Kreml suuttui On vastuutonta iskeä pommeilla itsenäiseen valtioon
HA-HA-HA
Täytyy sanoa, että tämä on jo sen verrankaukana todellisuudesta, etten viitsi edes kommentoida.
Pata kattilaa... Eivätkä taida edes itse enää ymmärtää kaksinaamaisuuttaan; on sen verran selkäytimessä.
Tässä voisi Kremlille siteerata vaikka Paavo Lipposta: "Voi tätä käsienpesua, tätä jälkiviisautta, tätä oman rinnan röyhistelyä, tätä populismia, jota täällä on harjoitettu."
Nauroin ääneen tälle ulostulolle. Venäjän lausunnot on oikeasti niin huonoa parodiaa että multihuipentuma huonoudessa on saavutettu; ne on niin huonoja että alkavat olla jälleen hauskoja.
Kreml suuttui On vastuutonta iskeä pommeilla itsenäiseen valtioon
74
338
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Varmaan voisi jos haluaisi jos vain elettäisiin vielä niitä aikoja kun Tuomioja kipitteli Tehtaankadulle muiden demari - ja keskustapoliitikoiden kanssa. Kävi siellä kerran myös vuotamassa salaisuuksia, eli ns. davidovo-vuoto 70-luvun alussa. Monessa muussa maassa, vaikkapa Britanniassa olisi poliittinen ura katkennut siihen ja ehkä tullut tuomio päälle, mutta Erkin poliittinen ura sai siitä oikein kunnolla nostetta. Tuolloinhan Suomessa elettiin taistolaisten valtakautta. Ainakin sen perusteella mitä minulle kirjat ovat kertoneet.
- AnonyymiUUSI
Juuri näin..sama meno jatkuu.
- AnonyymiUUSI
Eiköhän siellä juosseet myös kotimaiset porvaripomot maljoja nostelemassa.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän siellä juosseet myös kotimaiset porvaripomot maljoja nostelemassa.
Kyllä vain. Monella kokoomuslaisella oli, oma ns. kotiryssä " kaapissa ".
- AnonyymiUUSI
Nuo on teidän haaveunia, että Tuomiojalla mitään Tehtaankatuyhteyksiä olisi ollut. Ne oli tiukasti kepulaisten käsissä ne yhteydet.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Nuo on teidän haaveunia, että Tuomiojalla mitään Tehtaankatuyhteyksiä olisi ollut. Ne oli tiukasti kepulaisten käsissä ne yhteydet.
Ja varmaan kokoomukselaisten tietysti kun oli niitä kauppahommia.
- AnonyymiUUSI
Erikin mummo oli maanpetturuudesta linnassa.
Erkki on aina ollut viidennen kolonnan mies. Niin kuin ex-tyttöystänvänsäkin.- AnonyymiUUSI
SDP:n eduskuntaryhmä antoi luvan kuudelle kansanedustajalle äänestää rajalakia vastaan. Kyseessä ovat samat henkilöt, jotka äänestivät lakia vastaan myös vuosi sitten. SDP:n eduskuntaryhmän johto kertoi asiasta iltapäivällä pidetyn ryhmäkokouksen jälkeen.
– Ryhmän kanta on edelleen aivan selvä. Eduskuntaryhmämme tukee rajaturvallisuuslain jatkamista. Turvallisuustilanne ei ole muuttunut ainakaan yhtään helpommaksi. Päinvastoin, Venäjän käyttäytyminen on muuttunut koko ajan arvaamattomammaksi, SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sanoo.
– Meillä oli kuusi kansanedustajaa, jotka hakivat ryhmäsääntöjen mukaisesti lupaa käyttäytyä äänestyksessä toisin ja tämän luvan ryhmä myönsi näille kuudelle kansanedustajalle.
Luvan pyysivät ja saivat kansanedustajat Matias Mäkynen, Krista Kiuru, Elisa Gebhard, Timo Harakka, Nasima Razmyar ja Johan Kvarnström. - AnonyymiUUSI
Erkki Tuomioja kritisoi USA:n operaatiota Iranissa: ”Laiton sotaisku”
erkki on ite laittomasti suomessa desantti isän maaanpetturi sosialisti putinisti.. äpärä - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Erkki Tuomioja kritisoi USA:n operaatiota Iranissa: ”Laiton sotaisku”
erkki on ite laittomasti suomessa desantti isän maaanpetturi sosialisti putinisti.. äpäräJa punikki Erkin isoäiti, se se vasta punikkien punikki oli.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ja punikki Erkin isoäiti, se se vasta punikkien punikki oli.
Trump rauhantekijä? 😵
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ja punikki Erkin isoäiti, se se vasta punikkien punikki oli.
On parempi olla sopimuksia puolustava punikki kuin maailmanrauhaa örveltävästi rikkova oikeistopopulisti.
- AnonyymiUUSI
Iranin missio on tuhota Israelin kansa ja valtion olemassaolo. Siinä Iran käyttää apuna terroristijärjestöjä Hizbollah ja Hamas, joita se rahoittaa ja aseistaa. Hamasin verinen hyökkäys Israeliin 2023 surmasi 1 200 israelilaista, joista suuri osa oli siviilejä. Lisäksi Hamas vei Gazaan yli 200 panttivankia, joista moni on siellä edelleen.
Tätä tapahtumaa Tuomiojan Erkki eli vastarinnan merkki ei muistaakseni tuominnut.
