Mitä tarkoittanee epäaito Thaimaa, tarkoittaako se kaupallista Thaimaata?
Thaimaassa “aitouden” ja kaupallistuneisuuden välinen raja on usein subjektiivinen, mutta yleisiä havaintoja voi tehdä sen perusteella, missä paikassa koetaan aidosti paikallinen elämä ja missä taas on rakennettu kansainvälisiä turistiprojekteja.
Aitoa Thaimaata:
Perinteiset historialliset kohteet. Paikat kuten Ayutthaya ja Sukhothai tarjoavat kurkistuksen Thaimaan muinaiseen kulttuuriperintöön. Nämä rauniokaupungit, joissa muinaiset temppelit ja kuninkaalliset jäänteet kohoavat luonnon keskeltä, kertovat tarinaa entisaikojen Thaimaasta.
Pohjoisen kulttuurikehät Chiang Mai ja Chiang Rai, sekä niiden ympärillä olevat pienemmät kylät ja maaseutumaiset alueet, ovat usein esillä autenttisina kohteina. Näissä paikoissa voi kokea perinteisiä markkinoita, paikallista käsityöperinnettä ja temppeliperinnettä, jotka heijastavat vähemmän globalisoitunutta thaimaalaista arkea. Myös Pohjois-Thaimaassa ja lähiseudulla – esimerkiksi Pai tai Mae Hong Son – voi löytää rauhallisia kyläyhteisöjä, joissa paikallisessa elämässä on vielä vahvasti esillä vanhat perinteet.
Isaanin alue Itä- ja koillis-Thaimaa (Isaan) on alue, jossa modernisaatio on levinnyt vähäisemmälle ja paikallinen elämäntapa säilyy paljon perinteisempänä. Täällä voi kokea aidosti paikallista ruokakulttuuria, musiikkia ja arjen yhteisöllisyyttä, joka eroaa suuresti suurkaupunkien kiireestä.
Epäaito tai kaupallistunut Thaimaa:
Massaturismin kohteet. Suuret rantakohteet kuten Phuket, Pattaya ja monet Ko Samuin alueen lomakohteista on usein suunniteltu kansainvälisen matkailun tarpeisiin. Näissä paikoissa infrastruktuuri, hotellit ja palvelut ovat usein maailmanlaajuisia, ja paikallisen kulttuurin elementtejä on joskus hioteltu houkuttelevammiksi kansainväliselle yleisölle – näin syntyy usein vaikutelma “epäaidosta” Thaimaasta.
Kaupungin kontrastit. Bangkok on mielenkiintoinen esimerkki, koska sen eri alueissa voi kokea sekä syvästi autenttisia että voimakkaasti kaupallistuneita kokemuksia. Perinteiset temppelit ja vanhat kaupunginosat paljastavat Thaimaan historiaa ja kulttuuria, kun taas modernit kauppakeskukset ja liiketoimintakeskukset heijastavat globalisoitunutta elämää. Näin ollen “aitous” riippuu usein siitä, missä kaupungin osassa oleskelee.
Aidon Thaimaata etsiessä kannattaa nousta pois pääteiden varrelta ja sukeltaa paikallisten maailmaan. Kysy esimerkiksi paikallisilta asukkailta suosituksia pienemmistä, perinteisemmistä ravintoloista, markkinoista tai temppeleistä – usein juuri näissä uskotaan todellisen, alkuperäisen kulttuurin elävän edelleen. Samalla kannattaa muistaa, että vaikka massaturismin kohteet saattavat vaikuttaa kaupallisilta, niissäkin voi löytää aitoja hetkiä, mikäli osaa katsoa pinnan alle.
Oletko itse kokenut eron näiden alueiden välillä? Voimme myös tutkia, miten matkasuunnitelmaa voisi räätälöidä niin, että pääset kokemaan juuri sen thaimaalaisen sielun, jota etsit – niin, että tunnet perinteisen kulttuurin sekä aidon paikallisen elämän helman.
Aito Thaimaa VS epäaito Thaimaa
83
800
Vastaukset
- Anonyymi
Hua Hinin ex Hurja ei siis tiedä aidosta Thaimaasta mitään?
Ei ole koskaan käynyt edes "siellä" Chiang Maissa ja epäaidossa Thaimaassaan on syönyt aina ja vain siinä pikkuisessa turreravintolassa, mitä täällä virheellisesti rekkamiesten ravintolaksi kutsutaan.
Aika hyvä aloitus sinulta Senssu. - Anonyymi
Ikuisuusaihe "Aito Thaimaa" ei ihan ole yksinkertainen eikä yksiselitteinen asia. Siihen on tuhansia eri näkökulmia olemassa, kuten muidenkin maiden "aitouteen".
Ihan ekaksi jos mietitään käsitettä "aitous", niin eihän sellaista ole olemassakaan.
Mitään ei ollut olemassa 14 miljardia vuotta sitten, ei edes aikaa eikä avaruutta ja Maapallolla ei ollut minkäänlaista elämää miljardi vuotta sitten ja nykyihminen on ollut täällä neljä sekuntia vuorokaudesta, suhteutettuna Maapallon ikään.
Dinosaurukset hallitsivat tätä planeettaa 1000 kertaa kauemman aikaa, kuin mitä ihminen on on ollut olemassa ja 10 000 kertaa kauemman aikaa kuin mitä ihminen on hallinnut jossakin määrin.
Jos aitous tarkoittaa siis alkuperäistä, niin sitten aitoa ei ole olemassakaan, koska kaikki muuttuu.
Kaikki on alkanut ravinnon hankkimisesta, selviytymisestä ja suvunjatkamisesta kaikilla lajeilla. No mistäs se ravinto on hankittu? -No luonnosta ja sittemmin viljellen, metsästäen, kalastaen ja lihakarjalla.
No missäs se luonto on? Se luonto on maaseudulla. Ketkäs on siis alkuperäisiä aitoja esi-isiämme? Maaseudun asukkaat. Tulemmeko vieläkään toimeen ilman maaseutua? Emme tule.
Ei ole kyetty teollisesti valmistamaan ei-eloperäistä ravintoa jonka, elimistö osaisi käyttää ravintona.
Entäs ihmisen rakentama infra? No mitäs aitoa ja alkuperäistä siinä sitten on? Niitä rakennelmia ei aluksi ollut, eikä niitä ole lopuksikaan.
Infralla on elinkaari. Merenpohjassa lepäävä Titanicin hylky on jo romahtanut ja kohta bakteerit ovat sen syöneet. Sinnehän kehittyi oma bakteerikanta, joka popsii laivan.
No mikäs laitetaan sitten määritelmäksi aidolle ja alkuperäiselle? Kulttuurit ja sivilisaatiot jotka ovat kestäneet pitkään sellaisenaan? Ei sellaisiakaan ole olemassa, vaan niiden elinkaari on varsin lyhyt koska kaikki muuttuu.
Kaikki korkeakulttuurit ovat romahtaneet ja luhistuneet. Muinaisen Egyptin, Lähi-Idän, Persian, Kreikan, Rooman, Mongolian ja monen muun.
Etelä-Amerikan intiaanit alkoivat olla jo valmista kauraa ennen valkoisen miehen saapumista. Sisällissotia, kuivuutta, ryöstöviljelyä, autioituneita kaupunkeja, nälkää ja tuhoa. Hakkuut muutti maat mutavelliksi kun juuret eivät enää sitoneet maaperää.
Sitten nykyihminen matkustaa reppu selässä raunioita ihmettelemään että on sitä osattu ennenkin, ottaa valokuvan jossa oma naama näkyy ja on sitten tosi valveutunut turisti aitouden äärellä.
Harvalla työikäisellä ihmisellä on mahdollisuutta ja aikaa heilua niin kauaa tutkiskelemassa muinaista infraa, vielä harvemmalla siihen on kiinnostusta ja kenen loman ainoa idea on koluta raunioita ja nähtävyyksiä?
Jos et ole tutkija tai kirjailija ammatiltasi, niin kukaan ei könyä minkään aitouksien perässä lomallaan vaan on siellä viettämässä vapaa-aikaa poissa arjesta, työstä ja stressistä.
"Lomalla viimeinkin voin ottaa iisimmin, seuraavat kaksi viikkoa rantarolexeja mojitoja"
Siinä se on 99% tavallisten ihmisten lomat pähkinänkuoressa yhdessä lauseessa.
Jos katson landella ympärilleni, niin voin kertoa että lähtökohtaisesti kukaan paikallinen ei jaksaisi katsella täällä jotakin ulkopuolista pöljäkettä, joka tulee ihmettelemään paikallisia tapoja ja ihmisiä.
99,9% turisteista joka tänne tulisi, ottaisi pari valokuvaa, hymyilisi tekohymyä ja lähtisi äkkiä takaisin turistikohteisiin.
Turistikohteita kutsutaan turistikohteiksi siksi, että turistikohteissa on kaikki mitä turisti kaipaa ja tarvitsee, ja vielä enemmän. Turistikohteet on rakennettu turistille ja siellä on ihmiset töissä turisteja varten.
Landella ihmiset eivät ole turisteja varten, eikä heitä täällä kaivata häiritsemässä arkea eikä sen enempää juhlaakaan, ellei sitten ole jonkun sukuun tulossa ja osaa olla maassa ja maalla maan tavalla.
2010- Anonyymi
en tosiaankaan tiedä mikä on aitoa thaimaata, mutta viimeiseksi hakisin sitä pattayan soi 6, tai yleensäkään pattayalta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
en tosiaankaan tiedä mikä on aitoa thaimaata, mutta viimeiseksi hakisin sitä pattayan soi 6, tai yleensäkään pattayalta.
No mistä ensimmäiseksi hakisit?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
en tosiaankaan tiedä mikä on aitoa thaimaata, mutta viimeiseksi hakisin sitä pattayan soi 6, tai yleensäkään pattayalta.
Pointtini oli kertoa se että loman lähtökohtainen tarkoitus ei varmasti monellekaan ole aitouden etsiminen, vaan ihan vaan lomailu.
Aktiivisen, liikkuvan, uteliaan, kulttuureista, ihmisistä, arkkitehtuurista, ruokakulttuurista ja historiasta kiinnostuneen lomaan kuuluu kaikenlaista. Luen itseni tuohon porukkaan.
Jos maaperä on otollinen ja paikalliset uteliaita ja puheliaita, niin se on lomalla parasta jutella heidän kanssaan ja päästä vaihtamaan ajatuksia. Kuuntelen todella mielelläni ihmisten tarinoita.
Mutta jos he ovat juroja, arkoja, kiireisiä tai vältteleviä, niin kunnioitan heidän yksityisyyttään ja en häiritse heitä höpinöilläni enkä läsnäolollani. Se on kunnioitusta se.
Kenenkään, ei edes antropologin loma ole pelkästään koluamista jossakin raunioilla, saati sitten kiusaamassa kielitaidottomia vähävaraisia perheitä heidän nurkissaan, kuten Senssun ajatus kulkee.
Vähävaraisten kielitaidottomien tavallisten ihmisten kiusaamiselle ilman kutsua ja vasten heidän tahtoaan on laissa terminsä; -Kotirauhan rikkominen. Tirkistely ja stalkkaaminen on myös sopivia termejä.
Ihmisten kuvaaminen ilman pyyntöä tai suostumusta on sosiaalipornoa, yksilövapauden loukkaamista ja salakuvausta.
Suomalaisilla autokorjaamoilla olen nähnyt seuraavanlaisen kyltin useasti:
-Tuntiveloitus 65€/t.
-Asiakkaan seuratessa vieressä 85€/t
-Asiakkaan jakassa neuvojaan vieressä 105€/t
-Asiakkaan osallistuessa korjaamiseen 125€/t
Tarkoittaen sitä että ammatti-ihmiset esimerkiksi riisipelloilla, eivät kaipaa sitä että joku parkkeeraa autonsa tien varteen, nousee autosta ison mahansa kanssa ja alkaa kuvaamaan peltotyöläisiä.
Eri asia on sitten jos on aidosti siitä kiinnostunut, menee jututtamaan ihmisiä, vie heille vaikka limpparit tai jätskit ja pyytää luvan kuvaamiseen.
Varsinkin nuoremmat ihmiset haluaa näyttää hyviltä kuvissa, eivätkä tykkää siitä että kun he ovat ryysyissään pellolla ahavoituneena ilman meikkiä väsyneenä, että joku pönäkkä ruoka-aikaan kotona ollut punanaama tulee siihen heitä kuvaamaan.
Kun olet käynyt Tyrvään puukirkossa 20 kertaa, niin kamerasi ei enää räpsy eikä pääsi pyöri kuin papukaijalla.
Tuli joskus hauska dokumentti siitä, mistä erottaa maalta tulleen Helsingissä? Sen erottaa ihan samalla tavalla kuin helsinkiläisen, joka on tullut maalle. He kumpikin ovat vieraassa ympäristössä.
Pattayalla käytännössä kaikki asiakaspalvelijat kaikkialla ovat tulleet muualta töihin Pattayalla. He eivät ole "pattayalaisia", vaan lähes poikkeuksetta maalta.
Joku on ollut vähemmän aikaa ja joku kauemmin. He ovat siis ihan oikeita ja aitoja thaimaalaisia hekin. Lomillaan he matkustaa kotiseudulle, jos siellä on heillä sukua, perhettä tms.
Tytöt kertoo siellä Soi Kutosella hyvin mielellään tarinansa, kun jututtamaan alkaa ja tietenkin samalla drinkkiä tarjoillen, koska heidän tehtävänsä on saada asiakkaalta rahaa baarille ja itselleen.
En muista saaneeni oikeastaan ketään suoranaisista valheista kiinni, että olisivat alkaneet vedättää silloin, kun aletaan puhumaan vakavammin. Ei sellaiseen ole mitään syytä.
Se on hieno fiilis molemminpuolin, kun sellainen tavallinen itsestään epävarma tyttö saa positiivista huomiota osakseen, kohteliaisuutta ja kunnioitusta. Itsetuntonsa nousee kohisemalla.
Siksi en aikoinaan ottanut koskaan sitä baarin vetonaulaa ja tähtityttöä, koska heillä riittää pokaa niin paljon kuin he haluavat, eivätkä ole edes innoissaan siitä pokasta siten kuin ne tavallisemmat tytöt.
Pattayalla ystävystyin monien asiakaspalvelijoiden kanssa laidasta laitaan. Miltei joka aamu kun lähdin aamulenkille, kävin moikkaamassa yhtä mopovuokraajaa ja esim tuttuja rantamummoja, joiden luona join kokiksen tai vettä siinä samalla.
Vanhoissa raunioissa on kiehtovaa se ajatus siitä, millaista se ihmisten elämä oli siihen aikaan, eikä ne rauniot sinänsä. Ne on ihmisten tekemiä.
Ihminen ei ole muuttunut niin paljoa tuhannessa eikä kahdessakaan tuhannessa vuodessa, että nykyihminen voisi jotenkin elvistellä sivistyksillään ja taidoillaan.
Se 2000 vuotta sitten elänyt kymmenvuotias thaimaalainen selviäisi luonnon armoille joutuessaan hyvin, mutta laiskanpulskea parikymppinen kaupunkilaispoika Helsingistä ei selviäisi.
2010
PS: Pattayan Soi Kutonen on maailman aidoin Pattayan Soi Kutonen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pointtini oli kertoa se että loman lähtökohtainen tarkoitus ei varmasti monellekaan ole aitouden etsiminen, vaan ihan vaan lomailu.
Aktiivisen, liikkuvan, uteliaan, kulttuureista, ihmisistä, arkkitehtuurista, ruokakulttuurista ja historiasta kiinnostuneen lomaan kuuluu kaikenlaista. Luen itseni tuohon porukkaan.
