Uskonnon merkityksen lasku ja sekularisaation nousu on ollut länsimaissa pitkään jatkunut trendi. Nyt uusi tutkimus paljastaa, että sama kehitys on alkanut voimakkaasti myös kaikkialla muuallakin.
https://idw-online.de/de/news854687
Sekularisaatio alkanut etenemään ympäri maailman
29
420
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä olisi hyvä tehdä juttu tulevaan lehteen.
- Anonyymi
Tällähän ei ole mitään tekemistä sosialistityyppisen Valiiton luterilaisten panettelun kanssa. Valehti esittelee kyllä näitä
Koko Euroopassa sodan jälkeen kolesteroliarvot laskivat. Parempi ruoka jne. Hömppämedia selitti että se oli Pekka Puskan ansiota - Anonyymi
Käyttääkseni erään toimittajan sanontaa: "Tämä on hyvin mielenkiintoista!"
"According to the study, higher levels of prosperity or the expansion of social and educational systems often mean that people no longer need to use church channels"
Tutkimuksen mukaan korkeampi vauraustaso tai sosiaalisten ja koulutusjärjestelmien laajentuminen tarkoittavat usein, että ihmisten ei enää tarvitse käyttää kirkon kanavia.
Suomessa taas ihmiset halutaan ajaa köyhyyteen, jotta voidaan tarjota kirkkoa ja rukoilua. Tai ainakin rukoilu tulee halvemmaksi kuin sosiaaliturva. - Anonyymi
Jos Iran oikeasti on noin maallistunut, on lähi-idässäkin toivoa rauhasta. Tietysti maallistumisen pitää nousta näkyviin maan politiikassakin.
- Anonyymi
Näköjään länsimaista sekularisaatiota viedään imperialistisesti kaikkialle maailmaan. Varmaan sinnekin Intian saarelle, mihin ei haluta lähetystyöntekijöitäkään, pitää pakottaa omaksumaan länsimainen sekularisaation joko hyvällä tai pahalla.
- Anonyymi
Nyt iski kritityille paniikki, kun markkinaosuudet alkaa romahtamaan Afrikassa ja muissa kehittyvissä maissa. Se mitä on tapahtunut länsimaissa viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana tulee tapahtumaan muualla seuraavan kahdenkymmenen vuoden aikana.
- Anonyymi
Tuskin tapahtuu 😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin tapahtuu 😆
Näinhän sanottiin länsimaistakin ja silti tapahtui. 2000-luvun ensimmäinen vuosisata tulee jäämään historiaan kristinuskon totaalisesta romahtamisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän sanottiin länsimaistakin ja silti tapahtui. 2000-luvun ensimmäinen vuosisata tulee jäämään historiaan kristinuskon totaalisesta romahtamisesta.
Siitä ei silti seuraa mikään sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuinen voittokulku.
Anonyymi kirjoitti:
Siitä ei silti seuraa mikään sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuinen voittokulku.
Mitä sitten? Ei varmastikaan enemmistö tule va-yhdistyksiin liittymään, jos sitä tarkoitit. Mutta tarkoitatko että sitten uskotaan ufoihin, homeopatiaan jne?
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Mitä sitten? Ei varmastikaan enemmistö tule va-yhdistyksiin liittymään, jos sitä tarkoitit. Mutta tarkoitatko että sitten uskotaan ufoihin, homeopatiaan jne?
Ns. maallistuneet ihmiset voivat hyvinkin uskoa niihin, vaikka eivät järjestäydäkään miksikään uskonnoksi niiden ympärille.
- Anonyymi
Vihreä ajaa Valiiton ohi panohommissa
Syntyvyys nousuun naisparien ja ykisneläjien naisseksillä
Iltalehden jutussa: Hedelmättömyyshoitojen parempaa saatavuutta, Kela-korvauksia naispareille ja itsellisille naisille https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/60723031-4861-4e6b-9be4-fef08377d15c - Anonyymi
Ylikosien aloitus on fuulaa alusta loppuun
Mikä sekulaarisuus on iranissa edennyt tai venäjänortodoksissa jossa jmalana pidetään tsaaria-stalinia-putinia joilla on oikeus tappaa ja varastaa venäläisille
ja iranissa iranilaisille muilta kaikki
kaiken karvaisia kyselyjuttuja jotka ovat ristiriidassa todellisen arkielämän kanssa - Anonyymi
Tätä onkin jo odotettu. Nyt kun kehitys on saatu alkuun, niin kyyti kristinuskolle tulee olemaan todella kylmää. Nautin jo nytten tästä parran pärinästä mitä tämä on täällä synnyttänyt.
- Anonyymi
Mutta ei siitä silti tule sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuista voittokulkua.
- Anonyymi
Ai, ai, ai, nannaa luvassa, kun krisselit pyörii omassa liemessä tulevina vuosina. Tästä se kunnon alamäki alkaa.
- Anonyymi
Mutta ei siitä silti tule sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuista voittokulkua.
- Anonyymi
Maailman laajuisesti ensin ajaa Islamin uskoiset kristittyjen ohi ja heti perään uskonnottomat. Kristityt on kohta pronssisijalla.
- Anonyymi
Uskonnottomat eivät enemmistöltään ole kuitenkaan sekulaari-humanismi-vapaa-ajattelijoita.
- Anonyymi
Kaikki näyttää menevän Raamatun ennustusten mukaan. Luopumus on jo alkanut. Myös kristittyjen lampusta alkaa valo sammua, vaikka nyt pitäisi valvoa ja pitää yllä uudestisyntynyttä uskoaan. Vielä on kuuliaisia kristittyjä, jotka rukoilevat rukouspiireissään ja yksin. Nämä rukoukset, ovat se antikristuksen ilmestymistä pidättelevä voima, joka antaa uskottomille armonaikaa. Kun oikeat kristityt temmataan Jeesuksen kotiin, niin rukoukset loppuva ja antikristus aloittaa väkivaltaiset toimensa, minkään pidättelemänä.
- Anonyymi
Tämä on lähtölaukaus hauskanpidolle. On ilo päästä uutisoimaan tätä kehitystä tulevina vuosina. Hihhulien epätoivoisten vastareaktioiden lukeminen on suurta viihdettä.
- Anonyymi
Kunnes on tervetullut. Hirmuisesti vielä matkaa.
- Anonyymi
Havaitsen peppukipua, joten nostetaas taas.
- Anonyymi
Jos noin, se tosi arvokas tieto.
- Anonyymi
Alkanut edetä. T. Kielipolliisi
- Anonyymi
Aika paljon myös vähän erilaisia tutkimuksia.
- Anonyymi
Hyviä uutisia maailmalta, Etelästäkin.
- Anonyymi
Niin - ei vai Eurooppa.
- Anonyymi
Hyvin hyvä tasapainoitus.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174