Maailman vanhimpia temppeleitä ei käytetty jumalten tai esivanhempien palvontaan vaan tähtitieteen tutkimiseen. Muinaiset kivikauden kulttuurit ovat olleet huomattavasti modernimpia ja edistyneempiä kuin mitä tähän asti on uskottu, käsitys taikauskoisista luolamiehistä joille jokaikinen kivi, puu, pensas, lampi ja sääilmiö on jokin jumaluus tai henkiolento alkaa olemaan vanhentunut käsitys. Monet muinaiset kivi rakennelmat on suunnattu tiettyjen tähtien tai päivänseisauksen mukaan. Sen perusteella temppeleiden sijainneilla on selkeästi ollut muuta kuin uskonnollista merkitystä, kertoo uusi uraauurtava tutkimus.
https://historianet.fi/kulttuuri/arkeologia/maltan-kivikautisissa-temppeleissa-opiskeltiin-kenties-tahtitiedetta
Uusi tutkimus kertoo ja todistaa että kivikauden ihmiset eivät olleet uskovaisia
4
151
Vastaukset
- Anonyymi
- Tuo SDP:n Natsima ei oo "uskovainen" -se on Pakana . -tuli Kivikaudesta
- Miksi tuo SDP:n Natsima sitten täällä "Jeesustelee" -meille Suomalaisille -? Historianetin artikkelia lukematta voi todeta, että nyt on vedetty mutkia suoraksi. Vaikka kivikauden ihmiset ovat tutkineet tähtiä, he eivät ole tutkineet elottomia tähtiä vaan taivaalla liikkuvia entiteettejä, joita ovat animisteina pitäneet elävinä. Tämä tulee esille vaikkapa Australian aboriginaalien tähtitaivasmyyteissä.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Australian_Aboriginal_astronomy
Ja miten ihmeessä kivikautiset ihmiset olisivat olleet jotain modernien astronomien kaltaisia tutkijoita, mutta ensimmäisten korkeakulttuurien myötä taivaankannessa möngertäviä tähtiä on alettu pitää elävinä olentoina ja jumalina? Ei tätä selitä mikään muu kuin modernista maailmankuvasta käsin tehty väärä anakronistinen tulkinta.” Maailman vanhimpia temppeleitä ei käytetty jumalten tai esivanhempien palvontaan vaan tähtitieteen tutkimiseen. Muinaiset kivikauden kulttuurit ovat olleet huomattavasti modernimpia ja edistyneempiä kuin mitä tähän asti on uskottu, käsitys taikauskoisista luolamiehistä joille jokaikinen kivi, puu, pensas, lampi ja sääilmiö on jokin jumaluus tai henkiolento alkaa olemaan vanhentunut käsitys.”
Nyt kun luin tuon avauksen artikkelin niin tämähän on ihan uskomatonta paskaa. Artikkelissa ei puhuttu mitään muinaisista astronomeista, kosmologeista, animisteista tai luolamiehistä vaan tähtien käytännön sovelluksesta eli navigoinnista. Artikkeli ei ota mitään kantaa siihen, uskoivatko nuo muinaiset merenkävijät tähtien olevan merkkilamppuja taivaankannessa vai kenties jumalia, jotka kulkivat omilla radoillaan taivaankannessa. Nämä eivät sulje toisiaan pois. Taivaankannessa kulkevia jumalia tai merkkilamppuja voi käyttää navigointiin, jos ne kulkevat aina samaa polkua ja polkujen muuttumattomuus vuodesta toiseen on hyvä varmistaa isoilla kiinteillä rakennuksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701083
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132847- 84783
- 51728
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55529Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53454