Jos maaperä on otollinen ja paikalliset uteliaita ja puheliaita, niin se on lomalla parasta jutella heidän kanssaan ja päästä vaihtamaan ajatuksia. Kuuntelen todella mielelläni ihmisten tarinoita.
Mutta jos he ovat juroja, arkoja, kiireisiä tai vältteleviä, niin kunnioitan heidän yksityisyyttään ja en häiritse heitä höpinöilläni enkä läsnäolollani. Se on kunnioitusta se.
Kenenkään, ei edes antropologin loma ole pelkästään koluamista jossakin raunioilla, saati sitten kiusaamassa kielitaidottomia vähävaraisia perheitä heidän nurkissaan, kuten Senssun ajatus kulkee.
Vähävaraisten kielitaidottomien tavallisten ihmisten kiusaamiselle ilman kutsua ja vasten heidän tahtoaan on laissa terminsä; -Kotirauhan rikkominen. Tirkistely ja stalkkaaminen on myös sopivia termejä.
Ihmisten kuvaaminen ilman pyyntöä tai suostumusta on sosiaalipornoa, yksilövapauden loukkaamista ja salakuvausta.
Suomalaisilla autokorjaamoilla olen nähnyt seuraavanlaisen kyltin useasti:
-Tuntiveloitus 65€/t.
-Asiakkaan seuratessa vieressä 85€/t
-Asiakkaan jakassa neuvojaan vieressä 105€/t
-Asiakkaan osallistuessa korjaamiseen 125€/t
Tarkoittaen sitä että ammatti-ihmiset esimerkiksi riisipelloilla, eivät kaipaa sitä että joku parkkeeraa autonsa tien varteen, nousee autosta ison mahansa kanssa ja alkaa kuvaamaan peltotyöläisiä.
Eri asia on sitten jos on aidosti siitä kiinnostunut, menee jututtamaan ihmisiä, vie heille vaikka limpparit tai jätskit ja pyytää luvan kuvaamiseen.
Varsinkin nuoremmat ihmiset haluaa näyttää hyviltä kuvissa, eivätkä tykkää siitä että kun he ovat ryysyissään pellolla ahavoituneena ilman meikkiä väsyneenä, että joku pönäkkä ruoka-aikaan kotona ollut punanaama tulee siihen heitä kuvaamaan.
Kun olet käynyt Tyrvään puukirkossa 20 kertaa, niin kamerasi ei enää räpsy eikä pääsi pyöri kuin papukaijalla.
Tuli joskus hauska dokumentti siitä, mistä erottaa maalta tulleen Helsingissä? Sen erottaa ihan samalla tavalla kuin helsinkiläisen, joka on tullut maalle. He kumpikin ovat vieraassa ympäristössä.
Pattayalla käytännössä kaikki asiakaspalvelijat kaikkialla ovat tulleet muualta töihin Pattayalla. He eivät ole "pattayalaisia", vaan lähes poikkeuksetta maalta.
Joku on ollut vähemmän aikaa ja joku kauemmin. He ovat siis ihan oikeita ja aitoja thaimaalaisia hekin. Lomillaan he matkustaa kotiseudulle, jos siellä on heillä sukua, perhettä tms.
Tytöt kertoo siellä Soi Kutosella hyvin mielellään tarinansa, kun jututtamaan alkaa ja tietenkin samalla drinkkiä tarjoillen, koska heidän tehtävänsä on saada asiakkaalta rahaa baarille ja itselleen.
En muista saaneeni oikeastaan ketään suoranaisista valheista kiinni, että olisivat alkaneet vedättää silloin, kun aletaan puhumaan vakavammin. Ei sellaiseen ole mitään syytä.
Se on hieno fiilis molemminpuolin, kun sellainen tavallinen itsestään epävarma tyttö saa positiivista huomiota osakseen, kohteliaisuutta ja kunnioitusta. Itsetuntonsa nousee kohisemalla.
Siksi en aikoinaan ottanut koskaan sitä baarin vetonaulaa ja tähtityttöä, koska heillä riittää pokaa niin paljon kuin he haluavat, eivätkä ole edes innoissaan siitä pokasta siten kuin ne tavallisemmat tytöt.
Pattayalla ystävystyin monien asiakaspalvelijoiden kanssa laidasta laitaan. Miltei joka aamu kun lähdin aamulenkille, kävin moikkaamassa yhtä mopovuokraajaa ja esim tuttuja rantamummoja, joiden luona join kokiksen tai vettä siinä samalla.
Vanhoissa raunioissa on kiehtovaa se ajatus siitä, millaista se ihmisten elämä oli siihen aikaan, eikä ne rauniot sinänsä. Ne on ihmisten tekemiä.
Ihminen ei ole muuttunut niin paljoa tuhannessa eikä kahdessakaan tuhannessa vuodessa, että nykyihminen voisi jotenkin elvistellä sivistyksillään ja taidoillaan.
Se 2000 vuotta sitten elänyt kymmenvuotias thaimaalainen selviäisi luonnon armoille joutuessaan hyvin, mutta laiskanpulskea parikymppinen kaupunkilaispoika Helsingistä ei selviäisi.
2010
PS: Pattayan Soi Kutonen on maailman aidoin Pattayan Soi Kutonen.Pattayan soi kutonen ei ole millään muotoa kuin iso bordellialue, ei maailman suurin mutta kuitenkin, jokaisella on erilaiset tarpeet lomallaan, olen tuota harrastanut jo vuosi kymmeniä, joskus rantaloma on täysin tyydyttävä, joskus vuokrasin läskirengas pyörän, ja ajelin ympäriinsä, joskus auton, olin ex;n ja pari hänen kaverinsa kanssa jossain lomakohteessa, vuokrasin golf cabrioletin, oli kuuma ja kiedoin valkoisen paidan hiuksien suojaksi, minulla oli silloin paksut ja vahvat hiukset, nyt on vain hiukset, yökerhossa alkoi liikkua juttua että jokin arabi miljonääri on täällä liikkeellä, ajelee golfilla ja on haaremi mukana, kysyin oliko punainen auto, oli, totesin aijaa, hyviä huomioita.
Kannattaa katsoa Liisa Keltikangas-Järvisen haastatteluja, hän käy lähes jokaisessa vanhemmuudesta joka minuakin huolestuttaa... välillä vähemmin välillä enemmänkin.
https://www.youtube.com/watch?v=YT2JBZirXk0&ab_channel=Futucast - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pattayan soi kutonen ei ole millään muotoa kuin iso bordellialue, ei maailman suurin mutta kuitenkin, jokaisella on erilaiset tarpeet lomallaan, olen tuota harrastanut jo vuosi kymmeniä, joskus rantaloma on täysin tyydyttävä, joskus vuokrasin läskirengas pyörän, ja ajelin ympäriinsä, joskus auton, olin ex;n ja pari hänen kaverinsa kanssa jossain lomakohteessa, vuokrasin golf cabrioletin, oli kuuma ja kiedoin valkoisen paidan hiuksien suojaksi, minulla oli silloin paksut ja vahvat hiukset, nyt on vain hiukset, yökerhossa alkoi liikkua juttua että jokin arabi miljonääri on täällä liikkeellä, ajelee golfilla ja on haaremi mukana, kysyin oliko punainen auto, oli, totesin aijaa, hyviä huomioita.
Kannattaa katsoa Liisa Keltikangas-Järvisen haastatteluja, hän käy lähes jokaisessa vanhemmuudesta joka minuakin huolestuttaa... välillä vähemmin välillä enemmänkin.
https://www.youtube.com/watch?v=YT2JBZirXk0&ab_channel=FutucastJuu, aivan varmasti, olit jossain lomakohteessa, nyt et vain enää muista... missä lomakohteessa 55555
> § < - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, aivan varmasti, olit jossain lomakohteessa, nyt et vain enää muista... missä lomakohteessa 55555
> § <Juu en muista, kiitos kun huomautit, olen ollut monissa lomakohteissa, enkä todellakaan jaksa muistaa niitä kaikkia, jossain espanjan, marokon, tai turkin kohteessa.... jos pitäisi veikata veikkaisin kanarian saaria, tenerifaa tai akadir ... tai sitten en vain muista.. ennenkuin alat vinkumaan dementiasta, se vaikuttaa vain lähimuistiin, ei sinne mitä on tapahtunut 30 vuotta sitten, dementikko ei muista mitä on tänään syönyt, mutta muistaa sen mitä tapahtui 43 vuotta sitten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pattayan soi kutonen ei ole millään muotoa kuin iso bordellialue, ei maailman suurin mutta kuitenkin, jokaisella on erilaiset tarpeet lomallaan, olen tuota harrastanut jo vuosi kymmeniä, joskus rantaloma on täysin tyydyttävä, joskus vuokrasin läskirengas pyörän, ja ajelin ympäriinsä, joskus auton, olin ex;n ja pari hänen kaverinsa kanssa jossain lomakohteessa, vuokrasin golf cabrioletin, oli kuuma ja kiedoin valkoisen paidan hiuksien suojaksi, minulla oli silloin paksut ja vahvat hiukset, nyt on vain hiukset, yökerhossa alkoi liikkua juttua että jokin arabi miljonääri on täällä liikkeellä, ajelee golfilla ja on haaremi mukana, kysyin oliko punainen auto, oli, totesin aijaa, hyviä huomioita.
Kannattaa katsoa Liisa Keltikangas-Järvisen haastatteluja, hän käy lähes jokaisessa vanhemmuudesta joka minuakin huolestuttaa... välillä vähemmin välillä enemmänkin.
https://www.youtube.com/watch?v=YT2JBZirXk0&ab_channel=FutucastYhdyssanavirheistä ja asiavirheistä päätellen siellä puhuu Pasanen. Läskirengaspyörät tuli sarjatuotantoon joskus 2005 paikkeilla, enkä kyllä ole nähnyt sellaisia vuokrattavan lomakohteissa ennenkuin nämä sähköavusteiset tulivat tällä vuosikymmenellä ja ilman sähköavustusta ne on pirullisen raskaita polkea. Rantalomalla sinä et ole koskaan viihtynyt joten sekin on satua. Missähän maassa rantalomailijoille on vuokrailtu Golf cabrioleteja ja kukahan arabimiljonääri tyytyisi Volkkariin? Kyllä teikäläisen lärviä on mahdotonta sekoittaa arabimiljonääriin, mutta ei anneta tosiasioiden pilata hyvää tarinaa.
Vanhemmuudesta sinun on enää turhaan kantaa huolta, sillä ne ajat oli ja meni sinun kohdallasi ohi jo 90-luvulla. Jälkiviisaus ei korjaa asioita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu en muista, kiitos kun huomautit, olen ollut monissa lomakohteissa, enkä todellakaan jaksa muistaa niitä kaikkia, jossain espanjan, marokon, tai turkin kohteessa.... jos pitäisi veikata veikkaisin kanarian saaria, tenerifaa tai akadir ... tai sitten en vain muista.. ennenkuin alat vinkumaan dementiasta, se vaikuttaa vain lähimuistiin, ei sinne mitä on tapahtunut 30 vuotta sitten, dementikko ei muista mitä on tänään syönyt, mutta muistaa sen mitä tapahtui 43 vuotta sitten.
Tähän otan hieman kantaa "Tytöt kertoo siellä Soi Kutosella hyvin mielellään tarinansa, kun jututtamaan alkaa ja tietenkin samalla drinkkiä tarjoillen, koska heidän tehtävänsä on saada asiakkaalta rahaa baarille ja itselleen.
En muista saaneeni oikeastaan ketään suoranaisista valheista kiinni, että olisivat alkaneet vedättää silloin, kun aletaan puhumaan vakavammin. Ei sellaiseen ole mitään syytä."
Voi voi eihän niitä tarinoita ole kuin yhdenlaisia, ei koulutusta, kotoisin isanista, jossa ei ole työtä, ei tulevaisuutta, varsinkin jos on vastuu vanhemmistaan, eikä mitään sosiaaliturvaa, mitä luulet moniko on siellä loppujen lopuksi vapaa ehtoisesti, vaiko pakosta ei ole vaihtoehtoja, rahaa pitää tienata tavalla tai toisella...
Kun itsetuntoa on tarpeeksi rassattu, ja naama on vielä jotenkin kunnossa, totuttu selvästi korkeampaa elintasoon mitä isanissa olisi varaa, edessä on kotiin paluu, ja plakkarissa on paljon ongelmia psyykkisellä puolella, eikä se prinssi valkoisella tullutkaan noutamaan prinsessaa, rahat ovat menneet kaikkeen hömppään, sitten viime kädessä he päätyvät jokun virkaheitto farangin jalkavaimoiksi tai vaimoiksi jos hyvä säkä käy, eikä lapset ole edes korealaisen näköisiä, ilman tuota palataan nopeasti arkielämään, riisipellon reunalle. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhdyssanavirheistä ja asiavirheistä päätellen siellä puhuu Pasanen. Läskirengaspyörät tuli sarjatuotantoon joskus 2005 paikkeilla, enkä kyllä ole nähnyt sellaisia vuokrattavan lomakohteissa ennenkuin nämä sähköavusteiset tulivat tällä vuosikymmenellä ja ilman sähköavustusta ne on pirullisen raskaita polkea. Rantalomalla sinä et ole koskaan viihtynyt joten sekin on satua. Missähän maassa rantalomailijoille on vuokrailtu Golf cabrioleteja ja kukahan arabimiljonääri tyytyisi Volkkariin? Kyllä teikäläisen lärviä on mahdotonta sekoittaa arabimiljonääriin, mutta ei anneta tosiasioiden pilata hyvää tarinaa.
Vanhemmuudesta sinun on enää turhaan kantaa huolta, sillä ne ajat oli ja meni sinun kohdallasi ohi jo 90-luvulla. Jälkiviisaus ei korjaa asioita.Kuten sanoin olin jossain lomakohteessa sain vuokralle läskipyörän ja ajelin sillä ympäri paikkaa, olin siellä kaverin kanssa, kolme viikkoa, paikassa oli kuumia lähteitä jonne ajoimme monta kertaa, en muista mikä paikka se oli, tämä pyörä oli ihan kepeä polkea, oikeastaan yksi parhaista mitä olen koskaan ajanut, hyvin vakaa... olin silloin jo hyvässä kunnossa... toki olen vieläkin... niissä ei ollut mitään sähköistä, tuohon aikaan ei edes ollut sähköpyöriä... voisi olla 21 vaihteinen... mitä jos ressukka kantaisit huolta omista pennustasi, minun on jo toinen 35 ja toinen 33 joten terveisiä heille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten sanoin olin jossain lomakohteessa sain vuokralle läskipyörän ja ajelin sillä ympäri paikkaa, olin siellä kaverin kanssa, kolme viikkoa, paikassa oli kuumia lähteitä jonne ajoimme monta kertaa, en muista mikä paikka se oli, tämä pyörä oli ihan kepeä polkea, oikeastaan yksi parhaista mitä olen koskaan ajanut, hyvin vakaa... olin silloin jo hyvässä kunnossa... toki olen vieläkin... niissä ei ollut mitään sähköistä, tuohon aikaan ei edes ollut sähköpyöriä... voisi olla 21 vaihteinen... mitä jos ressukka kantaisit huolta omista pennustasi, minun on jo toinen 35 ja toinen 33 joten terveisiä heille.
