Uskonnon merkityksen lasku ja sekularisaation nousu on ollut länsimaissa pitkään jatkunut trendi. Nyt uusi tutkimus paljastaa, että sama kehitys on alkanut voimakkaasti myös kaikkialla muuallakin.
https://idw-online.de/de/news854687
Sekularisaatio alkanut etenemään ympäri maailman
28
390
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä olisi hyvä tehdä juttu tulevaan lehteen.
- Anonyymi
Tällähän ei ole mitään tekemistä sosialistityyppisen Valiiton luterilaisten panettelun kanssa. Valehti esittelee kyllä näitä
Koko Euroopassa sodan jälkeen kolesteroliarvot laskivat. Parempi ruoka jne. Hömppämedia selitti että se oli Pekka Puskan ansiota - Anonyymi
Käyttääkseni erään toimittajan sanontaa: "Tämä on hyvin mielenkiintoista!"
"According to the study, higher levels of prosperity or the expansion of social and educational systems often mean that people no longer need to use church channels"
Tutkimuksen mukaan korkeampi vauraustaso tai sosiaalisten ja koulutusjärjestelmien laajentuminen tarkoittavat usein, että ihmisten ei enää tarvitse käyttää kirkon kanavia.
Suomessa taas ihmiset halutaan ajaa köyhyyteen, jotta voidaan tarjota kirkkoa ja rukoilua. Tai ainakin rukoilu tulee halvemmaksi kuin sosiaaliturva. - Anonyymi
Jos Iran oikeasti on noin maallistunut, on lähi-idässäkin toivoa rauhasta. Tietysti maallistumisen pitää nousta näkyviin maan politiikassakin.
- Anonyymi
Näköjään länsimaista sekularisaatiota viedään imperialistisesti kaikkialle maailmaan. Varmaan sinnekin Intian saarelle, mihin ei haluta lähetystyöntekijöitäkään, pitää pakottaa omaksumaan länsimainen sekularisaation joko hyvällä tai pahalla.
- Anonyymi
Nyt iski kritityille paniikki, kun markkinaosuudet alkaa romahtamaan Afrikassa ja muissa kehittyvissä maissa. Se mitä on tapahtunut länsimaissa viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana tulee tapahtumaan muualla seuraavan kahdenkymmenen vuoden aikana.
- Anonyymi
Tuskin tapahtuu 😆
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin tapahtuu 😆
Näinhän sanottiin länsimaistakin ja silti tapahtui. 2000-luvun ensimmäinen vuosisata tulee jäämään historiaan kristinuskon totaalisesta romahtamisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näinhän sanottiin länsimaistakin ja silti tapahtui. 2000-luvun ensimmäinen vuosisata tulee jäämään historiaan kristinuskon totaalisesta romahtamisesta.
Siitä ei silti seuraa mikään sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuinen voittokulku.
Anonyymi kirjoitti:
Siitä ei silti seuraa mikään sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuinen voittokulku.
Mitä sitten? Ei varmastikaan enemmistö tule va-yhdistyksiin liittymään, jos sitä tarkoitit. Mutta tarkoitatko että sitten uskotaan ufoihin, homeopatiaan jne?
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Mitä sitten? Ei varmastikaan enemmistö tule va-yhdistyksiin liittymään, jos sitä tarkoitit. Mutta tarkoitatko että sitten uskotaan ufoihin, homeopatiaan jne?
Ns. maallistuneet ihmiset voivat hyvinkin uskoa niihin, vaikka eivät järjestäydäkään miksikään uskonnoksi niiden ympärille.
- Anonyymi
Vihreä ajaa Valiiton ohi panohommissa
Syntyvyys nousuun naisparien ja ykisneläjien naisseksillä
Iltalehden jutussa: Hedelmättömyyshoitojen parempaa saatavuutta, Kela-korvauksia naispareille ja itsellisille naisille https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/60723031-4861-4e6b-9be4-fef08377d15c - Anonyymi
Ylikosien aloitus on fuulaa alusta loppuun
Mikä sekulaarisuus on iranissa edennyt tai venäjänortodoksissa jossa jmalana pidetään tsaaria-stalinia-putinia joilla on oikeus tappaa ja varastaa venäläisille
ja iranissa iranilaisille muilta kaikki
kaiken karvaisia kyselyjuttuja jotka ovat ristiriidassa todellisen arkielämän kanssa - Anonyymi
Tätä onkin jo odotettu. Nyt kun kehitys on saatu alkuun, niin kyyti kristinuskolle tulee olemaan todella kylmää. Nautin jo nytten tästä parran pärinästä mitä tämä on täällä synnyttänyt.
- Anonyymi
Mutta ei siitä silti tule sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuista voittokulkua.
- Anonyymi
Ai, ai, ai, nannaa luvassa, kun krisselit pyörii omassa liemessä tulevina vuosina. Tästä se kunnon alamäki alkaa.
- Anonyymi
Mutta ei siitä silti tule sekulaari-humanistisen vapaa-ajattelija-ateismin maailmanlaajuista voittokulkua.
- Anonyymi
Maailman laajuisesti ensin ajaa Islamin uskoiset kristittyjen ohi ja heti perään uskonnottomat. Kristityt on kohta pronssisijalla.
- Anonyymi
Uskonnottomat eivät enemmistöltään ole kuitenkaan sekulaari-humanismi-vapaa-ajattelijoita.
- Anonyymi
Kaikki näyttää menevän Raamatun ennustusten mukaan. Luopumus on jo alkanut. Myös kristittyjen lampusta alkaa valo sammua, vaikka nyt pitäisi valvoa ja pitää yllä uudestisyntynyttä uskoaan. Vielä on kuuliaisia kristittyjä, jotka rukoilevat rukouspiireissään ja yksin. Nämä rukoukset, ovat se antikristuksen ilmestymistä pidättelevä voima, joka antaa uskottomille armonaikaa. Kun oikeat kristityt temmataan Jeesuksen kotiin, niin rukoukset loppuva ja antikristus aloittaa väkivaltaiset toimensa, minkään pidättelemänä.
- Anonyymi
Tämä on lähtölaukaus hauskanpidolle. On ilo päästä uutisoimaan tätä kehitystä tulevina vuosina. Hihhulien epätoivoisten vastareaktioiden lukeminen on suurta viihdettä.
- Anonyymi
Kunnes on tervetullut. Hirmuisesti vielä matkaa.
- Anonyymi
Havaitsen peppukipua, joten nostetaas taas.
- Anonyymi
Jos noin, se tosi arvokas tieto.
- Anonyymi
Alkanut edetä. T. Kielipolliisi
- Anonyymi
Aika paljon myös vähän erilaisia tutkimuksia.
- Anonyymi
Hyviä uutisia maailmalta, Etelästäkin.
- Anonyymi
Niin - ei vai Eurooppa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741