Iranin ei tule sallia ydinaseen valmistusta koskaan. Trump teki järkevimmän liikkeen koko uransa aikana.- AnonyymiUUSI
"Ei koskaan" ei päde historiassa. Mikään ei ole ollut pysyvää. Korkeintaan meidän ajallemme. Vain täydellinen ääliö puhuu pysyvästä ratkaisusta.
- AnonyymiUUSI
Israel on pahis maan päällä: Gazassa on kuollut yli puolitoista vuotta kestäneen sodan aikana päälle 54 000 ihmistä. Lukemattomia vammautuneita kärsimässä nälästä ja sairauksista. Siis israelilaiset eivät kyllä pääse taivaaseen. Helvetissä on varmasti oma paikka valittuna sille kansalle.💀
- AnonyymiUUSI
SDP TUOMIOJA SDP ERKKI HAAHAHEHEHASHAHAH
- AnonyymiUUSI
Hyvä kun Erkki sanoo sen, mitä moni muukin ajattelee.
- AnonyymiUUSI
Sanna Marin vietti juhannusta tutun kasvon seurassa
Sanna Marin vieraili ystävänsä juhannushulinoissa.
Olavai Uuusi virta jokohan nyt laukesi sisään.
Olavi Uusivirran ravintolalle ilmestyi hänen vanha tuttunsa.
juhannus heila kampaajatar sai fudut- AnonyymiUUSI
sdp pettää aina sanna sen tekee edestä ja takaa rahaa maailmalle jakaa yms.
- AnonyymiUUSI
Taitaa olla tulossa kalluppia..SDP nousussa.. median otsikot!
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
sdp pettää aina sanna sen tekee edestä ja takaa rahaa maailmalle jakaa yms.
Mutta missä on Marcon ,Ursula vander ym suvakit?
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Taitaa olla tulossa kalluppia..SDP nousussa.. median otsikot!
mitä nouseeko sdp sanna uusivirran päälle , ja uuh uuh
- AnonyymiUUSI
Pellepersu sai taas Sannan tähänkin palstaan. Hae nyt äkkiä apua tuohon pinttymääsi.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Pellepersu sai taas Sannan tähänkin palstaan. Hae nyt äkkiä apua tuohon pinttymääsi.
Mikä ihmeen pinttymä ?
Kirjoittaa asiaa, faktaa. - AnonyymiUUSI
Ei kai se rafla Lähi-Idässä sijaitse vai miten heitti puheenaihe muualle? Ettekö te populistit osaa puhua yhdestä aiheesta kerrallaan? 😦
- AnonyymiUUSI
Viime elokuussa puhuttiin paljon pääministeri Sanna Marinin juhlimisesta.
Yksi juhlailloista päättyi helsinkiläisen yökerhon tanssilattialle.
Tuolloin Marin tallentui videolle tanssiessaan Olavi Uusivirran kanssa. Video pullahti julkisuuteen ja soppa oli valmis.
Tallenteella Marin tanssii lähekkäin Uusivirran kanssa, jonka tulkittiin suutelevan pääministeriä kaulalle.- AnonyymiUUSI
Viime elokuussa? Mihinkähän olet jäänyt jumiin pariksi vuodeksi?☹
- AnonyymiUUSI
Kohta amerikan pellet saa kyytiä.
- AnonyymiUUSI
äitis saa mamulta kyytiä ahaheheh
- AnonyymiUUSI
Ottaa koville...
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Ottaa koville...
Että noi vallanhimoiset pöljät sössii ja siviilit kärsii. ..stanan tunarit.
- AnonyymiUUSI
Suomen suunnitelmat vapaakauppasopimuksesta Euroopan talousyhteisön EEC:n kanssa saivat uuden käänteen syksyllä 1972, kun julkisuuteen vuoti muistio presidentti Kekkosen ja neuvostojohdon luottamuksellisesta keskustelusta Zavidovon metsästysmajalla Venäjällä. Vuoto aiheutti kriisin Suomen politiikassa ja johti muun muassa yhden ministerin eroon.
Zavidovo-vuoto oli suuri skandaali ja merkittävä politiikan uutinen Suomessa syksyllä 1972.
Zavidovo-muistiosta ilmeni neuvostojohdon kriittinen kanta Suomen EEC-jäsenyyteen. Siitä myös selvisi yksityiskohtaisesti, miten neuvostojohto oli painostanut presidentti Kekkosta EEC-vapaakauppasopimuksen hyväksymiseksi.
Kekkonen oli antanut muistion mukaan keskusteluissa neuvostojohdon kanssa henkilökohtaisen takuunsa siitä, että Suomen ja Neuvostoliiton suhteet pysyisivät sopimuksesta riippumatta ennallaan.
Kun Kekkonen ilmoitti vuodon heikentävän hänen luottamustaan itänaapurissa, jo aiemmin valmisteltu aloite presidentin toimikauden jatkamisesta poikkeuslailla sai uutta vauhtia.
Kaksi sosialidemokraattia, ylijohtaja Seppo Lindblom ja presidentin kansliapäällikkö Antero Jyränki, saivat sittemmin sakkorangaistuksen Zavidovo-muistion kopioimisesta. Kolmas vuodosta epäilty, ulkomaankauppaministeri Jussi Linnamo, sosialidemokraatti hänkin, erosi tehtävästään.
Vuonna 1992 kansanedustaja Erkki Tuomioja tunnusti vuotaneensa tiedot toimittaja Tor Högnäsille, muttei paljastanut, kuka muistion oli hänelle itselleen näyttänyt.
Helsingin Sanomat kertoi vuonna 2022, että muistion alkuperäiseksi vuotajaksi oli varmistunut presidentin kansliapäällikkö Antero Jyränki.- AnonyymiUUSI
Eihän toi mitään kun nyt on Pelttari epäiltynä maanpetoksesta ja oli kai joskus jossain vaaleissa Jäätteenmäki saanut jotain kopioita vaaliaineistoksi. Kepu aina jotain...
- AnonyymiUUSI
Särö YYA:ssa 50 vuotta sitten – Erkki Tuomioja tunnusti teon, joka suututti Kekkosen
Lauri Heikkilä 31.10.2022 22:00, muokattu 1.11.2022 9:11
a–a+
Natoon menevässä Suomessa ei ehkä muisteta, kuinka valtava puolueettomuuspolitiikan merkitys oli menneinä vuosikymmeninä.
Suurvaltanaapuri Neuvostoliitto piti tarkasti silmällä, että Suomi pitää kiinni sekä virallisesta puolueettomuuspolitiikastaan että YYA-sopimuksesta.
YYA eli Ystävyys-, yhteistoiminta- ja avunantosopimus määritti pohjoismaisen Suomen ja kommunistisen Neuvostoliiton keskinäisiä välejä. Se sitoi Suomea hyväksymään Neuvostoliiton näkökantoja politiikkaan, jota Suomi harjoitti.
Neuvostoliiton kannalta olisi ollut katastrofi, jos Suomi olisi ajautunut Yhdysvaltojen etupiiriin. Kylmän sodan kamppailussa suurvallan tuominen toisen naapuriin olisi voinut aiheuttaa ties minkälaisen selkkauksen. Tämä nähtiin jo Kuuban ohjuskriisissä 1962, kun Neuvostoliitto aikoi tuoda ohjuksia kommunistiseen maahan, josta olisi laukaisuetäisyys kapitalistiseen Yhdysvaltoihin.
Siksi Neuvostoliitto oli epäluuloinen kaikkea sellaista kohtaan, minkä olisi nähty lännettävän Suomea.
Päivälleen50 vuotta sitten, lokakuun viimeisenä päivänä vuonna 1972, syttyi kohu, joka toi säröjä YYA-suhteisiin, joskin vain hetkeksi.
Ruotsalainen Dagens Nyheter-lehti julkaisi tuona päivänä suomalaisen toimittajan Tor Högnäsin (1922–1997) laajan artikkelin keskusteluista, joita tasavallan presidentti Urho Kekkonen oli käynyt Neuvostoliiton johtajan Leonid Brežnevin kanssa edellisessä elokuussa Zavidovon kylässä Neuvostoliitossa.
Zavidovo sijaitsee noin sata kilometriä Moskovasta koilliseen Tverin alueella Konakovon piirissä. Siellä oli silloin ja on edelleen valtionjohtajan yksi virka-asunto, tätä nykyä Venäjän presidentin käytössä.
Kekkonen ja Brežnev olivat keskustelleet Zavidovossa Suomen aikeista solmia vapaakauppasopimus Euroopan talousyhteisön EEC:n kanssa.
Neuvostoliitto suhtautui aikeisiin varauksellisesti. Neuvostoliitto ei suoraan sanonut vastustavansa ”suvereenin maan omia ratkaisuja”, mutta viesti oli selvä. Rajallisemman tullisopimuksen neuvostojohtajat olisivat Suomelle hyväksyneet, ja Kekkonen itse olisi pitänyt jo tehdyn Fineftan jatkoa parempana ratkaisuna kuin EEC-sopimus.
Kekkonen kuitenkin vakuutti Brežneville, että EEC ei vaikuta Suomen ja Neuvostoliiton suhteisiin. Kekkonen meni tästä henkilökohtaisesti takuuseen.
Kekkonen laati keskusteluista salassa pidettäväksi tarkoitetun muistion, jonka jakelu piti tietysti rajoittaa tarkkaan. Muistion saivat tiedoksi pääministeri Rafael Paasio (sd.), ulkoasiainministeri Kalevi Sorsa (sd.), kauppa- ja teollisuusministeri Seppo Lindblom (sd.), ulkomaankauppaministeri Jussi Linnamo (sd.), ulkoministeriön valtiosihteeri Richard Tötterman, ulkoministeriön poliittisen osaston päällikkö Matti Tuovinen sekä kauppapoliittista osastoa johtanut Pentti Uusivirta. Muistiosta tehtiin myös kaksi kappaletta varalle ja kaksi kappaletta arkistoitavaksi. Pian aloittaneen uuden Sorsan I hallituksen ulkoministerille Ahti Karjalaiselle (kesk.) tuotettiin vielä oma versio.
Zavidovo-vuodosta aloitettiin tutkimukset heti kun Högnäsin artikkeli oli julkaistu. Luottamuksellisten keskustelujen vuotaminen ei ollut aivan pikku asia, varsinkaan suurvaltanaapurin kanssa.
Varmaa syytä vuodolle ei saatu selville, mutta tutkimusten lopputuloksena sosiaalidemokraattisen puolueen jäsenet ylijohtaja Seppo Lindblom ja presidentin kansliapäällikkö Antero Jyränki saivat sakkorangaistuksen muistion luvattomasta kopioimisesta.
Epäiltynä ollut ulkomaankauppaministeri Jussi Linnamo erosi tehtävästään. Hän kiisti kuitenkin osuutensa, eikä häntä tuomittu.
Oikeuskansleri Risto Leskinen olisi halunnut asettaa Linnamon syytteeseen valtakunnanoikeudessa. Tutkimusten perusteella oli todettu, että Linnamo oli välittänyt Zavidovo-muistiota eteenpäin. Muistio oli päätynyt SDP:n tutkimusosaston päällikölle Aimo Kairamolle sekä puolueen kansainvälisten suhteiden sihteerille, myöhemmälle pääministeri Paavo Lipposelle.
