Teemme siitä niinpä, eihän heillä pitänyt olla ydinasetta?
Trumo teki siis oikein kun tuhosi tuotantolaitokset
Trump on voittaja, Iran ei noiden lausuntojen jälkeen sympatiaa saa. Nyt kaikki ymmärtää miten vaaralllinen kansa Iran on.
Seuraavaksi Trump poistaa sen.uskonnollisen johtajan ja loput Iranin armeijan kenraalit. Ja tämän kanssa ei enää viivytellä.
Trumo teki siis oikein kun tuhosi tuotantolaitokset
Trump on voittaja, Iran ei noiden lausuntojen jälkeen sympatiaa saa. Nyt kaikki ymmärtää miten vaaralllinen kansa Iran on.
Seuraavaksi Trump poistaa sen.uskonnollisen johtajan ja loput Iranin armeijan kenraalit. Ja tämän kanssa ei enää viivytellä.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kun Iranilla on rikastettua uraania, se ei tarkoita, että sillä olisi ydinase.
Rikastettua uraania käytetään ydinvoimaloiden polttoaineen tuottamiseen.
Ei ydinvoimalan polttoaineesta vielä pommia tehdä.Iranilla on rikastettua uraania kymmeneen pommiin ,mutta se ei islamistien rakastajien mielestä ole mikään uhka.
Ei Kokoomuksen verovaroilla loisiva NATOtrolli tuota ymmärrä että kaikki uraani ei pommiin kelpaa.
Ei, kaikki uraani ei kelpaa pommiin, mutta RIKASTETTU uraani kelpaa.
Iranilla on täysi oikeus rikastaa uraania siviilikäyttöön.
Juuri nyt saattaa sentrifugit vähän vipattaa.
Iranin mukaan iskuilla ei ollut merkittävää vaikutusta, joten mitäpä pienistä.
totaalinen tuho
Viimeaiaisten tapahtumien jälkeen tuli päivän selväksi että Iran tarvitsee tuvakseen ydinaseen.
ei vaan iran pitää hävittää kartalta
Ei vaan terroristivaltio israel pitää hävittää kartalta.
Tai vaihtaa nykyinen psqahallituksensa.
Iran olisi saanut elellä aivan rauhassa, jos se ei pyrkisi sitä ydinasetta kehittämään.
Ei Iran pyri kehittämään ydinasetta.
Iranissa ydinaseiden kehittäminen on kielletty uskonnollisella määräyksellä.
Iranin kaltaisessa teokratiassa uskonnollinen kielto on kova juttu.
Paitsi että islamin perinteeseen kuuluu myös taqiyya eli että tietyissä tilanteissa on sallittua valehdella ja teeskennellä vääräuskoisille.
"Iran tarvitsee tuvakseen ydinaseen."
Samaa mieltä.
Tätä jaksetaan toistella ihan kuin se olisi joku ihme, että myös muslimit voivat valehdella aivan kuten kaikki muutkin ihmiset.
Iran voisi muuttua rauhantahtoiseksi todelliseksi demokratiaksi.
Taitaa olla yhtä utopiaa kuin vastaava toive venäjästä.
Ei tehnyt oikein, ihmisellä on suu sen vuoksi, että voidaan elää rauhassa. Tämä osoitti selvästi aikuislapsen toimintaa. Kun ihminen kasvaa aikuiseksi, hän tietää,että asiat voidaan sopia, eikä viha nouse liian suureksi. Pitää kehittää itseään henkisesti, että kykenee nousemaan vihan yläpuolelle.
Rauhaan pakottaminen on pelkkää poliittista puhetta, sitä on yritetty, enkä tiedä, että missään olisi onnistunut. Saa sitä hämmentää mediassa.
Narsistiset tyypit puhuvat valtion suuruudesta. Ihan kuin organisaatiokone olisi ihminen. Kakaramaista touhua.
Irania johtaa hihhuli joka käskyttää aivopestyä kansaa satukirjain opein.
Satukirjassa lukee näin ja siksi teidän pitää tehdä niin.
Iran on sitten vähän kuin muumilaakso, lapset tykkää
Kansoilla on oikeus elää erilaisissa yhteiskunnissa. Ei sellaista ihanneyhteiskuntaa olekaan, jonka malli pitäisi pakottaa kaikille.
Jenkit haluaa olla maailman mahti ja minustakin on kiva kun ovat. Olisi kamalaa jos islam hihhulit johtaisi maailmaa, kuvittele se.
Ihan sama loppujen lopuksi. Täällä ollaan vain hetki.