Terve ihminen kyllä muistaisi missä on ollut kaverin kanssa kolme viikkoa ja vuokrannut läskipyörän. Olit pullukka jo kolmekymppisenä ja et ole mikään sporttijäbä ollut koskaan, vaan keravalaisen taksikuskin oloinen jo nuorena. Muistat pyöränkin tarkkaan vaan et muista lomakohdetta. Kuumia lähteitä on kanarialla ja tarinoistasi päätelleen et ole missään muualla koskaan käynytkään lomalla kuin viikon Kanarialla ja sitten lähdit vaimon perään Thaimaahan viettämään aikaa sisätiloissa.
Melkoinen polkupyörienkin asiantuntija olet kun pyörä oli yksi parhaista mitä olet koskaan ajanut. Thaimaassahan sinulla ei ollut polkupyörää tuon kymmenen vuoden aikana laisinkaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten sanoin olin jossain lomakohteessa sain vuokralle läskipyörän ja ajelin sillä ympäri paikkaa, olin siellä kaverin kanssa, kolme viikkoa, paikassa oli kuumia lähteitä jonne ajoimme monta kertaa, en muista mikä paikka se oli, tämä pyörä oli ihan kepeä polkea, oikeastaan yksi parhaista mitä olen koskaan ajanut, hyvin vakaa... olin silloin jo hyvässä kunnossa... toki olen vieläkin... niissä ei ollut mitään sähköistä, tuohon aikaan ei edes ollut sähköpyöriä... voisi olla 21 vaihteinen... mitä jos ressukka kantaisit huolta omista pennustasi, minun on jo toinen 35 ja toinen 33 joten terveisiä heille.
Kannattaa vähän säännöstellä sitä takuueläkettä, ettet vedä sitä jo tällä viikolla naamariin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuten sanoin olin jossain lomakohteessa sain vuokralle läskipyörän ja ajelin sillä ympäri paikkaa, olin siellä kaverin kanssa, kolme viikkoa, paikassa oli kuumia lähteitä jonne ajoimme monta kertaa, en muista mikä paikka se oli, tämä pyörä oli ihan kepeä polkea, oikeastaan yksi parhaista mitä olen koskaan ajanut, hyvin vakaa... olin silloin jo hyvässä kunnossa... toki olen vieläkin... niissä ei ollut mitään sähköistä, tuohon aikaan ei edes ollut sähköpyöriä... voisi olla 21 vaihteinen... mitä jos ressukka kantaisit huolta omista pennustasi, minun on jo toinen 35 ja toinen 33 joten terveisiä heille.
Toinen miellyttävä muisto on ex:n kanssa jossain kohteessa, meidät pakattiin kondoliin, ja ohjattiin sellaiseen tunnelistoon, vuoren sisällä, oli pimeää, ja kun vene eteni alkoi soimaan Albinoni - Adagio, hiljakseen alkoi valot tuikkia, tämä oli yksi hienompia lomareissuja koskaan... https://www.youtube.com/watch?v=_eLU5W1vc8Y&ab_channel=MusicArtstrings voisi olla jossain italiassa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Terve ihminen kyllä muistaisi missä on ollut kaverin kanssa kolme viikkoa ja vuokrannut läskipyörän. Olit pullukka jo kolmekymppisenä ja et ole mikään sporttijäbä ollut koskaan, vaan keravalaisen taksikuskin oloinen jo nuorena. Muistat pyöränkin tarkkaan vaan et muista lomakohdetta. Kuumia lähteitä on kanarialla ja tarinoistasi päätelleen et ole missään muualla koskaan käynytkään lomalla kuin viikon Kanarialla ja sitten lähdit vaimon perään Thaimaahan viettämään aikaa sisätiloissa.
Melkoinen polkupyörienkin asiantuntija olet kun pyörä oli yksi parhaista mitä olet koskaan ajanut. Thaimaassahan sinulla ei ollut polkupyörää tuon kymmenen vuoden aikana laisinkaan.Yritähän laiffila käyttäytyä aikuismaisesti edes vähän, vaikutat vain enemmän ja enemmän pellelle, jos jatkat tuota jankkaamista, tai hae apua itsellesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yritähän laiffila käyttäytyä aikuismaisesti edes vähän, vaikutat vain enemmän ja enemmän pellelle, jos jatkat tuota jankkaamista, tai hae apua itsellesi.
Muuten laiffila nuo herjasi ja muutkin tekemisesi palstalla viittaa erittäin alhaiseen älykkyyteen, jopa älylliseen kehitysvammaisuuteen, kuten olen miljoonasti sinulle sanonut että aina ei sateenkaaren päässä ole kultaa eikä aarretta, vaan kulta voi paljastua kissankullaksi, ja aarrekin on konkurssi ja pitkä työttömyys, katsos kun karma on kauhea narttu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuten laiffila nuo herjasi ja muutkin tekemisesi palstalla viittaa erittäin alhaiseen älykkyyteen, jopa älylliseen kehitysvammaisuuteen, kuten olen miljoonasti sinulle sanonut että aina ei sateenkaaren päässä ole kultaa eikä aarretta, vaan kulta voi paljastua kissankullaksi, ja aarrekin on konkurssi ja pitkä työttömyys, katsos kun karma on kauhea narttu.
Ollaan muuten samaa mieltä 2010 edes jostakin, karmasta, 2010 kuvitellee sen olevan buddhalaisuudesta johtuva, minä en moiseen usko, mutta uskon karmaan, tässä tapauksessa kyseessä on maailmankaikkeus, joten on turha kerätä itselleen painolastia tulevaisuuteen, kun kuitenkin viime kädessä asiat käydään läpi nahkurin orsilla joku päivä... se jos juttusi johtuu kuten epäilen mielisairaudesta etkä osaa muuta, sille ei voi kukaan mitään... sairas ihminen on sairas.
Anonyymi kirjoitti:
Yhdyssanavirheistä ja asiavirheistä päätellen siellä puhuu Pasanen. Läskirengaspyörät tuli sarjatuotantoon joskus 2005 paikkeilla, enkä kyllä ole nähnyt sellaisia vuokrattavan lomakohteissa ennenkuin nämä sähköavusteiset tulivat tällä vuosikymmenellä ja ilman sähköavustusta ne on pirullisen raskaita polkea. Rantalomalla sinä et ole koskaan viihtynyt joten sekin on satua. Missähän maassa rantalomailijoille on vuokrailtu Golf cabrioleteja ja kukahan arabimiljonääri tyytyisi Volkkariin? Kyllä teikäläisen lärviä on mahdotonta sekoittaa arabimiljonääriin, mutta ei anneta tosiasioiden pilata hyvää tarinaa.
Vanhemmuudesta sinun on enää turhaan kantaa huolta, sillä ne ajat oli ja meni sinun kohdallasi ohi jo 90-luvulla. Jälkiviisaus ei korjaa asioita.Taas pyörajuttuja, liityn mukaan...
Surly Pugsley on ensimmäinen teollisessa mittakaavassa valmistettu ns."läskipyörä" ja se on esitelty vuonna 2005
Tätä ennen on ollut muutamia yksittäisiä teeseitse / piensarjapyörä viritelmiä 1990-luvulta alkaen, mutta on täysin varmaa että näitä "koepyöriä" ei ole missään vuokraamoissa yms. ollut saatavana.
Eli ennen tuota Pugsleytä ei läskipyörillä ole ajeltu kuin omatekemillä viritelmillä.
Joku levemmällä (1990-luvulla siis tarkoittaen jotain 2.4" leveyttä) renkaalla ollut maastopyörä saattaa vuosin päästä olla "muuttunut" läskipyöräksi, mutta ennen vuotta 2005 se ei täydellä varmuudella sitä ole ollut. Ja todennäköisemmin mennään tuosta esittelyvuodesta muutama vuosi eteenpäin ennen kuin ovat hieman yleistyneet, mutta tuossa 2010 luvun paikkella valmistajia on ollut jo paljon ja muuttunet kohtuullisen yleisimmiksi.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muuten laiffila nuo herjasi ja muutkin tekemisesi palstalla viittaa erittäin alhaiseen älykkyyteen, jopa älylliseen kehitysvammaisuuteen, kuten olen miljoonasti sinulle sanonut että aina ei sateenkaaren päässä ole kultaa eikä aarretta, vaan kulta voi paljastua kissankullaksi, ja aarrekin on konkurssi ja pitkä työttömyys, katsos kun karma on kauhea narttu.
Miljoonasti olet sanonut, just just 55555
- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Taas pyörajuttuja, liityn mukaan...
Surly Pugsley on ensimmäinen teollisessa mittakaavassa valmistettu ns."läskipyörä" ja se on esitelty vuonna 2005
Tätä ennen on ollut muutamia yksittäisiä teeseitse / piensarjapyörä viritelmiä 1990-luvulta alkaen, mutta on täysin varmaa että näitä "koepyöriä" ei ole missään vuokraamoissa yms. ollut saatavana.
Eli ennen tuota Pugsleytä ei läskipyörillä ole ajeltu kuin omatekemillä viritelmillä.
Joku levemmällä (1990-luvulla siis tarkoittaen jotain 2.4" leveyttä) renkaalla ollut maastopyörä saattaa vuosin päästä olla "muuttunut" läskipyöräksi, mutta ennen vuotta 2005 se ei täydellä varmuudella sitä ole ollut. Ja todennäköisemmin mennään tuosta esittelyvuodesta muutama vuosi eteenpäin ennen kuin ovat hieman yleistyneet, mutta tuossa 2010 luvun paikkella valmistajia on ollut jo paljon ja muuttunet kohtuullisen yleisimmiksi.No kyllä mulla oli muutama viikko vuokralla 90 luvulla leveä renkainen vaimennettu pyörä, joka oli perinteiseen pyörään verrattuna erittäin vakaa ja hyvä ajaa... oletan sellaisen olevan läskirengas pyörä... voihan se olla jotain muutakin, enää on muistissa harmaa kuva tapahtumasta, jos en ihan väärin muista se oli scott merkkinen, jossain lomakohteessa, mutta kuten sanoin voi olla että muistan väärinkin... tosin kaverini harrasti enemmänkin pyöräilyä, hän taisi kyllä mainita että se olisi fat bike.
en muista tarkemmin, ei voi olla 2005 vuonna kun en silloin ajanut kuin jollain tunturilla, oli oma kunnes vaihdoin sen johonkin naisten pyörään, annoin sen kaverille kun muutimme vaimon kanssa thaimaahan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan muuten samaa mieltä 2010 edes jostakin, karmasta, 2010 kuvitellee sen olevan buddhalaisuudesta johtuva, minä en moiseen usko, mutta uskon karmaan, tässä tapauksessa kyseessä on maailmankaikkeus, joten on turha kerätä itselleen painolastia tulevaisuuteen, kun kuitenkin viime kädessä asiat käydään läpi nahkurin orsilla joku päivä... se jos juttusi johtuu kuten epäilen mielisairaudesta etkä osaa muuta, sille ei voi kukaan mitään... sairas ihminen on sairas.
"When I do good, I feel good. When I do bad, I feel bad. That's my religion"
-Abraha Lincoln-
On syyt ja on seuraukset. Se on karman laki ja se on myös fysiikan laki. Syyn ja seurauksen lakia ei voi paeta kukaan eikä mikään.
Buddhalaisuus ei ole syynä karmaan, vaan buddhalaisuus vain tutkiskelee asioita ja kertoo miten karma toimii. Pahoja tekojaan ei voi paeta vähättelemällä tai valehtelemalla itselleen ettei niitä ole tapahtunut.
Sekään ei auta asiaa, että koettaa laittaa kaiken aina toisten syyksi. Hyökkäys on puolustuksen tukipylväs mutta se joka lyö takaisin, aloittaa tappelun.
Jos hän lyökin kovempaa takaisin, sitä sanotaan hätävarjelun liioitteluksi mutta todellisuudessa olet siinä kohtaan saanut turpiisi, joten kikkelis kokkelis, mitäs läksit?
Ihmisillä on tapana katua joitakin tekemisiään, mutta kaikkein eniten ihmiset katuu kuolinvuoteellaan asioita, jotka jättivät tekemättä.
Niiden ei tarvitse olla isoja asioita, vaan se voi olla vaikkapa vain sitä, että jäi sanomatta kiitos tai jokin muu kaunis pieni sana tilanteessa, jossa sillä olisi ollut suuri merkitys.
Tai sitä ettei ole ylpeytensä vuoksi osoittanut olevansa kiitollinen, silloin kun siihen olisi ollut syytä. Et ole antanut positiivista palautetta hänelle, joka on auttanut sinua ja välittänyt sinusta, kenties jopa pelastanut sinut.
Martin Luther King: "Pahinta ei ole pahojen ihmisten pahuus, vaan hyvien ihmisten hiljaisuus"
Itse olen tehnyt paljon paljon virheitä ja millään mittapuulla en ole tehnyt täydellistä suoritusta missään asiassa. Osa virheistä johtunut impulsiivisuudesta, osa peloista ja loput siitä kun ei ole osannut tehdä muuta, eli tyhmyydestä.
Vastapainoksi on myös onnistumisia ja hyviä tekoja. Jotkut huonot ratkaisut ovat tuntuneet hyviltä siinä tilanteessa kun ne on tehty, mutta vasta myöhemmin ne on osoittautuneet huonoiksi.
Tasoittavilla ei voi huijata karmaa. Krapula tulee, vaikka sinä määräisit päivän. Siinäkin on kyse syystä ja seurauksesta.
Vaikka sinä Possondeerus vaikutat kuvittelevan olevasi yli-ihminen, joka viekkaudellaan ja viisaudellaan asettuu muiden yläpuolelle, niin anna kun kerron sinulle salaisuuden: -Sinä et ole.
Vaimosi ja kaikki sinut tuntevat ihmiset tietää, millainen satusetä sinä olet, ja vaikka vaimosi ei sanoisikaan sinulle (tai uskaltaisi sanoa) aina että älä viitsi höpöttää, niin hän tarkoittaa sitä joka kerta kun avaat suusi.
Siksi hän ei asu enää kanssasi samassa osoitteessa. Kukaan ei jaksa kuunnella tuota loputonta paskapuhetta.
Veikkaan että ne koiratkin ovat ikionnellisia päästessään uuteen kotiin, ellei niitä sitten viety lopetettavaksi todellisuudessa.
2010, filosofisella tuulella paetessaan karmaa viskilasin äärellä. Tänään jää aamulenkki väliin, mutta huomenna on uusi päivä!
PS: Chiang Mai on hieno provinssi. Suosittelen käymään joskus! - Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Taas pyörajuttuja, liityn mukaan...
Surly Pugsley on ensimmäinen teollisessa mittakaavassa valmistettu ns."läskipyörä" ja se on esitelty vuonna 2005
Tätä ennen on ollut muutamia yksittäisiä teeseitse / piensarjapyörä viritelmiä 1990-luvulta alkaen, mutta on täysin varmaa että näitä "koepyöriä" ei ole missään vuokraamoissa yms. ollut saatavana.
Eli ennen tuota Pugsleytä ei läskipyörillä ole ajeltu kuin omatekemillä viritelmillä.
