Yle kertoo jutussaan kirkon haudanhoitomaksuista. Seurakunnat perivät hautojen hoidosta korkeita summia eivätkä tarjoa rahalle kunnollista vastinetta. Kirkkohallitus ei puutu palvelun hintaan eikä sisältöön. Kirkko kerää vuosittain yli miljardi euroa kirkollisveroa ja saa lisäksi yli sata miljoonaa euroa valtionapua muun muassa hautaustoimen hoitamiseen.
Koko juttu: https://yle.fi/a/74-20169651
Kirkosta eroaminen: https://eroakirkosta.fi/
Yle: miljardibisnestä pyörittävä kirkko rahastaa haudanhoitomaksulla, jolla ei saa kunnon palvelua
11
223
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa harkita, kirjoittaako hautaustahtoon tuhkan sirottelun luontoon.
- Anonyymi
Kirkon multiin hautaaminen on jälkeläisille aina taloudellinen rasite.
- Anonyymi
"Kirkko kerää vuosittain yli miljardi euroa kirkollisveroa ja saa lisäksi yli sata miljoonaa euroa valtionapua muun muassa hautaustoimen hoitamiseen."
Oleellisin fakta on, että valtio subventoi kirkon toimintaa vuosittain 500 miljoonalla eurolla sallimalla kirkolle veronkierron tulosverosta ja arvonlisäverosta. - Anonyymi
Mitä palvelua haudassa oleva tarvitsee ?
Rukouspalvelua ?
Vainajanpalvontaa ?
Muistokiven kiilloitusta ?
Tuoreita kukkia ?
''kaatoryypyt'' - Anonyymi
Myöskin tuhkahautausta seurakunnat eivät suostu sujuvoittamaan yhdellä toimituksella. Ensimmäisessä tilaisuudessa pitää siunailla arkkua. Sitten arkku vainajineen tuhkataan ja toisessa tilaisuudessa lasketaan uurna hautaan. Kun voitaisiin etukäteen tuhkata arkku vainajineen ja hoitaa siunaustilaisuus ja uurnan lasku yhdellä tilaisuudella. Näin seurakunta pääsee rahastamaan kahdesta tilaisuudesta erikseen tilavuokrat ja muut henkilöstömenot sekä altistamaan ihmisiä kahteen otteeseen kristilliselle huuhaalle, kun ei se muuten mene kaupaksi. Vapaa-ajattelijoiden pitäisi alkaa ajamaan mahdollisuutta suorittaa tilaisuus yhdellä tilaisuudella. Kirkkoei aja jäseniensä etua, vaan härskisti omaa etuaan.
- Anonyymi
Tätä minäkin olen ajatellut. Tästäkin syystä on hyvä eläessään tai esim. testamentissaan tehdä selväksi, ettei halua kirkollista hautausta.
- Anonyymi
Vaikka kirkkoa voi perustellusti haukkua monestakin syystä, kannattaa kuitenkin välillä miettiä noita omia 'varmoja näkemyksiään'.
Vuonna 2023 kirkko käytti hautaustoimeen, lainvastaisesti, noin 15 miljoonaa kirkollisveroeuroa.
Vaikka tuossa olisikin jotain kotiinpäinvetoa, niin tuskin suuruusluokka ihan pielessä on.
Vai onko sinulla parempaa tietoa?- Anonyymi
Nyt on vedettävä takaisin!
Kirjoitukseni harhautui hautaustoimeen, mikä on ihan eri asi!
- Anonyymi
Hautaus on kallista. Köyhä ei pysty maksamaan kustannuksia!
- Anonyymi
Ei varattoman kuolinpesän tarvitsekaan!
Kunnalta voi anoa tukea hautauskustannusten kattamiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei varattoman kuolinpesän tarvitsekaan!
Kunnalta voi anoa tukea hautauskustannusten kattamiseksi.Aivan. Se on kunnan tehtävä, ei kirkon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654650Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232230Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951272
- 471159