Minusta on kamalaa, kun jenkit tekevät mitä mieleen juolahtaa ilman minkäänlaisia pidäkkeitä.
Uskontotalebaanit hallitsee myös USA:ta
Sakki joka kontillaan pyörittää pyllyä ilmassa satuolennon palvomiseksi, ei taida olla ihan tervettä.
Tuollaisilleko vielä ydinaseetkin. Hoh hoh hooo.
Jemmasivat ne kamelien kyttyröihin ihan varmalla.
Ei tarvitse pitkää kehitystyötä ohjuksen valmistamiseksi kun voivat räjäyttää ns. likaisen pommin jossain USAn maaperällä.
Ja bioaseet,köyhien valtioiden ydinaseet.
Juu. Ei heidän hulluutta kannata koskaan epäillä.
Pohjois-korean pieni homopoikakin näyttelee olevansa nyt niin kovasti huolestunut tilanteen kärjistymisestä.
Mitäs muuta on koskaan tehnytkään kuin kärjistänyt tilannetta.
Islamilainen puhetapa on suurennella, länsi ei vain ymmärrä. Mitään uraania ei ole, mutta Hormuzinsalmi on nyt suljettu, joten varautukaa öljynhinnan nousuun!
Kivasti Trump auttoi Venäjää. Zelenskykin samaa mieltä, että iskut syyttömiin on ok, joten sitä saa mitä haluaa hänkin.
Tuo rikastettu urani on se ydinpommin ehkä yksinkertaisin vaihe. Se, että kuinka siitä tehdän ydinpommi, onkin jo aivan toinen juttu. Tästä tuli juuri jokin aika sitten TV ohjelma kun usa teki ydinpommia ja siinä yhteydessä kerrottiin, että miten hiton vaikeaa se on tehdä ja saada räjähtämään juuri tietyllä paineella ja siten, että se paine kohdistuu siihen uraniytimeen prikulleen samalla paineella pallon jokaiselta puolelta yhtäaikaa. Se on ongelma tänäkin päivänä vaikka nyt on tekniikka kehittynyt niiltä osin huippuunsa.
No avaaja on jo matkalla Maga- lippis päässään ja pyssy kourassa kohti Irania?
Iranilla on yhtäläinen oikeus rikastaa uraania rauhanomaiseen käyttöön kuin kaikilla muillakin maailman valtioilla.
Maailma on jahdannut vuosikymmeniä Iranin ydinohjelmaa. Ihan varmasti maa on sijoittanut koko ydinojelmansa laitteiston ja tulokset noihin muutamaan kohteeseen, jotka ovat kaikkien tiedossa. Bunker Buster on kykenevä tunkeutumaan maksimissaan 60 - 90 metrin syvyyteen. Iranin laitokset ovat satojen metrien syvyyksissä. Sisäänmenotiet pommeilla saadaan tietysti tukittua, mutta mitä tehdään tunneleille, jotka sijaitsevat kilometrien syvyyksissä?
Taidamme seurata vain suurta näytelmää. Seuraava merkittävä päivämäärä on tietysti Heinäkuun 4. eli Jenkkien kansallispäivä.
Bunkkerintuhoojapommi porautuu maksimissaan 60 metrin syvyyteen hiekamaahan tai betoniin. Iranin vuoret on graniittia, joten porautuminen 6 metriäkin tekee tiukkaa.
Rikastettua uraania käytetään moniin siviilitarkoituksiin.
Iranilla on täysi oikeus valmistaa rikastettua uraania siviilikäyttöön.
Medvedev uskoo, että Iranin ydinmateriaalin rikastaminen ja ydinaseiden tuotanto jatkuu.
Totuus tulee Metukan suusta.
Totta. Hän tavallaan lipsautti taas ilmeisesti kännipäissään, että Iran todella valmistelee ydinasetta ja että Venäjäkin tiesi siitä.
Venäjän tuella vieläpä. Ei ne droonit sieltä ilmaiseksi tulleet.
"TROLLIMAINEN AVAUS"!!!