Joku levemmällä (1990-luvulla siis tarkoittaen jotain 2.4" leveyttä) renkaalla ollut maastopyörä saattaa vuosin päästä olla "muuttunut" läskipyöräksi, mutta ennen vuotta 2005 se ei täydellä varmuudella sitä ole ollut. Ja todennäköisemmin mennään tuosta esittelyvuodesta muutama vuosi eteenpäin ennen kuin ovat hieman yleistyneet, mutta tuossa 2010 luvun paikkella valmistajia on ollut jo paljon ja muuttunet kohtuullisen yleisimmiksi.Kuten Santtu aiemmin kirjoitin, kyllä saariurpo tietää fillareista enemmän kuin sinä koska saariurpo on ollut yli 20 vuotta naimisissa ja on myös sinua vanhempi, ehkä muistaisin, en kyllä ole varma mutta melko varmasti muistan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä mulla oli muutama viikko vuokralla 90 luvulla leveä renkainen vaimennettu pyörä, joka oli perinteiseen pyörään verrattuna erittäin vakaa ja hyvä ajaa... oletan sellaisen olevan läskirengas pyörä... voihan se olla jotain muutakin, enää on muistissa harmaa kuva tapahtumasta, jos en ihan väärin muista se oli scott merkkinen, jossain lomakohteessa, mutta kuten sanoin voi olla että muistan väärinkin... tosin kaverini harrasti enemmänkin pyöräilyä, hän taisi kyllä mainita että se olisi fat bike.
en muista tarkemmin, ei voi olla 2005 vuonna kun en silloin ajanut kuin jollain tunturilla, oli oma kunnes vaihdoin sen johonkin naisten pyörään, annoin sen kaverille kun muutimme vaimon kanssa thaimaahan.Juu on niitä pyöriä ollut olemassa jo 1990 luvulla mutta niiden nimi oli sandbike, ainakin tekoäly niin kertoo, voi olla että oli kyse tallaisestä sitten... niitä kehiteltiin paljon hiekka aavikolla ajoon, jossa leveistä renkaista on hyötyä, muuten Santtu on täysin oikeassa...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"When I do good, I feel good. When I do bad, I feel bad. That's my religion"
-Abraha Lincoln-
On syyt ja on seuraukset. Se on karman laki ja se on myös fysiikan laki. Syyn ja seurauksen lakia ei voi paeta kukaan eikä mikään.
Buddhalaisuus ei ole syynä karmaan, vaan buddhalaisuus vain tutkiskelee asioita ja kertoo miten karma toimii. Pahoja tekojaan ei voi paeta vähättelemällä tai valehtelemalla itselleen ettei niitä ole tapahtunut.
Sekään ei auta asiaa, että koettaa laittaa kaiken aina toisten syyksi. Hyökkäys on puolustuksen tukipylväs mutta se joka lyö takaisin, aloittaa tappelun.
Jos hän lyökin kovempaa takaisin, sitä sanotaan hätävarjelun liioitteluksi mutta todellisuudessa olet siinä kohtaan saanut turpiisi, joten kikkelis kokkelis, mitäs läksit?
Ihmisillä on tapana katua joitakin tekemisiään, mutta kaikkein eniten ihmiset katuu kuolinvuoteellaan asioita, jotka jättivät tekemättä.
Niiden ei tarvitse olla isoja asioita, vaan se voi olla vaikkapa vain sitä, että jäi sanomatta kiitos tai jokin muu kaunis pieni sana tilanteessa, jossa sillä olisi ollut suuri merkitys.
Tai sitä ettei ole ylpeytensä vuoksi osoittanut olevansa kiitollinen, silloin kun siihen olisi ollut syytä. Et ole antanut positiivista palautetta hänelle, joka on auttanut sinua ja välittänyt sinusta, kenties jopa pelastanut sinut.
Martin Luther King: "Pahinta ei ole pahojen ihmisten pahuus, vaan hyvien ihmisten hiljaisuus"
Itse olen tehnyt paljon paljon virheitä ja millään mittapuulla en ole tehnyt täydellistä suoritusta missään asiassa. Osa virheistä johtunut impulsiivisuudesta, osa peloista ja loput siitä kun ei ole osannut tehdä muuta, eli tyhmyydestä.
Vastapainoksi on myös onnistumisia ja hyviä tekoja. Jotkut huonot ratkaisut ovat tuntuneet hyviltä siinä tilanteessa kun ne on tehty, mutta vasta myöhemmin ne on osoittautuneet huonoiksi.
Tasoittavilla ei voi huijata karmaa. Krapula tulee, vaikka sinä määräisit päivän. Siinäkin on kyse syystä ja seurauksesta.
Vaikka sinä Possondeerus vaikutat kuvittelevan olevasi yli-ihminen, joka viekkaudellaan ja viisaudellaan asettuu muiden yläpuolelle, niin anna kun kerron sinulle salaisuuden: -Sinä et ole.
Vaimosi ja kaikki sinut tuntevat ihmiset tietää, millainen satusetä sinä olet, ja vaikka vaimosi ei sanoisikaan sinulle (tai uskaltaisi sanoa) aina että älä viitsi höpöttää, niin hän tarkoittaa sitä joka kerta kun avaat suusi.
Siksi hän ei asu enää kanssasi samassa osoitteessa. Kukaan ei jaksa kuunnella tuota loputonta paskapuhetta.
Veikkaan että ne koiratkin ovat ikionnellisia päästessään uuteen kotiin, ellei niitä sitten viety lopetettavaksi todellisuudessa.
2010, filosofisella tuulella paetessaan karmaa viskilasin äärellä. Tänään jää aamulenkki väliin, mutta huomenna on uusi päivä!
PS: Chiang Mai on hieno provinssi. Suosittelen käymään joskus!Sinä 2010 näytät ymmärtävän asian, mutta miksi et noudata näitä hienoa neuvoja itse, siis teoriassakaan saat käytännössä, mutta näytät unohtaa nuo ohjeet elämässäsi totaalisesti, erityisesti ihmettelen tarvettasi keksiä valheita toistuvasti joka asiaan, milloin vaimostani, lapsistani, siskostani... ja niitä on tuhansia, kerroit että tunnet ex-vaimoni, et tunne koska hän oli todellisuudessa sisareni, näitä hullun hommia sinulta on tullut pilvin pimein... ja näyttää tulevan jatkuvasti lisää... kuten aikaisemmin totesin jokaisen sateenkaaren päässä ei ole kultaa, vaan se voi ja yleensä onkin jotain ihan muuta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä 2010 näytät ymmärtävän asian, mutta miksi et noudata näitä hienoa neuvoja itse, siis teoriassakaan saat käytännössä, mutta näytät unohtaa nuo ohjeet elämässäsi totaalisesti, erityisesti ihmettelen tarvettasi keksiä valheita toistuvasti joka asiaan, milloin vaimostani, lapsistani, siskostani... ja niitä on tuhansia, kerroit että tunnet ex-vaimoni, et tunne koska hän oli todellisuudessa sisareni, näitä hullun hommia sinulta on tullut pilvin pimein... ja näyttää tulevan jatkuvasti lisää... kuten aikaisemmin totesin jokaisen sateenkaaren päässä ei ole kultaa, vaan se voi ja yleensä onkin jotain ihan muuta.
Enkä minä rakas 2010 kuvittele olevani yli-ihminen millään muotoa, tosin tässä porukassa se on kyllä helposti mieleen tuleva asia, sinä 2010 valehtelet toistuvasti, keksit satuja milloin mistäkin , laffila aijaillee kattiloita, yrittäkään nyt edes hetken ajatella aivoillanne jos niitä edes on, siis on helppo kuvitella olevan yli-ihminen, en kuvittele.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enkä minä rakas 2010 kuvittele olevani yli-ihminen millään muotoa, tosin tässä porukassa se on kyllä helposti mieleen tuleva asia, sinä 2010 valehtelet toistuvasti, keksit satuja milloin mistäkin , laffila aijaillee kattiloita, yrittäkään nyt edes hetken ajatella aivoillanne jos niitä edes on, siis on helppo kuvitella olevan yli-ihminen, en kuvittele.
Tuohon harhaluuloon kannattaa kanssa kommentoida muutamalla sanalla kuvitelmasi siitä että olen Senssu, se tuli selkeästi todistettua että en, ja niin olen täällä toistuvasti todennut, kun olet noin harhaluuloinen paljonko sinulla 2010 on muita harhaluuloja, lähinnä itsestäsi, minulla on nyt aikaa kirjoitella, koko päivä on satanut ja huomenna näyttää samoin, en lähde sateeseen polkemaan, autolla käymme kaupassa... jos jotain huomenna tarvitsemme.
Sinä jauhoit tuota teoriaasi vuosia, milloin oli kyse kaksoispersoonasta, milloin skitsofreniasta, vaikka tuollainen ei edes kuulu kumpaakaan sairauteen, alkoholismista jauhat toistuvasti vaikka en juurikaan dokaa, en ainakaan siinä mitassa mitä sinä...
Eikö sinua yhtään hävetä että jokainen väittämäsi on pidemmän päälle todistettu sinun keksimäksi valheeksi, jolla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa.
Muuten pieni vinkki minulla on erittäin hyvä muista varsinkin valokuva... tosin iästä johtuen valokuvat alkavat haalentua, mutta se on ihan normaalia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuohon harhaluuloon kannattaa kanssa kommentoida muutamalla sanalla kuvitelmasi siitä että olen Senssu, se tuli selkeästi todistettua että en, ja niin olen täällä toistuvasti todennut, kun olet noin harhaluuloinen paljonko sinulla 2010 on muita harhaluuloja, lähinnä itsestäsi, minulla on nyt aikaa kirjoitella, koko päivä on satanut ja huomenna näyttää samoin, en lähde sateeseen polkemaan, autolla käymme kaupassa... jos jotain huomenna tarvitsemme.
Sinä jauhoit tuota teoriaasi vuosia, milloin oli kyse kaksoispersoonasta, milloin skitsofreniasta, vaikka tuollainen ei edes kuulu kumpaakaan sairauteen, alkoholismista jauhat toistuvasti vaikka en juurikaan dokaa, en ainakaan siinä mitassa mitä sinä...
Eikö sinua yhtään hävetä että jokainen väittämäsi on pidemmän päälle todistettu sinun keksimäksi valheeksi, jolla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa.
Muuten pieni vinkki minulla on erittäin hyvä muista varsinkin valokuva... tosin iästä johtuen valokuvat alkavat haalentua, mutta se on ihan normaalia.Miten tuli todistettua ettet ole senssu??
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No kyllä mulla oli muutama viikko vuokralla 90 luvulla leveä renkainen vaimennettu pyörä, joka oli perinteiseen pyörään verrattuna erittäin vakaa ja hyvä ajaa... oletan sellaisen olevan läskirengas pyörä... voihan se olla jotain muutakin, enää on muistissa harmaa kuva tapahtumasta, jos en ihan väärin muista se oli scott merkkinen, jossain lomakohteessa, mutta kuten sanoin voi olla että muistan väärinkin... tosin kaverini harrasti enemmänkin pyöräilyä, hän taisi kyllä mainita että se olisi fat bike.
en muista tarkemmin, ei voi olla 2005 vuonna kun en silloin ajanut kuin jollain tunturilla, oli oma kunnes vaihdoin sen johonkin naisten pyörään, annoin sen kaverille kun muutimme vaimon kanssa thaimaahan.Googlailin tuota pyörää, se on todennäköisesti ollut 90 luvun MTB pyörä leveillä renkailla, netistä löytyy kymmeniä vastaavia... asia oli tässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ollaan muuten samaa mieltä 2010 edes jostakin, karmasta, 2010 kuvitellee sen olevan buddhalaisuudesta johtuva, minä en moiseen usko, mutta uskon karmaan, tässä tapauksessa kyseessä on maailmankaikkeus, joten on turha kerätä itselleen painolastia tulevaisuuteen, kun kuitenkin viime kädessä asiat käydään läpi nahkurin orsilla joku päivä... se jos juttusi johtuu kuten epäilen mielisairaudesta etkä osaa muuta, sille ei voi kukaan mitään... sairas ihminen on sairas.
Mitä tarkoitat tällä: "kun kuitenkin viime kädessä asiat käydään läpi nahkurin orsilla joku päivä" - sitäkö että jotkut joutuvat helvettiin ja jotkut pääsevät taivaaseen?
Karmasta lyhyesti.
Karma on käsite, joka tulee sanskritin sanasta, ja se tarkoittaa "teko" tai "toiminta". Buddhalaisuudessa karmalla tarkoitetaan kaikkia tarkoituksellisia tekoja – ajatuksia, sanoja ja fyysisiä tekoja – ja niiden seurauksia. Toisin sanoen, ihan kuten luonnonlait yleensä toimivat, jokainen tietoisuudella toteutettu teko edistää tietynlaista vaikutusketjua, joka määrittää yksilön kokemuksia tässä ja mahdollisesti tulevissa elämänmuodoissa.
Buddhalaisessa maailmankuvassa karma ei ole ennalta määrätty kohtalo, vaan jatkuva lainalaisuuden virta, jossa oma päätöksentekomme vaikuttaa elämänlaatuun. Buddha opetti, että mielen tila tekohetkellä (esimerkiksi myötätunto, viha tai tiedostamaton ajattelu) on olennainen tekijä karmallisten vaikutusten muodostumisessa. Näin ollen positiiviset, myötätuntoiset teot tuottavat yleensä "hyvää karmaa", joka voi edesauttaa myönteisiä kokemuksia tulevaisuudessa, kun taas negatiiviset teot tuottavat epäedullisia seurauksia. Tämä näkökulma rohkaisee henkilökohtaiseen vastuuseen ja jatkuvaan itsetutkiskeluun, sillä kukin voi omilla teoillaan vaikuttaa tulevaan olemassaoloonsa.
Karma liittyy läheisesti myös buddhalaisuuden käsitteeseen samsara eli kärsimyksen kiertokulku. Buddha opetti, että kärsimys syntyy halun, tunnottomuuden ja virheellisten käsitysten seurauksena – ilmiöitä, jotka kietoutuvat tiiviisti karmalliseen lakiin. Vapautuminen tästä syklistä, eli kärsimyksen lopettaminen, tapahtuu noudattamalla Jalon Neljää Totuutta sekä Jaloa Kahdeksanosaista Polkua. Näin karmalliset seuraukset lopulta hälvenevät, kun yksilö saavuttaa valaistumisen tilan, jossa karman voima ei enää vaikuta elämän kulkuun.
Yhteenvetona karma buddhalaisuudessa on enemmän kuin vain yksittäisten tekojen summa; se on jatkuva prosessi, joka korostaa ajatuksen, sanan ja teon eettistä merkitystä. Se muistuttaa, että elämämme ei ole sattumanvaraista, vaan jokaisella hetkellä meillä on mahdollisuus valita tietoinen ja myötätuntoinen toiminta, joka voi lopulta johtaa vapautumiseen kärsimyksestä ja saavuttaa syvemmän ymmärryksen olemassaolosta.
Jos tunnet halua syventyä edelleen asiaan, mielenkiintoista saattaa olla tutkia, kuinka eri buddhalaisuuden suuntaukset – kuten Theravada, Mahayana ja Vajrayana – tulkitsevat karman toimintaa hieman eri näkökulmista ja miten nämä käytännöt näkyvät arjessa ja meditaatioharjoituksissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"When I do good, I feel good. When I do bad, I feel bad. That's my religion"
-Abraha Lincoln-
On syyt ja on seuraukset. Se on karman laki ja se on myös fysiikan laki. Syyn ja seurauksen lakia ei voi paeta kukaan eikä mikään.
Buddhalaisuus ei ole syynä karmaan, vaan buddhalaisuus vain tutkiskelee asioita ja kertoo miten karma toimii. Pahoja tekojaan ei voi paeta vähättelemällä tai valehtelemalla itselleen ettei niitä ole tapahtunut.
Sekään ei auta asiaa, että koettaa laittaa kaiken aina toisten syyksi. Hyökkäys on puolustuksen tukipylväs mutta se joka lyö takaisin, aloittaa tappelun.
Jos hän lyökin kovempaa takaisin, sitä sanotaan hätävarjelun liioitteluksi mutta todellisuudessa olet siinä kohtaan saanut turpiisi, joten kikkelis kokkelis, mitäs läksit?
