Damaskossa kuningas Aretaan käskynhaltija vartioi damaskolaisten kaupunkia ottaaksensa minut kiinni,
ja muurin ikkuna-aukosta minut laskettiin korissa maahan, ja niin minä pääsin hänen käsistänsä
Koska teksti kirjoitettiin ja koska Arera kuoli ja oliko käskynhaltija?
Onko tässä ristiriitaa?
8
145
Vastaukset
- Anonyymi
2. korinttilaisille olisi kirjoitettu 55 tai 56 ya, kun taas Aretas IV Philopatris oli nabatealaisten kuningas noin vuoteen 40 ya. ja kuoli tuolloin.
- Anonyymi
Teksti voisi kai periaatteessa viitata parikymmentä vuotta vanhaan tapahtumaan. Tosin jos ajoituksessa on jokin ongelma, todistajien vakioselitys on, ettei tutkijoihin voi luottaa. Mutta tutkijoihin voi kyllä luottaa silloin, kun he sanovat jotain, mitä Vartiotorni tarvitsee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Teksti voisi kai periaatteessa viitata parikymmentä vuotta vanhaan tapahtumaan. Tosin jos ajoituksessa on jokin ongelma, todistajien vakioselitys on, ettei tutkijoihin voi luottaa. Mutta tutkijoihin voi kyllä luottaa silloin, kun he sanovat jotain, mitä Vartiotorni tarvitsee.
Mahdollista kyllä, mutta onko jotain viitteitä siitä, että Aretas olisi hallinnut Damascusta sopivaan aikaan? Vaikuttaisi siltä, että tässä saattaa olla jotain ongelmaa.
Todistajat voisivat tosiaan selittää tätä, jos kykenevät ilman kiemurointia ja akrobatiaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mahdollista kyllä, mutta onko jotain viitteitä siitä, että Aretas olisi hallinnut Damascusta sopivaan aikaan? Vaikuttaisi siltä, että tässä saattaa olla jotain ongelmaa.
Todistajat voisivat tosiaan selittää tätä, jos kykenevät ilman kiemurointia ja akrobatiaa.Ilmeisesti Damaskoksen hallintaan noihin aikoihin liittyy jotain epäselvää. Ehkä Paavali erehtyi tai muisti väärin. Tarinahan ei sinänsä juuri muuksi muutu tällaisesta asiasta, mutta yksityiskohdissa olevat virheet ovat hankalia JT:ien kaltaiselle ryhmälle, joka pitää raamattua henkeytettynä ja yksityiskohdissaankin erehtymättömänä (sikäli kun on säilynyt alkuperäisessä asussaan, eikä sen ajatella juurikaan muuttuneen).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilmeisesti Damaskoksen hallintaan noihin aikoihin liittyy jotain epäselvää. Ehkä Paavali erehtyi tai muisti väärin. Tarinahan ei sinänsä juuri muuksi muutu tällaisesta asiasta, mutta yksityiskohdissa olevat virheet ovat hankalia JT:ien kaltaiselle ryhmälle, joka pitää raamattua henkeytettynä ja yksityiskohdissaankin erehtymättömänä (sikäli kun on säilynyt alkuperäisessä asussaan, eikä sen ajatella juurikaan muuttuneen).
Paavali saattoi myös puhua palturia tai lainata jonkun toisen tarinaa.
Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paavali saattoi myös puhua palturia tai lainata jonkun toisen tarinaa.
Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan?"Jos raamatun yksityiskohtiin ei voi luottaa, mihin sitä yleensä tarvitaan?"
Hyvä kysymys. Monille uskoville raamatun kertomuksilla näyttää olevan kuitenkin merkitystä, vaikka he eivät pidä niitä välttämättä täysin totena. Itse en osaa ajatella noin, vaan jos siihen ei voi luottaa, ei sillä paljon mitään tee.
- Anonyymi
Usko elämistä tässä ajassa!
Tuossa on käännösvirhe. Käskynhaltija pitää olla Peräilmanlaskija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1063150
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on922445- 241986
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221530Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291500Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151415Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26927- 87922
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62856Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2789