"Näin unessa,kuinka olin olevinani Kokkolan kaupungissa,vaikka se olikin maaseutua,mitä minä kovasti ihmettelin.
Sitten näin miehen kaappinsa äärellä.Siellä oli kansio ja kansion vieressä paksusti seteleitä.
Kansion kannessa luki "Sihteeri" ja setelinipun päällä oli teksti "fasaanirahat".
Mies otti setelinipun ja laittoi ne kansionsa sivujen väliin.
Sitten hän nousi autoonsa ja lähti ajamaan valtatielle,missä ylpeästi ohitti suuren,perävaunullisen säiliöauton.
Uni jatkui niin,että mies oli omakotitalonsa takapihalla ja päästi fasaaniparven takapihansa takana olevalle peltoaukealle.
Jaloissaan hänellä pyöri innokas koira,joka jotenkin halusi "seisoa" noille fasaaneille.
Yhtä äkkiä tämä mies olikin kirkon tai vastaavan eteisessä ja heitteli sen lattialle seteleitänsä,jotka näyttivät suuresti hopearahoilta.
Tämän jälkeen mies otti köyden ja katosi jonnekin".
Siihen heräsin ja ihmettelin suuresti,ajattelin jotenkin että tuo koiransa merkitsee vaurautta ja ajotapansa autollaan meidän ihmisten huolettomuutta,sekä nk.kaikkivoipaisuutemme tunnetilojamme.
Yöllinen uninäkyni.
25
746
Vastaukset
- Anonyymi
Juudas Iskariot tuli lopusta mieleen.
- Anonyymi
Nyt heti varoitan jatkamasta tätä.
- Anonyymi
Kyseessä ei ole mikään uni vaan vanha katkeruus ja asioiden vääristely.
- Anonyymi
Ei kannattaisi hätäillä tämmöisten asioiden tuomitsemisessa.
Kyllä Jumalamme tietää mitä tekee.
Kerran nousi joku rasmatussa,joka luuli jotakin olevansa,mutta hänen asiansa raukesi itsekseen.
Varokaamme,ettemme kävisi itseänsä Jumalaa vastaan. - Anonyymi
Minä koen sen niin,että tässä kehoitettiin laittamaan varoja Herran työhön ensin ja tällä tavalla kuin sihteerin taidoilla ,askemaan kustannukset eikä hätäilemään liikaa.
- Anonyymi
Heittikö hän osan fasaanirahoista kirkon lattialle?
- Anonyymi
Ymmärsitkö, mitä tarkoitin kun varoitin sinua?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärsitkö, mitä tarkoitin kun varoitin sinua?
Nuo "fasaanirahat" ovat mielestäni metafooraa.
Kuningas Salomo istutti vanhassa testamentissa riikinkukkoja Jerusalemiin ja sai tällä tavoin kaupungin näyttämään vauraammalta.
Tuo kaikki kuvaa ahkerointia Jumalan valtakunnan työn hyödyksi,mutta pitäisi unohtaa ylimääräinen hätäily,eikä tuomita koskaan ketään.
Viisas kyllä onnistuu näissä kaikissa.
- Anonyymi
Jännä uni. Kiitos kun jaoit. Kertoo mielestäni aika paljon vapaudesta. Jumala antaa vapaan tahdon. Jumala antaa kuitenkin mahdollisuuden myös katumukseen ja kääntymiseen. Hän myös tuo turvaa, mitä maailma ei voi antaa. Fasaanit saivat lentää vapauteen tekemään sitä, mistä nauttivat. Kaikki se, mitä tekivät, oli hyvää ja luonnollista niille. Koira oli hyvä koira, se sääli fasaaneja, eikä hyökännyt niitten kimppuun, vaan vain seruasi niiden tohuja. Ihminen usein sitoo Jumalan käsityksillään tietynlaiseksi ja pettyy, jos Jumala ei toimikaan niin kuin ihminen itse haluaisi. Vaikka Jumalan tahto olisi moninkertaisesti parempi kuin ihmisen oman tahdon toteutuminen. Ihmisellä oli rahaa, hänellä oli uskollinen koira, koti, hyvä auto, suojelus liikenteessä jne. Hänellä oli myös hyvää tahtoa, kun päästi fasaanit niiden luonnollisille tarpeille. Hän otti kuitenkin köyden ja lähti pois. Hän sitoi itseään, koska sitoi mielikuviaan Jumalasta omanlaisiksi. Jumala oli kuitenkin hyvä ja kaiken hyvän antanut ihmiselle. Ehkä ihminen huomasi tämän ja halusi heittää köyden lopullisesti pois. Hänellä ei ollut varaa sitoa enää ketään, ei omia käsityksiään, ei toisia, eikä Jumalaakaan mielikuvissaan. Maaseutu kuvastaa rauhaa. Alkujuurille palaamista.