Ihmisillä on tapana katua joitakin tekemisiään, mutta kaikkein eniten ihmiset katuu kuolinvuoteellaan asioita, jotka jättivät tekemättä.
Niiden ei tarvitse olla isoja asioita, vaan se voi olla vaikkapa vain sitä, että jäi sanomatta kiitos tai jokin muu kaunis pieni sana tilanteessa, jossa sillä olisi ollut suuri merkitys.
Tai sitä ettei ole ylpeytensä vuoksi osoittanut olevansa kiitollinen, silloin kun siihen olisi ollut syytä. Et ole antanut positiivista palautetta hänelle, joka on auttanut sinua ja välittänyt sinusta, kenties jopa pelastanut sinut.
Martin Luther King: "Pahinta ei ole pahojen ihmisten pahuus, vaan hyvien ihmisten hiljaisuus"
Itse olen tehnyt paljon paljon virheitä ja millään mittapuulla en ole tehnyt täydellistä suoritusta missään asiassa. Osa virheistä johtunut impulsiivisuudesta, osa peloista ja loput siitä kun ei ole osannut tehdä muuta, eli tyhmyydestä.
Vastapainoksi on myös onnistumisia ja hyviä tekoja. Jotkut huonot ratkaisut ovat tuntuneet hyviltä siinä tilanteessa kun ne on tehty, mutta vasta myöhemmin ne on osoittautuneet huonoiksi.
Tasoittavilla ei voi huijata karmaa. Krapula tulee, vaikka sinä määräisit päivän. Siinäkin on kyse syystä ja seurauksesta.
Vaikka sinä Possondeerus vaikutat kuvittelevan olevasi yli-ihminen, joka viekkaudellaan ja viisaudellaan asettuu muiden yläpuolelle, niin anna kun kerron sinulle salaisuuden: -Sinä et ole.
Vaimosi ja kaikki sinut tuntevat ihmiset tietää, millainen satusetä sinä olet, ja vaikka vaimosi ei sanoisikaan sinulle (tai uskaltaisi sanoa) aina että älä viitsi höpöttää, niin hän tarkoittaa sitä joka kerta kun avaat suusi.
Siksi hän ei asu enää kanssasi samassa osoitteessa. Kukaan ei jaksa kuunnella tuota loputonta paskapuhetta.
Veikkaan että ne koiratkin ovat ikionnellisia päästessään uuteen kotiin, ellei niitä sitten viety lopetettavaksi todellisuudessa.
2010, filosofisella tuulella paetessaan karmaa viskilasin äärellä. Tänään jää aamulenkki väliin, mutta huomenna on uusi päivä!
PS: Chiang Mai on hieno provinssi. Suosittelen käymään joskus!Mielenkiintoisia ajatuksia herättäviä ajatuksia sinulta Kymppi, kiitos,
Ajatus “hyökkäys on puolustuksen tukipylväs, mutta se joka lyö takaisin, aloittaa tappelun” herättää mielenkiintoisia strategisia ja filosofisia pohdintoja. Ensimmäisessä osassa ilmaistaan, että aktiivinen, ennakoiva hyökkäys voi olla olennainen osa vahvaa puolustusta. Toisin sanoen, sen sijaan mitä vain reagoida tilanteeseen, on usein hyödyllistä ottaa ohjat käsiin ennen kuin vastustaja ehtii määrätä tilanteen kulkua. Tämä näkökulma näkyy monissa sotilasstrategioissa ja jopa arjen haasteissa: ennakoiva, harkittu toiminta voi estää uhkien eskaloitumisen.
Toisaalta toinen osa varoittaa, että jos vastatoimena lyödään takaisin—eli reagoidaan liikaa aggressiivisesti—tilanne saattaa muuttua alun perin puolustuksellisesta pureutumisesta varsin aktiiviseksi riidaksi tai konfliktiksi. Tämä kertoo siitä, että vastahyökkäys voi helposti käynnistää oman kierteen väkivallalle, jossa puolustuksen ja hyökkäyksen raja hämärtyy. Käytännössä tämä muistuttaa meitä siitä, että tasapaino aggressiivisuuden ja hillityn itsepuolustuksen välillä on herkkä ja vaatii tarkkaa harkintaa.
Tällainen ajatus voi inspiroida pohtimaan, missä tilanteissa ennakoiva toiminta auttaa suojelemaan itseään tai omia arvoja, ja milloin reaktiivinen väkivaltainen vastatoimi johtaa tarpeettomaan eskalointiin. Tämä tasapainoilun vaikeus näkyy niin sotilaallisessa strategiassa, liiketoiminnassa kuin henkilökohtaisessa konfliktinratkaisussakin.
Entä miten tämä yleistyy muissakin elämänalueissa? Voimme laajentaa keskustelua esimerkiksi siitä, miten reaktiivisuus suhteessa omaan kasvuun ja ihmissuhteisiin usein eskaloi pienet erimielisyydet suuremmiksi konflikteiksi, kun taas ennakoiva, rakentava ote voi ehkäistä tilannetta pahenemasta. Tämä avaa mielenkiintoisen näkökulman siihen, miten lähestymme niin henkilökohtaisia kuin yhteiskunnallisia haasteita. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä tarkoitat tällä: "kun kuitenkin viime kädessä asiat käydään läpi nahkurin orsilla joku päivä" - sitäkö että jotkut joutuvat helvettiin ja jotkut pääsevät taivaaseen?
Karmasta lyhyesti.
Karma on käsite, joka tulee sanskritin sanasta, ja se tarkoittaa "teko" tai "toiminta". Buddhalaisuudessa karmalla tarkoitetaan kaikkia tarkoituksellisia tekoja – ajatuksia, sanoja ja fyysisiä tekoja – ja niiden seurauksia. Toisin sanoen, ihan kuten luonnonlait yleensä toimivat, jokainen tietoisuudella toteutettu teko edistää tietynlaista vaikutusketjua, joka määrittää yksilön kokemuksia tässä ja mahdollisesti tulevissa elämänmuodoissa.
Buddhalaisessa maailmankuvassa karma ei ole ennalta määrätty kohtalo, vaan jatkuva lainalaisuuden virta, jossa oma päätöksentekomme vaikuttaa elämänlaatuun. Buddha opetti, että mielen tila tekohetkellä (esimerkiksi myötätunto, viha tai tiedostamaton ajattelu) on olennainen tekijä karmallisten vaikutusten muodostumisessa. Näin ollen positiiviset, myötätuntoiset teot tuottavat yleensä "hyvää karmaa", joka voi edesauttaa myönteisiä kokemuksia tulevaisuudessa, kun taas negatiiviset teot tuottavat epäedullisia seurauksia. Tämä näkökulma rohkaisee henkilökohtaiseen vastuuseen ja jatkuvaan itsetutkiskeluun, sillä kukin voi omilla teoillaan vaikuttaa tulevaan olemassaoloonsa.
Karma liittyy läheisesti myös buddhalaisuuden käsitteeseen samsara eli kärsimyksen kiertokulku. Buddha opetti, että kärsimys syntyy halun, tunnottomuuden ja virheellisten käsitysten seurauksena – ilmiöitä, jotka kietoutuvat tiiviisti karmalliseen lakiin. Vapautuminen tästä syklistä, eli kärsimyksen lopettaminen, tapahtuu noudattamalla Jalon Neljää Totuutta sekä Jaloa Kahdeksanosaista Polkua. Näin karmalliset seuraukset lopulta hälvenevät, kun yksilö saavuttaa valaistumisen tilan, jossa karman voima ei enää vaikuta elämän kulkuun.
Yhteenvetona karma buddhalaisuudessa on enemmän kuin vain yksittäisten tekojen summa; se on jatkuva prosessi, joka korostaa ajatuksen, sanan ja teon eettistä merkitystä. Se muistuttaa, että elämämme ei ole sattumanvaraista, vaan jokaisella hetkellä meillä on mahdollisuus valita tietoinen ja myötätuntoinen toiminta, joka voi lopulta johtaa vapautumiseen kärsimyksestä ja saavuttaa syvemmän ymmärryksen olemassaolosta.
Jos tunnet halua syventyä edelleen asiaan, mielenkiintoista saattaa olla tutkia, kuinka eri buddhalaisuuden suuntaukset – kuten Theravada, Mahayana ja Vajrayana – tulkitsevat karman toimintaa hieman eri näkökulmista ja miten nämä käytännöt näkyvät arjessa ja meditaatioharjoituksissa.Näissä valtauskonnoissa on sellainen isohko ongelma, että ne on luotu pääosin tyhmempien kurissapitoon, en usko sen enempää helvettiin kuin taivaaseen, enkä saatanaan tai jumalaankaan sen paremmin, mutta uskon energiaan, joita on olemassa hyvää ja pahaa, ihmisen teot vaikuttavat siihen kumpaan ryhmään ihminen kuuluu, tekojensa pohjalta...
Tämä energia pitää, pitää balanssissa tämä on itseasiassa karma, energian tasapaino...
Jostain sairauden seurauksena tämä tasapaino voi järkkyä, voi olla kyse aivojen dopamiinituotannosta, tai muusta aivokemiasta, joka aiheuttaa vaikkapa harhaiset ajatukset, johtavat elämän / tunteiden väärentymään, ilman että kohde edes ymmärtää toimivansa väärin.
Eli kyse on Jin ja Jan välisestä suhteesta, universumi eli maailmankaikkeus pitää tämän balanssin yllä pidemmällä tähtäimellä, yhtä vahvoina...
Nuo uskonnot on mielestäni kaikki huu haata, ja harvoin tapaa tervettä fanaattisesti johonkin uskovaa, yleensä taustalla on jokin mielenterveysongelma...
En tiedä miten tuo nahkuri kuuluu asiaan, mutta se on vanha suomessa käytetty kansanuskomus. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näissä valtauskonnoissa on sellainen isohko ongelma, että ne on luotu pääosin tyhmempien kurissapitoon, en usko sen enempää helvettiin kuin taivaaseen, enkä saatanaan tai jumalaankaan sen paremmin, mutta uskon energiaan, joita on olemassa hyvää ja pahaa, ihmisen teot vaikuttavat siihen kumpaan ryhmään ihminen kuuluu, tekojensa pohjalta...
Tämä energia pitää, pitää balanssissa tämä on itseasiassa karma, energian tasapaino...
Jostain sairauden seurauksena tämä tasapaino voi järkkyä, voi olla kyse aivojen dopamiinituotannosta, tai muusta aivokemiasta, joka aiheuttaa vaikkapa harhaiset ajatukset, johtavat elämän / tunteiden väärentymään, ilman että kohde edes ymmärtää toimivansa väärin.
Eli kyse on Jin ja Jan välisestä suhteesta, universumi eli maailmankaikkeus pitää tämän balanssin yllä pidemmällä tähtäimellä, yhtä vahvoina...
Nuo uskonnot on mielestäni kaikki huu haata, ja harvoin tapaa tervettä fanaattisesti johonkin uskovaa, yleensä taustalla on jokin mielenterveysongelma...
En tiedä miten tuo nahkuri kuuluu asiaan, mutta se on vanha suomessa käytetty kansanuskomus.Mielenkiintoista, kiitos.
"Nuo uskonnot on mielestäni kaikki huu haata, ja harvoin tapaa tervettä fanaattisesti johonkin uskovaa, yleensä taustalla on jokin mielenterveysongelma..."
Kertoisitko vielä, että onko sinun mielestäsi buddhalaisuus uskonto ja miksi et siihen paremmin tutustunut, vaikka 10 vuotta Thaimaassa asuit?
Niin... ja oletko huomannut, että jonkin uskonnon uskovan, uskon taustalla, olisi jokin mielenterveysongelma, useammin kuin jonkin muun? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mielenkiintoista, kiitos.
"Nuo uskonnot on mielestäni kaikki huu haata, ja harvoin tapaa tervettä fanaattisesti johonkin uskovaa, yleensä taustalla on jokin mielenterveysongelma..."
Kertoisitko vielä, että onko sinun mielestäsi buddhalaisuus uskonto ja miksi et siihen paremmin tutustunut, vaikka 10 vuotta Thaimaassa asuit?
Niin... ja oletko huomannut, että jonkin uskonnon uskovan, uskon taustalla, olisi jokin mielenterveysongelma, useammin kuin jonkin muun?Minua ei kiinnosta mikään uskonto, ne on vain uskomusjärjestelmiä jolla valtaa pitävä populaatio hallitsee alaisiaan, oli sitten kyseessä mikä tahansa uskonto, ne ovat vain olleet sotien sytykkeitä, siksi pysyn niistä kaukana... Ennemmin uskon vaikka pastafarsimiin, https://yle.fi/aihe/a/20-153933
Ei mielenterveys ongelmat suoranaisesti liity uskontoihin, mutta ihmiset jotka uskovat fanaattisesti johonkin, sairastavat lähes varmasti jotain mielenterveyden häiriötä.
Mutta en tuomitse ihmisiä jotka uskovat, se saattaa olla ainoa tapa pärjätä edes jotenkin elämässään, kunhan pitävät uskonsa omana tietonaan, näinhän ei useasti asiassa ole, vaan ruvetaan apostoliksi, uskon suuntauksella ei ole mitään merkitystä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minua ei kiinnosta mikään uskonto, ne on vain uskomusjärjestelmiä jolla valtaa pitävä populaatio hallitsee alaisiaan, oli sitten kyseessä mikä tahansa uskonto, ne ovat vain olleet sotien sytykkeitä, siksi pysyn niistä kaukana... Ennemmin uskon vaikka pastafarsimiin, https://yle.fi/aihe/a/20-153933
Ei mielenterveys ongelmat suoranaisesti liity uskontoihin, mutta ihmiset jotka uskovat fanaattisesti johonkin, sairastavat lähes varmasti jotain mielenterveyden häiriötä.
Mutta en tuomitse ihmisiä jotka uskovat, se saattaa olla ainoa tapa pärjätä edes jotenkin elämässään, kunhan pitävät uskonsa omana tietonaan, näinhän ei useasti asiassa ole, vaan ruvetaan apostoliksi, uskon suuntauksella ei ole mitään merkitystä.Olemisen sietämätön keveys, liittyy ilmeisesti tuohon energiaan joka luo ajankäsitteen ja minuuden, tämä on todennäköisesti osa kvanttifysiikkaa jota tunnetaan vielä varsin huonosti, kun tämä suuntaus huomioidaan, kaikki uskomukset ovat merkityksettömiä, niillä on ainoastaan kulttuurihistoriallista arvoa, tähän sarjaan kuuluvat buddhismi, monoteistiset uskomukset, yms.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minua ei kiinnosta mikään uskonto, ne on vain uskomusjärjestelmiä jolla valtaa pitävä populaatio hallitsee alaisiaan, oli sitten kyseessä mikä tahansa uskonto, ne ovat vain olleet sotien sytykkeitä, siksi pysyn niistä kaukana... Ennemmin uskon vaikka pastafarsimiin, https://yle.fi/aihe/a/20-153933
Ei mielenterveys ongelmat suoranaisesti liity uskontoihin, mutta ihmiset jotka uskovat fanaattisesti johonkin, sairastavat lähes varmasti jotain mielenterveyden häiriötä.
Mutta en tuomitse ihmisiä jotka uskovat, se saattaa olla ainoa tapa pärjätä edes jotenkin elämässään, kunhan pitävät uskonsa omana tietonaan, näinhän ei useasti asiassa ole, vaan ruvetaan apostoliksi, uskon suuntauksella ei ole mitään merkitystä.Taas Pasanen kirjoitusvirheineen, uskoo pastafarsimiin! Kas kun ei ikiaikaiseen Possoon!
