Mutta mikään ei kehity vain väestö paisuu ja kun ovat tottuneet että rahaa ja ruokaa tulee tekemättä mitään Trump oli viisas ja lopetti myös avustukset
Miksi enää maksaa Kehitysapua sitä on maksettu jo vuosikymmeniä
25
224
Vastaukset
- Anonyymi
no, hyvä kysymys
- Anonyymi
Valkoiset länsimaiset saastakristityt riistivät siirtomaita vuosisatoja,,,
OranssiSaastan aiheuttaa kehitysmaissa miljoonien kuoleman ja suureksi sankariksi tulee kehitysmaissa nousemaan Kiina ja Ryssän Kalsarimyrkyttäjä!!!- Anonyymi
Kyllä ne kehitysmaat ovat ihan itse vastuussa niistä kuolemista. Noihin kehitysmaihin on kaadettu tuhansia miljardeja rahaa ja muutakin apua on annettu pilvin pimein. Mutta kun kehitysmaiden johtajilla ei ole halua eikä kiinnostusta kehittää vsltioitaan. Rahat menee palatseihin, autoihin, aseisiin ja kaikkeen muuhun kuin oman maan infrastruktuurin tai terveyshuollon kehittämiseen.
- Anonyymi
Höpöjä höpiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne kehitysmaat ovat ihan itse vastuussa niistä kuolemista. Noihin kehitysmaihin on kaadettu tuhansia miljardeja rahaa ja muutakin apua on annettu pilvin pimein. Mutta kun kehitysmaiden johtajilla ei ole halua eikä kiinnostusta kehittää vsltioitaan. Rahat menee palatseihin, autoihin, aseisiin ja kaikkeen muuhun kuin oman maan infrastruktuurin tai terveyshuollon kehittämiseen.
Vasta oli amnestyn julkaisema tutkimus, ettei Afrikan oma itsenäinen ja kehitysavustariippumaton kehitys ole noussut 70-luvulta alkaneen seurannan aikana prosenttiakaan. Kaikki kehitys ja rakenteet sekä vauraus on kehitysavun tuomaa koska kaikki tapahtuu kehitysavun turvin/suomin varoin. Heillä ei ole siksikään minkäänlaista oma-aloitteisuutta, kehitystä eikä omavaurautta. Moni Afrikan maa on sanonut etteivät tarvitse enää koko kehitysapua ja että se tulisi lopettaa länsimaista sinne. He ovat rikkaita kansoja luonnonvaroineen.
- Anonyymi
Nyt taas harhaista settiä..näiden "saastakristittyjen" mukana tuli myös saniteettitietous ja parantava lääketiede ynnä muu moderni kehitys joista villit nykyäänkin nauttivat. Ei se nyt ihan niin mene että joillekkin pelkästään annetaan kaikki kultalautasella nenän eteen eikä itse tarvitse tehdä yhtään mitään. Nykyäänhän siellä on ihan metropoleja vilkkaalla kaupunkielämällä. Kaikki tietenkin lännen(et kumppaneiden) rakentamaa.
Mitkään vuoden nakkisota "riistot" eivät todellakaan riitä tämän päivän epäkehityksen ja tyhmyyden syyksi..
Näkee aina joitain videoita jossa jotkut paikalliset turbaanipäät kohkaavat kuinka nyt on kehitytty ja kyllä kohta kukoistavat..ja ovat silti aivan samanlaisia ja samassa tilanteessa kuin 30 vuotta sitten..Nämä avut on syytä jo katkaista, jokainen maa tarvitsee itse niitä rahoja.
- Anonyymi
Hulluutta ollut maksaa euroakaan. Ainoastaan kuolemaa olisi pitänyt levittää.
- Anonyymi
ihmiset saavat etelässä nauttia
lämmöstä,outoa,että meidän
pohjoisessa pitää avustaa heitä.
Ei bambumajan pystytys niin
paljoa maksa. - Anonyymi
Illan lopuksi, SUOLI24:n yleisön pyynnöstä!!!
https://www.youtube.com/watch?v=lZb3hZkuHf0
Nukkukaa hyvin höpönassukat!!!- Anonyymi
Siis pyynnöstä huolimatta?
- Anonyymi
Älyttömyyteen on tulossa nyt muutos ja rahansyytö kankkulankaivoihin lopetetaan. Kehitysmaat saavat jatkossa itse ottaa vastuuta omasta tulevaisuudestaan ja hyvinvointinsa kohentamisesta.
"Ministeri Tavio kehitysrahoituskokouksessa Sevillassa: ”Kehittyvien maiden täytyy ottaa enemmän vastuuta omasta tulevaisuudestaan”
Suomen hallitus tekee tällä vaalikaudella ennätyssuuret, 1 305 miljoonan euron säästöt kehitysavusta. - Ei ole kenenkään etu, jos kehittyvät maat ovat jatkuvasti riippuvaisia ulkopuolisesta avusta, sanoo ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio.
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio osallistui tällä viikolla Sevillassa Espanjassa YK:n Financing for Development -kehitysrahoituskonferenssiin, jota on kutsuttu merkittävimmäksi kehitysyhteistyökokoukseksi kymmeneen vuoteen. Eri puolilta maailmaa konferenssiin saapuneet päättäjät keskustelivat kehitysavun keinojen ja rahoituksen uudistamisesta. Puhujien joukossa olivat mm. Ranskan presidentti Emmanuel Macron ja Espanjan kuningas Felipe VI.
Ministeri Tavio toi puheenvuoroissaan esiin Suomen viestit.
– Kehittyvien maiden täytyy ottaa enemmän vastuuta omasta tulevaisuudestaan. Näiden maiden täytyy vahvistaa omaa tulopohjaansa esimerkiksi verotustaan kehittämällä. Ei ole kenenkään etu, jos kehittyvät maat ovat jatkuvasti riippuvaisia ulkopuolisesta avusta. Suomi painottaa myös yksityisten investointien edistämistä kehittyvissä maissa sekä yhteiskuntien digitalisaatiota. Suomalaisilla yrityksillä on siinä tarjottavaa. Käytämme kehitysrahoitustamme strategisesti näihin tarkoituksiin, Tavio kertoo.
Muutkin maat leikkaavat kehitysavusta
Viime aikoina kehitysapuaan ovat Suomen lisäksi leikanneet monet maat: Yhdysvallat, Iso-Britannia, Ranska, Saksa, Alankomaat, Belgia, Sveitsi ja Ruotsi.
Suomen hallitus tekee tällä vaalikaudella ennätyssuuret, 1 305 miljoonan euron säästöt kehitysavusta. Ministeri Tavion mukaan on tärkeää hahmottaa, että julkisen sektorin kehitysapu kattaa joka tapauksessa vain osan kehittyvien maiden tarpeista ja sen vuoksi tarvitaan muitakin työkaluja. Avainasemassa on kansallisten kaupallisten intressien ja kehityspolitiikan yhdistäminen.
– Vanhanaikainen kehitysapu on tulossa tiensä päähän. Laaja kansainvälinen uudistus, jossa yksityinen sektori saadaan sopimuksilla mukaan kehitysyhteistyöhön, on vain ajan kysymys. Suomi on tässä muutoksessa kärkipäässä ja Sevillan konferenssi oli hyvä tilaisuus tämän uudistuksen edistämiseen, ministeri Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET"- Anonyymi
1 305 miljoonaa, eli yksi (1) miljardi ja 305 miljoonaa napsaistaan vekka.
- Anonyymi
En anna euroakaan ulkomaan keräyksiin niin kauan kun omat ihmiset joutuu jonottamaan ruokajonossa.
- Anonyymi
Suomi itsenäistyi 1917 eli reilu 100 vuotta sitten. Mitä kehitysapua me saimme mistään?
- Anonyymi
Mitä kehitysavulla on saatu aikaan? 1950 luvulla Afrikassa eli 200 milj. asukasta. Ennusteen mukaan muutaman vuosikymmenen päästä 3 miljardia eli 3 000 miljoonaa.
Kuka vielä voi sanoa ettei kehitysavulla ole saatu mitään aikaan.- Anonyymi
Jep, ne jotka haluavat jatkaa kehitysapua (ka), heillä tuntuisi olevan ainakin tällaisia aatteita/perusteita :
Kun annetaan ka. niin naisten oikeudet..., siten lapsimäärä vähenee...
Kun annetaan ka. ihmisten elinaikaodote pitenee ja se vähentää osaltaan (holtitonta) lisääntymistä..
