Monelle ateismi on kovan työn tulos. Kääntyminen pois teismistä kestää pitkään. Pitää tutkia omaa uskontoa ja uskomuksia tarkoin. Ja mitä saa vaivan palkaksi? Ei mitään.
Konfirmoidut sentään palkitaan.
Miksi ateisti ei saa arvostusta ateismin tähden?
12
136
Vastaukset
Itse laskin, että uskonlahkossa menee pelkkään osallistumiseen se 200 tuntia vuodessa. Kymmenessä vuodessa tämä vastaa yhden vuoden työpanosta. Itse olen säästänyt tällä laskentatavalla 5 vuotta omaan käyttöön.
Lisäksi oikeasti uskovilla eli delusionaalisilla mukana on helvetin pelko, joka lisää kuormittavuutta. Itse en koskaan uskonut, joten minulla helvetinpelon tilalla oli ihan saatanallinen tylsyys. Kai se tylsyys äärimmäisyyksiin vietynä on myös kidutusta.- Anonyymi
Ei yllätä että onnistuit sekä laskemaan väärin että tekemään tökerön väärän johtopäätöksen. Kaikki tämä kun yritit pupeltaa palstalle ihan kaksi ajatusta.
Miten meni niinkuin omasta mielestä? 😂 Eli tiivistettynä minä en tarvitse arvostusta ateismista. Nuo viisi lisävuotta on riittävä palkkio. Se on vähän sama kun lopettaisi tupakin polttamisen tai aloittaisi kuntoilun. Ei siihen muiden ulkoista ylistystä tarvitse vaan sisäinen kiitos riittää. Miksi uskovainen haluaa aina ulkopuolelta tulevaa ylistystä?
- Anonyymi
Extremist_atheist kirjoitti:
Eli tiivistettynä minä en tarvitse arvostusta ateismista. Nuo viisi lisävuotta on riittävä palkkio. Se on vähän sama kun lopettaisi tupakin polttamisen tai aloittaisi kuntoilun. Ei siihen muiden ulkoista ylistystä tarvitse vaan sisäinen kiitos riittää. Miksi uskovainen haluaa aina ulkopuolelta tulevaa ylistystä?
Koska uskovaisella ei ole oma-aloitteisuutta eikä omaa moraalia.
Hän on kuin osa lammaslaumaa. Aikanaan teuraaksi menossa.
- Anonyymi
Mitä sitä itseään liikaa tutkiskelemaan, riittää kun ulkopuolinen maailma on kiinnostava, tutkittavaa riittää.
Ateistina itse, en ajattele ateistisuutta enkä uskon asioita, on niin paljon kaikkea muuta, kiinnostavampaa. - Anonyymi
Ei saakaan, eikä tarvitse.
Vaan terveen järjen tähden saa. - Anonyymi
ai rippikoulu ? tiedätkö kuka kävi samaan aikaan rippikoulua kanssani 🤣
pappi sanoi sen näyttävän ihan enkeliltä rippikuvassa 🤣🤣🤣 - Anonyymi
Kuka halajaa itselleen mitään isoa arvostusta ?
Miksi ketään pitäisi jollekin korokkeelle nostaa ?
Riittää varmaan, että saa säilyttää ihmisarvonsa. - Anonyymi
Arvostan kaikkia maailman ateisteja olipa heidän ateismi synnynnäistä tai sitten uudelleen hankittua! 🥰
- Anonyymi
Samasta syystä kuin akeijuisti ei saa arvostusta akeijuisminsa ansiosta.
- Anonyymi
Mitä ihmeen väliä on sillä, että joku lauma arvostaa ja kannustaa? En oikein ymmärrä näita pohjanmaan laumoja.
- Anonyymi
Viha, ylpeys ja kilpailunhalu ovat todellisia vihollisia, sanoo Dalai Lama.
Sitähän te uskovaiset ette ymmärrä. Te haluatte arvostusta, te levitätte vihamielisiä ajatuksia ja halvennatte muita ihmisiä. Varsin ikävä asenne, sanoisinko, että huonja ihmisiä, ehkä sanoisin. Pitää vielä miettiä. Ehkä on lieventäviä asian haaroja, esim raskas lapsuus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115317Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493412Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle923272Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403166- 811857
450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1271605Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.411580Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311566Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1381264- 161169