Yksi asia mikä on syytä ymmärtää on se, että Iran käytännössä on myöntänyt kehittävänsä ydinasetta. Eli niille USA:n tekemille iskuille on olemassa erittäin hyvä ja erittäin painava peruste. Siis kannattaa ymmärtää se, että ainut syy rikastaa sitä uraania korkearikastusasteiseksi Iranin tekemällä tavalla on ydinaseen rakentaminen. Ydinvoimalaoissa ei käytetä tuolla tavalla rikastettua uraania. Missään ydinvoimalassa ei käytetä korkearikasteista uraania, sitä tarvitaan vain ja ainoastaan ydinaseisiin. Ydinvoimaloissa käytetty uraani on rikastusasteeltaan vain noin 3 - 5%. Näin asia on suomenkin ydinvoimaloissa. Sen korkea-asteisempaa rikastamista ei tarvita yhtään mihinkään rauhanomaisessa ydinvoiman tuottamisessa. Sitä korkeampaa rikastusastetta tarvitaan vain ydinaseiden tuottamiseen. Ydinaseissa käytetyn uraanin pitää olla nrikastusasteeltaan n. 90%. Eli on täysin selvää mitä Iran on ollut tekemässä vaikka Iran kuinka suoltaisi paskaa väittämällä, että kyse on muka rauhanomaisesta ydinvoimasta. Ei varmasti ole, siitä siinä ei ole ollut missään vaiheessa kyse. Rauhanomainen ydinvoima ei vaadi uraaanin tollasta rikastamista eikä rikastuslaitosten piilottamista syvälle maan alle. Kyllä siinä on ollut kyse ydinaseen hankkimisesta. Ja ydinasetta Iranin tapaiselle maalle ei saa koskaan sallia. Usan ja Israelin iskut Iranin ydinohjelmaa vastaan on siis täysin perusteltuja ja tarvittaessa pitää iskeä uudelleen kunnes koko touhu on tuhottu jos jotain jäi jäljelle.
T. miksuh
"Trumo teki siis oikein kun tuhosi tuotantolaitokset"
Ei tietenkään tehnyt oikein. eihän se nyt missään tapauksessa ole oikein, että hyökätään vieraaseen maahan pommittamaan. Mitä kirjoittaja mahtaisi sanoa, jos USA hyökkäisi Suomen kimppuun? Ja miksi Iranilla ei saisi olla ydinasetta, kun USA:llakin on? Ja monella muulla maalla?
Iranin islamilaisen tasavallan ulkopoliittiseen doktriiniin kuuluu vaatimus Israelin valtion tuhoamisesta. Tämä kanta syntyi vuoden 1979 islamilaisen vallankumouksen aikana , Tämän takia Iranilla ei tule olla ydinpommia.
Äkkiä ohjus Tel Aviv
Toivottavasti Israel kärsii koko ajan lisää
USA:n pitäisi lennättää lentokuljetuslaivastollaan Israelilaisia maansiirtokoneita Iraniin jyräämään Teheran maan tasalle. Sitä ennen tietysti Teheraniin helvetilliset ihmisiä säästämättömät pommitukset käyntiin, jotta jokainen Teheranissa asuva jauhautuu rotille syötäväksi jauhelihaksi.
En usko vähääkään, että Iranilla olisi tekeillä ydinaseita. Jos kuitenkin olisi, niin ainakaan yhdelläkään ydinaseita jo omistavalla valtiolla ei ole varaa vinkua. Heidän vuokseenhan näitä muutkin joutuvat miettimään. Etenkin, jos joutuu hyökkäyssodan uhriksi, kuten Iran nyt.
Löytymättä jäivät ydinaseet myös Irakista menneinä vuosina kun Yhdysvallat sinne hyökkäsi muka sen tähden.
Nyttehä se iranin ulkoministeri on just parastaaikaa pyytämässä ydinkärkiä puuttinilta.
Mielenkiintosta nähdä miten trumppi tosta selviää.
Ymmärrettävää. Apua Ukrainakin alkoi pyytää jouduttuaan hyökkäyssodan uhriksi.
Syyriassa kristittittyjen kirrko jo räjäytettiin muslimiterroristien/itsemurha pommittajan toimesta. Samaa tullaan näkemään euroopassa, jenkeis, Suomessa.. Äärivasemmisto avustaa parhaansa mukaan näitä terroristi apinoita..
Rajat kiinni palestiinan., syyrian, iranin pakolaisille ASAB!!
Miten tässäkin yhtäkkiä kristitty taas näkee kristityt uhreina? Kristitty USA hyökkäsi toisen valtion kimppuun.
Ja kun tuhojakaan ei kerta tullut niin mitäpä Iranin partapiruilla on nillittämistä. Muutama reikä maassa. Sattuuhan sitä.
irani, puuttin,kokoomus, persut, vasemmisto..
Noille kaikille on yhteistä se et käyttäytyvät kuin narsistiset naiset jonka miehet kerta toisensa jälkeen jättää tai pettää sitä.
Akat jotka ei näe omissa tekemisissään mitäänn väärää ja syy löytyy aina muista, vaikka olis jääny rysän päältä kiinni pettämässä puolison kavereiden kanssa.