Mustan Kissan Tangogo?

"Kuule ny.. Ku mä viäl meril kuljin, ni ei tollasii tarinoit paljo uskotuk. Mut ny nykynuare kansa on niin nettiherkkää, et yks manga vaan, ja johan passit jääpi piironkiin."

"Apaniihi – siellon semmone maa tuol auringonnousun suunnal – nii ei kuule meinaa turistii mennä ennee. On vissii lippuja peruttu ja lentokonees tyhjempii ku vanhas silakkatynnyris. Ja mistä tää johtuu? No yhdest mangasta! Mangasta, kuule! Ei mistää oikeest merikartast tai sääennusteest."

"Siellon semmone piirtäjäukko, Ryo Tatsuki nimel, tehny kirja jo vuonna -99. Nimi sill oli Tulevaisuus, jonka näin, vähän niinku se ois käyny aikakoneel kattomas, mitä sattuu. Se siinä kirjasa sano, et 2011 maaliskuus tapahtuu iso tuho – ja sithä se tapahtu! Maanjäristys, tsunami ja se Fukushiman ydinvoimala meni ku haaksirikkone troolari karil. Isoin onnettomuus mitä Apanissa on nähty."

"No siitäkös sit se Ryo nous kulttimaineesee, niinku joku profeetta, vaikka se vaan piirsi musteella paperii. Myyny se on sitä kirjaaki melkeen miljoona kappaletta, eikä ees huijarikirja – ihan oikee semmone mangajuttu."

"No, mut kuule ny tää: se teki uudistetu versio siit vuonna 2021. Ja arvaa vaan mitä siin sanotaa? Et tänä vuonna, heinäkuus, Apaniihi tulee 'oikee katastroofi'. Ja tarkallee se sano: 5. päivä, kello 4.18 aamuyöstä. Että siellon joku kellonlyömä katastroofille!"

"Et ku mää sanon, nii ennen vanhaa me pelättii myrskyjä ja haaksirikkoja, mut ny ne pelkää piirrettyj' kuvia! Mutta ei se ny ihan huuhaat oo – kato ku yks kerta osu kohillee, nii jengihä alkaa miettimää, et osuisko toineki. En tiä, mie vaan veneilijä, mut jos oisin Apanissa, ni saattais kyl silmä pyörähtää kelloo ku tuo 5. heinäkuut lähestyy."

0

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

        Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
        Maailman menoa
        67
        5927
      2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

        Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
        Maailman menoa
        349
        5749
      3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

        ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
        Maailman menoa
        93
        4731
      4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

        Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
        Maailman menoa
        12
        2235
      5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

        Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
        Tv-sarjat
        18
        2048
      6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

        🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
        Maailman menoa
        52
        1952
      7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

        Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
        Maailman menoa
        43
        1870
      8. Martina vuokraa yksiötä

        Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        251
        1211
      9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

        Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
        Sinkut
        203
        1114
      10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

        Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
        Maailman menoa
        64
        1061
      Aihe