen lainsäädännön kanssa.
Suomen laki on kuitenkin ensisijainen ja kaikkia sitova oikeusjärjestelmä Suomessa. Sharia-lain periaatteet, erityisesti ne, jotka koskevat yhdenvertaisuutta, perusoikeuksia ja rikosoikeudellisia seuraamuksia, ovat usein perustavanlaatuisessa ristiriidassa Suomen perustuslain ja lainsäädännön kanssa. Tämän vuoksi sharia-lakia sellaisenaan ei voida soveltaa Suomen oikeusjärjestelmässä, eikä se yleisesti ottaen sovi suomalaiseen yhteiskuntaan, joka perustuu maalliseen lakiin ja länsimaisiin ihmisoikeus- ja tasa-arvokäsityksiin.

8

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eikö islamsakin kannata äänestää RKP ja kaapata siten koko puolue itselle?

      Anders olis innoissaan?

    • Anonyymi

      islam anders

    • Anonyymi

      lisää oppilaita kotiin anders?

      ota irakilaisia miehiä jooko?

    • Anonyymi

      Milan Jaff ei osaa suomea....kohta 10 vuotta veronmaksajien rahoja kuluttanut....

    • Anonyymi

      op0

    • Anonyymi

      Siinähän se työkalupakki kokonaisuudessaan. Vain demaripykälät puuttuu.

    • Anonyymi

      RKP= Ruotsalaisten Kommunistien Puolue

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      133
      3806
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      324
      2705
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2200
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      44
      2018
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      12
      1770
    6. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      11
      1455
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      136
      1272
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      93
      1212
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      88
      1024
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      982
    Aihe