- Anonyymi
Hauska kertomus Esson baarin nurkkapöytäkeskusteluista. Savon pattayalaiset ovat näköjään valtuuttaneet netyivastaavaksi.
Yksikään teistä ei ole koskaan käynyt Thaimaassa, koska kelan tuilla elävillä ei ole siihen mahdollisuutta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas Pasanen kirjoitusvirheineen, uskoo pastafarsimiin! Kas kun ei ikiaikaiseen Possoon!
Hienoa sait taas tyydytettyä tarpeesi päivittäiseen possotteluun.
- Anonyymi
Voisitko tarkentaa 2010 seuraavaa kirjoitustasi mutta älä mutuile?
Kiusaamassa kielitaidottomia vähävaraisia perheitä heidän nurkissaan, kuten Senssun ajatus kulkee.
Vähävaraisten kielitaidottomien tavallisten ihmisten kiusaamiselle ilman kutsua ja vasten heidän tahtoaan on laissa terminsä; -Kotirauhan rikkominen. Tirkistely ja stalkkaaminen on myös sopivia termejä.- Anonyymi
Kun olet noin laintietoinen kerrot varmasti missä menee raja yksityiselämää suojaavan tiedon levittäminen ja kunnianloukkauksen raja, ja milloin siitä on odotettavissa tuomio palstakirjoituksista.
- Anonyymi
Pointtini oli tuossa vain se että ei mennä esiintymään paikallisten pariin jonakin siirtomaaherrana, vaan ollaan vain nöyrää poikaa.
Lähtökohtaisesti jos saavut tyttöystäväsi suvun pariin ensimmäistä kertaa 35 000 euron autolla ja olet valkoihoinen kalju, päätä pidempi kuin kukaan heistä...
...niin saat hetken aikaa tehdä nöyrää työtä, kertoa kuka olet, ennenkuin he tietävät että pitääkö sinusta tehdä sianrehua vai onko sinusta jotakin iloa tyttärelle.
Poikaystävä sentään on jo tyttären hyväksynnän saanut, eli hän on etulyöntiasemassa verrattuna turistiin, joka pölähtää kylille kenenkään pyytämättä.
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pointtini oli tuossa vain se että ei mennä esiintymään paikallisten pariin jonakin siirtomaaherrana, vaan ollaan vain nöyrää poikaa.
Lähtökohtaisesti jos saavut tyttöystäväsi suvun pariin ensimmäistä kertaa 35 000 euron autolla ja olet valkoihoinen kalju, päätä pidempi kuin kukaan heistä...
...niin saat hetken aikaa tehdä nöyrää työtä, kertoa kuka olet, ennenkuin he tietävät että pitääkö sinusta tehdä sianrehua vai onko sinusta jotakin iloa tyttärelle.
Poikaystävä sentään on jo tyttären hyväksynnän saanut, eli hän on etulyöntiasemassa verrattuna turistiin, joka pölähtää kylille kenenkään pyytämättä.
2010Vain ja vain.
Sun pointtis on varsin heiluvaisia.
Nyt olisi mielenkiintoista verrata että kun ulkolainen turisti tulee vastaavasti SUOMEEN niin mikä suomessa on sitä epä-aitoa suomea (Joku joulupukin napapiirin pajakylä varmasti sitä "epä-aitoa" suomea jossa kävijöistä +90%:a ulkolaisia turisteja) ja mikä olisis sitä aitoa Suomea joka turistin pitäisi kokea?
Milestäni hyvinkin mielenkiintoinen vertailu myös näinpäin.- Anonyymi
Täällähän on varsin älyllistä keskustelua meneillään, kun jättää Posson pakinat omaan arvoonsa. Hillottomalla possolla ei ole pienintäkään käsitystä buddhalaisuudesta.
Tuota Santun kysymystä juuri mietin myös jo eilen, että mikä Suomessa on sitä aitoa Suomea.
Venäjän tai Ruotsin vallan aikaiset linnat ei kyllä Suomea paljoa edusta, eikä muutkaan sotiin liittyvät asiat.
Ehkä Porvoon puukaupunginosa edustaa tiettyä vaihetta historiassa, mutta on kovin rajallinen edustaakseen koko Suomen meininkiä.
Saaristo on upea, mutta se edustaa saaristolaiselämää eikä sillä ole mantereen puolen kanssa paljoakaan yhteistä. Saaristo pitää kokea omalla veneellä, jotta siitä saa kunnolla kiinni.
Vein vaimon ruotsinlaivalle 2017 ja sitä ennen hän oli ollut vain rotanhäntäveneiden kyydissä. Eipä siinäkään koon lisäksi paljoa ollut muuta ihmeteltävää. Laivan höyrysaunat ja buffetit kun löytyy Thaimaastakin.
Lappi kevättalvella on upea ja täysikuun aikaan kun moottorikelkalla siellä ajelee tuntureiden yli, niin tunnelma on ainutlaatuinen. Ne on sellaisia "kerran elämässä" juttuja että kaikki osuu yksiin.
Rovaniemen joulukylät ja jäälinnat ovat lapsille mukavaa turistishittiä ekalla kerralla, mutta sääntösuomessa ei saa myydä torilla edes terästettyä glögiä. Oslossa ja Tallinnassa saa, Ruotsista en tiedä.
Suomessa kaupunkien keskustat tekee kuolemaa jättiostareiden piirittäessä kaupunkia ja tilavuokrat on nousseet kipurajan yläpuolelle.
Yksi tuttava pitää Keski-Suomessa etnistä ravintolaa vaimonsa kanssa. Tilavuokra 100 euroa neliö ja hänen piti itse teetättää siihen lakinormit täyttävä ilmanvaihtoremontti muun remontoinnin ohella.
Torikahviloista on hyviä muistoja, mutta onko niissä mitään ihmeellistä ulkomaalaisille, joilla on kokemusta basaareista ja yömarkkinoista, kalamarkkinoista ja muista?
Kun tulin ekaa kertaa Nangrongiin, vaimo ja "kummitäti" vei minut ensimmäisenä päivänä Phanomrungin temppeleille, Chang Arenalle ja Chang moottoriradalle.
Suomessa vein vaimon kivikirkkoon, Porkkalaan rannikolle, ruotsinlaivalle, mökille ja saunaan. Eipä noissa missään ollut mitään mullistavaa. Torilla käytiin Mikkelissä syömässä pehmikset.
Siinäpä se oli Suomi.
2010 - Anonyymi
Aitoa suomea on -70 luvun keittiö lankavetimineen vuokrayksiössä suomi24 chiang maissa
- Anonyymi
No varmaan tuolla epäaidolla tarkoitetaan sitä että nimenomaan turisteille tehdään aktiviteettejä jotka muuten jäisivät tekemättä, Pattaya tästä on erinomainen esimerkki, jota ei olisi olemassa jos länsituristit eivät olisi sitä löytäneet, toki maailmassa on monta muutakin epäaitoa kohdetta, mutta pattayassa on se erilaista, että se on rakennettu todellisuudessa länkkärien masseilla, ja oppaiden peballa.
Mutta mikä olisi Suomessa sitä ”aitoa” Suomea turisteille joka ei olisi Turisteille tehtyä mutta kuitenkin olisi turistien mielestä kiinnostavaa ja kohtuullisen helpohkosti heidän saavutettavissaan?
- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Mutta mikä olisi Suomessa sitä ”aitoa” Suomea turisteille joka ei olisi Turisteille tehtyä mutta kuitenkin olisi turistien mielestä kiinnostavaa ja kohtuullisen helpohkosti heidän saavutettavissaan?
Vaikka kesä savusauna ranta ja on vene... Ei siinä muuta tarvita ... Monet ovat valmiita tuosta maksamaan, joka meille on arkipäivää.
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka kesä savusauna ranta ja on vene... Ei siinä muuta tarvita ... Monet ovat valmiita tuosta maksamaan, joka meille on arkipäivää.
Sauna (savusauna ehkä aavistuksen "eksoottinen" asia "aitoon suomeen", itse olen 50v. suomalinen ja kertaakaan elämässäni en savusaunassa ole ollut), ranta ja vene. Kuulostaa hyvin suomalaiselta kesältä
Mutta onko kuinka helposti perus turistin saavutettavissa ilman että on "turistille räätölöityä ja siten ei aitoa"?
Miten vaikkapa Löyly Helsinki (sauna, ravintola ja terassikompleksi Hernesaarenrannassa). On isoilta osin turistien varaan laskettu. Mutta tekeekö se Löylyn saunoista ja saunakokemuksesta jotenkin "ei aidot"?- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Mutta mikä olisi Suomessa sitä ”aitoa” Suomea turisteille joka ei olisi Turisteille tehtyä mutta kuitenkin olisi turistien mielestä kiinnostavaa ja kohtuullisen helpohkosti heidän saavutettavissaan?
Repoveden kansallispuisto.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Repoveden_kansallispuisto - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikka kesä savusauna ranta ja on vene... Ei siinä muuta tarvita ... Monet ovat valmiita tuosta maksamaan, joka meille on arkipäivää.
Milloinkas se meidän arkipäiväinen Pasanen on viimeksi ollut mökkirannassa savusaunomassa ja veneilemässä, kun se kerta on "meille" arkipäivää?
Minä kävin viimeksi savusaunassa 2005 Vihdissä golfturnauksen yhteydessä.
Sitä ennen yhden kerran, en muista missä. Anonyymi kirjoitti:
Repoveden kansallispuisto.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Repoveden_kansallispuistoKyllä, hienoja maisemia. Olen alueella ollut ajamassa:
https://aijaa.com/o1SR4W
(ja joo, kuvanottokohta on muutaman kilometrin itse kansallispuistoelueesta sivuussa).
Mutta kyseisille Repovedenkin reiteille lähtö vaatii kuitenkin pientä "uskallusta" jos et ole ikinä vastaavilla metsäreiteillä ollut. Ensikertalaisille oppaan kanssa varmasti parhaimmillaan.
Mutta Suomen luonnonpuistot varmasti ovat elämys aiheesta kiinnostuneille ulkolaisille (ja miksei kotimaisillekin) turisteille.
On varmasti aitoa Suomen luontoa, mutta onko sitten kuinka isolta osin "aitoa" suomalisten elinympäristöä verrattuna vaikka sitten lähellä olevan Kouvolan kaupungin lähiöihin?- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Mutta mikä olisi Suomessa sitä ”aitoa” Suomea turisteille joka ei olisi Turisteille tehtyä mutta kuitenkin olisi turistien mielestä kiinnostavaa ja kohtuullisen helpohkosti heidän saavutettavissaan?
Verlan puuhiomo ja pahvitehdas.
Verla liitettiin maailmanperintöluetteloon vuonna 1996. Verlan puuhiomo ja pahvitehdas sekä sitä ympäröivä asuinalue muodostavat erinomaisen ja poikkeuksellisen hyvin säilyneen esimerkin pienimuotoisesta maaseudun teollisuusasutuksesta. Se liittyy selluloosa-, paperi- ja kartonkituotannon kukoistukseen Pohjois-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa 1800-luvulla ja 1900-luvun alkupuolella, josta vain pieni osa on säilynyt näihin päiviin asti (kriteeri iv).
Puuhiomo ja pahvitehdas koneineen, Verlankoski ja voimalaitokset sekä niihin liittyvä asuinalue muodostavat visuaalisesti ja toiminnallisesti eheän kokonaisuuden. Kohde sisältää kaikki tuotantoon, asumiseen ja vapaa-ajan viettoon liittyvät kylän rakennukset, kosken, ympäröivät metsäalueet ja esihistoriallisen kalliomaalauksen. Tehdas sekä siihen liittyvät rakennukset, laitteisto ja maisema ovat säilyneet lähes ennallaan. Aitouden tuntua lisää se, että hiokkeen ja kartongin tuotantoon liittyvä koneisto on pysynyt alkuperäisessä paikassa.
https://www.museovirasto.fi/fi/tietoa-meista/kansainvalinen-toiminta/maailmanperintokohteet-suomessa#Verlanpuuhiomojapahvitehdas
https://www.verla.fi/fi/ Anonyymi kirjoitti:
Verlan puuhiomo ja pahvitehdas.
Verla liitettiin maailmanperintöluetteloon vuonna 1996. Verlan puuhiomo ja pahvitehdas sekä sitä ympäröivä asuinalue muodostavat erinomaisen ja poikkeuksellisen hyvin säilyneen esimerkin pienimuotoisesta maaseudun teollisuusasutuksesta. Se liittyy selluloosa-, paperi- ja kartonkituotannon kukoistukseen Pohjois-Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa 1800-luvulla ja 1900-luvun alkupuolella, josta vain pieni osa on säilynyt näihin päiviin asti (kriteeri iv).
Puuhiomo ja pahvitehdas koneineen, Verlankoski ja voimalaitokset sekä niihin liittyvä asuinalue muodostavat visuaalisesti ja toiminnallisesti eheän kokonaisuuden. Kohde sisältää kaikki tuotantoon, asumiseen ja vapaa-ajan viettoon liittyvät kylän rakennukset, kosken, ympäröivät metsäalueet ja esihistoriallisen kalliomaalauksen. Tehdas sekä siihen liittyvät rakennukset, laitteisto ja maisema ovat säilyneet lähes ennallaan. Aitouden tuntua lisää se, että hiokkeen ja kartongin tuotantoon liittyvä koneisto on pysynyt alkuperäisessä paikassa.
https://www.museovirasto.fi/fi/tietoa-meista/kansainvalinen-toiminta/maailmanperintokohteet-suomessa#Verlanpuuhiomojapahvitehdas
https://www.verla.fi/fi/Hieno kohde ja varmasti näkemisen arvoinen, mutta kertoo enemmän historisasta kuin nykypäivästä.
Voinee verrata johonkin Thaimaan linnan raunioihin yms.
Onko aitoa, on varmasti (paitsi että entisöitynä), onko nykypäivää, ei oikein.- Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Mutta mikä olisi Suomessa sitä ”aitoa” Suomea turisteille joka ei olisi Turisteille tehtyä mutta kuitenkin olisi turistien mielestä kiinnostavaa ja kohtuullisen helpohkosti heidän saavutettavissaan?
Justiinsta tulin takaisin Redin kauppakeskuksesta. Ihan aitoa Suomea, niin suomalaisille kuin turisteille, löytyy Tokmannit ja kaikki.
Suomesta on vaikea löytää mitään epä-aitoa, ehkä joulupukin kylä, mutta sielläkin duunarit ovat aika aidon oloisia suomalaisia. Tai ehkä sitä epäaidointa on oikeasti nämä "vanhat kaupungit", linnat joissa katot ovat romahtaneet ja lattiat kasvavat ruohoa jne...
Sama juttu se on maailmalla, kauppakeskukset, vesipuistot ja ravintolat, ovat ihan aitoa tavaraa.
Tuo jotenkin tuntuu keinotekoiselta jaolta että kaupalliseksi rakennettu ei olisi aitoa?
Esimerkiksi Bangkokissa olevat isot ostoskeskukset ovat mitä isoimmassa määrin kaupallisiksi rakennettuja kohteita mutta (silti) ovat iso osa nykypäivän keskiluokan/ylemmän keskiluokan Bangkokilaisten elämää teineistä vaareihin ja siltä väliltä.
Näitä ostoskeskuksia ei ole rakennettu todellakaan mitenkään turismin/turistien ympärille (vaikka heitäkin etenkin tietyissä ostoskeskuksissa on asiakaskunnasta jonkinlainen osuus).
Eli jotenkin outoa on jos joku sanoo että nuo isot ostoskeskukset eivät olisi osa nykypäivän "aitoa Thaimaata". Eivät sitä varmasti edusta jollekkin isanin riisipellon työntekijälle, mutta miljoonille Bangkokilaisille kylläkin.
