Nykyisin pähkäillään tuuli-ja aurinkovoimaloiden kanssa kun puhutaan uusiutuvasta energiasta,vaativat paljon tilaa,ovat sääriippuvaisia,tuuliturbiinit pitävät ääntä jne...Miksi Suomeen ei rakenneta moottorivoimalaitokset niin kuin monessa muussa maassa.Niillä on säätö mahdollisuudet tosi laajat,mahtuu pienempään tilaan tehoihin nähden kuin esim samantehoinen tuuli-tai aurinkopuisto,voi rakentaa vapaammin eri paikkoihin,hukkalämmön talteenotolla saa tuotettua myös lämpöä, voi käyttää uusiutuvilla polttoaineilla(HVO,biokaasu,vety).Mielestäni ne olisi potentiaalinen vaihtoehto.
Moottorivoimalaitokset
Anonyymi-ap
6
403
Vastaukset
- Anonyymi
Tuohan on hyvä ajatus! Sinun kannattaa varmasti sijoittaa rahasi tuohon! Joku 10 MW dielel-voimala tontteineen ja sähköliittymineen tuskin paljon maksaa. Voit pyytää pari kaveriasi mukaan rahoittamaan. Yksityisellä rahalla ne aurinkovoimalatkin tehdään.
- Anonyymi
Niin, dieselistähän ei tule mitään ilmastonmuutosta voimistavia päästöjä, eihän?
- Anonyymi
Kuten avaaja kirjoitti, dieseliä voi ajaa biokaasulla tai biolljyllä.
- Anonyymi
Lappeenrantaan suunnitteilla 40-45Mw kaasumoottorivoimalaitos
- Anonyymi
Tornion voimalta tulossa myös 43MW moottorivoimalaitos
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie953443Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta33337Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502353Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten762301Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut862266Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392088Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt301847HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101844Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161772Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401605