Tuomari, jonka nimessä Baal

Anonyymi-ap

Onkos Tuomarien kirjassa tuomari Jerubbaal ja mitä siitä pitäisi ajatella?

9

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja onko Saulin pojankin nimessä Baal?

    • Anonyymi

      Ja Daavid nimesi yhden jälkeläisensä Baalyada, joka tarkoittaa Baal tietää?

    • Anonyymi

      Sitten on nimi: Rutherforbaal.

    • No minä ajattelisin, että on varmaan hyvä laskemaan Peräilmaa, ja muutenkin sivistynyt henkilö.

    • Anonyymi

      Esbaal tarkoittanee "Baalin mies".
      Jerubbaal taas "Baal tekee mahtavaksi".
      Saulin pojanpoika Meribbaal "Baal puolustaa".

      Myöhemmin nimiä on muutettu, mikä kertoo teologisista ongelmista. Näin kerrotaan teoksessa Jumalan synty.

    • Anonyymi

      Kanaanilaista mytologiaa jota aiemmin harrastettiin on siivottu vanhasta testamentista, mutta jotain on jäänyt.

    • Siellä on myös vaaraon ylimmäinen Peräilmanlaskia Pröööööt!. Hänen pyhä tehtävänsä oli keittää kullitetussa padassa vaaraolle henkilökohtainen päivittäinen hernevelliateria.

    • Anonyymi

      Monta kertaa kannattaa lukiessa käyttää Ihmisten piirtokirjoitusta johon sisältyy sanojen lukeminen oikealta vasemmalle eli takaperin.

      Baal = Laaban eli Jakobin appiukko ja Lean ja Raakkelin isä joka muuttaa Jaakobin palkkaa kymmenen kertaa eikä salli laajentua Israelin.

      Oli myös Kuningas Daavidilla kokemus Naabal nimisesestä rikkaasta miehestä jonka laumoja Daavidin miehet vartioi ja toivoivat saavansa vaivan palkkaa. Mutta Naabal on takaperin luettuna myös LAABAN ja tuo nimi on tavallaan tullut kirosanaksi Israelissa eikä tuo mies suostunut laajentamaan Daavidia vaan oli esteenä Daavidin onnelle uutena Voideltuna kuninkaana.

      Jeesus antoi Saulukselle lempparin Paavali joka saattaa myös viitata Baal eli Laaban sanaan.

      Paavali = Baavali = Baal = Laaban

      Oliko hän luonteeltaan Israelin kasvua estävä ja vain omiaan tukeva sitä en tiedä. Mutta paljon hänellä oli juutalaisia vastaan ja näillä häntä.

    • Anonyymi

      Baal. sanaa käytetään yhä nykyhebressakin, se tarkoittaa aviomiestä, tai isäntää, herraa. Jopa Google kääntää aviomiehen baaliksi.

      Siksi nykyisinkin nainen voi puhua omasta baalistaan.

      Aikoinaan se viittasi myös pakanalliseen epäjumalaan. samoin kuin sana herra voi viitata sekä ihmiseen, että jumalaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3713
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3085
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      54
      2285
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1510
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      65
      1299
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      86
      1156
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      991
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      981
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      955
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      942
    Aihe