On lännen velvollisuus antaa ka..
Jos ei annettaisi ka. kaikki afrikkalaiset tulisivat tänne...
Kun ilmasto on piloilla, niin se on vain lännen syy, afrikkalaisethan eivät kuormita ilmastoa..
Lisääntyminen (väestöräjähdys) on afrikkalaisten oma asia, jatketaan silti tuen antamista..
No, tosiaan 1950-2025 "tulokset" kertovat "onnistumisista" puolin & toisin..... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jep, ne jotka haluavat jatkaa kehitysapua (ka), heillä tuntuisi olevan ainakin tällaisia aatteita/perusteita :
Kun annetaan ka. niin naisten oikeudet..., siten lapsimäärä vähenee...
Kun annetaan ka. ihmisten elinaikaodote pitenee ja se vähentää osaltaan (holtitonta) lisääntymistä..
On lännen velvollisuus antaa ka..
Jos ei annettaisi ka. kaikki afrikkalaiset tulisivat tänne...
Kun ilmasto on piloilla, niin se on vain lännen syy, afrikkalaisethan eivät kuormita ilmastoa..
Lisääntyminen (väestöräjähdys) on afrikkalaisten oma asia, jatketaan silti tuen antamista..
No, tosiaan 1950-2025 "tulokset" kertovat "onnistumisista" puolin & toisin.....Ironistahan tässä on se että kehitysavun ja naisten opiskelun lisääntyessä jostain syystä väkimääräkin on räjähtänyt taivaisiin. Ja vaikka kehitysapua tungetaan sinne kaksin käsin niin ne SILTI tunkevat Euroopaan väkisin. Käyvät täältä sitten lomilla omissa maissaan, kuin kalliimman puoleinen loma-asunto.
Eri toten somaleiden tuet pitäisi katkaista. Siinä maassa ei ole ollut hätää vuosikausiin, maan presidentti haluaa että somalit palaavat maahansa. Silti kiihtyvällä tahdilla nämä tunkevat varsinkin Suomeen. Suomalaisilla ja somaleillahan onkin NIIN paljon yhteistä /s. Nämä somalit myös härskisti hyväksikäyttävät suomalaisten systeemeitä ja erilaiset huijaus"ryhmien" avulla kavaltavat suomalaisten rahoja. Näistä on ollut ihan uutisissakin juttua mutta yhtään näistä avustuspetoksia tehtailevista ei ole lähetetty takaisin Somaliaan. - Anonyymi
Onko vihervasemmisto saavuttamassa tavoitteensa? Ensin saatiin Afrikka ylikansoitettua ja nyt niitä kansoitetaan Eurooppaan? Mikä on riittävä määrä Afrikkalaisia Euroopassa vihervasemmistolle? 500 vai tuhat miljoonaa?
- Anonyymi
Kehitysapu olisi kauan sitten pitänyt laittaa vastikkeelliseksi väestön määrän rajoittamiseksi. Jos vallassa olevat rosvot ei rajoita väestön määrän lisääntymistä niin rahaa ei tipu.
- Anonyymi
Lopettaa pitäisi.
- Anonyymi
Parempi auttaa siellä missä asuvat kuin ett sieltä lähdettäisiin hakemaan parempaa elämää muualta Euroopan maista. Nyt kun USA on lopettanut avun, niin persut voi olla tyytyväisiä, kun yhä useamman lasketaan kuolevan nälkään Afrikassa ja muissa kehitysmaissa. USAlla on isompi velvoite auttaa Afrikan maita, koska jenkkeihin vietiin orjia Afrikasta pakkotöihin maatiloille eniten sadan vuoden aikana. USAn avun lopettaminen Afrikassa lisää Venäjälle vaikutusvaltaa Afrikassa eli se saa itselleen myönteisiä maita taakseen ja avuksi sotimisessa.
- Anonyymi
Tuota, niitä on jo autettu omissa maissaan vuosikymmeniä mikä ei auttanut näitä k.maalaisia nousemaan älyllisesti vaan ainoastaan treiplaamaan väestölukunsa. Sitä paitsi, iso osa niistä valuu Euroopaan ja Amerikaan silti vaikka sinne työnnetään rahaa koko ajan. Joko lafka syytää näiden päähän ajatusta että Eurooppa kuuluu heille. Tätä ei ratkaista sillä että niille annetaan lisää rahaa. Jokainen k.maa on täysin ylikansoitettu, on absurdia että pelkästään jotkut maat pitävät sisällään yli miljardi henkilöä. Näissä maissa sietääkin kuolla ja vähän vauhdilla.