Presidentti Kekkonen kuitenkin katsoi, ettei Linnamoa ollut syytä asettaa syytteeseen, sillä hänellä ei ollut osuutta itse vuotoon.
Kului kaksikymmentä vuotta, että toimittaja Högnäsille muistion vuotanut henkilö paljastui.
Kylmä sota oli ohi, Neuvostoliitto hajonnut, ja Suomi otti askelia kohti EU-jäsenyyttä. Myöhemmin ulkoministeriksi noussut SDP:n Erkki Tuomioja kertoi Kukkaisvallasta Kekkosvaltaan-teoksessaan vuonna 1993, että hän oli vuotanut tiedot toimittaja Tor Högnäsille. Sitä hän ei paljastanut, miten oli saanut Zavidovo-muistion omiin käsiinsä.- AnonyymiUUSI
Onhan noilla kepulasilla aina kaikenlaisia vuotoja lirahdellut. Se kuuluu niiden perinteisiin. Viimeisin oli keputoimijan pornovideo. (Hih,)
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Onhan noilla kepulasilla aina kaikenlaisia vuotoja lirahdellut. Se kuuluu niiden perinteisiin. Viimeisin oli keputoimijan pornovideo. (Hih,)
😆😂😂😂.
Kekkosellakkn oli erilaisia sivuheilasteluja.
- AnonyymiUUSI
Zavidovo-vuoto oli lopulta Kekkosen ja samalla idänsuhteiden kannalta eduksi. Se vauhditti vuoden 1973 poikkeuslakia, joka takasi Kekkosen presidenttikauden ja samalla hänen ulkopoliittisen johtajuutensa jatkumisen ilman vaaleja vuoteen 1978 asti. Nähtiin, että Kekkosen idänsuhteita tarvitaan.
On kuitenkin esitetty, että Kekkonen olisi tähän päästäkseen vuotanut muistion itse. Tätä mieltä ovat olleet paitsi Kekkosen poliittiset vastustajat myös Kekkosen luottodemareihin kuulunut Kalevi Sorsa.
Kekkosen osallisuutta vastaan puhuu, että vuoto oli syy tälle erottaa kansliapäällikkönsä Antero Jyränki. Ahti Karjalainen on taas muistelmissaan kertonut, että Kekkonen oli vuodosta raivoissaan.
Tutkimuksessa on tultu kuitenkin siihen tulokseen, että SDP:n vasen laita, johon Tuomioja on kuulunut, sekä laitavasemmistolainen SKDL pyrkivät vuodolla estämään Suomen EEC-prosessin. Tämä olisi sitonut Suomea ennemmin idänkauppaan.
Suomen ja EEC:n vapaakauppasopimus astui lopulta voimaan vuoden 1974 alusta.- AnonyymiUUSI
Tietenkin yritätte spekuloida asioita omien mielienne mukaisiksi ja toisia mustamaalataksenne.Juoppoja äijiä oli vallassa ja silloin oli monia kosteita saunabileitä siinä kekkoskerhossa.
- AnonyymiUUSI
Erkki Tuomioja vuoti vuonna 1972 Urho Kekkosen käymistä tärkeistä ns. Zavidovo-neuvotteluista lehdistölle salaisen muistion. Tapaus herätti tuolloin suurta huomiota ja sai Kekkosen jopa harkitsemaan eroamista. Tuomiojan tavoitteena lienee ollut EEC-sopimuksen torjuminen ja vuoto ilmeisesti ainakin viivästytti sopimusta jonkin verran.
Mikähän olisi ollut nuoren poliitikko Tuomiojan tulevaisuus Kekkosen tasavallassa, jos hän olisi tehnyt temppunsa omalla nimellään? Vasta 20 vuotta myöhemmin hän uskalsi tunnustaa asian julkisesti, kun UKK oli jo ollut pitkään haudassa.
Tällainen mies vaatii nyt poliittisen johdon arvostelijoita toimimaan vain omalla nimellään. Tekopyhyydellä ei näytä olevan mitään rajaa. Älä tee niin kuin minä teen... - AnonyymiUUSI
Tuomioija on sosdemien viimeinen kaksipäinen käärme Halosen ohella.
Tämä "passinpolttaja" laukoo niin paljon älyttömyyksiä, että kylän koiratkin nauraa !
Tuomioja , tämä stalinisti ei nauti minkäänlaista arvonantoa muiden maiden ulkominstereiden silmissä !
Jenkit hymähtelee tälle pöljälle risuparralle.
Tuskin istuu isojen poikien pöydässä, kun asioita hoidetaan. Stubb olisi ollut paljon parempi ulkoministerin paikalle.
Tuomioja on katkeroitumut siitä, että punikit kokivat valtaisan tappion 1918 kahinoissa.
Kaikki aseenomistajat ovat tämän lättähatun mielestä valkoista käsivarsinauhaa kantavia "valkolahtareita", joilta on heti kerättävä aseet pois.- AnonyymiUUSI
Erkki ja Tarja ovat ihan kivoja. Persut vain nsrskuttavat hampaitaan. Purrakin oli mennyt kirjoittelemaan turkkilaisista pöljyyksiä, joita on jälkikäteen täytynyt valtiotasolla pyytää anteeksi.
