Ainakin ketut ja sitä pienemmät r y s s ä t ryömii aidan läpi tuosta vaan, eikä tuo ole kuin pelkkä suupala Armata-tankille, ei edes yhtä kutia tarvitse tuhlata, kun marrii läpi.
Nuokin rahat (380 miljoonaa euroa) olisi voitu käyttää sote-palvelujen tuottamiseen. Nyt sitten velkaa otetaan ja kuvitellaan olevamme turvassa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011319157.html
Nuokin rahat (380 miljoonaa euroa) olisi voitu käyttää sote-palvelujen tuottamiseen. Nyt sitten velkaa otetaan ja kuvitellaan olevamme turvassa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011319157.html
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aitoja on rakennettu iät ja ajat ohjailemaan ja estämään kulkijoita, ja rajaamaan maa-alueita. Kyllä aidat estää usein läpikulkun missä vain. Kun katsoo melkeimpä mitä tonttia tahansa, niin näkee raja-aitoja.
Nuo tulee usein kuntien kaavasäännöistä. Yleensä kaava-alueella pitää tontit olla jotenkin aidattu.
Media mätä?
https://www.suomenuutiset.fi/mita-ihmetta-ilta-sanomat-sohelsi-arkivapaita-koskevan-uutisensa-ja-pian-ministerille-toivotettiin-kuolemaa/
Älä spämmää roskalinkkejä. Tässä ketjussa keskustellaan humpuukiaidasta.
Humpuukia sun mielestä mutta ei kaikkien muiden joten älä öyhötä.
Armatahan jäi paraatissa paikoilleen, ja pysähtyi ilman minkäänlaista estettä.
Ketjun aloittajalla on vakava pakkomielle expääministeristä.
Aidastahan tuo enemminkin puhuu.
Tämä avaus on Anon tekemä. Kremlistä laittoi tulemaan. . . .
Noinhan se on.
Trump on suomalaisen median ja maskinaamojen mielestä hullu, kun jatkoi virkakautenaan Meksikon rajalle vuonna 1963 aloitettua raja-aitaa, jota sen jälkeen on kaikkien muidenkin presidenttien aikana rakennettu.
Marinin aikana Venäjän rajalle levitettiin sadoilla miljoonilla kanaverkkoa, jota kerätään nyt pois ja rekennetaan 4.5 metriä korkeampaa aitaa josta ei kynsisaksilla tulla läpi.
Vaikeuttaneeko maskit hapensaantia niin paljon että ihmiset eivät ymmärrä miksi aitaa rakennetaan? Venäjän armeijaa se ei edes hidasta, mutta Suomessa ja Euroopassa olevien muslimien maahanmuuttobisnestä se häiritsee.
Rajan voisi aivan hyvin aukaista, mutta yli ei tule kuin oikeilla papereilla liikkuvat niin kuin ennenkin. Suomen ja Venäjän, eikä Suomen ja Neuvostoliiton rajan yli ei ole perinteisesti tullut kirppukaan ilman passia ja viisumia, mutt kun kyseessä on kehitysmaamuslimi niin pääsy on täysin vapaata, ellei kulkua estetä kaikilta muiltakin.
Marinin touhuja tuo täysin turha ja helvetin kallis aita on.
"Pääministeri Sanna Marin (sd.) katsoi lokakuussa 2022, että Suomen ja Venäjän välisen valtionrajan aitaamiselle oli perusteet. Suomen ja Venäjän rajan esteaita on Suomen Venäjän-vastaiselle rajalleen rakentama rajaeste, jonka rakentamisen pani alulle lokakuussa 2022 Sanna Marinin hallitus."
"Vuonna 2015 Eurooppaan tuli toista miljoonaa turvapaikanhakijaa.Asennoituminen oli tuolloin yleensä myönteistä, mitä kuvasi saksalaisessa maailmassa syntynyt käsite Willkommenskultur. Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) totesi vuonna 2016: ”Insinöörinä pidän enemmän siltojen rakentamisesta kuin muurien muuraamisesta”. Sipilän mielestä Euroopan unionia tai globaalia yhteisöä ei voi rakentaa sulkemalla rajat ihmisten liikkuvuudelta."
Ei tuota aitaa ole tehty sotatoimien varalle. Aita on tehty estämään Putinin masinoimat pakolaistulvat. Ihan varmasti se tuollaisessa asiassa ajaa asiansa. Valvonta on huomattavasti helpompaa, kun aita hidastaa tulijaa, tekniikka valvoo ja ilmoittaa heti, jos aidan luona touhuillaan.
Ei mitään hyötyä. Tuosta tulee läpi yksinkertaisilla työkaluilla. Sähköistä valvontaa olisi saatu rakennettua korpeen paljon kevyemminkin.
Täysin turha aita kaikin puolin, pelkkä populistinen monumentti.
Kyllä tuo hidastaa pyrkijää.
Aita on myös helppo miinoittaa kunnolla. Jos yrittää joku tulla läpi, niin räjähtää atomeiksi.
No ei ole. Suunnitteluvaiheessa olisi voitu tehdä siitä sähköaita.
Mihin tarvitaan enää persujen laitonta pellelakia, kun on noin fantastinen aita? Ei yksikään rajamies jaksa heittää ihmistä noin korkean aidan yli,