Elämä on ateismin ja teismin vuorottelua

Anonyymi-ap

Joillakin ateisteilla on virheellinen käsitys siitä, että aitoja ateisteja ovat vain ne, jotka ovat olleet ateisteja lapsesta ja syntymästä asti. Muut ovat feikkejä. Tämä ei pidä paikkaansa. Monen ihmisen elämään mahtuu useampi teismien ja ateismin jaksoja. Niin myös minun elämääni.

Vietin lapsuuteni syrjäseudulla, jossa myös synnyin. Olin ateisti siihen asti, kunnes joskus 4-5 vuotiaana äitini puheet luojasta saivat minut uskomaan. Kuljin metsässä kaverini kanssa ja sanoin hänelle, että koivut ja linnut ja kaikki on luojan luomaa.

Sitten koulussa noin toisella luokalla lakkasin uskomasta. Minusta tuli ateisti. Olin ateisti 30-vuotiaaksi asti. Sitten minusta tuli herätyskristitty, kun etsin apua Jeesukselta elämäni ongelmiin. Kristittyä elämää jatkui 18 vuotta.

Lakkasin vähitellen uskomasta, kun näin, ettei kaikki ole niin kuin uskovaiset sanovat ja miten itsekin uskoin, kun minua aivopestiin pitämään totena kaikki Raamatun kirjoitukset. Ensin huomasin uskovien valehtelevan, sitten tajusin Raamatun pitävän sisällään virheitä.

Muutin näkemystä monista kristikunnan opin kappaleista, kunnes hylkäsin koko uskon ja minusta tuli korkeampaan voimaan uskova deisti. Lopulta lakkasin uskomasta siihenkin, koska missään ei ole todisteita sellaisesta.

Nyt olen ollut ateisti jo tovin aikaa. Ateismini vahvistuu päivä päivältä ja vuosi vuodelta. Ihmettelen sitä pimeyttä, joka sai minut valtaansa ja uskomaan. Ei enää koskaan.

Varmasti muillakin mahtuu elämään jaksoja teistinä ja ateistina. Vai mitä?

5

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Liekö aikuisiän ateismista paluuta teismiin olemassa?

      • Erittäin harvinaista se on. Ehkä joku paha aivovaurio saattaa tehdä sen, että ateistista tulee teisti.


      • Anonyymi
        Extremist_atheist kirjoitti:

        Erittäin harvinaista se on. Ehkä joku paha aivovaurio saattaa tehdä sen, että ateistista tulee teisti.

        Tuo ihan huomattava havainto, sillä montako uskonveljeä tarvitaan ylläpitämään Jeesuksen valo keskiverto uskovassa? Ja vertailun vuoksi: montako "kanssa-ateistia" tarvitaan pitämään järjen valo keskiverto ateistin omassa päässä?


    • Anonyymi

      moniko on lotonnut vaikeuksia kohdatessaan 🤣 sama ilmiö

      • Anonyymi

        lotossa voi teoriassa voittaa mutta jeesuksessa ei koskaan ja viimestään kuolemassa tyhjä arpa paljastuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4546
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      161
      1481
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1462
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      195
      1169
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe