Kokkelismin ideologia jokainen on oman onnensa seppä?
Jasmiina Yildiz uurasti puhelinmyyjänä ja kauppasi lehtiä jopa mummolleen – Palkkakuitti loksautti suun auki
"Big Brother Suomi -ohjelman voittajana tunnetuksi tullut Jasmiina Yildiz muistelee Gogin kantabaari -podcastissa kokemuksiaan puhelinmyyjänä.
Yildiz muistelee, kuinka puhelinmyyntiyrityksen esihenkilö oli uskotellut hänelle työhaastattelussa, että kun myy tarpeeksi, työntekijällä on mahdollisuus päästä ulkomaille.
– Siellä sanottiin vaan, että kun teet joka päivä hyvää myyntiä, voi käydä ihan maailman ympäri, Yildiz kertoo.
Yildizille oli uskoteltu, että hyvien myyjien kesken järjestetään arvontoja matkoihin.
– Odottelin aina, että milloin se arvonta on, Yildiz sanoo.
Yildiz kertoo, että toimistolla oli kello, joka kilahti aina, kun joku onnistui myymään.
– Ihan kuin elokuvissa, juontaja Gogi Mavromichalis toteaa.
Yildiz paljastaa, että myi puhelimitse myös omalle mummolleen.
– Soitin hänelle tahalleen, että osta Kodin Kuvalehti, Yildiz muistelee.
Yildiz kertoo, että puhelinmyyntitoimisto sijaitsi Jyväskylän keskustassa korkealla sijainnilla. Yildiz koki ylpeyttä, kun sanoi kavereilleen, ettei päässyt muihin menoihin mukaan, koska hänellä oli töitä.
– Se oli siistiä, Yildiz toteaa.
Pian Yildizin ajatus työstä kuitenkin muuttui.
– Siinä vaiheessa, kun jumalauta sain sen palkkakuitin ja minulle maksettiin 60 euroa, Yildiz aloittaa.
– Miltä ajalta? podcastissa mukana oleva Mika Parikka kysyy.
– Kuukauden ajalta, Yildiz toteaa.
Yildiz marssi toimistolle ja kysyi esihenkilöltään, miten palkka voi olla niin pieni.
– Hän sanoi, että ”voi Jassu rakas, tämä on sellainen kusiraja”, Yildiz toteaa ja saa juontoparinsa hämmennyksen valtaan.
– Jos ei pääse kusirajan yli, sinulle maksetaan vain peruspalkka, Yildiz avaa.
Esihenkilö oli avannut Yildizille, että yrityksen peruspalkka on 1,50 euroa päivässä. Provisiopalkkaa Yildiz ei työstään saanut.
– En tajua miten, koska en ollut paska myyjä, Yildiz sanoo."
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset
Tähän on kokkelismissa tultu: Köyhät työtätekevät eli working poor
Anonyymi-ap
3
156
Vastaukset
- Anonyymi
Tarpeeton ammatti tuputtaa lehtiä puhelimitse.
- Anonyymi
Ja mitä tapahtuu kun irtisanoutuu tästä 60 euron työpaikasta - saa kolmen kuukauden karenssin työkkäristä Loistavaaaaaaa
- Anonyymi
Varokaa ihmiset jos ei sopimuksessa lue selvästi oikeaa palkkaa VÄLTTÄKÄÄ tätä firmaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 511132
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1481126Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601065Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo81924Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45854Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55808Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54760Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54755KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71711- 32682