Likaiset arjen pinnat vertailusta

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011307504.html
"Näin likaisia arjen pinnat oikeasti ovat – yksi meni törkyisyydessään ylitse muiden
Ilta-Sanomat testasi 24 arjen pintaa ja selvitti niiden likaisuuden. Yksi arjen pinta oli ylivoimaisesti likaisempi kuin muut.
Onko tietokoneen näppäimistö likaisempi kuin irtokarkkikauha?
Testasimme eri pintoja muun muassa ruokakaupoissa, rautatieasemalla, raitiovaunussa ja pikaruokaravintolassa. Lisäksi testasimme kodin esineitä ja tavaroita, joita käytetään lähes päivittäin.
Testin likaisin pinta ei suinkaan ollut vessanpöntön vetonappi, vaan se jäi toiselle sijalle arvolla 6 044.

IS:n jättitestissä kaikkein törkyisin pinta oli juomapullon suu-aukko, joka sai testissä huiman lukeman 9 685.
Pulloa ei ollut tiskattu ainakaan muutamaan viikkoon. Toisaalta likaisuus ei ollut mikään ihme, sillä suun lima-kalvolta otetut näytteet yltävät usein arvoltaan satoihintuhansiin RLU:ta.
Likaisimmasta päästä oli myös paistopisteen metallinen otin, joka sai testissä arvon 1 250, sekä pullonpalautusautomaatin kosketusnäyttö arvolla 1 047.
Tankilla kävijöitä takuulla kiinnostaa tietää, että bensa-aseman polttoainepistooli oli testin seitsemänneksi likaisin pinta arvolla 1 609.

Television kaukosäädin puolestaan oli testin kuudenneksi likaisin esine arvolla 1 857.
Likainen oli yllättäen myös avaamattoman juomatölkin suu-aukko arvolla 817. Se on likaisempi kuin esimerkiksi raitiovaunun tanko (757) tai stop-nappi (709)."

Vai, että avaamattoman juomatökin suu aukko liaksempi, kuin raitiovaunun tanko tai stop nappi eli ihmiset koskettlee kaupan juomatölkkien suu aukkoja, ei se muuten selity.
Sehän on selvä, että polttoainepistooli on liainen, siksi käytän kintaita polttoainetta tankatessa.

On aivan eri asia likaisuuksien välillä onko likaisuus esineissä, joita ri ihmsiet koskettelevat, kuten puffettipöydän ottimet, polttainepistooli, maksupäätteen näppäimet tai kotona tietokonene näppäimsitö, kaukosäädin ja kodin pinnat.
Kotona eivät ulkopuliset koskettele tietokoneen näppäimiä, kaukosäädintä, eikä kodin esineitä ja yleensä kädet pestään, kun tullaan kotiin kaupasta tai muualta, jolloin ei ole käsissä likaisuutta, jota on saatu esim. maksupäätettä näppäiltäessä.
On aivan eri asia tietokoneen näppäimistö kotona, jota eivät muut näppäile.
siinä ei ole muiden likaisuutta eli taudinaiheuttajia.

Kodin pintojen likaisuutta on aivan turha alkaa vertailemaan julkisten paikkojen pintojen likaisuuteen, ne ovat täysin eri asia.
Julkisten pintojen likaisuudestahan niitä tartuntatauteja tarttuu, ei kodin pinnoista.

0

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

        Tätä jäin pohdiskelemaan....
        Maailman menoa
        85
        3952
      2. 51
        3268
      3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

        Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
        Maailman menoa
        158
        3008
      4. Putin lähti takki auki sotaan....

        Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
        Maailman menoa
        60
        2931
      5. SDP ylivoimainen ykkönen

        En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
        Maailman menoa
        76
        2453
      6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

        Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
        Maailman menoa
        5
        2276
      7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

        ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
        Maailman menoa
        25
        1974
      8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

        "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
        Yleistä autoilusta
        62
        1951
      9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

        Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
        Maailman menoa
        161
        1912
      10. Kaivattusi ominaistuoksu?

        Itse vastaan juustonaksu 😅
        Ikävä
        91
        1311
      Aihe