- AnonyymiUUSI
Tuomioja pysyy vaitonaisena
Skandaaliin liittyy myös kansanedustaja Erkki Tuomioja (sd.). Hän paljasti vuonna 1993 kirjassaan Kukkaisvallasta Kekkosvaltaan, että hän toimi välikätenä muistion antamisessa jutun kirjoittaneelle toimittajalle. Tuomioja ei ole kertonut, kuka antoi hänelle tiedot.
Tuomioja ei suostunut kommentoimaan Ylelle asiaa vielä vuosikymmenten jälkeenkään.
– Sen mitä tästä olen voinut sanoa, olen kertonut kohta 30 vuotta sitten eikä minulla tänäänkään ole enempää kommentoitavaa, Tuomioja kertoo viestissään.
Zavidovo-muistiossa kerrottiin, miten Neuvostoliitto oli painostanut Kekkosta lykkäämään Suomen ja Euroopan talousyhteisön välisen EEC-vapaakauppasopimuksen lopullista hyväksymistä.
Aunesluoman mukaan uusi tieto Zavidovo-skandaalissa ei kuitenkaan muuta isoja historiantulkintoja, jotka liittyvät Kekkosen toimintaan, Suomen ja Neuvostoliiton suhteisiin tai EEC-vapaakauppasopimukseen.- AnonyymiUUSI
Kekkoslovakia on jo muinaisuutta. Jotkut boomerit näköjään haluavat elää sitä aikaa edelleen.
- AnonyymiUUSI
Presidentti Volodymyr Zelensky totesi, että Venäjän federaatio toistaa natsien aikoinaan tekemiä rikoksia – viitaten siviilien, kidutettujen sotavankien, siepattujen lasten ja raunioiksi jääneiden kaupunkien joukkohautoihin.
Hän kirjoitti tämän Facebook-viestissä, kuten Ukrinform raportoi.
"Kahdeksankymmentä vuotta sitten maailma voitti natsismin ja vannoi: 'Ei koskaan enää'. Mutta tänään Venäjä toistaa natsien rikoksia: siviilien joukkohautoja, kidutettuja sotavankeja, siepattuja lapsia, tuhottuja kaupunkeja", Zelensky kirjoitti.
Hän totesi, että nykyään "ukrainalaiset taistelevat venäläisyyttä vastaan samalla rohkeudella kuin esi-isämme osoittivat natsismin kukistamisessa".
"Koska tämä on taistelu ihmisyyden olemuksesta – vapaudesta, ihmisarvosta ja oikeudenmukaisuudesta", valtionpäämies korosti.- AnonyymiUUSI
Hyvä kun jaksavat ja Sanna ja Tuulia auttavat.
- AnonyymiUUSI
Erkki pitää määrätä holhouksen.
- AnonyymiUUSI
Erkki on viisas mies. Tietenkin se persuja jurppii kun omansa ovat vain omien mielikuviensa pauloissa.
- AnonyymiUUSI
Kokoomuksella ja Perussuomalaisilla on "suuri valtiomies"-tasoinen mies puolueessa, Stubb ja Halla-aho, mutta muilta puolueilta sellainen puuttuu. Vasurit ja demarit ovat Erkin, Tarjan ja Kremlin varassa.
- AnonyymiUUSI
Kultaranta-keskusteluissa nämä kaksi suurta valtiomies-tasoista erottuivat muista varsin selvästi edukseen.
- AnonyymiUUSI
Se on persun silmässä mitä haluaa nähdä.
- AnonyymiUUSI
ddd
- AnonyymiUUSI
Oppositio arvostelee pääministeri Sanna Marinin kommentteja Suomen Nato-jäsenyydestä. Marin sanoi uutistoimisto Reutersin haastattelussa, että Suomen liittyminen Natoon on "hyvin epätodennäköistä" tällä hallituskaudella
- AnonyymiUUSI
Et sitten klpsannut koko artikkelia, jossa sanottiin, että suomalaiset eivät halua Natoon, jotsen sen vuoksi hakemonen sillä hetkellä ei ollut todennäköistä.
- AnonyymiUUSI
Kuten yleisesti SDP:n kannattajakunta, myös Sanna "ei minun hallituskaudella" Marin vastusti jäsenyyttä äänestyskarjaansa nuoleskellen. Vasta kun Putinin raaka hyökkäys Ukrainaan alkoi ja yleinen ilmapiiri kääntyi jäsenyyden kannalle, käänsi Sannakin takkinsa, ja alkoi kiireesti kannattaa mm. Kokoomuksen jo vuosia aiemmin omaksumaa kantaa.
Siinä sitä oli mukava sitten surffailla natojäsenyyden huuman aallonharjalla.
Sanna muuttui yhdessä yössä "rauhanaate-Marinista" "sota-Sannaksi".
Kannattaa siis aina olla voittajan puolella ja mahdollisimman näkyvästi, vaikkapa pääministerin roolissa.
Koronakriisi oli samaa julkisuudessa paistattelua ja medialle flirttailua, jonka olisi voinut hoitaa kuka tahansa muukin julkisuudenkipeä suorasanainen kaupan kassa. Nyt tuo sitten jatkuu kansainvälisen median loputtomassa puurokattilassa toisinaan hieman epäilyttävää kuvamaailmaa hyödyntäen.- AnonyymiUUSI
Ja, voi kun persujen kannatus alenee silti vaan.🙄
- AnonyymiUUSI
Pääministeri Sanna Marinista (sd.) sosiaalisessa mediassa julkaistut videot ovat herättäneet keskustelua pääministerille sopivasta käytöksestä. Jotkin kommentoijat epäilevät tilaisuudessa käytetyn jopa huumeita.
11:49
img
Katso pääministeri Sanna Marinin koko haastattelu bilevideosta tästä.
Pääministeri Sanna Marin kommentoi tänään Kuopiossa median tiedotustilaisuudessa sosiaalisessa mediassa kiertäneistä bilevideoista syntynyttä kohua. Videoilla pääministeri omien sanojensa mukaisesti tanssii, laulaa ja juhlii.
Yksityistilaisuudessa on Marinin mukaan nautittu alkoholia, mutta muita päihteitä ei ainakaan hänen tietääkseen ole käytetty.
Lue myös: Marin kommentoi bilevideosta syntynyttä kohua: "Olen tanssinut, laulanut ja juhlinut"
Videolta kuultu puhetta "jauhosta"
Sosiaalisessa lediassa leviävien arvalilujen vuoksi pääministeri Marinilta kysyttiin myös hänen päihteidenkäytöstään kohuttuna bileiltana.
Toimittaja kysyi Marinilta, mitä tarkoittaa videolla ilmeisesti kuultava "jauhojengi"-sana.
– En osaa kertoa, en tiedä siitä mitään, Marin kommentoi.
Toinen toimittaja kuvasi videon dialogissa puhuttavan: "Tää tuntuu hyvältä, tuuppa tänne testaamaan", jauhojengi-ilmaukseen liittyen.
– En tiedä mikä tämä [termi] on, ja mihin sillä viitataan. Sen voin sanoa, että itse en ole käyttänyt huumeita, enkä mitään muuta kuin alkoholia, Marin vastasi kysymykseen.
0:35
img
Lue myös: Näin Marinin kanssa kohubileissä ollut Karoliina Tuominen kommentoi tapausta: "Ei kukaan varmasti uskonut, että se lähtisi julkiseen levitykseen"
Tiedotustilaisuudessa ollut toimittaja kertoi "jauhon" viittaavan Helsingin huumepiireissä usein amfetamiiniin tai kokaiiniin, ja huomautti ettei keskustelijoiden pöydässä näkynyt alkoholipulloa.
Marin vastasi, ettei ole itse sanonut näin eikä tiedä, miksi videolla näin mainitaan.
– En ole nähnyt tai ole tietoinen siitä, että tällaista olisi ollut. Olen vain nähnyt sen, että ihmiset ovat tanssineet, laulaneet ja nauttineet alkoholia, minulla ei ole tietoa mistään muusta, Marin totesi.
Tästä kohu syntyi – Sanna Marin juhlii railakkaasti bilevideolla:
1:00
img
"En ole tietoinen, että juhlissa olisi rikottu lakia"
– Olen tehnyt täysin laillisia asioita, enkä ole myöskään ollut tilanteessa, jossa olisin nähnyt tai tiennyt muiden näin toimivan, Marin kertoi toimittajille.
Marin lisäsi myöhemmin, että ei ole tietoinen että juhlissa olisi millään tavalla rikottu lakia, ja ei siksi usko asian olevan poliisiasia. Hän kuitenkin kertoi, että asia on viranomaisten itsensä harkittavissa, eikä osaa kommentoida sitä.
– Minulla ei ole henkilökohtaisesti mitään salattavaa tai piiloteltavaa, enkä ole tehnyt mitään laitonta, hän kuittasi.
Marin kertoo, ettei ole laskenut kuluneita alkoholiannoksia, mutta viettäneensä pitkää iltaa ystäviensä kanssa.
– Olen juonut mietoja alkoholijuomia, en vahvoja, hän lisäsi.
Marin kertoo, että häntä ei ole kiristetty näillä tai muillakaan videoilla. Hän kertoo olleensa tietoinen, että häntä kuvataan, mutta luotti etteivät yksityistilaisuudessa kuvatut videot päätyisi julkisuuteen.
– Olen tästä todella harmissani, hän kertoi.
Lue myös: Sanna Marinin video herättää kysymyksiä pääministerin harkintakyvystä: ”Entä jos tuona viikonloppuna olisi tapahtunut jotain sotilaallisesti vakavaa?”
Lisää aiheesta:
Päätoimittajilta kylmää kyytiä sekä pääministerille että medialle juhlimisvideokohusta – "Tyhmä temppu häneltä"
Pääministeri Marin kiisti Olavi Uusivirran suudelleen häntä kaulalle: "En muista, että kukaan olisi – tässä ei ole mitään, mistä aviomieheni ei tietäisi"
Pääministeri Marin bileillasta ja huumesyytöksistä: "Olen käynyt tänään huumausainetestissä – mielestäni toimintakykyni oli aivan hyvä"
Marinin bilevideo herättää kysymyksiä pääministerin harkintakyvystä: "Entä jos olisi tapahtunut jotain sotilaallisesti vakavaa?"
Näin Marinin kanssa kohubileissä ollut Karoliina Tuominen kommentoi tapausta: "Ei kukaan varmasti uskonut, että se lähtisi julkiseen levitykseen"
Pääministeri Marin kommentoi bilevideosta syntynyttä kohua: "Olen tanssinut, laulanut ja juhlinut"- AnonyymiUUSI
On taas persulla puurot ja vellit housussa. Ei nouse kannatus mutta Sanna sai monta kunnianosoitusta eri maiista. 😊
- AnonyymiUUSI
Kesärannassa bailattiin roisisti Ruisrockin jälkeen – Marin pyysi anteeksi valokuvaa, joka ”ei ole asiallinen”
Pääministerin virka-asunnolla Ruisrock-viikonloppuna järjestetyistä jatkobileistä on levinnyt sosiaalisessa mediassa railakasta kuva- ja videomateriaalia.