Tiesitkö muuten että ugri-suomalaisia oli orjina afrikan valtioissa jo ennen kuin judet myivät kongolaisia orjiksi jenkeille? Ja juutalaiset ostivat myytävät mustat afrikan heimopäälliköiltä. Tätä on ihan dataa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota, niitä on jo autettu omissa maissaan vuosikymmeniä mikä ei auttanut näitä k.maalaisia nousemaan älyllisesti vaan ainoastaan treiplaamaan väestölukunsa. Sitä paitsi, iso osa niistä valuu Euroopaan ja Amerikaan silti vaikka sinne työnnetään rahaa koko ajan. Joko lafka syytää näiden päähän ajatusta että Eurooppa kuuluu heille. Tätä ei ratkaista sillä että niille annetaan lisää rahaa. Jokainen k.maa on täysin ylikansoitettu, on absurdia että pelkästään jotkut maat pitävät sisällään yli miljardi henkilöä. Näissä maissa sietääkin kuolla ja vähän vauhdilla.
Tiesitkö muuten että ugri-suomalaisia oli orjina afrikan valtioissa jo ennen kuin judet myivät kongolaisia orjiksi jenkeille? Ja juutalaiset ostivat myytävät mustat afrikan heimopäälliköiltä. Tätä on ihan dataa.No jopas on typoja, näppis sekoilee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota, niitä on jo autettu omissa maissaan vuosikymmeniä mikä ei auttanut näitä k.maalaisia nousemaan älyllisesti vaan ainoastaan treiplaamaan väestölukunsa. Sitä paitsi, iso osa niistä valuu Euroopaan ja Amerikaan silti vaikka sinne työnnetään rahaa koko ajan. Joko lafka syytää näiden päähän ajatusta että Eurooppa kuuluu heille. Tätä ei ratkaista sillä että niille annetaan lisää rahaa. Jokainen k.maa on täysin ylikansoitettu, on absurdia että pelkästään jotkut maat pitävät sisällään yli miljardi henkilöä. Näissä maissa sietääkin kuolla ja vähän vauhdilla.
Tiesitkö muuten että ugri-suomalaisia oli orjina afrikan valtioissa jo ennen kuin judet myivät kongolaisia orjiksi jenkeille? Ja juutalaiset ostivat myytävät mustat afrikan heimopäälliköiltä. Tätä on ihan dataa.Sen tiedän ett suomalaisia vietiin orjiksi Venäjään isonvihan aikoihin, kun Suomi oli osana Venäjää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuota, niitä on jo autettu omissa maissaan vuosikymmeniä mikä ei auttanut näitä k.maalaisia nousemaan älyllisesti vaan ainoastaan treiplaamaan väestölukunsa. Sitä paitsi, iso osa niistä valuu Euroopaan ja Amerikaan silti vaikka sinne työnnetään rahaa koko ajan. Joko lafka syytää näiden päähän ajatusta että Eurooppa kuuluu heille. Tätä ei ratkaista sillä että niille annetaan lisää rahaa. Jokainen k.maa on täysin ylikansoitettu, on absurdia että pelkästään jotkut maat pitävät sisällään yli miljardi henkilöä. Näissä maissa sietääkin kuolla ja vähän vauhdilla.
Tiesitkö muuten että ugri-suomalaisia oli orjina afrikan valtioissa jo ennen kuin judet myivät kongolaisia orjiksi jenkeille? Ja juutalaiset ostivat myytävät mustat afrikan heimopäälliköiltä. Tätä on ihan dataa.https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/nain-suomi-osallistui-maailman-orjatalouteen-suomalaisorjia-vietiin-sotapaallikoiksi-lahi-itaan-saint-barthelemyn-ensimmainen-kuvernoori-oli-suomalainen-majuri-rajalin/8217688
Tässä on myös toisenlaistakin faktaa Suomesta ja orjuudesta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2284407Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii732856- 472393
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781369
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘651043PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64850
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86844Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832