Kuukauden turhakes.

WC pöntön kansi, mitä virkaa sillä on kun sitä ei tarvi koskaan. Huuhteluvesihän menee ylhäältä alaspäin viemäriin, ei alhaalta ylöspäin.
8127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kannen tarkoitus on estää rotta eli pikku willejä nousemasta viemäristä asuntoon.

Äänestä
  • Pitäisi olla metallinen (vähintään parin millin peltiä) ja lukittava pöntön kansi jyrsijöiden varalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Pitäisi olla metallinen (vähintään parin millin peltiä) ja lukittava pöntön kansi jyrsijöiden varalta.

    Jos kannen sulkee ennen vessan vetämistä niin kakkavesi ei pääse leviämään vapaasti mikroroiskeina ympäristöön ja VC ei tuoksu aidolle vessalle.

    Äänestä

No sen idea on se, että vessa vedettäessä lasketaan kansi alas . Ei levitetä ilmaan ihan kauheasti bakteereja sprayna.

Okei, minä en niitä bakteereja ihan kauheasti pelkää. Nykyään ihmisille kuitenkin syötetään kaikenlaisia lääkkeitä, joiden haittoina on mm. immuunipuolustuksen heikentyminen. Esim univaikeulsiin määrätään masennuslääkettä, joka voivat aiheuttaa immuunipuutosta. Onko se viisasta? Siihen en sano mitään. Eräs tuttu sai nukkumislääkkeen aiheuttaman immuunipuutokse takia koronarokotteita ennen muita ikäryhmiä, eikä voi uida missä tahansa järvissä. Onko se tervettä? Tuskin.

Äänestä

Toiset pitää sitä aina kiinni. Ja vetää kansi kiinni.
Siinä voi myös istuskella ja höpötellä sille, joka harjaa hampaita.

Äänestä

Vessaa vedettäessä ilmaan pöllähtää mikrobeja.
Sitä on ihan tutkittu ja mittailtu.

Hygienian tarkoitus on vähentää esim. ulostebakteerien leviämistä.
Noro-virus on epidemia-aikaan ärsyttävä riesa, joka leviää herkästi ja siihen voi sairastua uudestaan parantumisen jälkeen.

Äänestä

Kun kakkavesi leviää ympäri VC:tä niin sokeakin tietää missä on.

Äänestä

Sen tarkoituksena on estää se, ettei kukaan pääse näkemään minkä kelluvan sinne jätit.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

WC pöntön kansi, mitä virkaa sillä on kun sitä ei tarvi koskaan. Huuhteluvesihän menee ylhäältä alaspäin viemäriin, ei alhaalta ylöspäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu