Niinhän se menee, Jumala on sen säätänyt, että seksi kuuluu avioliittoon. Siihen asti pidättykäämme yhtymästä toiseen ihmiseen. Naimattomalle helluntailaiselle elämä on aika tuskallista. Halaus, suudelma tai liian pitkä katse toiseen ihmiseen, niin ollaan jo synnin rajamailla. Liha, vallankin naisen, on naisen palkinto miehelle sitoutumisesta jo ennakkoon? Eikös vaan ja kummankin liian aikaista nautinnoista viis?
Tämän nyt pitäisi Jumalanselvä asia kaikille palstan lukijoille. Tämän vuoksi haastankin teidät kaikki selibaattiin. Olkaa ystävällisiä ja kertokaa tuntemuksianne/kokemuksia selibaatin varrelta ja jos nyt sattuu lipsahduksia, kertokaa niistäkin, Jumala kyllä antanee anteeksi, ja eikun uusi selibaatti alulle. Monet teistä varmaankin hyppäävät ihan suoraan vauhdista mukaan haasteeseen. Kertokaa toki, mitä teillä on takana ja miltä tulevaisuus näyttää – vieläkö jaksaa ja miltä tuntuu sen ihanuuden odotus, kun viimeinkin ajattelette polvistuvanne alttarilla sen ihanuuden kanssa?
Tervetuloa luostariin!
Selibaattiisi tukea saat vaikka tällä palstalla, siis toivottavasti (kirjoittajat huomatkaa: teilatkaa täysin tuomitsevat kirjoitukset tai jättäkää ne omaan arvoon - Helvetin tulessa nämä tuomarit palavat, tarkoitus palstalla ei ole tuomita). Tässä haasteessa ei jaeta mitaleja, kukin etenee omaan tahtiin ja asettamaansa tavoitteeseen. Selibaattia helpottaaksemme tai vahvistaaksemme toistenne urakkaa, jakakaa omia kokemuksianne. Pienimuotoinen selibaatti piristää ajoittain myös pariskuntien ja ateistienkin elämää. Palstalla kiusaavat ateistit Mäntineen ja Sylintereineen toivotan mukaan haasteeseen tai kannustus-/härnäysryhmään. Pitäkää kuitenkin viestinne vähintään asiallisuuden rajamailla.
Itsellä on takana se vajaan 3 vuoden selibaatti. Joskus on lipsahtanut, mutta nyt ollaan taas tiukkana. Nyt mulla on semmoinen tilanne, että siemennesteet alkaa jo pursuamaan korvista, eikä ketään ole edes kiikarissa. Tuossa viikko sitten tilanne oli jo niin vakava, että tuumasin, että seuraava Urpo, joka tulee vastaan kadulla – oli mies tai nainen - , kaadan hänet siihen ja.... Siis olin jo selibaattini takia lähes melkein valmis ryhtymään rikolliseksi helluntairaiskaajaksi. Eikö yhteiskunta voisi jotenkin auttaa naimatonta helluntaista jo ennalta, kun Jumala ei armahda eikä anna? Mutta Jumalan kiitos ja deittipalstan, kohtasin sitten elämäni upeimman naisen, siis niin täydellinen naisen kuin naisista voi kuvitella. Jumala sanoi kuitenkin minulle: ”Tämä nainen ei ole sinulle.” Niinpä en koskenutkaan häneen jätin naisen. Tästä kohtaamisesta oli kuitenkin se positiivinen seuraus, että ainakin miehet ovat turvassa minulta vielä vähän aikaa kadulla ja selibaattini jatkuu edelleen sekä että rimani kohosi naisten suhteen ainakin 1 cm. Kiitos Jumala! -D
Hyvät kirjoittajat älkää nyt tarttuko erityisesti tuohon minun omaan kertomukseen, vaan olkoon se varoittavana tai kannustavana esimerkkinä teille helluntailaisuudesta. Kirjoittakaa mieluummin omista kokemuksianne.
Ex-helluntainuori, Luostari
Selibaattihaaste
11
130
Vastaukset
- Anonyymi
Väärin . Seksi kuuluu vain kun halutaan lisääntyä .
- Anonyymi
Kunnon kristitty alkaa munkiksi tai nunnaksi.
- Anonyymi
Ai, jos on kahden lapsen tavoite, niin 2 kertaa ihmisen elinaikana + mahdolliset varmistelut?
- Anonyymi
Minkä ikäinen oot? Joko olet täyttänyt 10 v?
- Anonyymi
Niinhän se menee, Jumala on sen säätänyt, että seksi kuuluu avioliittoon. Siihen asti pidättykäämme yhtymästä toiseen ihmiseen.
Eli vetäkää käteen ja dildot pilluun,oma seksi.- Anonyymi
Hieno oivallus!
Ne nyt ovat syntiin päin, mutta mikä Raamatun kohta kieltäisi ne.
Jos sulla on omakohtaisia kokemuksia asiasta, kerro ihmeessä.
- Anonyymi
Olkaa ystävällisiä ja kertokaa tuntemuksianne/kokemuksia selibaatin varrelta ja jos nyt sattuu lipsahduksia, kertokaa niistäkin, Jumala kyllä antanee anteeksi?
Mistä tiedät anteeksi annon?
Luulet niin vai?- Anonyymi
Harhaannut nyt vähän sivuraitteille. Miten olisi 2 d selibaatti, ihan vaan asian kannatuksen vuoksi?
Onnistuisiko?
- Anonyymi
Voi saat.... selibaattia kohta 10 vuotta ja olen avioliitossa. Puoliso kyvytön. Pitääkö jaksaa?
- Anonyymi
No kannattaa harkita mahdollista tulevaa elinaikaansa ja suorittaa todennäköisyyslaskelmia kuoleman jälkeisen elämän mahdollisista huomattavasti tätä elämää suuremmista mahti naintimahdollisuuksiin verrattuna nautintoon, että sortuisit edes kerran hikisesti tässä elämässä naimaan jonkun kanssa avioliittosi ulkopuolella. Jumala kuitenkin näkee sinun syrjähyppysi, joka tapauksessa. Laskepa/valitse siitä itse oma onnesi. Onnea selibaattiin tai sen helpotukseen!
- Anonyymi
Leidi, kannattaa uskoa Jeesukseen, kyllä Hän tulee, jos ei tässä elämässä, niin ehkäpä seuraavassa elämässä, jos siihen uskoo. Sikäli, kun Raamatun sana on totta, löisin vetoa, että Jeesuksella on/oli mulkku. Siis Mulkku, jota kannattaa odottaa koko tämän yhden vaivaisen lyhkäisen elämän ajan. Huomenna sitten. Selibaatti rules tänään! Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932109Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671550YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741319Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2381211- 731170
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan881096Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511041Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava248991Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51926Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891