Ole siunattu!- Anonyymi
Harjoittele vielä, mikä on totta ja mikä valhetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Harjoittele vielä, mikä on totta ja mikä valhetta.
Ok, kiitos. Voi hyvin!
- Anonyymi
Tuo uni kertoo mielestäni kaverista,joka on kaapissa ja käyttää taiteilijanimeä "sihteeri".
Hän on "maannut"/aikoo niin tehdä,itsellensä fasaanirahat.
Fasaani kuvaa turhamaisuutta,voisi olla aivan hyvin riikinkukkoja,myöskin ohittelu viittaa siihen.
Kaveri kaipaa rahan ja hurjastelun avulla takaisin kotiin,mutta kohtaa ainoastaan köyden,eli hirttää itsensä umpikujaan.
Sieltä on vain yksi ulospääsy,Jeesus Kristus.
Kehoitan lukemaan Maria Jotunin tuotantoa,sieltä saa kyllä vastauksen moniin mieltä vaivaaviin asioihin. - Anonyymi
Ei pullistelut yhden säiliöauton vierellä riitä,tarvitaan paljon enemmän.
Tuo sinun unesi kertoo ihmisen ylpeydestä harrastuksiensa äärellänsä,kun maine ja kunnia muuttuvat varsinaista harrastuksesta saatavaa iloa suuremmaksi.
Voi myös olla,että nuo "fasaanirahat" tarkoittavat nk."kavaltajan palkkaa",mikä ei ole koskaan kenellekään todellista onneansa suonut,vaan aina nk"köyden" kuten Juudas Iskariotille ja sen lopullisin palkkansa on nk."veripelto".
Joillakin on sellaisia "takapihoillaan". - Anonyymi
Jos tuo "sihteeri" on ollut kaapissa,niin se onkin jo vähän vakavampi juttu.
Varsinkin,jos on ollut naimisissa. - Anonyymi
Niin,tuo mieshän ei ollut itse kaapissa.
Lue tarkemmin. - Anonyymi
Oletko varma,ettei noita fasaaneja istutettu autotallin ulko-oven eteen?
- Anonyymi
Tuo uni kertoo miehestä,joka ryösti nuorten aikamiesten fasaanirahat.
Pikkulinnut lauloivat. - Anonyymi
Oliko se Kälviää,Lohtajaa vaiko Ullavaa?
- Anonyymi
Sinua on Henri jo kaksi kertaa varoitettu. Jätä tämä nyt tähän.
- Anonyymi
Kuka täällä varoittaa nimeltä ja ketä?
- Anonyymi
Hän varoittaa Sinua.
- Anonyymi
Älkääpä syyttäkö täällä viattomia.
- Anonyymi
Tuo uni kertoo siitä,kuinka vasemmisto toimii metsästysseuroissa.
Sitä se on. - Anonyymi
Kälviäläiseen metsästysseuraan on ennustettu Ussan henkivalta.
- Anonyymi
Tuo uni kertoo Kokkolan seudun erälintutilanteen todellisesti.
Meillä on luontainen kanta fasaaneja sekä peltopyitä.
Myöskin jonkin verran tarhalintuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei132486Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221257- 891185
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2451014Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511013Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63914Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253816- 84786
- 35719
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?46709