Jaa
Tallenna
Kommentit
Mikael Mattila
23.8.2022 13:17
Pääministeri Sanna Marinin vauhdikkaaseen kesänviettoon liittyvää materiaalia on viimeisen vajaan viikon sisällä ilmestynyt julkisuuteen yksi toisensa jälkeen.
Nyt netissä kiertää TikTok-video, jossa Marinin ystävät viettävät iltaa pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa sekä valokuva, jota Marin pyysi erikseen anteeksi, sillä se ei hänen mielestään ole asiallinen.
Pääministeri vahvisti materiaalin olemassaolon ja myönsi, että se on kuvattu Ruisrock-festivaalin jälkeisenä sunnuntaina Kesärannassa.
– Minä olen tänä aamuna tätä kuvamateriaalia nähnyt. Kyllä ne ovat Kesärannasta ja ne on kuvattu sunnuntaina Ruisrockin jälkeen. Minulla on ollut tuolloin ystäviä Kesärannassa viettämässä iltaa. Me olemme saunoneet, uineet, viettäneet aikaa, olleet siellä saunalla ja piha-alueella ja Kesärannan alakerran vessat ovat olleet vieraiden käytössä. Ilmeisesti yksi näistä kuvista on otettu tuolla tilassa.
Marin pahoitteli oheista somessa leviävää kuvaa, joka on kuvattu Kesärannassa.
Marin pahoitteli oheista somessa leviävää kuvaa, joka on kuvattu Kesärannassa. Kuva: Kuvakaappaus
– Mielestäni se kuva ei ole asiallinen, pyydän sitä anteeksi. Tuollaista kuvaa ei olisi pitänyt ottaa, mutta sinänsä illanvietossa muutoin ei ole mitään ihmeellistä tapahtunut. Tänä kesänä tämä on ainoa henkilökohtainen juhlani, jonka olen loma-aikanani Kesärannassa järjestänyt, Marin kertoi tiedotustilaisuudessa.
Hän puhui medialle tänään suurlähettiläskokouksen jälkeen Helsingissä.
Sittemmin poistettu video- ja kuvamateriaali oli ladattu malli Sabina Särkän TikTok-tilille.
Videolla poptähti Alma laulaa ”Kesäradasta”, ”tisseistä” ja ”kahdesta muijasta” tölkki kädessä. Alman taustalla heiluu neljän henkilön seurue.
Videon ohella Särkän tililtä on ladattu kuva, jossa kaksi naishenkilöä suutelee paidan helmat ylhäällä. Ylävartaloiden suojaksi on vedetty kyltti, jossa lukee Finland. Kuvassa lukee myös teksti ”Kesärata 22”.
Kuvassa on sininen taustakangas, joka muistuttaa pääministerin virallisissa tiedotustilaisuuksissa nähtyä taustakangasta.
Marin aloitti kesälomansa vierailemalla Ruisrockissa Turussa 9. heinäkuuta.
Pääministeri Marin ei itse esiinny videolla tai kuvassa.
Hän kertoi medialle seurueen käyttäneen Kesärannan vessaa, joka sijaitsee Kesärannan virallisen tiedotustilan vieressä. Muut Kesärannan sisätilat eivät ole Marinin mukaan olleet käytössä. Tilaa on pääministerin mukaan valvottu koko ajan, ja paikalla olleet ovat olleet pääministerin esikunnan tiedossa.
Marin pyysi tiedotustilaisuudessa anteeksi valokuvaa. Se ei hänen mielestään ole asiallinen.
Kesärannan bileet ovat herättäneet keskustelua aiemminkin. Myös viime kesänä virka-asunnolla kerrottiin vietetyn jatkobileitä, joskaan niistä ei ilmaantunut vastaavanlaista materiaalia. Tuolloin Marin kuittasi vapaa-ajan viettonsa yksityiselämäänsä kuuluvaksi asiaksi.
– En siksi kommentoi tarkemmin tähän liittyviä kysymyksiä tai yksityiskohtia. Myös ystävilläni ja vieraillani on oikeus yksityisyyteen, hän vastasi viime syksynä IS:lle sähköpostitse.
Viime lokakuussa Marin kestitsi myös kotimaisia eturivin poppareita. Juhlat herättivät myös kritiikkiä, sillä samoihin aikoihin uutisoitiin, että taiteen ja kulttuurin määrärahojen mittavista miljoonaleikkauksista. Leikkaukset kuitenkin peruttiin.
Myös Valtioneuvoston kanslia otti viime syksynä kantaa Marinin jatkobileisiin. Sen mukaan ”pääministeri voi järjestää virka-asunnossa ja Kesärannan tiloissa yksityisiä tilaisuuksia, kuten syntymäpäiviä ja muita perheen tavanomaiseen elämään liittyviä tilaisuuksia.” Myös öiset jatkobileet kuuluvat tämän määrittelyn piiriin.
Jatkojen mahdolliset tarjoilut pääministerin tulee kuitenkin kustantaa omasta pussistaan, VNK linjasi tuolloin.
Juttua täydennetty kello 13.45: Lisätty tietoja Marinin aiemmin emännöimistä Kesärannan illanvietoista.
Lue lisää kirjoittajalta
Mikael Mattila
Aiheeseen liittyvää
Presidentti Sauli Niinistö osallistui tänään tiistaina Helsingissä suurlähettiläspäiville.
