Mustan Kissan Tangogo?

"Kuule ny.. Ku mä viäl meril kuljin, ni ei tollasii tarinoit paljo uskotuk. Mut ny nykynuare kansa on niin nettiherkkää, et yks manga vaan, ja johan passit jääpi piironkiin."

"Apaniihi – siellon semmone maa tuol auringonnousun suunnal – nii ei kuule meinaa turistii mennä ennee. On vissii lippuja peruttu ja lentokonees tyhjempii ku vanhas silakkatynnyris. Ja mistä tää johtuu? No yhdest mangasta! Mangasta, kuule! Ei mistää oikeest merikartast tai sääennusteest."

"Siellon semmone piirtäjäukko, Ryo Tatsuki nimel, tehny kirja jo vuonna -99. Nimi sill oli Tulevaisuus, jonka näin, vähän niinku se ois käyny aikakoneel kattomas, mitä sattuu. Se siinä kirjasa sano, et 2011 maaliskuus tapahtuu iso tuho – ja sithä se tapahtu! Maanjäristys, tsunami ja se Fukushiman ydinvoimala meni ku haaksirikkone troolari karil. Isoin onnettomuus mitä Apanissa on nähty."

"No siitäkös sit se Ryo nous kulttimaineesee, niinku joku profeetta, vaikka se vaan piirsi musteella paperii. Myyny se on sitä kirjaaki melkeen miljoona kappaletta, eikä ees huijarikirja – ihan oikee semmone mangajuttu."

"No, mut kuule ny tää: se teki uudistetu versio siit vuonna 2021. Ja arvaa vaan mitä siin sanotaa? Et tänä vuonna, heinäkuus, Apaniihi tulee 'oikee katastroofi'. Ja tarkallee se sano: 5. päivä, kello 4.18 aamuyöstä. Että siellon joku kellonlyömä katastroofille!"

"Et ku mää sanon, nii ennen vanhaa me pelättii myrskyjä ja haaksirikkoja, mut ny ne pelkää piirrettyj' kuvia! Mutta ei se ny ihan huuhaat oo – kato ku yks kerta osu kohillee, nii jengihä alkaa miettimää, et osuisko toineki. En tiä, mie vaan veneilijä, mut jos oisin Apanissa, ni saattais kyl silmä pyörähtää kelloo ku tuo 5. heinäkuut lähestyy."

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        236
        4013
      2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        123
        2317
      3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        82
        1996
      4. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        141
        1471
      5. Mistä kehon osasta

        Pidät minussa eniten?
        Ikävä
        77
        939
      6. Hotelli kainuu

        Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
        Kuhmo
        37
        930
      7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

        Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
        Maailman menoa
        127
        927
      8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

        Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
        Luterilaisuus
        331
        860
      9. Pitäis vaan lopettaa

        Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
        Ikävä
        8
        847
      10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

        Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
        Seinäjoki
        62
        770
      Aihe