No ovat yksi osa tuota käsitettä"aito thaimaa".- Anonyymi
"Tuo jotenkin tuntuu keinotekoiselta jaolta että kaupalliseksi rakennettu ei olisi aitoa?"
Mikä mahtaisi olla vähemmin keinotekoinen jako aidon ja epäaidon Thaimaan välillä? Anonyymi kirjoitti:
"Tuo jotenkin tuntuu keinotekoiselta jaolta että kaupalliseksi rakennettu ei olisi aitoa?"
Mikä mahtaisi olla vähemmin keinotekoinen jako aidon ja epäaidon Thaimaan välillä?Onko tuollainen joko ylipäätänsä tarpeellista tehdä ja millä lähtökohdilla selleinen ylipäätänsä tehtäisiin?
- Anonyymi
Minusta on aika hyvä tuo rakennettu suoraan turismintarpeisiin, mitä voidaan pitää epäaitona, mutta eihän maailman ole mustavalkoinen, kuten lahkolaiset luulevat, jos se vielä rahoitetaan pääosin ulkomailta tulleilla pääomilla, ollaan vielä epäaidommassa...
Minusta edes disneyn teemapuistot on vähemmän epäaitoja, kuin pattaya toki nämä ovat turistikohteita, ja mikä on epäaidon ja aidon turistikohteen ero, enpä tiedä.
Thaimaassa esim hua hin on paljon aidompi kohde kuin pattaya.
Bangkok on taas aitoa thaimaata, vaikka siellä on luxus tavarataloja, niiden todellinen asiakas kunta on pääosin muita kuin länkkäreitä, ja kun niitä on ainakin viisi isoa, siellä on myös paikallista kysyntää.. - Anonyymi
Juuri näin. Ja esim Bangkok on historiallisesti rikas kaupunki, jonka historiasta on tallella upeimmat temppelit, muurit, patsaat ja muuta struktuuria, jokilaivoja jne retusoituna alkuperäiseen loistoonsa.
On kelluvat markkinat, yöbasaarit satamat jne. Historiaa ja aitoutta riittää vaikkei koskaan poistuisi kaupunkialueelta.
Kun thaimaalainen on syntynyt kaupungissa ja kasvanut kaupungissa, on käynyt koulut kaupungissa ja on töissä kaupunkialueella, niin silloin on aito kaupunkilainen, eikä se thaimaalaisuus hänestä silti mihinkään katoa.
Ajat on muuttuneet ja ihmiset pääsee helposti liikkumaan halvalla maan sisäisesti, eikä enää Isanin pelloilla köyhinkään raada ympäri vuoden, vaan työt tehdään kausiluontoisesti joiden välissä on pitkiäkin vapaita.
Nuoret ihmiset eivät jää kotinurkkiinsa pyörimään tyhjän panttina toisten elätettäväksi, vaan lähtevät muualle töihin tai etsimään omaa onneaan. Kulttuuriin kuuluu seikkailijan luonne eikä maankaan vaihtaminen heitä hirvitä.
Maan vaihtaminen ei hirvittänyt niitäkään kolmeasataatuhatta kainuulaista nuorta miestä, jotka lähtivät Amerikkaan 1800- luvun loppupuolella ja 1900- luvun alussa, äitini isä mukaan lukien.
Hirvitti tai ei, niin se työttömyys ja elätiksi jääminen hirvitti enemmän. Thaimaalaisten kyky sopeutua uusiin oloihin on huippuluokkaa. Oli thaimaalainen sitten Suomessa tai Amerikassa, he pärjää aina.
"Aitoa Thaimaata" jota turistit pällistelee, sitä pällistelee paikallisetkin turistit ja ihan samoista syistä. Kamerat räpsyy ja koetaan historian siipien havinaa. https://ibb.co/fzt3xPX9
Näitä veistoksellisia vanhoja puutaloja ja temppeleitä ei alunperin ole rakennettu turisteille, mutta sittemmin ne on ehostettu palvelemaan turismia, joka on havaittu hyväksi elinkeinoksi.
Ei ne khmerit rakentaneet Phanomrungia tuhat vuotta sitten savolaiselle reissumiehelle kuvattavaksi ja ihmeteltäväksi, vaan se rakennettiin vesialtaaksi kuivakauden varalle korkealle, josta akvadukteja pitkin vesi laskettiin kuivuneeseen peltoon kuivan kauden yllättäessä.
Henkien lepyttelyn vuoksi altaaseen rakennettiin temppeleitä, jotka koristeltiin kunnioittamaan esi-isiä ja Theravada-buddhalaisuuden hahmoja.
Tekivät niin hienoa työtä, että sitä kelpaa ihmetellä vielä nyt tuhat vuotta myöhemminkin.
Thaimaa ei kitsastele merkittävien kulttuurikohteiden kunnossapidon rahoituksessa, vaan niihin laitetaan niin paljon resursseja kuin ne vaatii. Maakunnan kuvernööriltä tai keskushallinnolta kun tulee mahtikäsky, niin alkaa tapahtumaan.
"Mie laitoin hihat heilumaan", sanoi Arvi kun paidan pyykkinarulle ripusti.
2010 - Anonyymi
santtu_1975X kirjoitti:
Onko tuollainen joko ylipäätänsä tarpeellista tehdä ja millä lähtökohdilla selleinen ylipäätänsä tehtäisiin?
Hyvä kysymys, mitä vastaavat NumBalli ja Senssu (jotka todistetusti eivät ole yksi ja sama henkilö)?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minusta on aika hyvä tuo rakennettu suoraan turismintarpeisiin, mitä voidaan pitää epäaitona, mutta eihän maailman ole mustavalkoinen, kuten lahkolaiset luulevat, jos se vielä rahoitetaan pääosin ulkomailta tulleilla pääomilla, ollaan vielä epäaidommassa...
Minusta edes disneyn teemapuistot on vähemmän epäaitoja, kuin pattaya toki nämä ovat turistikohteita, ja mikä on epäaidon ja aidon turistikohteen ero, enpä tiedä.
Thaimaassa esim hua hin on paljon aidompi kohde kuin pattaya.
Bangkok on taas aitoa thaimaata, vaikka siellä on luxus tavarataloja, niiden todellinen asiakas kunta on pääosin muita kuin länkkäreitä, ja kun niitä on ainakin viisi isoa, siellä on myös paikallista kysyntää.."Thaimaassa esim hua hin on paljon aidompi kohde kuin pattaya."
Miksi, osaatko perustella? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minusta on aika hyvä tuo rakennettu suoraan turismintarpeisiin, mitä voidaan pitää epäaitona, mutta eihän maailman ole mustavalkoinen, kuten lahkolaiset luulevat, jos se vielä rahoitetaan pääosin ulkomailta tulleilla pääomilla, ollaan vielä epäaidommassa...
Minusta edes disneyn teemapuistot on vähemmän epäaitoja, kuin pattaya toki nämä ovat turistikohteita, ja mikä on epäaidon ja aidon turistikohteen ero, enpä tiedä.
Thaimaassa esim hua hin on paljon aidompi kohde kuin pattaya.
Bangkok on taas aitoa thaimaata, vaikka siellä on luxus tavarataloja, niiden todellinen asiakas kunta on pääosin muita kuin länkkäreitä, ja kun niitä on ainakin viisi isoa, siellä on myös paikallista kysyntää..Mikä tekee hua himistä aidomman kohteen kuin pattaya? Hevosenpaskat rannalla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä tekee hua himistä aidomman kohteen kuin pattaya? Hevosenpaskat rannalla?
Thaimaalaiset ovat pääasiassa kiinalaisten jälkeläisiä.
Kiinassa alettiin ensimmäisinä valjastaa, satuloida ja kengittää hevosia 3500 vuotta sitten.
Kiina. Luulöytöjen mukaan nykyihminen olisi tullut jo 67 000 vuotta sitten, eli jopa 35000 vuotta ennen kuin Eurooppaan. Kiinan historia ja kulttuuri ovat paljon pidempiä kuin Euroopan.
Nykyihmisten esi-isät olivat jo miljoona vuotta sitten levinneet Afrikasta Aasiaan. Eurooppaa kiusasi lukuisat jääkaudet.
Kiina kuuluu maailman vanhimpiin sivilisaatioihin, joissa on katkeamaton historia. Sen kirjalliset lähteet ulottuvat yli 3 500 vuotta ajassa taaksepäin. Riisinviljelyä Kiinassa on harjoitettu jo tuhansia vuosia mutta viljely kehitettiin Thaimaassa Khoratin ylängöillä. Varsinainen kiinalainen sivilisaatio arvioidaan kuitenkin tavallisesti vain noin 5 000 vuotta vanhaksi.
Vertauksen vuoksi Suomen historiaa koskevia kirjallisia lähteitä esiintyy vasta 1100–1300-luvuilla ja varsinaista Suomea ei ollut olemassakaan ennen vuotta 1918.
Voidaanko tässä valossa edes puhua "aidosta Suomesta"? Joukko erilaisia itämerenheimolaisia keksi vasta reilu sata vuotta sitten piirtää rajan Karjalaan, jonka sitten Neuvostoliitto siirsi länteen sotatoimilla.
Pitkät juuret ja kulttuurit löytyy Kiinasta ja Kaakkois-Aasiasta, jossa monet tärkeät keksinnöt on tehty ensimmäisenä, kompassi, ruuti, tulitikut, paperi, silkki, kirjapainotekniikka, valurauta, kottikärryt ja paljon muuta.
https://aijaa.com/9KYuPO
Sikäli on varsin kornia kutsua Kiinaa tai Thaimaata kehitysmaaksi.
- Anonyymi
Yleensä kun sitä aidointa aitoa on elänyt riittävän pitkään, haluaa lähteä sieltä pakolaiseksi. on maa melkein mikä tahansa, niin keskiluokkaisen elämä on aikamoista paikallaan junnaamista ja työn ja kodin välillä juoksemista.
Kokeilkaa vaikka joskus vuoden pestiä sähkömiehen apulaisena Thaimaassa tai Vietnamissa. Tulee siinä aito duunarin arki tutuksi ja samlla oppii ymmärtämään niitä 20 senttiä paksuja johtokimppuja kuin paikallinen konsanaan. Ihan kiva kokemus mutta harva haluaa jatkaa yli vuotta sen aitouden ympäröimänä.- Anonyymi
Okei... Annat siis suomalaiselle turistille vinkin kokea aitoa Thaimaata pestautumalla sähkömiehen apulaiseksi vuoden ajaksi...? Öö.... Miksi? Nyt on Pasasella taas vauhti päällä.
Ei ne kuule ne paikalliset ihmiset ole kaikki mitään sähkömiehiä siellä ymmärtämässä niitä 20 senttiä paksuja johtokimppuja. Sitä varten on sähkömiehet.
Mitään kivaa kokemusta tuossa ei kyllä ole ja yksikään suomalainen turisti ei ole koskaan mennyt lomallaan Thaimaahan sähkömieheksi ymmärtämään niitä 20 senttiä paksuja johtokimppuja ja töihin tarvitaan työlupa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Okei... Annat siis suomalaiselle turistille vinkin kokea aitoa Thaimaata pestautumalla sähkömiehen apulaiseksi vuoden ajaksi...? Öö.... Miksi? Nyt on Pasasella taas vauhti päällä.
Ei ne kuule ne paikalliset ihmiset ole kaikki mitään sähkömiehiä siellä ymmärtämässä niitä 20 senttiä paksuja johtokimppuja. Sitä varten on sähkömiehet.
Mitään kivaa kokemusta tuossa ei kyllä ole ja yksikään suomalainen turisti ei ole koskaan mennyt lomallaan Thaimaahan sähkömieheksi ymmärtämään niitä 20 senttiä paksuja johtokimppuja ja töihin tarvitaan työlupa.Nyt se sitten lopulta selvisi, mikä on Posso-Einsteinin oikea ja aito Thaimaa. -Vuosi sähkömiehenä.
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt se sitten lopulta selvisi, mikä on Posso-Einsteinin oikea ja aito Thaimaa. -Vuosi sähkömiehenä.
2010Parempi kuitenkin sähkärinä, kuin mattomiehenä, hengitysilma puhtaampaa... vaikka pattayalla, vai mitä osamaksumiljonääri... no leikki on leikkiä, tärkeintä oli se että sait taas päiväsi käyntiin possottelulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parempi kuitenkin sähkärinä, kuin mattomiehenä, hengitysilma puhtaampaa... vaikka pattayalla, vai mitä osamaksumiljonääri... no leikki on leikkiä, tärkeintä oli se että sait taas päiväsi käyntiin possottelulla.
Tosin väitän että niitä 20 sentin kaapelinippuja ei opi koskaan ymmärtämään, koska ei ole mitään mitä ymmärtää... homma toimii niin että kun tilaat nettiyhteyden, uusi kuituasennetaan, edellinen jää paikalleen, kun tämä toistuu useasti kaapelinippu on mittava, ympäristö koriste.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosin väitän että niitä 20 sentin kaapelinippuja ei opi koskaan ymmärtämään, koska ei ole mitään mitä ymmärtää... homma toimii niin että kun tilaat nettiyhteyden, uusi kuituasennetaan, edellinen jää paikalleen, kun tämä toistuu useasti kaapelinippu on mittava, ympäristö koriste.
Nyt tarvitaan jo Pelastakaa Lapset -järjestö laatimaan ikäraja ja estot tälle palstalle, sillä kasvava lapsi ja nuori sekoaa lukiessaan Pasasen aivoituksia suunnitellessaan ensimmäistä omatoimista kahden viikon rantalomaa...
- Anonyymi
Onko tarpeeksi aito neito?
https://www.youtube.com/shorts/Wa9q1_SASFw- Anonyymi
Kana vai tipu meinasin kysyä, mutta tuohan on kukko. Eli ainoa neito vaikuttaa kyllä aika turistilta, joka sai tubeen "aidon" videon.
- Anonyymi
Aitoa Thaimaata on tietysti se, mitä paikalliset asukkaatkin käyvät lomillaan ihmettelemässä? Bangkokissa asuva on aivan turisti maaseudulla ja maalainen on vähintään yhtä turisti Bangkokissa.
Ja ulkomaalainen turisti on aivan turisti niin maalla kuin kaupungissa, eikä edes ymmärrä mikä siitä on rakennettu kulissiksi juuri hänen kaltaisiaan varten, vai onko mikään. Voisi sanoa, että turistien suosimissa ostoskeskuksissakin on millä tahansa hetkellä enemmistö kävijöistä paikallisia asukkaita, eikö se ole riittävän aitoa?- Anonyymi
Palvelut tekee kohteesta turistikohteen.
Majoituspalvelut, kuljetuspalvelut, ravintolatarjonta, kaupat, rihkama, muut myytävät, hierontapalvelut, parturit, kauneushoidot, show-tarjonta, muu viihde, urheilutapahtumat, ilotulitukset, konsertit, trubadurit, vuokramopot, vesijetit, siivouspalvelut, pyykkipalvelut,
retkipalvelut, kioskit, elämykset ja extremetouhut, vesipuistot jne.
Jos näitä mitään ei kohteessa ole tarjolla, niin sekö sitten on aitoa? Kysymys kuuluu että mitä se turisti tekee siellä aidossa sitten jos siellä ei ole hänelle mitään? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Palvelut tekee kohteesta turistikohteen.
Majoituspalvelut, kuljetuspalvelut, ravintolatarjonta, kaupat, rihkama, muut myytävät, hierontapalvelut, parturit, kauneushoidot, show-tarjonta, muu viihde, urheilutapahtumat, ilotulitukset, konsertit, trubadurit, vuokramopot, vesijetit, siivouspalvelut, pyykkipalvelut,
retkipalvelut, kioskit, elämykset ja extremetouhut, vesipuistot jne.
Jos näitä mitään ei kohteessa ole tarjolla, niin sekö sitten on aitoa? Kysymys kuuluu että mitä se turisti tekee siellä aidossa sitten jos siellä ei ole hänelle mitään?Mitäkö turisti siellä tekee? Erikoismatkailijoilla Iso-Pasasella ja Tosipasasella on tuohon ongelmaan omaperäiset ratkaisut.
Tosipasanen etsii ensin todella köyhän thaiperheen ja pöllähtää niiden ilmastoimattomaan hökkeliin lastensa kanssa kylään toljottamaan sen köyhän tavallisen perheen elämää ja kokemaan sen aitoa aitoutta kokemalla jotakin mitä muut ei.
Siellä lapset kokevat sitten nälissään millaista on kokea aitoa nälkää ja kurjuutta. Sieltä Tosipasanen sitten nappaa nälkäiset lapset mukaan ja lähtee tarpomaan syvälle viidakkoon
telttailemaan.
Viidakossa ei ole sähköjä, puhelinverkkoja eikä wifejä, mutta siellä on aitoja moskiittoja, mäkäräisiä, tuhatjalkaisia, skorpioneja, ampiaispesiä ja käärmeitä.
Näiden parissa hikiset paukamille pistellyt kuumehoureiset nälkäiset kakarat kokevat sitä aidointa aitoa Thaimaata aidossa thaimaalaisessa Thaimaassa, ilman halpaa kiinalaista turistihömppää ja betonia.
Sellaista ei koe Pattayalla.
Iso-Pasasella on reilusti yksinkertaisempi resepti aitoon Thaimaahan. -Turistin tulee olla vuoden verran sähkömiehenä Thaimaassa niin ymmärtää sen ettei se mitään herkkua ole se johtokimppuja täynnä oleva aito Thaimaa.
2010 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäkö turisti siellä tekee? Erikoismatkailijoilla Iso-Pasasella ja Tosipasasella on tuohon ongelmaan omaperäiset ratkaisut.
Tosipasanen etsii ensin todella köyhän thaiperheen ja pöllähtää niiden ilmastoimattomaan hökkeliin lastensa kanssa kylään toljottamaan sen köyhän tavallisen perheen elämää ja kokemaan sen aitoa aitoutta kokemalla jotakin mitä muut ei.
Siellä lapset kokevat sitten nälissään millaista on kokea aitoa nälkää ja kurjuutta. Sieltä Tosipasanen sitten nappaa nälkäiset lapset mukaan ja lähtee tarpomaan syvälle viidakkoon
telttailemaan.
Viidakossa ei ole sähköjä, puhelinverkkoja eikä wifejä, mutta siellä on aitoja moskiittoja, mäkäräisiä, tuhatjalkaisia, skorpioneja, ampiaispesiä ja käärmeitä.
Näiden parissa hikiset paukamille pistellyt kuumehoureiset nälkäiset kakarat kokevat sitä aidointa aitoa Thaimaata aidossa thaimaalaisessa Thaimaassa, ilman halpaa kiinalaista turistihömppää ja betonia.
Sellaista ei koe Pattayalla.
Iso-Pasasella on reilusti yksinkertaisempi resepti aitoon Thaimaahan. -Turistin tulee olla vuoden verran sähkömiehenä Thaimaassa niin ymmärtää sen ettei se mitään herkkua ole se johtokimppuja täynnä oleva aito Thaimaa.
2010En ole ottanut mitään kantaa sähköhommista, mutta sekin vaatii osaamista rakennusalalta enemmän mitä sinä voit ammentaa osaamisestasi, kumiliimojen haistelu näkyy sinussa selvästi, mattomies ja lattialiippari, tiedätkö että rakennuksilla on kaksi ammattikuntaa eka on maalari ja toinen on mattomies, joilla on hyvin heikko terveys, johtuen liuottimista mitä käyttävät duunissaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole ottanut mitään kantaa sähköhommista, mutta sekin vaatii osaamista rakennusalalta enemmän mitä sinä voit ammentaa osaamisestasi, kumiliimojen haistelu näkyy sinussa selvästi, mattomies ja lattialiippari, tiedätkö että rakennuksilla on kaksi ammattikuntaa eka on maalari ja toinen on mattomies, joilla on hyvin heikko terveys, johtuen liuottimista mitä käyttävät duunissaan...
Höpöhöpö Possola.
Kukaan muu ei ole niin tyhmä että alkaa matkailusta puhuttaessa ehdottelemaan vuoden pestiä sähkömiehenä, ymmärtääkseen Thaimaan aitoutta ja thaimaalaisten vaikeuksia elämässä.
Kukaan muu ei ole niin tyhmä, että ehdottelee thaimaalaisen aitouden kokemista menemällä köyhän perheen kotiin pöljistelemään ja telttailemaan viidakkoon viikoksi pienten lasten kanssa.
Lattiahommiin ja maalaukseen liittyen, betonihommissa, tasoituksissa ja rappauksissa tai pinnoituksissa, ei ole koskaan käytetty mitään liuottimia.
Toiseksi liuottimellisia liimoja ei ole käytetty mattoliimoina koskaan. Polyuretaanimassoissa niitä on pieniä määriä, mutta ne on saumamiesten murheita.
Turvallisen sisäilman vuoksi lattialiimoissa siirryttiin maitoliimoihin jo 80- luvulla.
Asbestin käyttö täyte- ja sideaineena loppui jo 80- luvun alussa.
Niin sanotut happolakat kiellettiin parkettilakkoina noin 1990. En ole koskaan ollut parkettimies. Vesiohenteiset lakat tulivat jo 80- luvun lopulla.
Öljymaalien ja pellavaöljymaalien käytöstä sisätiloissa luovuttiin samoihin aikoihin. Niitä käytettiin sen jälkeen lähinnä enää teollisesti kalustemaaleina ja ikkunan puitteissa.
En ole koskaan toiminut maalarina, mutta olen maalannut kyllä vesiohenteisilla tuotteilla, omien talojen sisäpuolia sekä talkoissa useissa taloissa. Työkseni en. Tapetoinut olen myös muutaman talon verran.
Vuonna 1996 sisätiloissa käytettäviltä tuotteilta ja massoilta vaadittiin jo M1- luokitusta.
jonka tarkoituksena on kehittää ja käyttää vähäpäästöisiä rakennusmateriaaleja, sisustustuotteita, kalusteita.
Minä en ole mattomies enkä maalari ja minun aikanani ei myrkkyjä käytelty liuottimien osalta minun töissä. Kivipölyissä toki on raskasmetalleja jne ja niille altistuu kaikki rakennuksilla työskentelevät.
Siirryin yritysjohtajaksi vuonna 1997, enkä ole sen jälkeen koskaan tehnyt muita lattiahommia kuin omissa taloissa tai talkoissa kavereilla.
Exän yhden kaverin vanhan talon remontoin Espoossa kokonaan omin kätösin puoliksi talkoina, kun minua hirvitti heidän saamiensa tarjousten ryöstöhinnat.
He laittoivat kaikki pinnat uusiksi alakattoja myöten, seinät, lattiat, ikkunat, keittiö ja kosteat tilat kaikki. Kaikki saamansa tarjoukset olivat 100 tonnin paikkeilla. Tein mainitut remontit heille materiaaleineen noin kymppitonnilla.
Lähdettiin sinä syksynä sitten häämatkalle, niin tämä vaimon (työ)kaveri oli järjestänyt meille omalla kustannuksellaan upgreidauksen ekan viikon majoitukseen hommaten meille sviitin.
Se selvisi vasta kohteessa perillä. Lisäksi jäillä täytetyssä ämpärissä oli pullo shampanjaa.
Maalareiden maine ei aikoinaan ollut tyhjästä tempaistu. Tänä päivänä heillä ei enää ole näitä ammattitauteja, mitä aikoinaan. Naiset ovat valtaamassa alaa maalareina ja ovat useimmiten parempia ja nopeampia kuin miehet.
Retusointipuolella naiset varsinkin ovat lahjakkaita, kun pitää jugend- talojen boordit ehostaa tms.
Lattiamiesten ammattitaudit ovat enemmänkin fyysisiä. Nivelvaivoja, kulumia ja reumaa, kun on kylmien vesien kanssa lutrattu ja kontattu. Hyvänä puolena on että liikuntaa saa työn puolesta reippaasti, kunhan opettelee nostamaan oikein.
Selästä tulee härkämäisen vahva niissä hommissa, mutta sillä on myös sitten huonot puolensa edellä mainittujen asioiden vuoksi.
Miltei kaikki ikäiseni entiset työkaverini ja työntekijäni lattiapuolella ovat edelleen alalla.
Joillakin polvet ja selät huutaa hoosiannaa, mutta ei kaikilla.
2010
PS: Vanha maalareista kertova sananlasku tuli mieleeni: "Maalari maalaa ja rahaa saa, vetää viinaa ja oksentaa" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpöhöpö Possola.
Kukaan muu ei ole niin tyhmä että alkaa matkailusta puhuttaessa ehdottelemaan vuoden pestiä sähkömiehenä, ymmärtääkseen Thaimaan aitoutta ja thaimaalaisten vaikeuksia elämässä.
Kukaan muu ei ole niin tyhmä, että ehdottelee thaimaalaisen aitouden kokemista menemällä köyhän perheen kotiin pöljistelemään ja telttailemaan viidakkoon viikoksi pienten lasten kanssa.
Lattiahommiin ja maalaukseen liittyen, betonihommissa, tasoituksissa ja rappauksissa tai pinnoituksissa, ei ole koskaan käytetty mitään liuottimia.
Toiseksi liuottimellisia liimoja ei ole käytetty mattoliimoina koskaan. Polyuretaanimassoissa niitä on pieniä määriä, mutta ne on saumamiesten murheita.
Turvallisen sisäilman vuoksi lattialiimoissa siirryttiin maitoliimoihin jo 80- luvulla.
Asbestin käyttö täyte- ja sideaineena loppui jo 80- luvun alussa.
Niin sanotut happolakat kiellettiin parkettilakkoina noin 1990. En ole koskaan ollut parkettimies. Vesiohenteiset lakat tulivat jo 80- luvun lopulla.
Öljymaalien ja pellavaöljymaalien käytöstä sisätiloissa luovuttiin samoihin aikoihin. Niitä käytettiin sen jälkeen lähinnä enää teollisesti kalustemaaleina ja ikkunan puitteissa.
En ole koskaan toiminut maalarina, mutta olen maalannut kyllä vesiohenteisilla tuotteilla, omien talojen sisäpuolia sekä talkoissa useissa taloissa. Työkseni en. Tapetoinut olen myös muutaman talon verran.
Vuonna 1996 sisätiloissa käytettäviltä tuotteilta ja massoilta vaadittiin jo M1- luokitusta.
jonka tarkoituksena on kehittää ja käyttää vähäpäästöisiä rakennusmateriaaleja, sisustustuotteita, kalusteita.
Minä en ole mattomies enkä maalari ja minun aikanani ei myrkkyjä käytelty liuottimien osalta minun töissä. Kivipölyissä toki on raskasmetalleja jne ja niille altistuu kaikki rakennuksilla työskentelevät.
Siirryin yritysjohtajaksi vuonna 1997, enkä ole sen jälkeen koskaan tehnyt muita lattiahommia kuin omissa taloissa tai talkoissa kavereilla.
Exän yhden kaverin vanhan talon remontoin Espoossa kokonaan omin kätösin puoliksi talkoina, kun minua hirvitti heidän saamiensa tarjousten ryöstöhinnat.
He laittoivat kaikki pinnat uusiksi alakattoja myöten, seinät, lattiat, ikkunat, keittiö ja kosteat tilat kaikki. Kaikki saamansa tarjoukset olivat 100 tonnin paikkeilla. Tein mainitut remontit heille materiaaleineen noin kymppitonnilla.
Lähdettiin sinä syksynä sitten häämatkalle, niin tämä vaimon (työ)kaveri oli järjestänyt meille omalla kustannuksellaan upgreidauksen ekan viikon majoitukseen hommaten meille sviitin.
Se selvisi vasta kohteessa perillä. Lisäksi jäillä täytetyssä ämpärissä oli pullo shampanjaa.
Maalareiden maine ei aikoinaan ollut tyhjästä tempaistu. Tänä päivänä heillä ei enää ole näitä ammattitauteja, mitä aikoinaan. Naiset ovat valtaamassa alaa maalareina ja ovat useimmiten parempia ja nopeampia kuin miehet.
Retusointipuolella naiset varsinkin ovat lahjakkaita, kun pitää jugend- talojen boordit ehostaa tms.
Lattiamiesten ammattitaudit ovat enemmänkin fyysisiä. Nivelvaivoja, kulumia ja reumaa, kun on kylmien vesien kanssa lutrattu ja kontattu. Hyvänä puolena on että liikuntaa saa työn puolesta reippaasti, kunhan opettelee nostamaan oikein.
Selästä tulee härkämäisen vahva niissä hommissa, mutta sillä on myös sitten huonot puolensa edellä mainittujen asioiden vuoksi.
Miltei kaikki ikäiseni entiset työkaverini ja työntekijäni lattiapuolella ovat edelleen alalla.
Joillakin polvet ja selät huutaa hoosiannaa, mutta ei kaikilla.
2010
PS: Vanha maalareista kertova sananlasku tuli mieleeni: "Maalari maalaa ja rahaa saa, vetää viinaa ja oksentaa"No johan taasen pukkas tarinaa ...
Mistähän tuo köyhän perheen kotiin tunkeutuminen tarina mahtaa olla peräisin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No johan taasen pukkas tarinaa ...
Mistähän tuo köyhän perheen kotiin tunkeutuminen tarina mahtaa olla peräisin?Pasasella on näköjään vielä takuueläkkeestä riittänyt tällekin päivälle viinaa.
On aika kornia että 46 vuotiaana itsensä sairaseläkkeelle ryypännyt paksukainen alkaa miettimään ääneen työssäkäyvien veronmaksajien ammattitauteja.
- Anonyymi
Aloittaja hämmästelen aloitukseni saamaa huomiota-
- Anonyymi
Argumentti voi myös olla hyvä, tai sitten ei edes, mitä nyt hämmästelen, hetkän,
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Argumentti voi myös olla hyvä, tai sitten ei edes, mitä nyt hämmästelen, hetkän,
Rosvopaistia nautiskellaan, savusaunotaan, terveisiä Chiang Maihin lähetellää n
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rosvopaistia nautiskellaan, savusaunotaan, terveisiä Chiang Maihin lähetellää n
Anteeksi, ja toki myäs, Simonkyllään.
- Anonyymi
Pasanen käyttää nykyään paljon tekoälyä ChatGBT:tä laatiessaan kirjoitelmiaan.
Näillä saadaan tuotettu älyllisen kuuloista ja asiallista tietopohjaista tekstiä, mutta hyötyä niistä lukijalleen on vain jos hän ymmärtää lukemaansa.
Pasasella ei ole kykyä luetun ymmärtämiseen, joten hänelle itselleen näistä ei ole mitään hyötyä, kun ei sitä suhteellisuudentajuakaan ole miehelle luotu.
Aitous on liian laaja käsite ja katsojan silmissä, että siihen pystyisi kukaan tyhjentävästi vastaamaan kaikkien puolesta.
Ketjusta on poistettu 38 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491314- 1601125
- 611007
- 8812
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli185812Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27776- 11769
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51761- 346738
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti79698