Presidentti Sauli Niinistöltä lyhyt ja ytimekäs kommentti Sanna Marinin juhlinnasta
Politiikka
23.8.2022 13:27
Pääministeri Sanna Marin.
Marin: Nettiin päätynyt uusi kuva ei ole asiallinen – pääministeri vahvistaa Ruisrockin jälkeiset juhlat Kesärannassa
Politiikka
23.8.2022 13:01 - AnonyymiUUSI
Tätä näytelmää ja sen uusia "jaksoja" seuratessaan tällaiselle varttuneemmalle ihmiselle tulee mieleen kysyä, löytyisikö sdp:n riveistä ketään täysikasvuista aikuista puolueen johtoon. Tarvittaisiin henkilö, joka ymmärtää pääministerin tehtävän mukanaan tuomat kaikki vaatimukset, nekin, jotka eivät aina tunnu miellyttäviltä. Voi olla, että puolue menettää Sanna Marin "brändin" mukanaan tuoneen nosteen, mutta tuo noste onkin aikaansaatu paljolti muilla keinoilla, kuin uusilla poliittisilla avauksilla., joita ammattipolitikolta ja ison puolueen puheenjohtajalta ensisijaisesti odottaisi. Vähitellen on alkanut tuntua siltä, että tuo politiikka onkin sivujuonne, tuon henkilöbrändin rinnalla. Itse ajattelen kuitenkin politiikkaa nimenomaan konkreettisten asiakysymysten kautta.
- AnonyymiUUSI
Ei riittäisi tila, jos alettaisiin persupuolueiden edesottamuksia luetella. Niitä riittää. 🤪
- AnonyymiUUSI
Yleinen verkkokuvake
TikTok
https://www.tiktok.com › discover › sanna-marin-huume
Käännä tämä tulos
TikTok
Haluaisimme näyttää tässä kuvauksen, mutta avaamasi sivusto ei anna tehdä niin.
Yleinen verkkokuvake
Suomenmaa.fi
https://www.suomenmaa.fi › uutiset › yle-marin-kertoo-olevansa-valmi…
Pääministeri Marin somessa leviävistä videoista: En ole käyttänyt ...
18. elok. 2022 · Suomenmaa / STT – Sanna Nikula, Viivi Salminen, Elise Aaltonen 18.8.2022 15:20, muokattu 19.8.2022 10:12 a– a+ Bilekohu Pääministeri Sanna Marin (sd.) sanoo, ettei …
Yleinen verkkokuvake
Ilta-Sanomat
https://www.is.fi › viihde
Sanna Marinin vietti juhannusta tutun kasvon seurassa
1 tunti sitten · Tällainen oli Sanna Marinin ja Markus Räikkösen rakkaustarina – kaikki eivät yllättyneet avioerosta. Kotimaa 13.5.2023 14:20. HS: Olavi Uusivirta kommentoi tanssivideo- AnonyymiUUSI
Onko joku lokapöksy lähtenyt taas heittelemään ainestaan palstalle kun joku demari vilahtaa uutisteksteissä,? Friikille on varmaan kertynyt epämääräistä huuhaa-ainesta housun täydeltä taas, jota tyhjentää palstan täydeltä. 😱
- AnonyymiUUSI
Kiva kun Sanna kävi moikkaamassa kaveria. Toivottavasti tuo suosiota ravintolallekin.
- AnonyymiUUSI
Ei, vaan ydinlaitoksiin.
- AnonyymiUUSI
Helmi Loukasmäki hurahti harrastukseen, joka valtasi Rauman-huvilan pihan – dannyn kuolema paljastaa lopputuloksen
Helmi Loukasmäki viettää kesäpäiviään Dannyn Rauman-huvilalla kokkaillen ja kasvimaataan viljellen. Helmi on itsekki kasvi ja vihannes viihtyy vähä-älyisenä kasvihuoneessa versoo erilaisia kasveja ja vihanneksi itsekkin vihannes, ja myös Dannyn toiveet on otettu huomioon. Tilaa mihin haudata danny ei elä vuottakaan tonne mä sen dyyykkaan horsmien sekaan iho roikkuu perse roikkuu ja vaippakin jo täynnä kasvu ainetta. - AnonyymiUUSI
Joko Putin vetää joukkonsa pois valloittamiltaan alueilta Ukraissa? Iranin kohtalo oli varoitus myös Venäjälle, ellei se tottele sodan lopettamiskäskyä.
Mihin isot pommit pudotetaan? Kremliin? - AnonyymiUUSI
Sen megapommin olisi voinut myös pudottaa myös Kremliin.
- AnonyymiUUSI
Puten bunkkerit on 500 metriä maanpinnan alapuolella. Sinne ei pommit pysty, mutta jos lietepaskaa viikon sinne valuttaisi, niin saattaisi jo ruveta rotankolossa paska haisemaan.
- AnonyymiUUSI
Roistot suuttuivat roistojen puolesta.
- AnonyymiUUSI
Oranssi Trump ja muut jälkijättöiset boomerit ovat uhka maspallolle.
- AnonyymiUUSI
Vaan sameasilmäinen populisti on juuri nyt lähtenyt pommitusretkelle yli rajojen.
- AnonyymiUUSI
Kremlin/venäjän pitäisi ensin laittaa omat johtajansa vastuuseen ja sen jälkeen antaa lausuntoja muista.
- AnonyymiUUSI
ddd
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup325351Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su783387Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene192990Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko252615- 452491
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?852179Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla321941Se meidän sydänyhteys
Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi731546Maija Kajan
Aiheutti hormoonien määräämisellään massiivisen rintasyöpien lisääntymisaallon!!!!841446- 671351